Achtergrond ooo 23 Gen (18) Clarence (20) 21 on 3§t Het mag van mijn moeder No school, no money Spijbelzittingen MaasstadPers Woensdagi September 2010 dan ligt dat echt aan jezelf' Zekerzo moeilijk is het behandelen van jonge crimineeltjes, al dan niet met een laag IQ, die door de rechter voor een dagbehandeling naar het Palmhuis worden gestuurd. Maar ook jongeren die dreigen af te glij- den, kunnen er terecht. 'Weet je hoe het komt dat de jongeren die hier ko- men al zo'n problematische (hulp- verlenings-) geschiedenis hebben? Wij noemen dat handelingsverlegen- heid. Onze doelgroep is meester in het ondermijnen van gezag en in het uitstoten van anderen. Veel profes sionals die niet weten hoe ze met deze kinderen moeten omgaan, gaan nog meer regels stellen. Maar het pro- bleem is juist dat ze niet luisteren, dus wordt hun gedrag heftiger en worden ze telkens opnieuw uitgesto- ten. Zo gaan ze van de ene instelling naar de andere.' Lamb kent voorbeel- den van kinderen die al in zeventien instellingen hebben gezeten. Er zit volgens hem een groot ver- schil tussen de 'normale' jonge boef- jes en de licht verstandelijkbeperkten (LVB) met een laag IQ tussen de 60 en 80. 'LVB-jongeren die delicten ple- gen, doen dat vaak impulsief. Het zijn kinderen in een groot lijf. Soms snap je echt niet dat zulke stoeptegel- tjes de hele boel op stelten kunnen zetten. Ze zijn heel beinvloedbaar, dat is gevaarlijk. Maar als je je best doet, kun je ze ook zo om je vinger winden.' Ze verblijven gemiddeld twaalf maanden in het Palmhuis, wat volgens Lamb aan de krappe kant is. 'Maarerzitookwel een grens aan wat 'Ik had iemand neergesto- ken, maar ik mocht van de rechter naar het Palmhuis. Dat was in januari 2008. Ik heb eerst in een jeugdge- vangenis gezeten, daar word je echt gek. Hier heb ik veel geleerd man, hoe je met pro- blemen moet omgaan. Ik word niet snel meer boos. Ik ben relaxtergeworden en ik blow sinds zes maanden niet meer. Dat deed ik heel veel. Vroeger liet ik me snel over- halen, nu niet meer. Ik heb ook afstand genomen van mijn matties van vroeger. Ik loop stage bij Kwantum en na de zomer krijg ik er een vaste baan. Daar heeft een jobcoach me bij geholpen. Nu geloof ik in mezelf en ik heb vertrouwen in de toe- komst.' je met ze kunt bereiken. Het grote probleem is om aansluiting voor hen te vinden als ze hier weggaan.' Straat- roof, geweldpleging, diefstal onder bedreiging met een mes, het is dit soort delicten waardoor de jongeren in het Palmhijis belanden. Lamb: 'Ze zijn vaak slachtoffer en dader, maar ze zijn hier als dader. We stellen het delict centraal en dat is moeilijk, want ze willen het overal over heb ben, behalve over het delict. We wij- zen de jongeren op hun eigen verant- woordelijkheid. Het doel is om hun gedrag zo te veranderen dat ze niet meer de fout ingaan. We gaan het conflict met de jongeren aan. Je hoeft hen niet de grond in te boren, maar je moet het ook niet uit de weg gaan. Als je dat goed aanpakt, levert dat veel op voor hun zelfbeeld.' Het alternatief voor deze jongeren is vaak de gevangenis of het straatle- ven. 'En wij hebben ze tenminste in beeld. Er zit hier al meer dan een jaar een jongen met een elektronische en- kelband. Het is een etter, maar hij komt wel. En als hij bijdehand doet, zijn wij toch wat bijdehanter. Zo heb ben we al wel wat bereikt. Zonder het Palmhuis zou hij in de bak zitten. Maar wat erger is, hij zou dan wel slachtoffers hebben gemaakt.' O Alle namen zijn om privacyredenen gefingeerd. v 'Ik ben thuis niet kla< maakt voor de maat: Ik ben door mijn ou geworden. Twee kei J opdeverkeerdetijd verkeerde plaats en voor de rechter komen we- gens zware mishandeling. De eerste keer was ik 17 en kreegik een taakstraf, en een jaar geleden werd ik naar het Palmhuis gestuurd. zie het hier als een school waar ik veel kan leren. Daar 1 moet ik van profiteren, ja toch? Het is hier nog net geen gevangenis. Ais het niet lukt, ligt dat echt aan je zelf. Allesdraait hier om her- M haling, leren omgaan met si- tuaties. Als ik nu tegen ie mand aanbots op straat, zeg ik sorry. Ook al is het niet 3 §jj mijn schuld. Ik zie mijn vrienden van vroeger nog wel en ik weet precies wat jjgte doen als ze in een winkel H jj zijn. Dus loop ik nog wel met m zemee, maar ikga niet meer g mee naar binnen. Dat weten te, en dat vinden ze oke.' De jongeren mogen buiten een sigaretje opsteken. Wie minderjarig is, moet toestemming hebben van zijn ouders. En die heeft de 13-jarige Treesje. Q Ouders van spijbelende kinderen van 16 en 17 jaar kunnen de kinderbij slag verliezen. Veel gemeenten gaan deze maatregel dit schooljaar inzetten. In veel arrondissementen houden kantonrechters zogenoemde spijbelzittingen. De meeste scholieren komen er vanaf met een taakstraf.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23