De Ondernemer PLASSEN T BEST BD FRED CARP00LEN NIET SUF FEEST ROND HOGE SCHIE Fred Rath en OtongSumantri brengen een stukje paradijs naarNederland.Balineseproduktenvoordeliefhebbers. Voor zeker 100 miljoen euro in keukenlades Faiiiissement StichtingWeZijn Kralingen niet meerte redden Ondernemen Een eiland dat je voor het leven grijpt Zelf hoef ik er niet rijk van te worden, ik heb al eenbaan' VANDERKWAST MeneerVan Dee 9fe Balans zoek in Oude Haven Goed van start met de KvK OOO Munten Restaurant.nl zoekt mooiste toiletruimte Samen naar 'n concert Winkelen in Overschie kan weer ERNEST Sje Rotterdammer grootste Oranjefan MaasstadPers Woensdag 18 augustus 2010 Van de redactie ROTTERDAM Leuk, al die spaaracties, maar wat schietenweeruiteindelijk allemaal mee op? Uit onder- zoek blijkt dat er in Neder- landse keukenlades voor zeker 100 miljoen euro aan onge- bruikte bonnetjes en waarde- munten ligt. Waardemunten of - bonnen worden vaak in horecagelegenheden of bij festivals gebruikt. Bijvoor- beeld om het betalen van drankjes te vergemakkelijken. Je schaft een bundel bonnen of munten in een keer aan en niet zelden schieten er daar aan het eind van de avond een paar van over. Op basis van deze resultaten gaat onderzoe- ker Dynabyte deze week van start met een voordeelactie waarbij tegen inlevering van oude waardemunten voordeel istebehalen. O Van de redactie ROTTERDAM WeZijn, deorganisatiedieeen groot deel van het welzijns- werk in Kralingen-Crooswijk uitvoert, verkeert in financiele moeilijkheden. Twee van de vijf onderdelen, de stichting WeZijn Kralingen-Crooswijk Groep (holding) en de stich ting Welzi jn/WeZijn zijn afge- lopen week failliet verklaard, de andere drie stichtingen, TOS, Vrije Kinderopvang en Kinderopvang Kralingen- Crooswijk, blijven buiten schot. De deelgemeente doet er alles aan om de gevolgen van het faiiiissement voor de bewoners te beperken. De stichting had al langer financi ele problemen. Na uitgebreid onderzoek besloot de deel- raad geen extra gemeenschaps- geldintezetten. O Een stukje Bali in het hart van Rotterdam Van de redactie ROTTERDAM Als je Bali hebt gezien, kun je rustig sterven, hoor je menig toerist tot vervelens toe zeg- gen. Eenieder die het kleine paradijs op aarde nog niet heeft mogen aanschouwen, kan het riedeltje slechts aan- horen en wijselijk knikken. Bali-liefhebbers zijn niet zo maar liefhebbers, het zijn mensen die hun hart aan het eiland hebben verloren en niets kan ze meer genezen. Zo ging het 00k met Fred Rath, liefhebber in hart en nieren maar toch vooral in zijn hart. „Het eiland en zijn bewoners in het algemeen en een Bali- nees in het bijzonder, maken deel uit van mijn leven", zegt Rath. Die ene Balinees heet Otong A. Sumantri en samen runnen zij Confessity, een craftbedrijf dat zich speciali- seert in authentieke Balinese produkten. Rath en Otong kennen elkaar al jaren maar liepen elkaar op Bali toevallig tegen het lijf, kort daarna sloe- gen de Rotterdammers de handen ineen en waagden de gok: een eigen bedrijf begin- nen. ,,Het begon met onze inte- resse voor Bali en Balinese produkten", memoreert Rath. „We wisten dat wij niet de eni- gen konden zijn die de pro dukten mooi zouden vinden en daarom importeerden wij wat spullen. Tassen, lampen en kamerschermen. Totdat Otong op een gegeven mo- mentzei: 'maarluistereens, ik kan zelf 00k wel wat'. Otong bleek meer creativi- teit in zijn eigen vingers te hebben. In Indonesie