Actueel Cohen blokkeerde een middenkabinet 'Robben is fit, bij Bayem maken ze hem ziek' PINOKKK) PEILING INFORMATEUR LUBBERS P? I Jokkebrok PvdA'er kletst zich eruit Blessure .Wie is schuldig? WIEGEL OOO 19 HANS Split |e Not-so-secret-agents He Hap slik weg MaasstadPers Woensdag 4 augustus 2010 In aanloop naar de Kamerverkie- zingen zochten we naar leugens en waarheden, verkondigd door politici. Tijdens de formatie blijkt dat 00k de moeite waard. Dirk Jacob Nieuwboer DEN HAAG Wat is de bewering? 'Ik heb nooit gezegd dat de PvdA een middenkabinet (met WD, PvdA en CDA) op voorhand zou blokkeren.' Wie zegt dat? PvdA-leider lob Cohen. Waar zei hij dat? In de Volkskrantv an 2 augustus 2010. Wat is waar? De formatie lijktvoorde Parti j van de Arbeid verkeerd af te lopen en nu krijgt lob Cohen 00k nog de schuld in de schoenen geschoven. WD-lei- der Mark Rutte en CDA-fractievoor- zitter zeggen dat ze wel met Geert Wilders om tafel moesten gaan zitten omdat de PvdA-voorman een zoge- noemd middenkabinet (van WD, PvdA en CDA) zou blokkeren. Nou valt er op die redenering wel wat af te dingen, want er waren 00k best andere opties mogelijk. Maar klopt het dat Cohen een middenka binet blokkeerde? Nee, zei de PvdA- Job Cohen: 'De informateur heeft mij er nooit naar gevraagd.' anp leider in de Volkskrant. 'Ik heb nooit gezegd dat de PvdA een middenkabi net met WD, PvdA en CDA op voor hand zou blokkeren. Ik zei wel dat ik er niets in zag en ik vind het nog steeds een slechte oplossing. Maar de informateur heeft mij er nooit naar gevraagd. Ikzou wel aan tafelzijnge- gaan.' Wat heeft Cohen tot nu toe overzo'n middenkabinet gezegd? Op 22 juni: 'Daarvan heb ik steeds gezegd dat ik dat niet zie zitten. En dat vind ik nog steeds.' Geen keiharde blokkade, maar dan komt het antwoord op de volgende vraag: U bent niet bereid om te onderhandelen over een mid denkabinet? 'Dat klopt, ik ben daar niet toe bereid.' Een kleine maand later sneuvelen de onderhandelingen over Paars plus. Ziet Cohen een middenkabinet nu wel zitten? 'Ik heb altijd gezegd, en dat denk ik nog steeds, dat een mid denkabinet, bestaande uit WD, Par ti j van de Arbeid en CDA, dat dat niet mogelijk is.' De enige reden daarvoor moet zijn dat Cohen weigert, want Rutte en Verhagen wilden er na het mislukken Van Paars plus juist wel over praten. Zijn afkeer van een middenkabi net uit hij 00k afgelopen vrijdag- avond, als Rutte, Wilders en Verhagen inmiddels hebben verklaard vender te willen onderhandelen. Ook na die stap gooit Cohen de deur niet open. Sterker nog, in een gesprek met Met het oog op morgen krijgt hij geen posi- tief woord over de lippen over een coalitie van WD, PvdA en CDA. Vol- gens Cohen zou zo'n kabinet leiden tot 'grotere polarisatie en radicalise- ring'. En: 'Ik heb van dat middenkabi net gezegd dat i k daar geen voorstan- der van ben. Dat ben ik nog steeds niet, ik geloof dat het slecht is voor Nederland.' Het eindoordeel De uitspraak van Cohen in de Volks krant van maandag dat hij een mid denkabinet niet heeft geblokkeerd, is onjuist. O Fysiotherapeut Dick van Toorn is woedend op Bayern Mtinchen. De club geeft hem de schuld van een nieuwe blessure van Arjen Robben. Iwan Tol ROTTERDAM Volgens Bayern is Robben gebles- seerd teruggekomen van vakantie, omdat de behandeling van Van Toorn bij de hamstringblessurevan Robben in juni te agressief is geweest. Trainer Louis van Gaal is woest. 'Het is onver- antwoord geweest dat hij het WK heeft gespeeld', aldus Bayerns club- arts Hans-Wilhelm Miiller-Wohl- fahrt, die gisteren bij de aanval ler een spierscheuring in het linkerboven- been ontdekte. 'De agressieve behan deling van destijds eist zijn tol', zei de arts. Robben zelf heeft niks gevoeld van zijn nieuwe blessure, die hem twee maanden aan de kant houdt. Dick van Toorn noemt de beschul- digingen van Bayern 'een blabla-ver- haal'. 