'De-ga-voordeel-oogsten- in-de-herfst-Pas.' rotterdaiW05"1 Al jong moest Catharina van Ravens-Makwerken in de zeilmakerij van defamilie. Het sportseizoen is begonnen, zoek een ffijne club Watoaanwe MaasstadPers 10 1 Ouid N1C11WS Woensdag8september20io Boek een tour en verken De Rotterdam Bij BODY WORLDS leer je je lichaam kennen Smul van een gratis reep (h)eerlijke chocolade Test je creativiteit met een artistieke workshop Heerlijk dineren bij Mexicaanse vriend 'flmigo' Met smalle banen 'de wind in Norbcrt Veringmcier SCHIEDAM De schoenen moesten uit op de zolder van zeilmakerij Mak op hetHoofdin Schiedam. Catharina van Ra- vens-Mak (nu 91) vertelt hoe zij daar met haar vader zeilba- nen ging uitleggen die vervol- gens aan elkaar genaaid moes ten worden. „Het snijden van de banen waaruit het zeil werd opgebouwd moest in een schone omgeving gebeuren." De Schiedamse vertelt dat de breedte van de banen voor de beste jachtzeilen dertig centi meter is. „Met die breedte kun je het beste 'de wind in de zei- len naaien'. Zeilen opgebouwd uit bredere banen, maakten wij ook. Die waren een stuk goedkoper." Het kwam voor dat grotere zeilen gemaakt moesten worden dan op de zolder van de zeilmakerij uit- gelegd konden worden. ,,Wij mochten dan gebruikmaken van een gymnastieklokaal in de buurt. De vloer moest dan eerst goed schoongemaakt worden." Zulke grote zeilen in elkaar naaien was geen sine cure voor de nog jonge Catha rina Mak. Dat waren erg lan- ge banen die je onder het naaimachine door moest zien te krijgen." Van Ravens-Mak kijkt met voldoening terug op het werk dat zij moest doen in hetfamiliebedrijf. „Wij maak ten bijvoorbeeld ook vlaggen. Dat was leuk afwisselend werk. De grote Nederlandse vlaggen die op de torens van Grote Kerk wapperden, kwa- men van ons bedrijf. Die moesten regelmatig worden vern ieuwd want door de harde wind waaiden zij snel aan har den. Soms repareerden wij de vlaggen alleen. Dat was een stuk goedkoper dan elke keer hele nieuwe maken." Er waren echter ook m inder leuke karweitjes in de zeilma kerij die Catharina van Ra- vens-Mak zich voor de geest kan halen. ,,Aan de andere kant van de Nieuwe Waterweg, op de Vondelingenplaat, zat een chemisch bedrijf. Wij moesten daar werkkleding voor verstellen. ,,De kapotte kleding werd voordat het naar ons toekwam eerst chemisch gereinigd maar dan nog was het vaak erg vies en stonk het. Wij hadden een aparte ruimte waar ik dat verstelwerk moest it Catharina van Ravens-Mak (nu 91) bij het schilderij dat haar sterk doet terugdenken aan haar jeugd. robkamminga Alexandrium Woonmall in Rotterdam is goed bereikbaar. Via de A20 afslag 16 Pr. Alexander/Capelle a/d IJssel en met het openbaar vervoer trein metro station Pr. Alexander. Shopping Center 60 WOONSPECIAALZAKEN alexandriumwoonmall.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 10