Sport I 1 I I MICHEL VORM NIET BID ORANJE DE PROFESSOR OVERLEDEN I Women's Choice Niet tevreden met uw borsten? X i AFVALLEN? Op doel Blinde vlek van managers Schouderblessure Laurent Fignon :fe Ben ik in beeid? Waarom niet? t if voor p 2999, Gratis advies: Almere en Rotterdam 3 kilo per week met HCG OOO Managers mogen voetbal dan wel begrijpen, maar van keepers heb- ben ze net zoveel verstand als van bloemschikken. Simon Kuper PARIJS 'Als Arsene Wenger zo slim is, waar- om koopt-ie dan nooit eens een goe- de keeper?' vroeg ooit eens een mana ger van internationale faam. Jaren later kun je die vraag nog steeds stel- len. Arsenal-manager Wenger, een perfectionist als het gaat om het in- vullen van andere plaatsen in het elf- tal, heeft die ene plek nog altijd niet goed geregeld. Hij lijkt niet erg blij met zijn huidige keeper, Manuel Al- munia, en heeft een bod gedaan van zo'n 2,4 miljoen euro op Mark SchwarzervanFulham; maarFulham ziet dat als een bod van niks en daar heeft hetgelijkin. En dus gaat Arsenal weer een sei- zoen in zonder de ideale keeper. Het is wel belangrijk om daar bij te ver- melden dat het niet alleen Wengers blindevlekis. De meeste managers hechten te weinigwaarde aan hun keeper. Het is een van de opvallendste irrationele trekjes in de voetbalmarkt. De sport- econoom Bernd Frick heeft de salaris- sen in de Bundesliga bekeken en ont- dekte dat keepers minder verdienen dan veldspelers, al zijn ze meestal ou- der. Bij een transfer brengen ze ook minder op: het Britse recordbedrag, betaaldvoor een keeper, is 11 miljoen euro; dit bedrag werd in 2007 door Sunderland betaald voor Craig Gor don. Het grote punt is onwetendheid bij de managers. Sommige managers begrijpen het voetbal op zich wel, maar keepen is andere koek: dat lijkt net zo ver van ze af te staan als bloem schikken. En omdat ze maar nauwe- lijks begrijpen wat keepers doen, zijn ze ook terughoudend om veel voor hen te betalen. Bovendien lijkt het sommige ma nagers niet veel te kunnen schelen. Een man als Wenger houdt zich voor- al bezig met het spelen van fantas- tisch voetbal. Voor hem is de keeper gewoon de man die (soms) de bal te- genhoudt. Voor Bayern Munchen manager Louis van Gaal, ook een kenner van het rondspeelvoetbal, leek de functie van keeper bij zijn club ook als laagste op zijn prioritei- tenlijstje te staan. Toen Johan Cruijff manager van Barcelona was, speelde hij zelfs met het idee om een verdedi- ger handschoenen aan te doen en hem in het doel te zetten. Op die ma- nierzou Barga dan met elfveldspelers kunnen voetballen. Cruijffsassisten- ten wisten hem uiteindelijk van dit idee afte brengen. The Blind Venetian Het verbijstert managers ook dat de reputatie van een dure keeper in een enkele middag kan worden teniet gedaan. Dat overkwam Massimo Taibi, de veelbelovende keeper die door Manchester United in 1999 werd gekocht van Venezia. Een paar blunders bezorgden hem meteen de keiharde, maar wel grappige bij- naam, The Blind Venetian' Venetian blinds zijn jaloezieen). Al na vier wedstrijden verkocht United hem weer. Bijna alle spelers maken wel fou- ten als ze net bij een nieuwe club zijn. Maar het vervelende is dat de fouten van de keeper je de wedstrijd kunnen kosten. Toch is juist het feit dat keepers zo belangrijk zijn een re- den om wel veel geld aan ze uit te gevenDaar komt nog bij dat ze lan- ger meegaan dan veldspelers: Real Madrid kan misschien wel twintig jaar toe met Iker Casillas. Maar ma nagers die minder capabele mannen in het doel hebben staan, hebben niet het zelfvertrouwen om een goe- de vervanger te kopen en nemen dan maar genoegen met wat ze hebben - zoals Wenger dat doet met Almunia. De voor de hand liggende oplos- sing zou zijn om de beslissing uit te besteden aan experts. Keeperstrai- ners weten waarschijnlijk wel