Actueel 1 U\ HET 0M ZIT INGELDN00D GR0TERE EU MET RUTTE1 PANIEK OP DE EIFFELT0REN ZIEKENHUIZEN NIET GEK0RT Europese landen bezuinigen op defensie.Toch doet dewereldwijdewapenindustrie het beter dan ooit. Een dagje Rosada Bergen op Zoom of een dagje Vlissingen/Goes/Middelburg? Pannenkoek van de maand September. Toernee Leefbaar lonkt naar de allochtone kiezer Defensie De groeimarkt ligt buiten Europa en de VS li 'De magazijnen zijn leeg. Erzijhvoor nieuwe soldaten zelf s geen schoenen.' Big spenders (in siw OOO Boetes Uitbreiding Bomalarm De Pannekoekenbakker Heerlevoor jong en oud Tortilla pannenkoek met gemarineerde kip, ui, tomaten, paprika, kaas, prei en Mexicaanse kruiden, gegameerd met een pittige saus en tortilla chips C 14,95 Uitspraak 5jc Terug naar het Flippo-tijdperk Slechts 2 procent van de allochtone inwoners stemde op Leefbaar Rot terdam. Dus wil de partij op toernee, langs moskeeen en clubhuizen. Peter Wierenga ROTTERDAM Leefbaar Rotterdam verloor in maart de verkiezingen van de PvdA met slechts 754 stemmen. Waar lag dat aan? Onder autochtonen scoorde Leefbaar zo'n 45 procent van de stem- men, maar onder allochtonen nog geen 2 procent, rekende raadslid Ro nald Buijt maandag voor op RTV Rijnmond. Buijt: 'Rotterdam verkleurt. Als we ooit weer willen meebesturen, moe- ten we ook de allochtone kiezer be- reiken.' Dus gooit de nieuwe fractie het roer om. Maar hoe dan? Leefbaar wil in gesprek met organisaties op het gebied van 'participatie en integratie', legt woordvoerder Susan Dom uit. 'Zoals in moskeeen, maar ook in clubhuizen van Antillianen.' Dat kan best lastig zijn, omdat de partij zich bijvoorbeeld tegen de nieuwe 'megamoskee' in Rotterdam- Zuid keert. 'We houden onze stand- punten', zegt Dom. AVe zijn niet te gen allochtonen, maar benoemen problemen wel. Dat is munitie voor andere partijen en media die ons als extreem-rechts afschilderen. We dachten dat allochtonen daar wel doorheenzoudenprikken, maar nee. Nu willen we zezelfspreken.' Of het werkt? Dom: 'Vandaag kreeg ik toevallig al een telefoontje van een man van Turkse of Marok- kaanse afkomst: 'Ik heb gehoord dat jullie niet tegen buitenlanders zijn, dus ik wil graag lid worden.' O Wapenhandel bloeit, maar niet in Europa Leefbaar fotterda! r Leefbaar gaat op toernee. hh Edward Deiters ROTTERDAM De Koude Oorlog is inmiddels zo'n twintig jaar voorbijToch valt er voor pacifisten nog steeds weinig te jui- chen. Het internationale terrorisme, grote conflicten in Irak en Afghani stan en een inhaalrace door onder meer Brazilie, China en Japan zorgen ervoor dat wapen makers hetdrukker hebben dan ooit. Deze week maakte ook de regering van Saoedi-Arabie bekend groot te gaan inkopen bij Amerikaanse defen- siebedrijven. Daarvoor kwamen ze met een i ndrukwekkend verlangl i j st- je: ruim tachtig F-15 gevechtsvlieg- tuigen, 72 Black Hawk-helikopters en daarnaast nog voor tientallen he- likopters van het type Apache en Lit tle Bird. Indien de Saoedi's en de Amerikanen inderdaad hun handte- keningen onder deze contracten zet- ten, wordt het met een prijskaartje van bijna 40 miljard euro degrootste Amerikaanse wapendeal ni de ge- schiedenis. Volgens berekeningen van het toonaangevende Stockholm Insti- tuut voor Vredesonderzoek (Sipri) bedroegen de totale wereldwijde mi- litaireuitgaven in 2009 ruim 1,5 bil- joen dollar. Dat is een toename van 6 procent ten