Actueel Opmars van Brazilianen lijkt niet meerte stuiten Eigenlijk wil helemaal niemand de nieuwe incassowet ooo Brazilie is het nieuwe China. Door de welvaart is er een nieuwe generatie rijken aan het ontstaan. PENSIOEN- PANIEK? Supermacht Nederland hoopt graantje mee te pikken Schulden Hoger of lager minimumbedrag? Voor 40 euro kun je geen goede, gerechtelijke incasso doen' WIEGEL HANS 0p naar 13 kids 'Gevaarlijke' lingerie iapanse ellende kost 25 miljard MaasstadPers Woensdag 8 September 2010 Voor Nederland is Brazilie een be- langrijke handelspartner. In 2009 bedroeg de handelsbalans tussen N e- derland en Brazilie 6 miljard euro. Bovendien is Nederland, na China, de op een na grootste investeerder in Brazilie. Dat het Zuid-Amerikaanse land een opkomende economische macht is, wisten we al. Brazilie behoort tot de zogeheten BRIC-Ianden. Dat zijn de landen die momenteel het hardst groeien en waar de komende jaren ook de meeste groei wordt verwacht. Determ BRICstaat voor Brazilie, Rus- land, India en China en is bedacht door de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs. Wind mee Nu de Brazilianen (net als de andere BRIC-landen) de wind mee hebben, zie je er een nieuwe generatie rijken en economische machthebbers op- staan - precies zoals in China. Volgens een recent rapport van de Boston Consulting Group (BCG) nam het aantal Braziliaanse miljo- nairs tussen 2006 en 2008 toe van 130.000 naar 220.000 - een stijging van maar liefst 70 procent. Ook de lijst met miljardairs groeit. Omdat de Brazilianen steeds rij- ker worden en ze iets met die rijkdom aanmoeten, zijn ze nu ook steeds va- ker op zoek naar overnamekansen buiten de eigen landsgrenzen. De eerdergenoemde ovemame van Bur ger King lijkt daar slechts een voor- beeld van. De Brazilianen lieten in internati- onaal verband al eerder van zich ho- ren, toen ze in 2008 samen met de Belgen via I nBev de macht grepen b ij het Amerikaanse Anheuser-Busch. Daaruit ontstond Anheuser Busch- Inbev, de grootste bierbrouwer ter wereld. De drijvende kracht achter die deal was de Braziliaanse zaken- bankier Jorge Paulo Lemann, dezelf- de die nu ook achter de overname van Burger Kingzit. Volgens het Ame rikaanse zakenblad Forbes is hij met een geschat vermogen van 11,5 mil jard dollar de op drie na ri jkste Brazi- liaan. Nederland lijkt een van de lan den die de nieuwe rijkdom van de Brazilianen op tijd heeft zien aanko- men en probeert daarvan nu een graantje van mee te pikken. O Tjeerd Wiersma ROTTERDAM In Sao Paolo hebben shoppers het steeds meer naar hun zin. getty images Dat Nederland volgende week een handelsdelegatie naar Brazilie stuurt, kan bijna geen toeval zijn. Er zit steeds meer samba in de Braziliaanse economie. Eerst zag je dat aan alle buitenlandse bedrijven (waaronder Nederlandse multinationals) die er neerstreken. Die hoopten mee te lif- ten op de economische groei van het 'Zuid-Amerikaanse land. Zo langza- merhand begin je echter ook meer internationale succesondernemers van Braziliaanse bodem te zien. De overname van hamburgerke- ten Burger King door een drietal puis sant rijke Braziliaanse investeerders vorige week laat zien dat het ze me- nens is en dat het land ook internati- onaal wil opstomen in de vaart der volkeren. Geen wonder dus dat demissio- nair minister van Economische Za- ken Maria van der Hoeven er volgen de week neerstrijkt, met in haar kielzog twintig Nederlandse bedrij ven. Het wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin voor incassobureaus stuit op veel verzet. Julien Althuisius ROTTERDAM Een bekend verhaal voor velen: je ver- geet een keer een rekening te betalen en een paar maanden later heb je een brief van het incassobureau op de -deurmat liggen, waarin in dreigende woorden een veelvoud van het oor- spronkelijke bedrag wordt gevraagd. Oorzaak? 'Incassokosten'. Minister Hirsch Ballin van Justitie wil hier vanaf en diende een wetsvoorstel in om een maximum aan buitengerech- telijke incassokosten te stellen. Klein probleem: alle betrokken partijen willen iets anders. In het plan van de minister wordt de vergoeding voor incassokosten straks berekend als percentage van het bedrag (15 procent), met een mi nimumbedrag van 40 euro. Maar daar zit niemand op te wach- ten, zegt Marcel van Es, directeur van Intrum Justitia. Hij maaktzich naar eigen zeggen vooral zorgen om de arme consument. 