0PNIEUW ZELFM00RDAANSLAG FRAUDE MET STR0PDAS 'BURGEMEESTERMOETWEG' 20 Artlieei Woensdag8 September 2010 ooo Polen worden meeren heftigergediscrimineerd. Maatschappelijke organisaties en zelfs de Poolse ambassade maken zich zorgen. 'Het is oneerlijk.' Discriminate Uitgescholden, slecht behandeld 'Het is oneerlijk dat de hele groep Polen een slechte naam krijgt' W (ppPI^jH Pakistan Ests rijexamen Duisburg Grootspraak Halfje bruin op 1,2 kilometer ...vertrekt over 10 minuten in MaasstadPers Polen zijn de nieuwe k*t-Marokkanen m H mlrii KUWilfM Polen hebben een arbeidsethos om u tegen te zeggen. Maar ondertussen worden ze stelselmatig gediscrimineerd. hollandse hoogte Camil Driessen Remco Tomesen ROTTERDAM Ze vissen onze wateren leeg. Er is geen vis meer over in de buurt in het West- land en Friesland. Zo luiden althans de krantenkoppen. Tot overmaat van ramp ri jden en botsen ze ook nog eens ladderzat over ons wegennet. En wat dachtu van onze campings? Geen rust meertevinden sindsdie lompe, luid- rucht'ige Poolse arbeiders er slapen. De berichtgeving over Polen liegt er nietom. Maar door dit soort berichten en de manier waarop ze bijvoorbeeld op de werkvloer worden behandeld, voelen Polen zich steeds vaker gediscrimi neerd. De Poolse ambassade in Den Haag maaktzich zorgen, zegt woordvoerder Janus Volosz. De ambassade ontvangt regelmatig berichten van landgenoten die vinden dat ze gestigmatiseerd wor den.- 'Het is oneerlijk dat de hele groep Polen een slechte naam krijgt terwijl maar een kleine groep de problemen veroorzaakt.' Alcoholcontroles Zo maakte het KLPD vorige maand bekend dat het in het verkeer extra al coholcontroles onder Polen gaat hou- den. 'Dat vinden we discriminerend', zegt Volosz. "We hebben dan ook be- zwaar gemaakt bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en het KLPD en inmiddels is het bericht van hun web site verdwenen.' 'Polen hebben het idee dat ze min der welkom zijn dan voorheen', con- stateert voorzitter Emstjan Stroes van de Stedenband Den Haag-Warschau. De Stedenband heeft een belangrijke rol bij het ondersteunen van de Haag- se Poolse gemeenschap: met zeker 15.000 man de grootste van Neder- land. Naar schatting wonen en werken er in Nederland 100.000 Polen. Het valt Stroes op dat alle MOE- landers (mensen uit Midden- en Oost Europa) over een kam worden gescho- ren. 'Het zijn allemaal Polen die het doen. Laatst dreigde het in een wi jk in Den Haag uit de hand te lopen en werd ik in paniek gebeld. Toen bleken het Bulgaren te zi jn die de problemen veroorzaakten.' - x 11 1 - 1 in* H 'Veel Polen die hier werken voelen zich echt gediscrimineerd, vooral op de werkvloer', zegt Gienek Brzezinski van de stichting Nederlands-Pools Janus Volosz, Poolse ambassade Huis, die inburgeringscursussen geeft. 'Ik hoor dat bijna dagelijks.' Brzezinski (60) woont al 28 jaar in Nederland en voelde zich nooit slecht behandeld of gediscrimineerd, maar onder de Polen die de laatste jaren zijn gekomen wordt er volgens hem veel geklaagd. Op de werkvloer uit de discriminatie zich bijvoorbeeld als Poolse vrouwen zwaardere klussen krijgen toegescho- ven dan Nederlandse vrouwen. Of neem Maria (26) die nu een jaar in Nederland woont: 'Ik ken veel ver- halen van Polen die zich anders be handeld voelen, omdat ze uit Oost- Europa komen.' Zo werd een vriendin van Maria door haar huisbaas voor hoer uitge scholden 'omdat alle Oost-Europese vrouwen toch hoeren zijn', zei die huisbaas. Op Poolse internetfora proberen 'reaguurders' tot een verklaring te ko men. Zo schrijft een Poolse man: "Waarom haten Nederlanders ons Po len eigenlijk zo fanatiek? Tot nu toe heb ik maar een antwoord gevonden: omdat ze xenofobisch zijn.' Natuurlijk veroorzaken sommige Polen problemen. Maar volgens Stroes zijn die problemen verhoudingsge- wijs niet groter dan bij andere bevol- kingsgroepen. 