Studeren heeft U Engels nodig? of Dutch for Foreigners? KRIJG DE KLEREN! Stufi isfijn, maarnietvoldoendevooronsstudentenleven. Dus we werken. In de kroegofop de begraafplaats. Specialists in language Stem! Bijbaantje Populair onder studenten Ook klaar staan na een borrel die is doorgegaan tot 8 uur s ochtends. Alles voor geld Werken bij een sekslijn of toch maardoorbitch? CBS geldgebrek? Bijna 10.000 studenten onverzekerd sje Wist je dat... Inschrijving voor nieuwe cursussen: 13 September t/m 17 September, 17:30 - 20:00. Geen afspraak nodig. (cursussen starten in de week van 20 September) informatier^ www.british-english.nl 010-282-7820 ERNEST VANDERKWAST OOO Upper Ware House :fc Alarm! Meent 1 06 (Minervahuis 1), Rotterdam Er zijn literaire prijzen in allesoorten en ma- ten. Deene prijs be- kroont de roman, de ander het debuut en weer een an der is bedoeld voor het hele oeuvre van de schrijver. Er zijn ook prijzen uitgereikt aan gedichten, haiku's, korte verhalen, aforismen. Volgens mij is er zelfs een prijs voor leestekens. In de meeste ge- vallen buigt een jury van wij- ze mannen en vrouwen zich overdegenomineerdero- mans, trillers, dichtbundels, punten, komma's en aanha- lingstekens. In andere geval- len mag het publiek zijn stem uitbrengen. Het boek dat de meeste stemmen heeft, wint dan de prijs. Democratisch principe. Afgelopen zondag zijn de nominaties bekendgemaakt voor de NS Publieksprijs 2010. Tot 14 oktober kunt u uw stem uitbrengen op een van de volgende titels: De vastgoedfraude van Vasco van der Boon en Gerben van derMarel, Dorsvloer vol con fetti van Franca Treur, Go- denslaap van Erwin Mortier, Cruise van Suzanne Vermeer, Op klaarlichte dag van Simo- ne van de Vlugt en Mama Tandoori van ondergeteken- de. Zo, dan bent u ook weer bij. Ik wil u natuurlijk vragen om op mijn boek te stem- men. Een kleine gunst. U hoeft alleen even naar de site van de NS Publieksprijs (www.nspublieksprijs.nl) te gaan en met uw muis op Mama Tandoori te klikken. Het kostu minder tijd dan een bezoekje aan de kapper. Maar mocht u toch naar de kappergaan, vraagtu hem dan ook een stem uit te bren- gen op Mama Tandoori. U kapper zal waarschijnlijk zeggen:'Mama Tandoori?! Ik ken geen Mama Tandoori.' Dan zegt u: 'Mama Tandoori is een boek van de Rotter- damse schrijver Ernest van der Kwast. Hij heeft een prachtigafrokapsei en kan heel mooi schrijven.' En gaat u de volgende ochtend naar de bakker? Dan zegt u na het bestellen van een volkorenbrood: 'Stem Mama Tandoori! Stem Mama Tandoori!' Uw bakker zal u aankijken alsof u een gevaarlijke gek bent. Mis- schien belt hij zelfs de politie. Rent u niet weg, want ook de politie mag stemmen. Heeft u kennissen, buren, familie- leden, huisdieren? Ook deze kunnen stemmen op mijn boek. Zegt u konijn evenwel dat hij wil stemmen op het boek van Franca Treur, dan mag dat ook. Ik zal nietaf- gunstig zijn op zeldzame uit- zonderingen. En uw planten? Vergeet niet met ze te pra- ten, vergeetze niet. O Doodskist dragen, dat verdient lekker Anne Dorst ROTTERDAM Ze moeten een verzorgd voor- komen hebben, serieus en ca- pabel zijn. Ze ontvangen de rouwstoet, halen de kist uit de rouwauto en dragen hem naar het graf. Studenten kunnen met dit bijbaantje een aardig zakcentje verdienen. Studenten inderdaad, want "door de sociale cohesie van deze mensen heeft de dragers- ploeg een frisse en sterke uit- straling. In tegenstelling tot vele andere dragersploegen is het bij ons geen probleem om de overledene op de schouders naar het graf te dragen." Ons in deze zin is De Hel- pende Hand BV. Een bedrijf gespecialiseerd in het leveren van uitvaartmedewerkers. Voor het uitvoeren van de dra- gerswerkzaamheden wordt voornamelijk gebruik ge- maakt van jonge dragers. In Rotterdam, Leiden en Amster dam is het zelfs zo dat de ploe- gen uitsluitend uit studenten bestaan. En zo wordt de dood ineens een handige manier om geld te verdienen. Hidde Jongsma (23) uit Rotterdam heeft dit bijbaantje al zo'n drie jaar. Via de studen- tenvereniging Laurentius