Actueel Waar blijft die hittegolf nou? Nofllk Rust van het Friese land ooo Weer De herfst zet in Randstadrail Geen boemeltrein meer 'Deskundigen voorspelden alien de heetste zomer ooit' De eerste fuck youV zijn al gekerfd in de stoelen. Het Waalgat-Markt 57-Vlaardingen -010-4343685 di-vr10.00 -17.30. za 10.00 -17.00. geen koopavond bekend van radiospot op ihecrstbo MaasstadPers Woensdagi8augustus20io Van de redactie ROTTERDAM De regen komt met bakken uit de lucht en de bomen verliezen al bladeren. Waar blijft die hit- tegolf als je hem nodig hebt?! Lange barbecueavonden in het Vroesenpark, bakken aan de Maas of toch maar in de file naar de Zeeuwse eilanden. Rosetje hier, witbiertje daar. Raketjes zijn niet aan te slepen, net als de zonnebrandcreme en de San gria. Schaars geklede dames en mannen m foute speedo's: we snakken er naar. Niet alleen omdat het weer momenteel on- uitstaanbaar is, maar stiekem werd het ons toch expliciet be- loofd. Doorblijeweermannen- en vrouwen, bezorgde medici en hulpverleners en een waar- schuwende overheid. Het is bijna eind augustus en er is geen straaltje zon te zien. De zpmer lijkt alweer voorbij De ene meteoroloog na de an- dere voorspelde een hete zomer. Of zelfs de heetste zomer ooit. De RIVM vond het tijd voor een waarschuwingsbrief aan zor- ginstellingen. In samenspraak Een hittegolf is een periode van uitzonderlijk hoge tem- peraturen. Dan moet min- stens vijf dagen achter elkaar de maximumtemperatuur 25SC of meer zijn, waarvan dan weer minstens drie da gen de maximumtempera tuur op of boven 30®C ligt. Vanaf 1901 zijn erin de Bilt 38 hittegolven gemeten in Ne- derland. De laatste was in juli 2006, waarbij de hoogst ge meten temperatuur35,7fiC was. Tijdens die laatste hit tegolf vielen in Rotterdam veertig doden. Vanwege het grote aantal doden door de hitte werdtoen een landelijk met weerkundigen bepalen zij wanneer er gewaarschuwd moet worden voor een hitte golf. Dus verzond de GGD al eindapril haarhoe-om-te-gaan- met-de-hitte-lijstje. Die aange- kondigde hitte hebben we ech- ter niet meegemaakt. "Van het hitteplan is dan 00k niets te- recht gekomen', vertelt een woordvoerder van de GGD Rot terdam. 'Uiteindelijk is er hele- maal geen hittegolf geweest.' Sinds april heeft de GGD 00k geen waarschuwingen van de RIVM meerontvangen. De klad zit er flink in. Oke, het seizoen begon aardig met wat warme dagen in juni, maar daarna is het snel bergafwaarts gegaan. Echte stranddagen zijn er niet meer geweest. De laatste weken komt 00k nog eens de regen met bakken uit de lucht. In plaats van met insmeren ben je nu bezig met het voorkomen van lekkages. Laurens heeft de brief van de GGD ookontvangen. Maarkan zich zo snel niet meer herinne- ren welke maatregelen ze heb ben genomen. 'Op dit moment houden we ons daar niet zo mee bezig, dus hebben we nu geen inzicht in die gegevens,' aldus een woordvoerder. Laten we hopen dat de bejaarde Rotter- dammer deze zomer niet ver- pieterd achter de verzopen gera niums. En laten we bidden voor wat zon. Al is het maar een straaltje. O hitteplan opgesteld. De waarschuwingsbrief van de GGD hoort daarbij. Daarin wordt aan zo'n zestienhon- derd apothekers, dokters en andere organisaties geadvi- seerd om ouderen goed in de gaten te houden. Die besef- fen soms niet dat ze bij warm weer meer moeten drinken. Jezou met het huidige weer bijna naar een hittegolf ver- langen. Maar na regen komt zonneschijn. Dus misschien hebben