Actueel Marechaussee wil niet vooragentje gaan spelen Super aanbieding Gebr. v/d Bosch keukens Gebr. v/d Bosch POLITIE Z0EKT BID GOOGLE Al 20 jaar een begrip in Vlaardingen e.o. Pijnstillers Te vaak overdosering 'Verpakkingen groter dan twintig stuks zijn niet verantwoord.' Veiligheid 'Hier win je de oorlog niet mee' 'Als de hakbijl valt bij Defensie, komt dit de marechaussee niet zo slecht uit' Geen contact met zes mensen in India keukens MaasstadPers OOO 17 Noodweer Zuid-Korea ifg Jong geleerd... Openingstijden Maandag t/m vrijdag 09.00 uur-16.00 uur Industrieweg 26 3133 EE Vlaardingen Tel. 010-4601905 Fax 0104354943 Zaterdag 10.00 uur-14.30 uur Hoekkeuken 245 x 230 compleet met carouselkast Multiplexblad met ingefreesde spoelunit koelvries, oven, kookplaat, schouw en vaatwasser in 70 kleuren/modellen leverbaar Woensdag 11 augustus 2010 Het einde van het paracetamolparadijs? Apothekerswillen de verkoop van paracetamol aan banden leggen. Het CBG onderneemt echter voorlo- piggeen actie. lulien Althuisius AMSTERDAM In apotheek Reynaert in het Zeeuwse Hulst loopt het al jaren storm. Belgen trekken naar de grensplaats om daar massaal paracetamol in te slaan. 'Er zijn erbij die tegelijk zes of tien doos- jes a vijftig pillen komen halen', zegt een medewerkster. In Belgie is de pijnstiller gemiddeld vier a vijf keer zo duur als in Nederland. En nu 00k Duitsland zijn wetgeving heeft aan- gepast, zien ze in Overijssel 00k steeds meer paracetamoltoeristen langskomen. Bij onze oosterburen kun je maximaal 20 tabletjes krijgen zonder recept. Voor meerzul je naar de dokter moeten. Niet alleen in Duitsland en Belgie is de verkoop aan banden gelegd, 00k in het Verenigd Koninkrijk is de pijn stiller tegenwoordig niet meer in grote verpakkingen verkrijgbaar. Paracetamolparadijs Doordat Nederland is ingesloten door landen waar het pijnstillerbe- leid stukken strenger is, zijn we voor onze buurlanden een waar paraceta molparadijs geworden. Maar als het aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) ligt duurt dat niet lang meer. Die vindt dat de verkoop van parace tamol 00k in Nederland aan banden moet worden gelegd. 'Wij zijn van mening dat verpakkingen groter dan twintig stuks niet verantwoord zijn', zegt Lennart Salemink van de KNMP. 'Dit omdat jaarlijks o ngeveer 2.000 mensen een intoxicatie oplopen na langdurig gebruik van het ogen- schijnlijk onschuldige middel.' Lennart Salemink, KNMP De KNMP pleit voor kleinere verpak kingen van hooguit 20 stuks om de mensen bewuster te maken van de gevaren van het medicijn. Het is nog maar de vraag of daarmee de proble- men worden opgelost, je kunt im- mers nog steeds tien pakjes a twintig stuks kopen. Een ander, minder zui- ver, motief van de oproep van de KNMP kan financieel zijn: volgens cijfers van IMS Health geven we in Nederland jaarlijks 78 miljoen euro uit aan pijnstillers. 74 procent daar- van wordt omgezet door de drogist, 14 procent door de supermarkt en slechts 12 procent door de apotheek. De laatste zou gebaat zijn bij een eventueel strenger en exclusiever pijnstillerbeleid. Het Nationaal Vergiftingen Infor- matie Centrum (NIVC) doet onder- zoek naar misbruik van medicatie en pleitte er vorig jaar voor het aantal paracetamolvergiftigingen terug te dringen. In het rapport Acute Vergif tingen bij Mens en Dier staat het ge- vaar van overdosering beschreven en wordt ervoor gepleit 'het aantal para- cetamolintoxicaties terug te drin gen'. Eigen verantwoordelijkheid De bal ligt nu bij het College ter Be- oordeling van Geneesmiddelen. Dat mag bepalen hoeveel en waar de pi j n- stiller wordt verkocht. Een eerdere oproep van de KNMP legde het CBG echter naast zich neer. 'Ze vonden het niet nodig', zegt Salemink. En 00k nu onderneemt het CBG geen actie. Het College baseert zich op wetenschap- pelijke literatuur en meldingen over bijwerkingen en 'ziet geen aanleiding de dosering terug te brengen', aldus woordvoersterLiesbeth Breeveld. 'De consument heeft 00k een eigen ver antwoordelijkheid; je kunt niet blij- ven beperken.' O Met het kabinet van WD, CDA en 'gedoger' PW verhuist de mare chaussee mogelijk van Defensie naar de politie. Maar de marechaus see wil niet voor agent gaan spelen. Marcia Nieuwenhuis DEN HAAG Bij ongeregeldheden in probleem- wijken zoals in Gouda of Culem- borg, moet de marechaussee bijstand verlenen, zei Geert Wilders al vroeg in zijn campagne. Inmiddels zit de PW-leider als 'gedoger' aan de on- derhandelingstafel en houden amb- tenaren er rekening mee dat de mare chaussee, die nu onder Defensie valt, naar de politie verhuist. Alleen voor agent spelen, dat ziet de marechaus see niet zitten, zo laat vice-voorzitter van de Marechausseevereniging Ed Lugthart weten. 