-VajVi' LAGERWAARD j ?0 Vier het fees! mee! VD KWAST GEN0MINEERD cadeau! ooo Deze week is de rechtzaaktegen ex-'havenbaron Willem Scholten begonnen. Eenfraudezaakdiezijn weerga nietkent. Hoe kwam hetzover? Peel actie het waaigat gat wonen Analyse Hoe een ambtenaartje' de grote zakenman uithing Farida Zargar niet in Utrecht gesignaleerd Rotterdamse ziekenhuizen hooginTopioo 'Gaandeweg verloorhet stadsbestuur alle regie.' Vermist Opmerkelijk Uesign tJjaar NS Publieksprijs en AKO Rotterdam kan er wat van markt 57 - vlaardirigen - 010-4343685 MaasstadPers Woensdag8september20io fjL T"lTj £k£k I Havendirecteur wilde met de grote zakenjongens meedoen Willem Scholten, in de dagen dat hij zich nog God over de Maas waande. ci'ndy marler Van de redactie ROTTERDAM Farida Zargar, het 21-jarige meisje over wie wij twee we- ken geleden berichtten, is vol- gens een melding op de tip- pelzone in Utrecht gesignaleerd. Tijdens een uit- zending van Vermist afgelo- pen vrijdag kwam deze tip binnen. Stefan Ebert, de vriend van Farida, was tijdens de uit- zending aanwezig om zi jn ver- haal te doen. Stefan doet het woord ook mede namens de familie omdat de moeder van Farida onvoldoende Neder- lands spreekt. Stefan toog na de tip direct naar de bewuste plek in Utrecht. Met een foto van Farida op zak, vroeg hij de prostituees of zij Farida ken- nen maar dat leverde niets op. Stefan gelooft niet dat Farida zichzelf vrijwillig zou prosti- tueren. O Van de redactie ROTTERDAM De Rotterdamse ziekenhuizen doen het goed. En, misschien wel opmerkelijker: beter dan die in Amsterdam In de AD Ziekenhuis Top 100 die afgelopen week gepre- senteerd werd staat het Maas- stad Ziekenhuis op een fraaie vijfde plaats en het St. Francis- cus Gasthuis op de achtste. Het Ikazia Ziekenhuis eindig- de op de 37e plaats. Eerste in de test werd het Flevozieken- huis in Almere met een score van 90,47 procent en een pa- tientbeoordelingvan 6,9. On- deraan eindigde het Rafaja Ziekenhuis in Stadskanaal. Opmerkelijk is dat het eerste Amsterdamse Ziekenhuis pas op de 18e plaats te vinden is (Onze Lieve Vrouwe Gast huis). O Van de redactie ROTTERDAM De rechtzaak tegen Willem Scholten, voormalig directeur van het Havenbedrijf Rotter dam, is maandag in de Rotter damse rechtbank begonnen. Scholten werd door het Open- baar Ministerie flink doorge- zaagd over de steekpenningen die hij als directeur van het Havenbedrijfzou hebben aan- genomen van zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen. Scholten zou in ruil voor 1,2 miljoen euro valse bankgaran- ties hebben afgegeven zodat Van Nieuwenhuyzen leningen kon krijgen voor zijn RDM- bedrijven. Tijdens de eerste dag van de zitting had Schol ten moeite logische antwoor- den te geven op de vragen van de officieren van justitie Koos Plooij en Robert-Hein Broek- huijsen. De ex-havenbaron beweerde dat de miljoenen die door Van den Nieuwen huyzen op zijn geheime Zwit- sterse rekening werden gestort, bedoeld waren voor een Egyp- tische lobbyist. De Egyptenaar zou in zijn land lobbyen voor de verkoop van onderzeebo- ten van RDM. Volgens Schol ten stonden de miljoenen tij- delijk op zijn rekening maar de officieren van jusitite waren niet overtuigd van dit relaas. Volgens het OM is dit verhaal in 2004, toen de vermeende corruptie aan het licht kwam, inderhaast in elkaar gezet als dekmantel voor de steekpen ningen. In 2004 kwam uit dat Scholten als directeur van het Havenbedrijf onbevoegd 183 miljoen euro aan bankgaran- ties had getekend. Toen later bleek dat het bedrijf van Van den Nieuwenhuyzen de mil joenen niet kon terugbetalen gingen banken voor meer dan 100 miljoen euro het schip in. Een jaar later, in 2005, beslo- ten de gemeente Rotterdam en het Havenbedrijf aangifte te doen tegen Scholten. Dezaak loopt al sinds 2008 maar afge lopen maandag moest Schol ten zich voor de rechtbank verantwoorden. Wat ging er mis