opzichte van 2008. En dat is geen eenmalige piek in de sta- tistieken. Sinds het jaar 2000 gaven regeringen wereldwijd 49 procent meer uit aan defensie en wapentuig. Kleinere legers Toch lijkt bij Europese legers de reker uit en gaat ook de Amerikaanse de- fensiemachine fors snijden in haar jaarlijkse budget van 472 miljard euro. De financiele crisis en de inzet in het Midden-Oosten hakten er hard in. De Britten maakten deze week be kend tienduizenden militairen te willen ontslaan. Op het jaarlijkse de- fensiebudget van 41 miljard euro moet 20 procent worden bezuinigd. Daarnaast gaat ook Duitsland zijn legerflinkverkleinen. In Nederland gaven we de afgelopen jaren fors meer uit aan defensie. In 2008 ging er volgens Sipri ruim 8,3 miljard euro naar ons leger en in 2009 zo'n 8,7 miljard euro. 'Dat beeld is enigszins vertekend', zegt defensiedeskundige Rob de Wijk, directeur van het Centrum voor Strategische Studies (HCSS) in Den Defensie-expert Rob de Wijk, HCSS Haag. 'Onder de streep is de afgelo pen jaren juist enorm bezuinigd op onze krijgsmacht. Het geld dat er de afgelopen jaren bijkwam, ging vooral naar de snel oplopende exploitatie- Dit zijn de tien landen die vorig jaar volgens het gerenommeerde Zweedse Instituut voor Vredeson derzoek Sipri de grootste militaire uitgaven deden. 1. VS 663.255.000.000 2. China 98.800.000.000 3. Groot-Brittannie 69.271.000.000 4. Frankrijk 67.316.000.000 5. Rusland 61.000.000.000 6. Duitsland 48.022.000.000 7. Japan 46.859.000.000 8. Saoedi-Arabie 39.257.000.000 9. Italie 37.427.000.000 10. India 36.600.000.000 en vervangingskosten van onze mili taire missies in Irak en Afghanistan.' En de broekriem wordt nog veel strakker aangetrokken. Het defensie- budget was een van de weinige zaken waardemogelijkecoalitieCDA, PW, WD het direct over eens was. De drie partijen maakten al in augustus be kend dat daar zo'n 300 miljoen euro bezuinigd moet worden. 'Dat is tamelijk dramatisch', zegt De Wijk. 'Er is op dit moment bij de fensie al een tekort van 500 tot 700 miljoen euro. Zes- a zevenduizend vacatures, maar geen geld om nieuwe soldaten te werveri. Daarnaastzijn de magazijnen leeg. Erzijnvoornieuwe soldaten zelfs geen schoenen.' Nieuwe trend En zo onstaat er onder Europese en Amerikaanse wapenmakers een nieu we trend. In plaats van alleen hun ei- gen legers te bewapenen, wordt de export steeds belangrijker. Zie bij voorbeeld de megadeal tussen de Ver- enigde Staten en Saoedi-Arabie. Maar ook andere nieuwe klanten zijn er genoeg: zo verhoogt Brazilie zijn de- fensieuitgaven dit jaar met een kwart, en geeft India zelfs eenderde meer uit aan zijn krijgsmacht. In het lijstje van grootste wapen- kopers van Sipri zijn nog genoeg inte- ressante afzetmarkten te vinden. Het zijn vooral landen waar de oliewin- ning de afgelopen jaren tot ongeken- de bloei kwam. Sipri signaleerde in de periode van 2000 tot 2009 onder meer een spectaculaire sti jging in de- fensieaankopen inTsjaad (663 pro- cent), Azerbeidzjan (471 procent), Kazachstan (360 procent) en Ecua dor (241 procent). Mocht het daar in de toekomst tot conflicten komen, dan is het in de vi- sie van De Wijk nog maar de vraag of ons leger er iets kan betekenen. 