Loopbaan Voorbereiding op nood in orde STIMULEERECONOMIE! HERSTEL WONINGMARKT KLEURENBLINDHEID Af en toe overwerken is niet erg. Je moet het wel vrijwillig doen en zelfbepalen hoeveel en wanneer. OO0 Werkwee Mag het ietsje meer zijn Werkgevers vangen pieken opdoorlanger werken Ran* Hoe redden we onszelf? We kennen de belangrijkste artikelen in een noodpakket Lezen en schrijven Zwakke plekken kust Lobbydubs laten van zich horen Nog even wachten met kopen? Vooral mannen hebben er last van Examen politie pittiger MaasstadPers Woensdag8september20io HHHHBHHHI Derde deel fulHJmers werkt soms extra uur V Overwerk? Is dat niet iets uit tijden voor de crisis? Nou, niet echt, want uit de Overwerk- monitor 2010 van FNV Bond- genoten blijkt dat werknemers gemiddeld nog steeds ruim 4 uur per week overwerken. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek stelde vast dat ruim eenderde van de fulltimers eind vorig jaar nog altijd ge middeld zo'n 6,5 uur extra voor de baas werkten Ruim 36 procent van dege- nen die in 2009 geregeld over- werkten, werd hiervoor ge- compenseerd in geld en bijna 28 procent alleen in tijd. Bij de overige 36 procent ging het om onbetaald overwerk. Was overwerk voor de crisis vaak noodzakelijk omdat er ge- woononvoldoendegeschoold en ervaren personeel te vinden was, nu is vooral om de pieken op te vangen. Werkgevers zijn nog altijd heel voorzichtig met het aantrekken van personeel. Overigens is af en toe eens overwerken niet zo erg. Uit onderzoek van de Radboud Universiteit blijkt dat mensen die maximaal drie tot vier uur per week extra draaien, zelfs meer plezier hebben in hun werkdan hun van 9-tot-5-col- lega's; ze zijn doorgaans meer bevlogen en hebben minder last van mentale vermoeid- heid. Mits je er niet toe ge- dwongen wordt en zelf mag bepalen wanneer je overwerkt en hoe je het aanpakt. O MHHI Het zijn zorgelijke tijden. Ve- len van ons maken zich zorgen over hun portemonnee en over de veiligheid op straat. En nu worden we ook nog door het klimaat bedreigd. Kan het hier net zo fout gaan als in Pa kistan? De overheid vindt dat we voorbereid moeten zijn op noodsituaties. De overheid wil sowieso dat we leren meer voor onszelf te zorgen en niet als van zelfsprekend op hen terugvallen. De hulpdiensten kosten ons al heel veel geld en dat dreigt alleen maar meer te worden. Bezuifligingen staan daar zeker voor de deur. Zorg er dus maar voor dat je jezelf kunt redden, is het de- vies. Met de campagne 'Goed voorbereid zijn heb je zelf in de hand' moeten we bewust gemaakt worden van onze ei- gen verantwoordelijkheid in geval van nood. Uit onderzoek van het mi- nisterievan BinnenlandseZa- ken blijkt dat driekwart van de Nederlanders denkt zich wel drie dagen te kunnen redden zonder water, gas en elektrici- teit. Gezien recente gebeurte- nissen als stroomstoringen, storm, wateroverlast en hitte, zijn steeds meer mensen bezig de juiste voorbereidingen te treffen op een eventuele nood- situatie. Nederlanders blijken ove rigens aardig op de hoogte van de belangrijkste zaken in een noodpakket. Bij een keuze uit 49 voorwerpen, kwamen in de top tien veel van de aanbevo- len voorwerpen van het basis- noodpakket voor, zoals water en houdbaarvoedsel. Maar we zijn niet alleen goed op de hoogte, ookdedaadwerkelijke voorbereiding is best in orde. Driekwart van de ondervraag- den heeft een EHBO-doos in huis en ongeveer de helft kan gebruik maken van een radio opbatterijen. O Devormingvaneen nieuw kabinetis voorvele lobby- clubs aanleiding stevig van zich te laten horen. Zo ook de koepelorganisatie van de su- permarkten. De omzet van de supermarkten is in 2009 met 2,6 procent gestegen naar 31,2 miljard euro. Dit komt bijna volledig door vo- lumegroei en niet of nauwe- lijksdoorprijsstijgingen. De supers roepen op om met maatregelen te komen die de economie stimuleren. Dus geen btw-verhogingen en nieuwe statiegeldregelingen, maar wel metruimereope- ningstijden, ook op zondag. Zo erg als in de Verenigde Sta- ten, Spanje en enkele andere landen is het bij ons niet ge- steld metde woningmarkt. De prijzen zijn wel wat gedaald en het verkopen een huis is momenteel vooral een kwes- tie van een lange adem. Maar was ook weer sprake van enig herstel, hoewel dat strek ver- schilde per regio. Toen viel het kabinet en stak de discussie over het aanpas- sen van de hypotheekrente- aftrek in alle hevigheid de kop op. Dat maakte de woningbe- zitters en vooral de starters bijzonder kopschuw. Na een stijging van de ING Woonindex die vorig jaar in- zette, is er nu weer sprake van een dating. Niet alleen de onzekerheid over de hypotheekrente speelt een rol, ook zijn de starters aanmerkelijk negatiever over hun eigen financiele situatie in vergelijking met begin dit jaar. De Commissie Arbeidsomstan- digheden gaat meeraandacht besteden aan de problemen van kleurenblindheid op de werkplek. Kleurenblindheid komt vooral voor bij mannen: een op de twaalf heeft er in een bepaalde vorm last van. Bij vrouwen is dat een op de 250. Kleurenblinden kunnen met alle kleuren problemen heb ben, waaronder rood en groen. Dat kan tot gevaarlijke situa- ties leiden, niet alleen in het verkeer, maar ook op de werkplek. Daarom is het be- langrijk dat rekening wordt gehouden bij de kleurkeuze van bijvoorbeeld waarschu- wingssignalen en etikette- ringvoorschriften. Van 6 tot en met 12 September organiseert Stichting Lezen ft Schrijven de'Week van de Alfabetisering'. Dit vindt plaats rondom de Wereldalfabetiseringsdag. o Ee Politieacademie gaat de studenten grondiger examineren. De examenopdrachten zullen de leerstof beter dekken. De leeropdrachten worden verplicht. o De minister van Verkeer en Waterstaat is bereid 250 miljoen euro beschikbaarte stellen voorversterking van de nog resterende zwakke schakels in de kust.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 13