actueel Leuker kunnen we het niet maken BABY'S MET MUITERD IN COLLEGE MUIDEN BORSTEN ...datallemelk uitdeweikwam Studenten Introductieweken eerstejaars serieuzer OOO iW* Tot (n)ooit! China Burgemeester weggejaagd ArgUS Eerste dag van deramadan jjs Slechte verliezer Sukkel EN DE EERSTe DAG VAN AMJN ALL-INCLUSIVE VAKANTIE... MaasstadPers Woensdag 11 augustus 2010 wmmmm Albert Heijn heeft op zijn kop gekregen. De Reclame Code Commissie heeft be- sloten dat het concern niet langer op zijn melkpakken mag zetten dat de inhoud 'Van Hollandse Weide' afkomstig is. Want dat is niet waar. Een groot aantal van de koeien die de pakken vullen, komt namelijk nooit buiten maar staat permanent op stal. Ous zal de tekst verd wijnen - want de AH-koeien naar buiten sturen, zoals de actiegroep Wakker Dier graag had gezien, dat is niet te doen. Nederland betekent koeien, in groene weilanden, reikendtot aan de horizon. Maar wie goed oplet, heeft opgemerkt datde Nederlandse graslanden de afge- lopen jaren steeds leger zijn ge- worden. De koe lijkt uit te ster- ven. Dat is schijn: de koe leeft. In de stal. De reden hiervoor is heel simpel. Koeien de wei insturen, en weer binnenhalen, kosttijd. Entijd is geld. Melkvan koeien die altijd op stal blijven is een halve eurocent per liter goedko- per dan melk van loslopende koeien. En een beetje boer heeft zo'n honderd koeien; en een beetje koe levert jaarlijks acht- duizend liter melk. Alles bij el- kaar kost dat typisch Hollandse tafereeltje de boer jaarlijks vier- duizend euro. Vandaar dat LTO Nederland voorspelt dat de trend door zal zetten, en dat de Neder landse weiden de komende jaren praktisch leeg komen te staan. We kunnen principieel zijn, natuurlijk, en eisen dat op elk product waar melk in verwerkt is, voortaan staat dat de melk uit de wei komt, en dat die claim nog klopt 00k. Maar dat is onmoge- lijk. De boeren zullen erflink bij inschieten, en de weilanden ra- ken in een klap overvol (en over- begraasd). Want alles bij elkaar gebruiken we veel meer melk en melkproducten dan onsgrasland kan dragen. Daar komt bij dat we duizenden Belgische en Duitse koeien moetentoelaten,want onze zuivelindustrie importeert 00k veel melk. Die mooie groene tijd, die komt niet weer. O De rubriek Stel... verkent wat 00k het nieuws had kunnen zijn. Reacties^uggesties: stel@depers.nl IAKK De komende introductieweken zijn 'serieuzer dan ooit.' hollandse hoogte Nu met het bindend studieadvies onbeperkt studeren aan banden wordt gelegd, gebeurt dat 00k met de introductieweken. Eveline Domevscek AMSTERDAM Eindelijk weg van het ouderlijk nest. Hoog tijd om eens flink de bloeme- tjes buiten te zetten in je nieuwe stu- dentenstad. Met een beetje geluk stuiterend van kroeg naar kroeg met je nieuwe, beste vrienden. Maar, aan- komend eerstejaars, dat kan dit jaar nog wei eens vies tegenvallen. Met het invoeren van het bindend studie advies (bsa) - het dwingende advies van een hogeschool of universiteit aan een student om te stoppen met de studie en zich niet meer in te schrij- ven voor deze of soortgelijke studies - en de dreigende afschaffing van de basisbeurs moet er serieuzer worden gestudeerd. En zijn de aankomende introductieweken 00k serieuzer. .'Serieuzer dan ooit', noemtSigrid van den Berg, coordinator van de intro- ductie van de Radboud Universiteit Nijmegen (RU), dan 00k de aanko mende introductieweek. 