'De hoeveelheid operaties zal enorm worden teruggeschroefd. Operaties zoals in a la Afghanistan zijn tot in lengte van dagen niet meer mogelijk. Als het zo doorgaat, bevindt Neder land zich qua bijdrage ergens op het niveau van een land als Albanie.' O MaasstadPers Woensdag 15 September 2010 Het Openbaar Ministerie (OM) ver- keert in financiele nood. Om het miljoenentekortte compenseren, worden meergeldboetesopgelegd in plaats van taakstraffen, meldt NRC Handelsblad. Het is ook de re- den dat verkeersboetes met 15 pro- cent worden verhoogd, zoals vorige week bekend werd. De bezuinigin- gen bij het OM, in combinatie met een reorganisatie en een vacature- stop, leiden tot verhoging van de werkdruk en onrust onder het per- soneel. Een voorbeeld is Rotterdam, waar vertrokken officieren van jus- titie niet mogen worden vervangen. De uitbreiding van de Europese Unie wordt opgenomen in het 'gedoog- akkoord' tussen VVD en CDA en de PVV van Geert Wilders. Wilders kan zich dan tegen verdere uitbreiding van de EU keren, maar zal het kabi- neternietom naar huissturen. VVD en CDA kunnen dan proberen steun van andere fracties te krijgen voor hun standpunt, zo melden bronnen. Wilders ontkrachtte dit niet, maar Met over het PW-standpunt weinig misverstanden bestaan op Twitter: 'Wij waren, zijn en blijven tegen welke uitbreiding van de EU dan ook en zullen dan ook tegen iedere uit breiding stemmen.' De politie in Parijs heeft de Eiffelto- ren en het park eromheen gisteren ontruimd vanwege een bomalarm. Ongeveer 25.000 mensen waren in het gebied ten tijde van het alarm. Ze verlieten rond negen uur's avonds het terrein op rustige wijze. Volgens de politie ontving de maat- schappij die de Eiffeltoren runt rond kwart over acht's avonds een ano- niem dreigteiefoontje, aldus de Franse krant Le Figaro. De Eiffelto ren en het aan de voet gelegen park Champ de Mars zijn vervolgens ge- evacpeerd. Speciale eenheden van de politie, waarvan eentje met snuffelhonden, inspecteerden de toren verdieping na verdieping. 1 1 Bij inlevering van deze advertentie ontvangt u van ons 20% korting op het totaalbedrag! Dus heel graag tot ziens bij: De Pannekoekenbakker Heerle Bergsebaan 71 I Heerle I telefoon 0165-301166 Op de A58 Breda - Bergen op Zoom, afslag 26. Geopend van: woensdag t/m zondag van 12.00 tot 20.00 uur Gevestigd in een authentieke boerderij met terras. Demissionair minister Ab Klink van Volksgezondheid mag^iekenhuizen voigend jaar geen korting van 549 miljoen euro opleggen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren be- paald in een kort geding dat onder andere de branchevereniging NVZ hadaangespannen. Klink wil de ziekenhuizen het geld laten terugbetalen dat zij vorig jaar te veel hebben uitgegeven. De ziekenhuizen moeten al een bespa- ring van 150 miljoen euro zien te be- reiken door efficienter te werken. De korting is volgens de voorzienin- genrechter in strijd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. De minister is namelijk zelf medeverant- woordelijk voor de toegenomen zorgvraag die de budgetoverschrij- dingin2009 heeft veroorzaakt. Bovendien zou door de bezuini- ging, en de korte termijn waarop deze moet worden doorgevoerd, de kwali- teit van de zorg onder druk komen te staan. Ook neemt de rechter het Klink kwalijk nauwelijks met de NVZ te hebben overlegd. Bij de C1000 in Veenendaal krijgen kinderen geen 'Dungans'- rv v-t speeltjes meer. De supermarktdirectie vindt de schijfjes met 'bovennatuurlijke'afbeeldingennietgeschiktalsspeelgoed.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 14