'Die jongen is hier destijds ge- zond de deur uitgegaan. Hij heeft een WK gespeeld, daarbij heeft-ie nog een paar flinke trappen voor zijn poten gekregen. Daarna heeft-ie nog een dag op een boot door de grachten ge- staan. En twee riband en later krijg ik de schuld van een blessure die hij nu zou hebben. Hetlijktwel alsofereen spelletje wordt gespeeld.' Welk spelletje? 'Daar zit ik me suf over te piekeren. Misschien is het jaloezie, maar dat is gissen. Ze wilden destijds Robben het liefstzelf behandelen, maar die jon gen trokzijn eigen plan en wilde naar mij. Volgens Robben had hij een ak- koord van Bayern voor een behande ling bij mij, dus wat zeuren ze nou?' Volgens Bayern is uw behandeling te agressief geweest. 'Het is met goed gevolg afgelopen. Dan kan Van Gaal wel van alles gaan roepen, maar die heeft nog nooit een behandeling hier gezien, dus wat roept-ie nou? Hij is een leek. Mis schien hebben ze oud littekenweefsel gezien op de MRI. Ik kreeg dit week end nog een sms'je van Arjen dat alles goed was. Die jongen is fit, zij maken hem ziek bij Bayern.' O Dick van Toorn (links) met Ar jen Robben voor het WK. HOLLANDSE H00GTE VVD, PW en CDA zijn het er over eens geworden dat er een kabinet WD/CDA met gedoogsteun van de PW moet ko- men. Officieel heet het dat deze drie partijen nu willen gaan onderhan delen over zo'n kabinet, maar in werkelijkheid zijn ze daar de afgelo pen week al druk doende mee ge weest. Het raamwerk van zo'n ak- koord ligt er vast. Voor alle drie partijen is dat een mooie uitkomst. De WD krijgt een kabinet van de door Rutte gewenste kleur. Het CDA is door Verhagen heel knap weer binnenspel gekomen. En de PW is uitgekomen bij de va riant die Wilders waarschijnlijk het liefste had gewild. Chapeau dus! Mirabele dictu - ook wellicht voor hemzelf - is het dat informateur Lub bers voor zo'n kabinet de opening heeft gemaakt. Dat is het meest bij- zondere van deze uitkomst. Buiten zijn opdracht van het staats- hoofd om, was hij het die de drie par tijen voorstelde dat zij met elkaar, ook over de variant van een minder- heidskabinet van WD en CDA, met gedoogsteun van Wilders, zouden gaan overleggen. Die zet van Lubbers zorgde ervoor dat Verhagen aan de onderhande- lingstafel kon plaatsnemen. De CDA'ers die tegen een coalitie zijn waarin de PW een rol gaat spe- len, zijn na de tournure van de oude schippermet vakantie of staan prut- telend -good old Willem, Bert en Doekle-aandewal. Dat is mijn eerste waarneming. Mijn tweede is deze: Had de eerste informateur, de WD'er professor Ro senthal, de vorming van een kabinet waaraan nu wordt gewerkt wel in- houdelijk onderzocht, dan zou dat zijn mislukt. De tijd was er, direct na de verkiezingen, niet rijp voor. Vooral het CDA was daar - na zijn grote ver- kiezingsnederlaag- niet aan toe. Ik kan mij niet voorstellen dat Ro senthal met voorbedachten rade dat inhoudelijk onderzoek naar een rechts kabinet niet heeft verricht. Zo- iets past niet in zijn karakterstruc- tuur. Maar het heeft wel gewerkt! Een historische parallel: zouden in 1977 Van Agt en ik direct de opdracht hebben gekregen een kabinet van CDA en WD te vormen, dan was dat ook mislukt. De linkervleugel van het CDA - dezelfde types als nu - had dat dan weten te verhinderen. De handelwijze van Rosenthal was dus een - waarschijnlijk onbe- doelde - meesterzet! Of informateur Lubbers echt blij is met de uitkomst van het beraad tussen WD, PW en CDA, weet ik niet. Hem wacht vandaag geen prettig Kamerdebat. Maar ja, Lub bers heeft deze uitkomst zelf moge lijk gemaakt. O Het schijnt de mooiste dag van je leven te zijn, ©maar toch heeft een op de vijf getrouwden al binnen een jaar na de bruiloft spijt van zijn verbintenis. Echt slim zijn ze niet,bij de Tsjechische inlichtingendienst. Honderden namen van ex-spionnen werden op internet gepubliceerd. Een Friese jongeman bood een politieagent een snuifje coke aan. Toen de agent zijn professie kenbaar maakte, slikte de jongen snel zijn coke in.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19