I i; ii li II II II Loopbaan ZonderCash ben je nergens BROOD HIERG0EDK0PER VROUW KOSTWINNER HANDOPDEKNIP li ooo Ouderszien steedsvakerkinderenterugkeren naarhet ouderlijk huis na het stuklopen van een relatie Kinderen Ze gaan uit huis en komen weer terug Na vijf jaar is een op de vijf meiden terug op het oude nest Geld Jongeren krijgen tips Uitgaan en kleding zijn grote kostenposten Boodschappenkar voller voor minder geld Snijdt mama het vlees op zondag? - Toeristen geven minder uit jc Administratie foute werkgever He Weer snel achter het stuur He Meer consumptie cB MaasstadPers Woensdagn augustus20io Van lekker uitvliegen naar 'boemerangkind' Kinderen zorgen voor leven in de brouwerij, voor gezellig- heid en zorg, maar ook voor de nodige kosten. Veel ouders halen opgelucht adem als ze hun nageslacht zien uitvlie gen. "Ze gaan nu hun eigen weg en hebben ons niet meer nodig". Helaas blijkt dat lang niet al- tijdhetgeval. Een steeds groter aandeel jon- geren komt na het verlaten van het ouderlijk huis weer een tijdje thuiswonen. Na vijf jaar is bijna een op de vijf vrouwen weer terugge- keerd op het ouderlijk nest. Ouders kunnen over het alge- meen vaker een dochter dan een zoon terug verwachten. Debelangrijkste redenen voor de groei van het aantal zoge- naamde 'boemerangkinderen' zijn het stuklopen van de rela tie of het beeindigen van een opleiding. Of als ze tijdelijk geen huisvesting hebben of wachten op een andere wo: ning, al dan niet met hun part ner. De gemiddelde leeftijd waarop jonge vrouwen uit huis gaan, schommelt al en- kele decennia tussen de 20 en 21 jaar, die van jonge mannen rond de 22. Vroegen was dat vooral om te trouwen qf samen te gaan wo- nen, nu is behoefte aan zelf- standigheid de belangrijkste reden. Al dan niet in combinatie met een studie.O Veel alledaagse producten uit de supermarkt zoals brood zijn in Nederland een kleinetwee procent goedko- perdan het Europees gemid delde. Vergeleken met buurlanden Belgie, Luxemburg en Duits- land rekenen we voor een doorsnee boodschappenkar in Nederland minstenstien pro- cent minder af aan de kassa. Vlees is hier wel zo'n vijftien procent duurder. Melk, kaas en eieren zijn echter weer zo'n zeven procent goedkoper. Aldus het Europees statistisch bureau Eurostat. Bijna een derde van de vrou wen is broodwinner in hun huishouden en verdient dus meer dan de partner. Negentien procent heeft hetzeifde in- komenalsde partner. Het wordt ook niet langer als logisch er- varen dat de man meer geld inbrengt dan de vrouw. Dit blijkt uit onderzoek van het Engelse mo- detijdschrift Grazia onder 2000 vrou wen. Deonder- vraagden, met een ge middelde leeftijd van 36, konden hun meningover werk en moederschap geven. Jebent jongen jewiltwat! He laas voor de jongeren kost dat altijd geld. Je krijgt wel geld, bijvoorbeeld van de overheid in de vorm van studiefinancie- ring of zakgeld van je ouders of allebei, of je werkt bij een baas en ontvangt salaris. Maar is dat wel genoeg? Zeven van de tien jongeren verdienen wat bij met een bij- baantje (vooral de horeca is populair) van minstens 8 uur per week. Geld dat ze door- gaans dus ook meteen weer uitgeven. Uitgaan en kleding zijn de grootste kostenposten voor de jongeren. Een meerderheid van de jon geren met een bijbaantje zegt wel voorzichtiger te zijn ge- worden met het uitgeven van geld nu ze er zelf voor moeten werken. Toch zet nog niet een- derde van hen een groot ge- deelte van het verdiende geld opzij om bijvoorbeeld te spa- ren voor een vakantie of een scooter. Een en ander blijkt uit een en- quete op Hyves van het Minis- terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en CentiQ, Wijzer in geldzaken. Het on derzoek is een onderdeel van de campagne 'Zonder Cash ben je nergens'. Cash is in dit geval een figuur- tje dat via internet allerlei tips geeft. Bijvoorbeeld over bij- baantjes. Wat mag je bi jverdie- nen, wat is het minimum loon, hoe vraag je belasting- geld terug, welke rechten en plichten heb je als het gaat om bijverdienen? Cash wil zo jongeren leren omgaan met geld. Daar blijkt behoefte aan, want een derde van de jongeren vertoont fi- nancieel risicovol gedrag; ze hebben schulden of spelen om geld. Maarliefsttweederde van de jongeren vindt het moeilijk om met geld om te gaan.O Vorigjaar hebben Nederland- se en buitenlandse toeristen 35,2 miljard euro uitgegeven in ons land. Dat is bijna 4 procent minder dan een jaar eerder. Toeristen gaven vooral minder uit aan vervoer. Niet alleen daalden de prijzen van vlieg- tickets sterk, ook werden er mindertickets verkocht. Door de economische crisis gingen Nederlanders mindervaak, korter en dichter bij huis op vakantie. Dit resulteerde in een stijging van het aantal autovakanties en dating van het aantal vliegvakanties van Nederlanders. Ook in de horeca hielden toeristen de hand op de knip. De Arbeidsinspectie mag straks de administratie in beslag nemen bij vermoeden van onderbetaling, dus minder dan het minimumloon en de vakantiebijslag. Pers onen die getroffen zijn door een TIA of beroerte mogen sneller weer rijden. Wel moet een neuroloog ver- klaren dat er geen stoornissen zijn die van invloed zijn. Huishoudens hebben in mei 1,2 %meer besteed aan goederen en diensten dan in mei 2009. De groei was groter dan in april, toen werd er 0,4 meer besteed.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 9