Loopbaan Naareenander pensioenstelsel Hoogopgeleide vrouwen bestormen de arbeidsmarkt WERKEN AAN DE WEG T0EK0MSTPERSPECTIEF GLAZENWASSERS ooo Maar... steeds mindervrouwen in de Ieeftijdscategorie van 25 tot35jaar hebben een voltijdbaan Pensioen Niveau te handhaven? Babyboomers drukken zwaarop pensioenfondsen Vrouwen steeds vaker economisch zelfstandig Arbeidsparticipatie Opleidingsniveau toegenomen Nog steeds niet overal veilig Denk eens aan een vervolgopleiding NMa onderzoekt branche sfe Breedband 3|g AAobiliteitscentra 9|e Bedrijfsfiets blijft MaasstadPers Woensdag28juli20io In tegenstelling tot de Ameri- kanen willen wij in meerder- heid toch wel een behoorlijk sociaal vangnet en een soli- daire samenleving waarin we ook een beetje op elkaar let- ten. Sommigen voelen het als bemoeizucht, maar ook zij willen een uitkering als de nood aan de man is. En een behoorlijke AOW-uitkering en aanvullend pensioen. "Dit benadrukt dat het van groot belang is om de funda- menten van het huidige pensi oenstelsel te koesteren", vindt men bij het Algemeen Burger- lijk Pensioenfonds ABP. Maar dan moet er wel wat verande- ren. De problemen zijn groot. De komende jaren gaan de ba byboomers met pensioen en dat zijn er veel. Natuurlijk hebben zij ook veel en lang premie betaald voor hun pen sioen, maar omdat ze ook nog eens gemiddeld veel ouder worden, is hun 'spaarpotje' eigenlijk te klein om het ni veau van hun welvaart te kun- nen handhaven. Met de grote beleggingswinsten van de laat- ste jaren konden de pensioen fondsen het nog wel redden, maar dat is verledentijd. Alle fondsen hadden op een gege- ven moment minder geld dan nodig was voor hun verplich- tingen. Inmiddels weten we wel wat de risico's zijn. Op be- leggingsresultaten moet je niet te veel rekenen, dus moet pre mie omhoog of de pensioen- uitkeringen omlaag. Of beide. Omgaan met die risico's moet je volgens het ABP overlaten aan deskundigen en niet aan de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers met hun verschillende belan- gen. Natuurlijk moeten die wel dezeggenschap behouden namens hun achterban, maar dan meer zoals de commissa- rissen bij een bedrijf. En het moet allemaal veel duidelijker worden. O Het gaat goed met de vrouwen op de arbeidsmarkt. Er zijn steeds meer vrouwen hoger opgeleid en economisch zelf- standig. De afgelopen jaren is het opleidingsniveau van de Nederlandse bevolking toege- nomen en vooral dat van vrouwen; zij hebben de man- nen inmiddels ingehaald. In 1996 had nog ruim een op de vijf vrouwen in de leef- tijd van 25 tot 35 jaareen hbo- ofuniversitair diploma. Bij de mannen was dat een op de vier. In 2009 was het aandeel hoogopgeleiden opgelopen tot 42 procent van de vrouwen en 36 procent van de man nen. Jongere vrouwen hebben ook vaker een betaalde baan; de arbeidsparticipatie van de 25- tot 35-jarige vrouwen is in tien jaar gestegen van 63 pro- cent 79 procent. Hiermee heb ben ze de achterstand op man nen gedeeltelijk ingelopen. Van de mannen was zowel in 1996 als in 2009 bijna 90 pro- cent werkzaam. Hoogopge- leide vrouwen hebben vaker een betaalde baan dan vrou wen die minder opleding hebben genoten. Werkzame hoogopgeleide vrouwen van 25 tot 35 jaar hebben echter naar verhouding steeds min der vaak een voltijdbaan. In 1996 werkte 59 procent van deze vrouwen 35 uur of meer per week. Dat was in vorig j aar gedaald tot 52 procent.O Bij een op de drie plekken waar aan de weg wordt ge- werkt, zijn de wegwerkers onvoldoende be- schermdtegen aanrijdingen. Dat blijktuitcontroles vande Arbeidsin- spectie. In 21 ge- vallen legdedein- spectie hetwerk stil, omdat het risico op een ongeluk onaanvaardbaar hoog was. Volgens de wegenbouwbe- drijven vinden veel opdracht- gevers - meestal gemeenten en provincies - het belangrijker dat het verkeer weinig hinder ondervindtdan datde werkplek zo veilig moge- lijk is. De situatie is wel iets verbeterd ten op- zichte van vorige controles van de Arbeidsinspectie in 2007. Met een campagne wil het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgele- genheidjon- geren prikke- lenomopeen verloren mo ment eens stil te staan bij huntoekomst. Bijvoorbeeld in de rij voor de kassa, tijdens het tanken of bij het bakken van een eitje. Het doel van de campagne is jongeren te wijzen op de noodzaak om natedenken over hun ver- volgstap naar een baan of vervolgoplei ding. Een lasti- ge keuze die jongeren zelf moeten ma- ken, maar iiefst voor zich uit- schuiven. De Nederlandse Mededin- gingsautoriteit onderzoekt onderlinge afspraken tussen glazenwassers. De NMa bekijktookofergla- zenwassersbendes zijn die de zichzelf toegeeigende wijk met hand en tand verdedigen. Dit meldt dagbiad De Tele- graaf. De MNa wil wel bevestigen dat de branche onderzocht wordt, maar wil over het on- derzoek niet zeggen totdat het onderzoek geheel is afge- rond. Eerder werd een groep gla zenwassers in Den Haag aan- geklaagd voor valsheid in ge- schrifte, belastingfraude en deelname aan een criminele organisatie. Ook werden enkele van deze glazenwassers veroordeeld voor openlijke geweldple- ging, bijvoorbeeld omdat zij de 'concurrent' van de trap af duwden. Nederland heeft wereldwijd de koppositie in breedbandaansluitingen. Ook de uitrol van supersnelle netwerken zet stevig door. De dertig regionale mobiliteitscentra hebben in de eerste vier maanden van 2010 in totaal ruim 44 duizend mensen snel aan ander werk geholpen. De Tweede Kamer heeft een motie aangenomen waarmee de toekomstige regering wordt verplicht tot het voortzetten van de huidige bedrijfsfietsregeling.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 9