'De studie krijgt meer aandacht door middel van introductiecolleges en praatjes van studieadviseurs, maar 00k door een toelichting op de bibliotheek, de boekenlijst en de roosters. Dit om te voorkomen dat een eerstejaars wei allekroegenweettevinden, maar niet weet hoe zijn studie eruitziet.' En 60k vanwege het aankomende bindend studieadvies, dat op de RU vanaf Sep tember 2011 wordt ingevoerd. Van den Berg: 'Met deze serieuzere aan- pak willen we bi jdragen aan een goe- de start voor studenten, zodat ze min der risico lopen op studievertraging.' Ook de Rotterdamse 'Eurekaweek' is wat serieuzer. Het studiegedeelte is uitvergroot en niet eerder was er een hele dag op de campus. In Leiden zien de introductieda- gen er dit jaar niet anders uit dan vo- rig jaar, wat niet betekent dat de zoge- Het bindend studieadvies (bsa) houdt in dat een student in het eerste jaar minstens tweederde van het maximale aantal studie- punten moet halen om de studie te mogen voortzetten. Op dit mo ment vallen bij eerstejaarsstuden- ten de adviezen op de deurmat. Volgens een schatting van de stu- dentenvakbond LSVb moeten per September zo'n 15.000 studenten hun biezen pakken. O noemde EL CID-week geen 'serieus karakter' heeft. 'Bij ons in Leiden is het bsa al een aantal jaar geleden in gevoerd, toen is ook de introductie serieuzer geworden. Daar zit zeker een verband tussen', zegt Monique Mastboom, commissaris acquisitie van de EL CID-commissie. En dus mogen de aankomend Leidse studen ten geen alcohol krijgen voor 2 uur 's middags en moet de tweede dag op de faculteit worden doorgebracht. Bovendien worden de eerstejaars de eerste drie dagen om 1 uur's nachts naar huis gestuurd. Gebeurt dat niet, dan krijgen verenigingen waar nog 'illegaal' eerstejaars rondhangen, een geldboete. Mastboom: 'Eerstejaars zijn te herkennen aan hun polsband- jes, waardoor ze ook eenvoudig kun nen worden weggestuurd.' Tijdens de KEI-week in Gronin- gen, waar het bsa per September geldt, krijgen eerstejaars de campagne Dare tobeAwarev oorhunkiezen. Dezewil de nieuwelingen een verantwoorde- lijke omgang met alcohol, drugs, seks, geld en de stad Groningen voor- houden. 'We willen hen, op een speelse manier, een stukje bewustzijn bijbrengen', zegt Freek Jorna, be- stuursvoorzitter van de KEI-week. 'Hoe je slim met geld omgaat bijvoor- beeld. Dat wordt alleen maarbelang- rijker, zeker nu de afschaffing van de basisbeurs in het verschiet ligt.' O Opnieuw een melkschandaal in Chi na. Voedsel- en warenautoriteiten in Hubei stellen een onderzoek in bij zuivelproducent Synutra na klach- ten over hormonen in babymelk. Ouders brengen de melk in verband met borstvorming bij hun baby's. Medische tests wezen uit dat drie meisjes in de leeftijd van vier tot vijftien maanden een hoger hor- moonniveau hebben dan een ge- middelde volwassen vrouw. Burgemeester Anne-Marie Worm-de Moel (CDA) van de gemeente Muiden stapt op. In een verklaring liet Worm- de Moel weten dat haar vertrek te maken heeft met een actie van de enige twee wethouders tijdens haar vakantie. Wethouders Fred Winnubst (PvdA) en Anna Waanders (Voor le- ders Belang) zouden bij haar afwezig- heid besloten hebben alle portefeuil- les van haar af te nemen. 'Alleen de wettelijke taken en bevoegdheden resteren me dan nog', aldus Worm-de Moel. Goed functioneren zou daar- Onderzoekwijst uit dat mensen die net naast de Postcodeloterij-straatprijs grepen, binnen een half jaar een nieuwe auto kopen. door onmogelijk zijn geworden. De twee wethouders lieten vanaf hun vakantieadres weten 'zich niette her kennen in de situatie zoals deze wordt geschetst'. De wethouders stellen dat het be- sluit om de portefeuilles van de bur gemeester te herverdelen al in de laatste collegevergadering voor de zomer is genomen en dat de burge meester hiervan dus op de hoogte was. Worm-de Moel (60) is sinds 1 maart 2005 burgemeester van Mui den. Zij stopt peri September. Een Zwitserse bekeuring is inkomensafhan- kelijk. De aso die met 290 km/uur over de weg denderde, vangt een boete van 7 20.000 euro. teat L#Wnfc MMHnHmmI

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 14