De Kwestie LAGERWAARD SNELLE BOLIDES MaasstadPers ooo ZOBEZIEN Terwijl Antillianen landelijk hoog scoren op gebied van werkloosheid en criminaliteit, gaat het in Rotterdam opvallend goed metdezegroep. Jubileum inruilactie PASTORS p Veiligheid Oplossingen liggen vaak voor de hand 'Opvallend in Rotterdam is de goede samenwerking' Somber beeld van Antillianen MARCO Noordereiland 9|g Kindvriendelijke routes 80 euro per zitplaats korting (tot Twijfelachtige Leefbaar-eer MaasstadPers Woensdagi8 augustus20io AlshetWD-PW-CDA- kabinetdoorgaat, dan krijgen we ook een nationale politie. Deze komt in de plaats van de 25 zelf- standige politieregio's die we nu hebben en onder leiding staan van een burgemeester. Met de nationaiisatie wordt de politie uit de klamme wurggreep van deze be- noemde regenten gehaald. Eindelijk is de politie dan in- gebed in de democratische rechtsstaat, onder leiding van een ministerdie kan worden bijgestuurd door een gekozen volksvertegen- woordiging. Burgemeesters zijn het daar niet mee eens, omdat hun functie wordt uitgehold. Ik vind dat prima, de functies van benoemde in plaats van gekozen bestuur- ders kunnen wat mij betreft niet genoeg uitgehold wor den. En eigenlijk doen ze het ook vooral zelf. Als een bur gemeester ergens geen zin in heeft, dan zegt hij dat hijzelf bevoegd is op het gebied van openbare orde en veiligheid, en niet de gemeenteraad. En de meeste politieke partijen zijn dan te laf of gemakzuch- tig om vervolgens toch door te duwen. Ook de benoe- ming van de nieuwe korps- chef van Rotterdam is een goed voorbeeld van de re- genteske arrogantie: een handjevol bestuurlijk-cir- cuitracers heeft bepaald wie het ging worden, er is geen enkele gemeenteraad laat staan inwoner aan te pas ge- komen. Dat we nou weer een rechts kabinet moeten krij gen om aan dit koloniale on- derdeel van hetstaatsbestel een einde te maken, onder- streept weer eens dat rechts progressiever is dan links. Had het niet anders en be- ter gekund? Dat dan weer wel: als de burgemeesters en andere Openbare orde-re- genten wel meer contact hadden gezocht met inwo- ners en gemeenteraden in hun regio. Als ze niet zo deni- grerend hadden gedaan over het politieke signaal dat door het aanstellen van wethou- ders Veilig is afgegeven, als ze serieuzer waren ingegaan op zorgen van mensen en op wensen van die paar volks- vertegenwoordigers die ble- ven proberen om de regen ten te laten luisteren. Dan hadden ze waarschijnlijk meervoorstandersgevonden om de politie, bij voorkeur onder sterkere politieke lei ding, regionaal te blijven or- ganiseren. Voor hun regen- teske autisme betalen ze nu de rekening. Lievereen nati onale Minister Veilig, en waarschijnlijk ook wethou- ders Veilig voor het gemeen- telijke maatwerk, dan be noemde burgemeesters en hoge ambtenaren die alleen luisteren als het hun goed uitkomt. O 'Mi ta bon in Rotterdam', vinden Antilliaanse jongeren Esma Linnemann ROTTERDAM De Antilliaanse Aynie Victori- na was 19 jaar toen ze onge- wenst zwanger raakte. "Mijn vriendje was er lang vandoor met een andere meid. Ik woonde bij mijn oma, en er was geen ruimte voor een kindje Ik was echt ten einde raad." Aynie klopte aan bij de deelgemeente Hoogvliet, en kreeg tot haar eigen verbazing maar liefst vijf maatschappe- lijk werkers. "Ik kon allerlei cursussen doen, van Qjngaan met geld en opvoeden, tot zelfverdediging. Met een groep andere jonge moeders ben ik naar Center Parks geweest voor een week empowerment training. Daar leerde ik meer respect voor mezelf hebben, en concrete doelen stellen." Die waren: een huis, een baan, en zo snel mogelijk weer naar school. Inmiddels heeft Aynie al haar doelen bereikt; ze heeft een hbo-opleidinggevolgd, is nu welzi j nswerker en ze woont met haar zoontje op zichzelf. "Alleen mijn rijbewijs moet ik noghalen." Aynie is niet het enige succes- verhaal in Rotterdam. Antilli anen in de Maasstad doen het een stuk beter dan landelijk. Onlangs publiceerde onder- zoeksbureau Risbo in op- dracht van de overheid een