'De civiele politie en de marechaussee zijn totaal verschil- lende grootheden die je niet zomaar in elkaar kunt schuiven.' Volgens hem moet de marechaus see het juist hebben van de huidige 'flexibele organisatie'. Lugthart: 'Als een minister een probleem heeft met bolletjesslikkers, dan kan die bij wij- ze van spreken op een knop dmkken voor de oplossing.' Bij de politie zou die volgens hem 'aanlopen tegen hun rechtspositie'. 'Een agent kun je niet zomaar oppakken aan de ene kant van het land om hem elders zijn taak te laten uitvoeren.' Enige lichtpuntje van fuseren is volgens hem efficien- tie. 'Als je maar een politie overhoudt, heb je 00k maar een baas nodig.' De ambtelijke werkgroep die be gin dit jaar bezuinigingen op veilig heid en terrorisme onderzocht, con- stateerde dat een fusie tussen de vijf en veertig miljoen euro kan besparen. 'Dat gaat dus eigenlijk helemaal ner- gens over', reageert Lugthart scep- tisch. 'Alleen al naar defensie gaat8,6 miljard euro. Dit zijn bedragen, daar ga je de oorlog niet mee winnen.' Defensiespecialist Ko Colijn ziet de uitkomst van een fusie veel min der somber in. 'Als de hakbijl valt bij Defensie, komt het de marechaussee niet eens zo slecht uit om deel uit te maken van een ander ministerie', loopt hij vast op de zaken vooruit. Zowel bij de verkenningen, een werk- Defensiespecialist Ko Colijn groep die de toekomst van Defensie tot na 2030 onderzocht, als bij de heroverwegingen werd gesproken over een miljard bezuinigingen. CDA (0,5 miljard) en FW 1 miljard) snij- den in hunprogramma's rigoureus. Probleem is volgens Colijn wel dat het na een fusie lastiger wordt om de marechaussee in te zetten voor De fensie. Hij ziet daar voor de mare chaussee juist een toekomst wegge- legd. 'Zelfs na de kabinetsval van Balkenende IV was er nog een Kamer- meerderheid voor de inzet van een politie- en trainingsmacht in Afgha nistan.' Een taak die volgen hem pre- cies bij de marechaussee past. 'En dat is voor Nederland 00k prettiger, want een militaire missie geeft bij ons al- tijd een hoop gedoe.' O Redactie binnenland AMSTERDAM In Noord-India zitten nogzes Neder- landers met wie geen contact is ge- weest, zegt het ministerie van Buiten- landse Zaken. Het gaat om twee mannen en vier vrouwen. De com- municatie met het door noodweer getroffen gebied verloopt volgens BZ nog steeds moeilijk, maar wel iets be- ter dan maandag doordat er gebruik kan worden gemaakt van satelliette- lefoons. Dat nog een aantal Nederlanders zich niet gemeld heeft, wil niet zeg- gen dat ze in de problemen zitten. Het gebied is erg omvangrijk en lang niet overal is overlast. Zo stond de tel ler gisterochtend nog op negen men- sen. Maar een echtpaar dat een fiets- tocht maakte melddezich en zei niets van de ramp te hebben gemerkt. O En weer ligt Google onder vuur. Gis- teren viel Zuid-Koreaanse politie het hoofdkantoor van de internet- reus in Seoul binnen vanwege een onderzoek naar illegale dataverza- meling met Streetview-wagens. De politie nam documenten en bestan- den in beslag. De verdenking? Goog le zou informatie hebben verzameld die werd verzonden via wifi-net- werken van internetgebruikers. Precies dezelfde reden waarom Google in Duitsland, Engeland en 00k Nederland heftige kritiek kreeg van privacywaakhonden. Het bedrijf (met delijfspreuk don't be evilhoudt steevast vol dat de camerawagens die de Streetviewbeelden maakten 'per vergissing' de data oppikten. Het onderzoek dat het Nederland se College Bescherming Persoonsge- gevens in mei begon naar de dataver- zameling is nog in voile gang. Overi- gens rijden de auto's van Street View sindsvrijdagookweerin Nederland rond. Aangepast, zweert Google, er worden geen gegevens van draadloze netwerken meerverzameld. Een 10-jarig meisje is maandagavond in Roermond op heterdaad betrapt toen zij een inbraak pleegde. Ze wilde er met sieraden vandoor gaan, maar de bewoonster wist haar in de kraag te vatten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17