we nog wat zonuur- tjes tegoed. Zeker als je weet dat normaal gesproken de zon in de zomer per maand i8stot230uurschijnt. O Nofllk is een kwalltelts-boxsprlng van de Frlese fabrlkant Avek. De boxsprlng Is ontworpen door Hans Daalder, die de Inspiratle putte uit de schoonheid van het Frlese land eenvoud en puurheid. Nofllk is uitermate comfortabel door het gebrulk van Talalay embrace; het nieuwste traagschuim. De huldlge traagschulmmatrassen bevatten een synthetlsch schulm. Door Invloed van uw llchaams- warmte en gewicht neemt het de vorm van uw lichaam aan, en bledt het u de Julste ondersteunlng. Talalay embrace doet hetzelfde, maar Is gemaakt op basis van latex. Deze latexsoort heeft door een unlek precede een zeer open celstructuur. Hlerdoor ademt het veel beter dan de huldlge traagschulmsoorten. Bovendien heeft Talalay embrace een hogere veerkracht, waardoor u 00k gemakkelijker draalt In uw slaap. Meer Info vindt u opWWW.kwaiiteitsbedden.nl Geruisloos verdwijnt het perron uit zicht wel bekend voor. Is het echt zo dat deze stellen 'spiksplinter- nieuw' zijn? De eerste 'fuckyou's' zijn al gekerfd in de achterkant van de stoelen. En dat is toch niets voor Aboutaleb en de rest van het eregezelschap dat maan- dag voor het eerst een ritje mochtmaken? Geruisloos verdwijnt het perron uit het zicht. De Rand stadrail isstil! Datiseenvreug- dedansje waard. En dat vreug- dedansje is mogelijk, want het trilt niet meer.Dit is een waar- dige manier om te reizen. Je checkt in, je reist en je checkt uit. Zoals we gewend zijn. Zo- als we 00k gewend zijn gaat dat wel eens fout. Wel zo ver- trouwd, moet de RET gedacht hebben. Maar de boemeltrein is niet meer. O Tot maandag leek een ritje met de Randstadrail op een trilplaat-kuur. Hoe is dat nu? MaasstadPers reisde mee. Anne Dorst ROTTERDAM Je Ipod hoefde je voorheen niet mee te nemen, want het ding maakte netzoveel lawaai als dat het trilde. Eenmaal in Den Haagwas jeafgevallenen doof. Sinds dinsdag rijden er 'spiksplinternieuwe' metros- tellen op de vernieuwde Rand stadrail. De RET belooft een rustige en korte reis van en naar Den Haag. Eerst zien, dan geloven. Datzienbegint in Blijdorp, op het eveneens maandag ge- opende station. Debuitenkant lijkt op een van de vele bouw- putten die de stad rijk is. Drie roltrappen later sta je in een andere wereld. Spiegelwan- den, rvs, blauwe verlichting. Diep en futuristisch. Maar niks toekomst, dit is gewoon Rotterdam anno 2010. Een 18 meter diepe metrotunnel op de plek waar in 1787 met de stoommachine van James Watt nog de modernste vorm van polderbemal ing werd toe- gepast. De stad is een met de tijd. En de bewoner gaat mee. Druk is het helemaal niet onder de grond. Het zijn vooral wat ou- dere Rotterdammers die op deze dinsdagochtend hun weg zoeken in het nieuwe station. De 65 al gepasseerd, wandel- stok in de aanslag of hand in hand met een eveneens niet zo goed ter bene echtgenoot. Ze kijken. En zoeken naar de uit- gang. Het is een doolhof van roltrappen, trappen en glazen wanden. Men past zich aan met een tempo alsof Moeder Gemeente ze dat heeft opge- legd. Er klinkt gedempt gerom- mel en er komt licht uit de ronde metrotunnel, die ter hoogte van het perron is afge- zet met blauwe lichten. Daar is ie dan, het nieuwe metrostel. Blauw met wit, het komt toch Het is wel even wennen: de nieuwe Randstadrail rijdt echt als een trein. rob kamminga

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3