wie de beste keepers zijn, maar zij staan bij Edwin van der Sar: ouder en dus beter. reuters de clubs zo laag in aanzien - onge- veer op dezelfde hoogte als de bus- chauffeur - dat er geen manager is die 12 miljoen euro zou uitgeven al leen omdat zij hetzeggen. De mana gers zouden wat kunnen leren van de opinie van bepaalde groepen - vraag bijvoorbeeld eens tien voormalige keepers wie je moet contracteren - maar ze zien zichzelf graag als de Messias, tot ze ontslagen worden. Raad vragen doen ze maarzelden. Wenger en Ferguson hebben wel een oplossing proberen te vinden. Eerst kocht vooral Wenger keepers op de zelfde manier waarop hij veldspelers kocht: hij zocht naar aanstormend talent. Maar dat ging te vaak mis. Toen ontdekte Ferguson in 2005 een andere oplossing: hij kocht de toen 34 jaar oude Van der Sar; tot op de dag van vandaag is hij de keeper van United. Hij bewees de stelling: oude keepers gaan niet dood, ze worden steeds beter. Oplossen Joop Hiele, de voormalige keepers- trainer van Van der Sar, legde ooit uit hoe dat zat: 'Keepen is de situatie in je opnemen, haar herkennen en op lossen. Hoe vaker je dat doet, des te makkelijker wordt het.' Een oudere keeper kent de structuur van de aan- vallen zo goed, dat hij de tijd heeft om z'n verdediging op orde te krij- gen. Dat kunnen jongere keepers niet. Daarom ging Wenger ook voor de 37-jarige Schwarzer. Toch heeft hij duidelijk niet genoeg moeite ge daan om hem te strikken. Door de jaren heen heeft Wengers blinde vlek hem waarschijnlijk een aantal van zijnambitiesgekost. Hij istenminste wel in uitstekend gezelschap. O Michel Vorm heeft zich gisteren bij bondscoach Bert van Marwijk afge- meld voor de komende wedstrijden in de EK-kwalificatie tegen San Ma rino (3 September) en Finland (7 Sep tember). De doelman van FC Utrecht heeft te veel last van een schouder blessure. Van Marwijk heeft geen vervanger voor Vorm opgeroepen. Hij beschikt met Maarten Stekelen- burgen PietVelthuizen nog over twee fitte keepers. De keuzeheer van de verliezend finalist op het laatste WK verwacht dat hij snel meer duidelijkheid krijgt over de ernst van de enkelblessure van Robin van Persie. De aanvaller van Arsenal Met zich gisteren door de medische staf van het Nederlands elftal onder- zoeken. Ook Jong Oranje kent een keepers- probleem. Erwin Mulder van Fey- enoord heeft zich bij bondscoach Cor Pot afgemeld voor de laatste EK-kwa- lificatiewedstrijd van Jong Oranje, donderdag in en tegen Spanje. De 21- jarige keeper heeft last van een barst- je in de rechterringvinger. Laurent Fignon, alias de professor, is gisteren op 50-jarige leeftijd overle- den. Fignon had kanker. Dat weer- hield hem er niet van afgelopen zo- mer als co-commentator actief te zijn tijdens de Tour. Fignon won de Tour in 1983 en 1984 en werd in 1989 tweede op acht seconden van de Amerikaan Greg Lemond, de kleinste marge tus- sen de nummers een en twee ooit in de Ronde van Frankrijk. Fignon won in zijn loopbaan 76 wedstrijden. Een camerateam gaat FC Twente voor de website van de UEFA volgen in aanloop naar de Champions League. Popster Katy Perry heeft haar verloofde Rusell ©Brand gezegd dat hij hun kinderen niet mag vernoemen naar spelers van West Ham United. injectableseplastischechirurgieaovergewicht «46S0,- Mentor McGhan prothese Ronde vorm druppelvorm Levenslange garantie op kapselvornting en lekkage Behandeling mogelijk binnen 1 week Alsgoed1 getest door: HHk. Betaling mogelijk v.a. 50,- p.m. 3 weken: normaal 395,- nu 100,- 6 weken: normaal 595,- nu 175,- Ook via internet te bestellen! www.totalbeautycareshop.nl Ernest Groosmanplein 2 3071 MN Rotterdam www.womenschoice.nl Tel. 010-4955250 MaasstadPers Woensdagi september20io I De keepen onderbetaald en onderschat

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 21