'Ze vallen onder het normale verwachtingspatroon. Alco- holisten en daklozen zie je bij iedere bevolkingsgroep en de criminaliteit is bij Polen iets hogerdan bij Nederlan ders, maar lager dan bij andere alloch- tonegroepen.' Arbeidsethos Werkgevers prijzen het arbeidsethos van Polen die wars zijn van de Neder landse negen-tot-vijf mentaliteit. Bo- vendien doen Polen werk dat Neder landers niet kunnen of willen doen. Uit een enquete van TNS NIPO bleek vorig jaar dat eenderde van de Polen onder zijn niveau werkte. Ook bleek dat eenderde van de Polen weinig kennis heeft van wet- en regel- geving, waardoor de arbeiders geen beroep doen op sociale voorzienin- gen waar ze wel recht op hebben. Ook accountmanager Rick de Vries van uitzendbureau Eurotemp, dat 500 Polen in dienst heeft, merkt wre- vel bij zijn werknemers. 'De discrimi natie leeft onder onze Poolse uitzend- krachten. Ze hebben door dat hun imago er niet beter op wordt en vin den het heel jammer dat een kleine groep mensen het verpest voor ze. Ze zi j n vooral bang dat het ten koste gaat van hun werkpositie.' Zijn werknemers veroorzaken zel- den problemen - De Vries heeft na- melijk speciale jobcoaches in dienst genomen om ze in het gareel te hou- den: 'Die spreken Pools en gaan regel matig onverwacht kijken in het bun- galowpark of er niet te diep in het glaasje wordt gekeken en ergeen over- last wordt veroorzaakt.' O Zeker negentien mensen zijn afgelo- pen weekend om het leven gekomen door een zelfmoordaanslag op een politiebureau in het noordwesten van Pakistan. Ongeveertwintig agenten en veertien burgers raakten gewond, zo meldde een woordvoer der van de politie. De aanslag past in een nieuwe golf van geweld van Ai-Qaida en tali- ban-militanten. Het is alweer de der- de zelfmoordaanslag binnen een week in Pakistan. Bij aanslagen in de steden Lahore en Quetta lieten meer dan honderd mensen het (even en raakten vierhonderd anderen gewond. Het geweld laait op in een periode waarin de autoriteiten en bevolking te kampen hebben met grote overstro- mingen. De dader van de zelfmoordaanslag sloeg toe in de plaats Lakki Marwat. Met een auto ramde hij een schoolbus, knalde tegen de achterwand van het politiebureau en bracht vervolgens het gebouw tot ontploffing. Onder de do- den zijn negen agenten en vier school- kinderen. De politie van Estland heeft een ben- de opgerold die burgers op een oneer- lijke manier aan een rijbewijs hielp. Daarbij werd een stropdas met een verborgen camera gebruikt. De exa- menkandidaten moesten die strop das tijdens het theorie-examen om- doen zodat de bendeleden die elders zaten, de vragen konden zien. Via een oortje kreeg de kandidaat vervolgens het juiste antwoord ingefluisterd door de bendeleden. Een meerderheid van de gemeente- raad van Duisburg heeft maandag bur- gemeester Adolf Sauerland opgeroe- pen af te treden. De raad, die voor het eerst sinds de Loveparade op 24 juli bij elkaar kwam, vindt dat Sauerland de politieke en morele verantwoordelijk- heid moet nemen voor de tragedie. Door het gedrang tijdens het mu- ziekfeest in de West-Duitse stad kwamen 21 mensen om het leven, onder wie een Nederlander. Al weken woedt in Duitsland het debat over de schuldvraag. Gemeente, politie, or- ganisatoren en de deelstaat Noord- Rijnland-Westfalen geven elkaar de schuld. Sauerland weigert op te stappen. Om hem daartoe te dwin- gen, is bij de beslissende stemming op 13 September een tweederde meerderheid noodzakelijk. Die is er niet omdat de christen- democratische CDU van Sauerland en de Groenen de burgemeester voorlopig niet weg willen stem- men. Slechts SPD, FDP en Die Linke eisen consequent het vertrek van Sauerland. 'Over een paar jaar is 3D-tvnet zo vanzelfsprekend ®als kleurentelevisie nu is', aldus Matt Murray van de televisie-divisie van Philips. Inwoners van Drenthe wonen relatiefver van de supermarkt: 1,2 kilometer. Nederlanders leg- gen gemiddeld 0,9 km af voor hun boodschappen. Maandag is op het traject Amsterdam- Utrecht-Eindhoven een proef begonnen met elke tien minuten een trein.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20