zeer kritisch rapport over de aanpak van Antilliaanse pro- bleemgroepen in 21 steden. Terwijl miljoenen zijn gei'n- vesteerd in het verbeteren van de positie van Antillianen, scoren ze nog steeds hoog op criminaliteit en werkloosheid. Een uitzondering vormt Rot terdam. Onderzoeker Tomis- lavTudjman: "Wat opvalt aan Rotterdam is de goede samen- werking tussen politie, GGD, Zondag vindt in Rotterdam de Bavaria City Racing plaats. Be- woners van het Noordereiland zijn hiervan de dupe, omdat zij gedurende een aantal uren niet bij hun eigen huis kunnen komen via de Willemsbrug. PvdA-raadslid Claus Verbrug- ge wil de overlast voor bewo- ners zo veel mogelijk beper- ken. Het is elke zomer weer een aantal weekenden raak. Antilliaanse probleemjongeren zijn nog wel moeilijk te traceren omdat ze vaak verhuizen. arie kievit/hh welzijnsorganisaties en de so- ciale dienst. Bovendi£n heeft de gemeente een intensief ac- tieprogramma speciaal voor Antillianen opgesteld." Dat heeft zijn vruchten afgewor- pen. Tudjman: "Erzijn extra leerplichtambtenaren en ge- zinscoaches aangesteld. Door intensief beleid is hier de schooluitval onder Antillia nen 80 procent afgenomen." Een probleem volgens de on- derzoeker blijft het contact Antillianen zijn nog steeds onvindbaar voor maatschap- pelijke organisaties. Onzin, vind maatschappelijk werker Shandrid Osepa, zelf afkom- stig uit Curasao. "Ook in Rot terdam blijven we te veel ach- ter het bureau zitten, gaan we er niet op uit. Dat werkt niet met Antillianen. Die zijn vaak te trots om hulp tezoeken." Aynie was zes jaargeleden niet te trots om voor hulp aan te kloppen. "Ik zou niet weten hoe mijn leven er uit had ge- zien als ik niet zo intensief was begeleid." Reageer op www. maasstadpers.nl O Onderzoeksburau Risbo, on- derdeel van de Erasmus Uni- versiteit, bracht in kaart wat het effect is van gemeente- lijk beleid voor Antillianen. Daaruit blijkt dat de investe- ring van 44 miljoen euro in Antilliaanse projecten- tus sen 2004 en 2008 nauwe- lijks effect heeft gehad. Zo is het aantal voortijdig school- verlaters landelijk flink ge- daald, maar onder Antilli aanse jongeren veel minder. En de oververtegenwoordi- ging van Antilliaanse jonge ren als verdachten isjuist toegenomen, van 138 pro- cent in 2004 naar 142 procent in 2008. Toch heeft de over heid besloten tot 2013 nog een extra 36 miljoen euro te investeren in de gemeente- lijke projecten. Onderzoeker Tamislav Tudjman: "Het is verstandig nu doorte gaan, anders gaat alle kennis ver- loren." Wel pleit de onderzoeker voor betere samenwerking, zoals in Rotterdam, en meer preventieve maatregelen. O GroenLinks wil met speciale kindlintjes de straten vei- liger maken voor kinderen. Die hebben nu vooral last van haastige automobilisten onderweg naar school. Uw oude fauteuil of bank is geld waard bij Lagerwaard Design. Tijdelijk krijgt u een maximum van 10% van de aankoop- waarde) op uw nieuwe zitmeubel. Uiteraard zorgen wij voor het meenemen van uw 'inruil'- Uitgezonderd toonkamer- modellen en aanbiedingen. Vraag naar de voorwaarden. Kanaalweg 39-53, Capelle aan den IJssel Telefoon 010-4507466, Fax 010-4588992 email: info@lagerwaard.nl, www.lagerwaard.nl Bezorgklachten: Telefoon:0900 -4245 726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon:010-4699 500 Fax:010-4699504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties:totmaandag 15.00uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L.el Barkanij en K. Moerman Telefoon: 010-4699 527 redactie@maasstad.nl HoofdredacteurM.GJ.Jochemsen Advertenties: Telefoon:010-4699525 Fax:010-4699504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: R. Feenstra Oplage: 365.205 MaasstadPers iseen uitgavevan PLM Lokale Media in samenwerkingmet Dagblad De Pers. Algemene voor waarden zijn op aanvraag beschikbaai. Delfshaven is not amused met de twijfelachtige eer die de wijk krijgt van Leefbaar Rotterdam. LR heeft de wijk benoemt tot vuilste buurt van Rotterdam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2