had Otong al min of meer naam gemaakt als modeontwerper, dus zo verbazingwekkend was Het wordt dringen voor de toiletten van het Rotterdam- se restaurant Fred. Restau- rant.nl is op zoek gegaan naarde Mooiste Toiletruimte van Nederland en heeft deze dit jaar gevonden in de Maasstad. Op het toilet van Fred waan je je even koning of koningin in je eigen paleisjestelt de site. „Dit toilet is duidelijk niet het sluitstuk van de be- grotinggeweest. Pompeus en rijk waardoor je'm met ple- zier bezoekt. Het is echt een verlengstuk van het restau rant", zegt het juryrapport. De onderzoekers constateren dat er steeds meer werk van de ouderwetse W.C. wordt ge maakt. „Alle facetten zijn te- genwoordig belangrijk. Je moet je als restaurateur on- derscheiden en dat gebeurt naast de kwaliteit van het eten steeds vaker met de toilet ruimte als extra eye-catcher. Fred Rath en Otong A. Sumantri in hun atelier in Rotterdam, vincent van dordrecht het eigenlijk niet, zegt Rath. Nu ontwerpen de vrienden zelf hun modieuze, lederen tassen. En wat voor tassen en bijbehoren. Het bedrijf richt zich op exclusiviteit en men- sen die een bewust leven lei- den. Op Bali heeft Confessity een klein atelier waar vier mensen in dienst zijn. Otong is er vaak maar 00k Rath neemt geregeld onbetaald verlof op om naar zijn eigen atelier te gaan (en het is een perfecte smoes om Bali te bezoeken natuurlijk). Bij Confessity gaat het geld dat verdiend wordt aan de ver- koop helemaal naar de Bali nese arbeiders. Rath zelf ver- Carpoolen is niet suf, maar juist leuk. En handig, vooral als je naar een concert of festival wil. Sinds deze week is de site RIDEHERE.NL in de lucht. Hier- op kunnen bezoekers gratis een carpoolafspraak maken. De eerste evenemen- tenlocatie die zich verbonden heeft aan de nieuwe carpoolservice is Ahoy in Rot terdam. dient er niet aan. ,,Dat hoeft 00k niet, ik heb een baan hier inNederland. Hetgaatmeom de mensen die daar dankzij ons atelier in hun eigen le- vensonderhoud kunnen voor- zien, door mooie, fairtrade produkten te maken." Dat eerlijke handel funest is voorbedrijven, begint lang- zaam 00k door te dringen bij grotebedrijven. Kleine onder- nemers weten al wat de be- wuste consumentwil en sprin- gen handig in dit zakelijke gat. Je kunt immers en zakenman zijn en eerlijke handel drij- ven. Rath en Otong zijn echter meer idealist dan zakenman. Rath: „Ik heb wel eens moeite met de arbeidsethos in Bali. Als Nederlander vind ik het niet meer dan normaal als ar beiders 21 vakantiedagen heb ben, maarin Indonesievinden ze'zoveel'dagen niet kunnen. De arbeidsmarkt is natuurlijk niet te vergelijken met de onze toch heb ik er moeite mee." Otong werkt in Hilversum in een verzorgingshuis en ont- werpt en maakt de tassen en sieraden in zijn eigen vrije ti jd. Rath verklapt dat hij het liefst zou zien dat Confessity ge- noeg geld zou opleveren zodat Otongzijn werk in het verzor gingshuis kan opgeven. ,,Dan zou hij zich helemaal kunnen richten op wat hij het liefst doet: ontwerpen. Het is makkelijker gezegd dan gedaan want tegelijkerti jd willen de zakenpartners Con fessity zo kleinschalig moge- lijk houden. Om de exclusivi teit te waarborgen natuurlijk maar vooral 00k om de eerlij ke, handgemaakte produkten niet van hun authenticiteit de ontdoen. Een eeuwig dilem- me voor de idealistische on dernemer. Voor meer infor- matie kijk op www.confessity. com O Overschie is blij met de nieu we winkelboulevard