Cultuur CONCERTEN BD BRANDGRENS CULINAIR VERMAAK OP 5D FILM RECENSIE Na house en NU soul is hettijd voor Puccini op dedansvloer. Dj Von Rosenthal wil de klassieke sector'een schop onderde kont'geven. La Rafle is dapper maarte sentimenteel Muziek Nouvelle Classique 'Klassieke muziek is veel te mooi om er een housebeat onder te flanseiL Gergiev Festival Festival OOO Theatertop Jazz in Paard :fe Wel live? XANDERDEROND Het vijftiende Rotterdam Philharmo nic Gergiev Festival organiseert zater- dagmiddageen speciaal stadspro- gramma: twintig gratis concerten op markante plekken langsde Brand- grens. Met optredens van musici van het Rotterdams Philharmonisch Or- kest, het DoelenKwartet, Domestica Rotterdam, Jetje en haar Dansorkest, BonheurTheaterbedrijf Rotterdam, en het JongTrombone Collectief. Op 14 mei 1940 verloor Rotterdam in luttele uren zijn hart. Sporen van het bombardement zijn tot op de dag van vandaag nog zichtbaar. Een speciale audiotour, die op za- terdag 4 September wordt gelan- ceerd, leidt bezoekers van het pro- gramma langsdegrensvan het in mei ig40 verwoeste gebied, en vertelt daarbij in dertig kleine hoorspelen het verhaal over Rotterdam en de Rotterdammers van toen en nu. Op deze grens speelt een aantal orkesten en ensembles, en vindt een aantal bij- zondere voorstellingen plaats. Kijk voor meer informatie op www.gergievfestival.nl. Festival 5D prikkelt zicht, tast, reuk, gehoor en niet te vergeten smaak. De culturele totaalbeleving, die zaterdag 11 September op de Amsterdamse NDSM-werf plaatsvindt, beschikt bij- voorbeeld over een eet-o-theek. Een uniek, mobiel minitheater en auditie- ve eetervaring in een. Als bezoeker krijgje een koptelefoon op en luister je naar een zogenoemde soundscape die betrekking heeft op de culinaire verrassing die je geserveerd krijgt. Daarbij worden er tijdens de show di verse al dan niet eetbare rekwisieten gebruikt die de sensatie versterken. Het resultaat is een mini theater- voorstelling die alle zintuigen prik kelt. 'Een vervreemde vorm van eet- theater die een smakelijk midden houdt tussen de bizarre filmische collages van Monty Python en de humor van Wim T. Schippers', aldus het festival zelf. Nog meer culinair vermaak vind je in de Nachtbrasserie, 'het donker- ste restaurant van Nederland', waarin je geen hand voor ogen ziet en dus niet weet wat je krijgt. La Rafle verhaalt over een van de zwartste bladzijdes uit de moderne, Franse geschiede- nis: de arrestatie van 13.000 Joden in Parijs op 16 juli 1942. Het grootste deel wordt opgesloten in het Velo drome d'Hiver, alvorens ze naar an- dere kampen worden gedeporteerd. Uiteindelijk overleven slechts 25 van hen de oorlog. Deze gebeurtenis is nog schrijnender door de mede- plichtigheid van de Franse ambte- narij en politie. Daarom veroorzaak- te La Rafle in Frankrijk opschudding; nooit eerder werd dit onderwerp zo expliciet onder de aandacht ge- bracht van het grote publiek. De film begint in de wijk Mont- martre, waar Joodse families in re- latieve rust leven. Het leven wordt moeilijker als de bezetter hen steeds meer rechten ontzegt. Alles wijst erop dat er een razzia aankomt, maar de meesten kunnen dat niet geioven. De rest van de film speelt zich af achter prikkeldraad. Eerst in het wielerstadion, waar de opge- pakte Joden worden opgesloten, en later in diverse kampen. Hoewel de feiten voor zich spreken, kiest regis- seuse Roselyne Bosch voor een me- lodramatische aanpak. Natuurlijk is het een afschuwelijke geschiedenis, maar dat betekent niet dat onder ie- dere scene een hartverscheurende vioolsolo nodig is. Of neem het klas- sieke knuffelbeertje, laten vallen door een gedeporteerd jongetje en gevonden door verpleegster Annet te Monod (Melanie Laurent). Het ligt er behoorlijk dik bovenop. Wei subtiel in beeld gebracht wordt de weifelende houding van Franse functionarissen;sommigen hebben er moeite mee de Joden zo slecht te behandelen. Vooral als ze in contact komen met jonge kinde- ren, moeten ze zich vermannen, wordt impliciet duidelijk. Indruk maakt 00k 'bekende kop' Jean Reno in zijn rol van machteloze Joodse dokter David Sheinbaum, die alles doetom de mensen onder de erbarmelijke omstandigheden in de kampen op de been te houden. Al met al is La Rafle ondanks de sentimentaliteit een dappere po- ging om een pijnlijke - en bijna doodgezwegen - Franse geschiede nis in beeld te brengen. O Roselyne Bosch La Rafle MaasstadPers Woensdagi september2cno Sexual healing door Handel Dirk Koppes BIDDINGHUIZEN Zoete vioolklanken glijden uit de speakers. De zweterige menigte in de Bravotent laat zich hypnotiseren door Mahleriaanse melancholie. Tot opeens een kudde koperblazers de vrede verstoort met dramatische drieklanken. De bezoekers van Low lands schrikken wakker en wagen zich aan een pas-de-deux hier, een twi j felachtige spagaat daar. Vanaf het podium vuurt dj Von Rosenthal (al ter ego van Peter Rosendaal) zijn klassieke klanken op de popliefheb- bers af. Even wennen, maar men pakt Handel, Philip Glass en Wagner goed op. Een week later verschijnt Von Ro- senthals klassieke muziek-mix met de titel Nouvelle Classique. Hoe kom je op het idee Puccini op de dansvloer te draaien? 'Ik heb vroeger veel dance en electro gedraaid. Tien jaar geleden draaide ik als eerste keiharde punk op het Amsterdam Dance Event. Ik vond het leuk om de boel op te schudden. Waarom zou je alleen maar kunnen dansen op dance? Daama ben ik ge- stopt als dj, ik had het clubleven wel gezien.' Van huis uit luisterde ik veel naar klassiek. Op het conservatorium had ik elektronische muziek gestudeerd, toen zat ik al te plakken en knippen in de Le Sacre du Printemps van Stra vinsky. Twee jaar geleden viel opeens het kwartje: zoveel mooie dingen, die moeten gedraaid worden. Op fes tival Motel Mozaique 2009 heb ik voor het eerst een set gedaan. Daama heb ik getoerd als voorprogramma van Vive la Fete. Drie kwartier voor hun electropop stond ik pontificaal in Italiaans pak op het podium. Fan- tastisch wat er dan gebeurt! Mensen verwachten een vergelijkbaar pop- bandje als voorprogramma, en krij- gen Steve Reich. Zo maak je hethoofd van de mensen leeg voor wat erna komt.' Nu ligt je plaat Nouvelle Classique in de winkels. Een montage van Mozart tot de Fin Arvo Part. Je wilde geen Bach met dancebeats? 'Dat is al zo vaak gedaan, onder meer doorTiesto. Ik heb er een bloedhekel aan. Klassieke muziek is veel te mooi om er een dansritme onder te flan- sen. Bovendien heb ik me gedistanti- eerd van de housescene. Het is tijd voor andere muziek in nachtclubs. In Berlijn en New York gebeurt het veel meer: niet als dansmuziek, maar om te chillen. Afgewisseld met bij- voorbeeld een cellokwartet.' Live op Lowlands is je set veel hef- tiger dan op de plaat. Waarom? 'Op een festival zie je jongeren die openstaan voor nieuwe dingen. Dan is het leuk om veel variatie aan te brengen. Het album Nouvelle Clas sique heeft een ander concept. Ik wil een stemming overbrengen. Denk aan D'Angelo en Marvin Gaye. Wie zegt dat klassiek niet net zo sexy kan zijn als dehealingvan Gaye? Ik wilde Dj Von Rosenthal een sensuele plaat maken. Ik vind het supersexy als Janine JansenTsjai- kovsky speelt. Schrijf maar op: ik be- drijf de liefde bij dit soort klanken.' Oneerbiedig gezegd plak je aller- lei onderdelen van klassieke wer- ken aan elkaar. Heiligschennis. Voor de luisteraars van Radio 4 is het vloeken in de kerk. Maar je kunt het 00k met respect doen. Ik knip en plak om iets anders mooi te maken. Als dj hoef ik geen complete composities te laten horen.' Wil je hiermee de iPod-generatie aan klassiek helpen? 'Dat is mijnverborgen agenda, ikben een idealist. Als ik jongeren met mijn cd en optredens de klassiek in kan trekken, graag. De klassieke wereld is ingeslapen en verdient een schop on der de kont. Jongeren van 15 tot 50 hebben een eclectische smaak, die moet je uitdagen. Live is het aanbod veel te stoffig: stil zitten m de con- certzaal en na afloop applaudisseren. Laat mij die boel afstoffen met mijn dj-sets. Metzowel Vivaldi als de film- muziekvan Abel Korzeniowski.' O Dj Von Rosenthal met zijn muze. andytan N og eenmaal de hoogtepunten bekijken van vorig theaterseizoen? Dat kan op het Nederlands Theater Festival, vanaf morgen te bezoeken in Amsterdam. De bassist en drummer van Portishead zijn morgen- ®avond te zien met hun nieuwe jazz-rockband Get the blessing. Ze spelen in Paard van Troje in Den Haag. Niet langer met Live maar wel live. Ed Kowalczy k is sinds 2009 met zijn solocarriere bezig en zijn vorderingen presenteert hij vanavond in Paradiso.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19