toen Scholten als direc teur van het Havenbedrijf de scepter zwaaide? Het Havenbedrijf huist op de zesentwintigste verdieping van het World Port Center aan dezuidoevervan de Maas. Uit- kijkend op de binnenhaven zie je schepen, kranen en kan- toren in een gebied waar jaar- lijks meer dan 300 miljoen containers komen en gaan. De Rotterdamse haven is een van de grootste havens ter wereld. Bijna nergers anders laden en lossen zoveel bedrijven hun goederen. De haven is altijd een grote dynamische entiteit geweest en Willem Karel Scholten wilde daar graag on- derdeel van uitmaken, het' grote geld trok hem meer dan 'saai' ambtenarenwerk. Hij wilde meedoen met de grote jongens; aandelen kopen en verkopen, het geven van lenin gen en garanties op leningen; dat soort werk. Maar met dat soort high risk bussiness kan je je als overheid niet inlaten en toen Scholten in 1994 aan- trad was het Havenbedrijfvol- ledig in handen van de ge meente Rotterdam, publiek bezit dus. Maar ook een bui- tengewoon log en ingedut overheidsbedrijf. Met de komst van Scholten kreeg de financiele en de commerciele tak van het Havenbedrijf een meer prominente rol en het toenmalige stadsbestuur vond dat helemaal geen gekke ont- wikkeling. Scholten vocht voor meer bewegingsvrijheid en kreeg dat ook. Het Haven bedrijf kreeg, met toestem- ming van de gemeenteraad een raad van commissarissen die het beleid zou controleren. De gemeente Rotterdam was enig aandeelhouder, later kwam daar de rijksoverheid als aandeelhouder bij omdat het Rijk mee zou betalen aan de aanleg van de Tweede Maasvl akte ter waarde van 2,6 miljard. Scholten kreeg toe- stemming om eigenhandig te beslissen over uitgaven tot een maximum van 50 miljoen gul den. Over politiek gevoelige za- ken was nog wel overleg met het gemeentebestuur nodig maar gaandeweg raakte Rot terdam het inzicht in het Ha venbedrijf kwijt. Scholten trok steeds meer macht naar zich toe. Hij deed aankopen in pak- keten aandelen van onderan- dere ECT, Brielse Meer BV, Dirkzwager, Microchemie en nog meer grote spelers in de haven. Omwelke bedrijven en om welke bedragen het ging, bleef altijd deels een mysterie. Scholten gaf nooit helemaal openheid van zaken en het stadsbestuur verzuimde om het bedrijf te controleren. Deels omdat de gemeente mil joenen binnenkreeg en deels omdat kritiek op het Haven bedrijf eigenlijk not done is. Het resultaat is mogelijk een miljoenen fraude die zijn weerga niet kent. De zaak looptnog. O Verkrijgbaar in vele kleuren leder 3-zits New Sily Bern 2M+,- 1950,- elke gewenste zithoogte diverse rughoogten vaste of losse kussens instelbare zitdiepte diverse armleuningen perfect zitcomfort Het boek 'Mama Tandoori' van Rotterdammer Ernest van der Kwast is genomineerd voor de NS Publieksprijs en staat op de tiplijst voor de prestigieuze Ako Literatuurprijs. Op de tiplijst voor de AKO Lite ratuurprijs staan onder meer Bernhard (door Annejet van derZijl), Scheepsjournaal (Cees Nooteboom), Zoete mond (Thomas Rosenboom), Een soort familie (Kees van Beijnum) en Dorsvloer vol con fetti (Franca Treur). De jury, onder voorzitterschap van Femke Halsema, maakt uit deze tiplijst een selectie van maximaal zestitels. Deze lijst wordti oktobergepresenteerd tijdens een uitzending van het NPS-programma Nieuwsuur. Op 8 november wordt de win- naar bekend. Deze krijgt 50.000 euro en een sculptuur. Van der Kwast is een van de vaste columnisten van Maas stadPers. De mooiste tuin van Nederland is misschien wel gemaakt door een Rotterdams hoveniersbedrijf. Duo- tuin hoort 12 oktober of ze in de prijzen zijn gevallen. Koop een Peel relaxfauteuil en u krijgt in September de voetenbank tw.v. max. 620,- J in stof vanaf 61850.- in leer vanaf 62570.- Kanaaiweg 39-53 Capelle aan den ijssel Telefoon 010-4507466. Fax 010-4588992 email: nro@lagerwaard nl, www.Sagerwaard.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 3