Hoge Schie. Eindelijk geen gehei meer in de wijk, geen afgeslo- ten straten en lekker veel win- kels en voorzieningen dicht bij de hand. Daarom wordt er 00k een week gedaan over de officiele opening en is er van maandag 23 tot en met zaterdag 28 au gustus feest in de Burgemees- ter Baumannlaan. Er is straat- theater, er zijn optredens van nationale en internationale artiesten en erverschijnt zelfs een speciale feestkrant. Win kelboulevard Hoge Schie is een zegen voor de wijk, vindt de deelgemeente: „Eindelijk kun nen de mensen hier voor hun dagelijkse boodschappen weer beter terecht in hun ei gen deelgemeente. De onder- nemers profiteren van deze ontwikkeling, omdat de lokale koopkracht zo behouden blijft." De schrijver moet het hebben van zijn her- innering. Soms schrijft hij iets op in een zwart notitieboekje, een mooi citaat, een inval. De rest haalt hij uit de hooischuren van zijn geheugen. Hier ligt het allemaal, onder het stof van vele jaren, alpenbloe- men en herfstbladeren, het gezang van paters, de ogen van een meisje in een vis- sersdorp in Mexico. Vorige week schreef ik hier over de dansende man: 'Op de Hoogstraat, tegenover Chinny's Broodjeszaak, vindt elke dinsdag een markt plaats. Platen, cd's, boeken, strips. De markt heeft veel vaste bezoekers. Mannen die op zoek zijn naar een elpee van Elvis, kinderen die hun zakgeld besteden aan een tweedehands Suske en Wis- ke. De dansende man is er 00k bijna altijd. Ik haalde hem uit de hooischuur, Met hem dansen op de stoepte- gels van de Hoogstraat en zwaaien naar voorbijgan- gers. De verbeeldingskracht voegde er oude jazz bij. De verbeelding, nog een instru ment waar de schrijver het van moet hebben. Na publicatie van de tekst ontving ik enkele readies. De dansende man heetteJurrie van Dee en was twee weken eerder overleden nadat hij een hartaanval had gekregen tijdens een van de Zomer- Zondagen in Het Park bij de Euromast. MeneerVan Dee had de hele dag gedanst. Hij had gedanst totdat zijn hart het had begeven. Vijfentach- tigjaar, zo oud was hij ge- worden. Je vraagt je af of je iets verkeerds hebt gedaan als schrijver. Ik had natuurlijk beter op de hoogte moeten zijn. Ik had geen column mo gen schrijven over een dode zonder te weten dat hij dood was. Ik was in de veronder- stelling dat de dansende man nog in leven was. Springle- vend. Zo herinnerde ik me hem, zo was hij uit de hooi schuur van mijn geheugen gekomen: dansend op de ste- nen van de stad. Zo zal hij 00k bewaard blijven, tussen de paters en de hemelsblauwe ogen van het meisje in Cha- cahua, Mexico. 'Jurrie danst in vele harten door,' staat er op het overlij- densbericht van de familie van meneer Van Dee. Hij danst door in mijn hart, en 00k in mijn herinnering:op straat, op zijn vaste plek, te genover de broodjeszaak van Chinny. De muziek is oude jazz. Meneer Van Dee kan goed dansen op oude jazz. O Ernest van der Kwast is schrijver. Bij BCC weten ze het zeker: de grootste Oranjefan komt uit Rotterdam. P. van Sevensbergen moedigde in diverse outfits het team aan en won zo de titel. Uitgaan in de Oude Haven is best leuk, er wonen zeker niet. Dat stelt het CDA Centrum in een brief aan de gemeente. De overlast van de horeca gaat er veel te ver. 10.000 mensen in de regio starten een eigen bedrijf. Omdat een goed begin het halve werk is organiseert de KvK voorheneen avond op 3 0 augustus in Alexander.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5