'Dit is te weinig om Jet Creemers, NVI consumenten op een effectieve ma- nierte manen aan hun verplichtingen te voldoen of om te kunnen overleg- gen over een haalbare betalingsrege- ling.' Volgens Van Es zullen bedrijven daardoor sneller geneigd zijn hun toevlucht te nemen tot een gerechte lijke incasso. Datkostminimaal 400 euro per vordering. Dan is je Donald Duck plotseling wel heel duur. Jet Creemers van de Nederlandse Verenigingvan Incasso-ondernemers (NVI) sluit zich aan bij Van Es. Voor 40 euro kun je geen goede, gerechte lijke incasso doen.' Creemers pleit voor een hoger bedrag. 'Op dit mo ment doen wij het voor 62 euro. Wij zouden daar uit onszelf niet over ge- kickt hebben. Het zou eerder om- hoog moeten, want alle kosten gaan omhoog.' Bij de Consumentenbond vinden ze het bedrag juist weer te hoog. 'Het kan iedereen gebeuren dat je een ac- ceptgiro kwijtraakt. Eerst moet er een gratis herinnering komen', zegt woordvoerder Vanessa Rompelberg. 'En dan is die 40 euro als minimum bedrag eerder te hoog dan te laag. Dat minimumbedrag is ook voor kleine, onschuldige betalingen, als je bij- voorbeeld een abonnement op een tijdschrift niet betaald hebt.' Morgen bespreken de Kamerfrac- ties het wetsontwerp van minister Hirsch Ballin, waarna er schriftelijke vragen gesteld kunnen worden. Cree mers heeft er een goed gevoel bij: 'Er is veel belangstelling voor'. O We worden in de toekomst nog ouder dan we tot voor kort dachten. Dat heeft de vereniging van verzeke- ringswiskundigen voor ons uitgere- kend. Dank daarvoor. Blijdschap alom dus, zou je den- ken. Zeker voor de bloemisten en taartenbakkers, die hun omzet door de forse stijging van het aantal 100- jarigen aanzienlijk zullen zien stijgen. Anderen zitten met de gebakken peren. Het Actuarieel Genootschap heeft ook uitgerekend dat de ver plichtingen van de pensioenfondsen door dit ouder worden van onze be- volking zo'n 6 procent hoger zullen worden. De ramingen kosten de fondsen 2,5 procentpunt van hun dekkingsgraad. Sommigen zitten nu al onder het minimum dat De Neder- landsche Bankeist. De waarschuwing van minister Donner kortgeleden, dat een aantal pensioenfondsen op 1 januari volgend jaar op de pensioenen moet gaan kor- ten, krijgt dus een extra zwaarte. Tot nu toe hebben de fondsen ge- zegd dat de problemen kunnen wor den opgelost door het rentesysteem kritisch te bezien. Tot 2007 was het zo dat bij het be'oordelen van de vraag of de fondsen in de toekomst aan hun verplichtingen zouden kunnen blij- ven voldoen uitgegaan werd van een vast rentepercentage van 4 procent. Nu is dat de (lage) marktrente. Er is niets tegen kritisch nadenken, maar de rente van nu kan in de ko mende jaren best laag blijven. Anders gezegd: de pensioenpro- blematiek moet niet worden toege- dekt. Ze moet helder op tafel komen en vooral moeten de pensioenen toe- komstbestendig worden gemaakt. Korten is waarschijnlijkonontkoom- baar. Hier en daar wordt gezegd dat het niet sociaal is dat te doen. De nu ge- pensioneerden immers zijn het die na de oorlog de wederopbouw van ons land ter hand hebben genomen. Maar dat geldt alleen die gepensi- oneerden die in 1945 zo'n twintigjaar of ouder waren. Die zijn nu-alsze nog in leven zijn - tenminste 85 jaar jong. Alle andere gepensioneerden (zoals de babyboomers) zijn pas in de jaren zestig van de vorige eeuw aan de slag gegaan, als ze het toen ten minste niet druk hadden met stude- ren of demonstreren. Waarom schrijf ik dat wat cynisch op? Omdat we de plicht hebben de jonge werknemers van nu niet op te zadelen met een voor hen giganti- sche pensioenproblematiek in de toekomst. Zij hebben trouwens voistrekt onvoldoende invloed in de besturen van de fondsen. Dat moet verande- ren. Net als de kwaliteit van die be sturen, die moet omhoog. Reden voor paniek is er niet. Reden voor ingrijpen wel. O De Taiwanese regeringwil het geboortecijferopkrik- ken van 1,0 3 naar 1,3 kinderen per vrouw. De over- heid biedt ouders daarom een bijdrage voor opvang. Vrouwelijke advocaten die een gevangenis in Hasselt willen bezoeken moeten hun bh uitdoen. Door het kledingstuk gaat de metaaldetector piepen. Zelfmoord en depressie kostten Japan vorig jaar 2 5 miljard euro. Maar liefst 33.000 Japanners maakten een einde aan hun leven.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17