Actueel WAVEBOARD-IMPORTEURWINT WOESTOVER SEKSWERVING ooo LANGE 0* POTEIM MIDDENDORP Formatie Keurige koele wetenschapper waagde een gok Anders dan Verhagen ligt Klink goed bij kader en mastodonten. Consument Veiligheid wil valles op school NEE: VAL-LES. Student-ondernemer van het jaar Webcamstudentes Foutje, bedankt! Slimmeriken MaasstadPers Woensdagi september20io DF'I'h'D Weweten nietof deonder- handelaars in de forma- tiekamers van de Eerste Kamer vurige pleidooien houden met de grondwet in de hand of dat zij daar blaadjes uitscheuren en er vliegtuigjes van vouwen, we weten alleen dat zij de Eerste Kamer op hun eigen wijze benaderen. Wilders gaat binnendoor, via de gebouwen van de Raad van State, gevolgd door, of misschien wel hand in hand met zijn secondant. Zo om- zeilen zij de grote groep meest au- diovisueie verslaggevers die onrus- tig op de stoep voor de Eerste Kamer staante wachten. Dan komen, uit een hoek van het Binnenhof waar de zon het vaakst lijkt te schijnen, Mark Rutte en Edith Schippers naderbij. Rutte is bewon- derenswaardig ontspannen, vrolijk en uitgerust, het boordje een beetje open - elke dag opnieuw de eerste na een verkwikkende vakantie. Hij zal een opgeruimd karakter hebben. Het zal helpen dat in zijn partij niemand bang is dat hij grond- beginselen uit het raam gooit. Zo- langergeen kilometers worden be- prijsd en kinderen geen milde straf- fen krijgen, is liberalisme een vorm van schouderophalen. Verhagen en Klink komen ge- woonlijk uit de richting van het Plein. Omdat aan hen de meeste nieuwswaarde kleeft, is het aardig te zien hoe de verslaggevers zich ge- dragen als zij in de verte zichtbaar worden. De beweging die zij maken lijkt op die waarmee je een vloeren- trekkerhanteert. Energiek schieten de journalisten zo ver mogelijk naar voren. Vlak voor de voeten van Verhagen komen zij abrupt tot stilstand. Verhagen blijft doorlopen, zijn ogen proberen vertrou wen uit te stralen. Door de journalisten wordt een gedecideer- de, achterwaartse beweging inge- zet, waardoorsomseen belangstel- lende dame omver wordt geduwd, maar daar kunnen de journalisten niets aan doen. Zij hebben geen ogen in de rug. Ab Klink ziet de groep journalis ten van een afstandje aankomen en huppelt er op het laatste moment met een handig boogje omheen - een schijnbewegingdieeindigtte- gen een nieuwsgierig kind. Hij helpt het overeind, strijkt het over de bol, lacht een beetje schaapachtig naar ouders en journalisten, hopend dat deschademeezalvallen. O ..L. Klink zag zich als fractieleider CDA-onderhandelaar Klink torpe- deert de coalitiebesprekingen en stort de CDA-fractie in een crisis. Kustaw Bessems Marcia Nieuwenhuis DEN HAAG Ze beschouwden elkaar als vrienden, Maxime Verhagen en Ab Klink. Maar vriendschappen aan de top van het CDA zijn lang niet altijd bestand te- gen Haagse stormen. Je zet een poli- tieke misstap, bezondigt je aan een affaire ofverliest de verkiezingen en zo'n vriendschap kan verwaaien. Gisteren was het guur tussen vriend Ab en vriend Maxime. Klink attaqueerde de onderhan- delingen metdeWD en de PW. Nee, hij beweerde niet dat die meteen moesten stoppen, maar hij was onte- vreden over hoe ze liepen, zei hij. En nee, als hij zijn zin niet kreegzou hij heus nooit uit de fractie stappen, maar dan wildehij uithetonderhan- delingsteam. Het team waarin uit- sluitend fractievoorzitter Verhagen en hijzelf zaten. Alsof Klink zo geen aanslagop de coalitievosmingpleeg- de. Hij wist dat in de fractie meer mensen moeite hadden met de PW. Hij wist wat hij zo mobiliseerde. Steevast worden (^DA-vriend- schappen opgeofferd aan een doel: wat is het beste voor de partij? Dis- cussies in het CDA over samenwer- ken met de PW worden gevoerd in gewichtige termen: rechtsstaat, bin ding. Voor sommigen zit dat ook diep. En Klink hechtte aan voorwaar- den op dit vlak aan de PW. Maar waar het conflict in de kern om draaide is: hoe kan het CDA de komende jaren heel blijven, er liefst weer bovenop komen? Survival, dat is tweede natuur ge- worden voor de confessionele poli tick die hun politieke stroming in de naoorlogse periode - ondanks tijde- taboes aandurven, ook de taboes die worden aangesneden door Wilders. Meedeinen met de maatschappelijke onvrede en tegelijk rust bieden - dat CDA-recept kon gewoon weer wer- ken! Klink had zich er de laatste perio de aan geergerd dat het CDAzich on- der invloed van spindoctor Jack de Vries - ook tegen Wilders - in de ver- dediging had laten drukken. - En het CDA moest weer een leider krijgen waar de mensen in het land een goed gevoel van krijgen, zoals Klinks vriend Balkenende dat ooit was. Want de wetenschapper Klink mag uiterlijk koel lijken, hij is ervan overtuigd dat kiezers op intui'tie af- gaan. En de laatste tijd stak hij niet onder stoelen of banken dat hij, in Ab Klink in de CDA-vertrekken. anp lijkeoplevingen - structured hebben zien afkalven. Om te overleven moest het CDA, dat is gehalveerd bij de verkiezingen en is verlaten door leider Jan Peter Balkenende en kroonprins Camiel Eurlings, in ieder geval regeren. Dat vond iedereen direct, ook Ab Klink. Rampzalig Parti jgenoten die hem sindsde ramp- zalige verkiezingen van 9 juni beluis- terden in de werkkamers aan het Bin nenhof of op zijn ministerie konden horen hoe hij vreesde dat een periode in de oppositie vooral zou worden gevuld met zweverig zoeken naar ideeen, zonder enige urgentie. Hoe hij vreesde dat de partij dan almaar minder relevant zou worden. Nee, meende Klink, wel die ideeen ontwikkelen - over migratie, islam, zorg, Europa - maar ze ook meteen in de praktijk brengen. Met de be- trouwbare bestuurders die het volk van het CDA kent. Risico's nemen, weerwil van zijn schuchtere imago, misschien wel zo iemand was. Een dag voor de verkiezingen liet hij via deze krant weten dat hij het fractie- voorzitterschap 'een mooie baan' vond. Niet dat dat een open sollicita- tiewas, zei hij er nog bij. Jaja. Waarom Klink Verhagen na het terugtreden van Balkenende dan toch voor liet gaan als fractievoorzit ter? Misschien omdat het anders een degradatie voor Verhagen was ge- weest, die immers al eens fractievoor zitter was. Misschien toch ook door die vriendschap? Maar misschien ook omdat hij besefte dat degene die nu fractievoorzitter zou worden het wel eens heel zwaarzou kunnen krij gen. En zwaar is het geweest voor Ver hagen. Sinds hij onderhandelde over een kabinet met gedoogsteun van de PW werd hij dagelijks aangevallen door gewone leden maar vooral door voormalige kopstukken uit de par tij. Klink is intussen, anders dan Ver hagen, populair in grote delen van het CDA. Uitgerekend ook in de steden waar het CDAzwak is en kiezers moet heroveren. Klink ligt ook goed bij de 'prominenten' die Verhagen zo het leven zuur maakten. En gisteren nam die keurige Klink dus een gok. O Laatste nieuws: www.depers.nl De Nijmegenaar Abel Vegter is giste ren uitgeroepen tot student-onderne mer van het jaar. Vegter importeert en verhandelt Waveboards. Volgens de jury verdient hij de prijs omdat hij 'op de rokende puinhopen van een aantal valse starts, met heel veel overtuiging en doorzettingsvermogen een bloei- end bedrijf heeft opgebouwd.' De on- derneming van Vegter, student aan de Johan Cruijff Academy is sinds twee jaar winstgevend. Van de startende student-ondernemers is Pirn Donker- lo van mijnbuxus.nl uitgeroepen tot belofte van het jaar. De mediacam- pagne in DePers, partner van het eve- nement, is gewonnen door Melvin Tercan van Tinypay.me. Anders fina- listen waren Jeroen Hanekamp (fic- sus.nl), Morena van den Wittenboer (capricci.nl) en Zlata Brouwer (viool- spelen.nl). De studenten-onderne- mersprijs is een initiatief van Impres- siveGreenApple uit Den Haag en wordt gesteund door de Kamers van Koophandel, het ministerie van EZ, Ruig partners advocaten en ontwik- kelingsbank FMO. Een aantal hogescholen is woedend over een advertentie in de Studie Introductiegids, die de afgelopen weken verspreid is onder eerste- jaars op universiteiten en hogescho len in het hele land. Daarin wordt onder de kop 'Geld verdienen met lullen' gepoogd studentes te wer- ven voor werk achter de webcam. De uitgever van de introductie gids, Mediadam, is geschrokken van de ophef. Een medewerker van de Bredase rechtbank plaatste een uitspraak op het internet, nog voor de beschuldigde op de hoogte was. Octo-orakel Paul is niet de enige begaafde octopus. De Indonesische octopus kan zich vermommen als 15 verschillende dieren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17