rol- de hij het dragersgilde in. Hij studeert geneeskunde aan de Erasmus, misschien ook daar- om dat hij het helemaal geen raarwerkvindt. "Het wekt vaak interesse op bij medestudenten. Sommi- gen vinden het luguber, ande- ren bijzonder. Ik heb geen problemen met overleden mensen. Met de overledene kom je fysiek niet aanraking. Het heeft ook een mooie kant, je kan iets betekenen voor een familie." Uit het archiefvan De Helpende Hand BV Uitvaartmedewerkers. van voorst fotodesign Dragers worden op lengte geselecteerd, het moet er na- melijkwel netjesuitzienalsde kist gedragen wordt. De twee kleinste dragers dragen het voeteneinde van de kist, de langsten het hoofdeinde en de twee met de tussenlengte dra gen het midden van de kist. "En je mag geen fouten ma- ken, voegt Hidde er aan toe. Een begrafenis is een speciale gebeurtenis voor de familie. Je moet heel secuur zijn. Daarom wordt ook geoe- fend voor een drager aangeno- men wordt. Hidde: "Je pakt het snel op. Je zit in een ploeg met ervaren jongens en alles gebeurt op commando. Een persoon in de groep heeft de leiding en die geeft aan wat je moet doen. Als je goed oplet kan het dus niet fout gaan Fout is het bij Hidde dan ook nog nooit gegaan. Er is ook nog nooit een kist geval- len. "Wei kan het soms zwaar zijn", legt hij uit. "Dat ligt aan de kist en de manier waarop we hem dragen, maar het is nooit te zwaar." Natuurlijk moet jeerverder fris gewassen en goed gescho- ren uitzien. En moet je zo ge- disciplineerd zijn dat je ook klaar staat na een borrel die tot acht uur de volgende ochtend is doorgegaan. Maar daar staat dan wel aan aardig honorari um tegenover. "Het is geen exact bedrag, je wordt betaald op basis van verrichting. Ga uit van 12 tot 13 per uur. Voor Hidde Jongsma is het niets lugubers of engs, het is zelfs de ideale bijbaan. "Het is flexibel, je werkt met een leuke groep jongens en je hebt een maatschappelijkefunctie." O MaasstadPers Woensdag8september20io Van de redactie ROTTERDAM Lijkkistdrager mag dan een raar bijbaantje zijn, maar wat denk je van doorbitch? Door- bitches, of vriendelijker ge- zegd: gastvrouwen, vervangen steeds vaker potige portiers. Een fenomeen uit de VS, waar elke zichzelf respecterende club een doorwhore heeft. De goedverdienende jongedame met het klembord is de baas. Ook sekslijnen zijn vaak op zoek naar studenten. Zelfs in studiegidsen wordt er re clame voor gemaakt, tot erge- nis van de betreffende onder- wijsinstellingen. In de advertenties wordt betoctgd waarom werken bij een seks lijn een goed idee is. Zo kun je volgens het artikel beter niet schoonmaken of op kinderen passen, want dat is vervelend als je een kater hebt. O Van de redactie ROTTERDAM Het aantal studenten zonder ziektekostenverzekering is voor het tweede jaar gestegen. In 2009 was 1,6% van de hbo- ers onverzekerd en 2% van de wo-ers. Een verklaring waar om universitaire studenten minder vaak verzekerd zijn, is dat hbo-ers vaker thuis wonen en dat ouders erop letten. O Jouw nieuwe aanwinst vinden tussen de afdankers van een ander. Jezou het misschien niet denken, maar dit blijkt toch een groot succes. Een niet geheel bedoeld succes, want voor de drie Rotterdamse vriendinnen Marije, Marieke en Jet begon Upper Ware House als een avondje kleding ruilen met vriendinnen. Nu is het een ware trend. En naast hetfeitdatwij natuurlijk van trends houden, is dit voor de Er 440.000 studenten lenen of geleend hebben? De totale studieschuld 4,7 miljard euro is? y Dehoogste studieschuld staat op een ton? armzalige student een ge- schenk uit de hemel. Gratis winkelen, wie wil dat nou niet? Na het avondje graaien in de woonkamer pakten de vriendinnen hetgrootseraan. In cafe de Unie werd in decem- ber 2007 de eerste officiele editie van Upper Ware House gehouden. De rij voor de deur werd met het uur langer. Meer informatie en tips voorje ei- gen ruilfeestje kun je vinden op www.upperwarehouse.nl. Wordt de stufi een lening, dan gaat 42 niet meer studeren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 6