De Ondernemer BESTE WERKGEVER2010 6 PR0CENT- REGELTJES ooo In de Glasfabriek rollen 1 tot3 miljoen potten perdagvan de band. Grote kans dat uw pot pindakaas uit Schiedam komt. Mirakel het waaigatlwonen Glasfabriek Al 156 jaar in hartje Schiedam VANDERKWAST Grote borsten 'Glas maken blijft een ambachtelijk vak.' Verkiezing Strand Hoek van Holland scoort viersterren Campina Ontslagen door meerverkoop van A-merken model Minuut lang graaien en grabbelen ERNEST Franciscus Gasthuis beste werkgever in de zorg Ondernemende tekentiener Veel voorwaarden markt 57 - vlaardingen - 010-4343685 MaasstadPers Woensdagi5september20io De mondhygieniste is eenfanatica. Ze zal niet rusten voordat een mond helemaal schoon is. Eenfonkelendeglimlach uit de reclame. Stralende tanden, dat klopt. Maar geen van haar klanten zal ermee lachen. De reiniging is mis- schien alleen te vergelijken met de grote schoonmaak die sommige vrouwen in het voorjaar plegen te doen. Ge- wapend met een bezem en een klopper, een stofzuiger en een zeem, en een angst- aanjagende energie. Je kunt de grote schoonmaak het beste gelaten overje heen la- ten komen. Denk aan andere dingen, aan andere jaargetij- derren andere plaatsen. Het enige probieem is dat de mondhygieniste grote bor sten heeft. Normaal gespro- ken ervaar ik borsten niet als een probieem. Ze kunnen niet groot genoeg zijn en mogen overal en altijd op- duiken. Ik zal ze bekijken en bewonderen, al dan niet ver- scholen achter een bdek of een krant. Maar tijdens de mondhygiene zit ik niet te wachten op grote borsten. Ik weet het, de mondhygienis te kan er ook niets aan doen. Ze doet gewoon haar werk. Ze moet zich vooroverbui- gen, ze moet het vuil achter de laatste tand vandaan ha- ien en dan kan het wel eens voorkomen dat de klant een borst in zijn gezicht krijgt. Probeerdan maartedenken aan de kou van een strenge winter in Oekra'ine. Het lukt mij nooit. Mijn gedachten gaan naar de stof van de bh die ik ook voel. De ene keer kant, de andere keer Marlies Dekkers. Ik vind een erectie bij de tandarts, de mondhygieniste of bij de begrafenisondeme- mer ziek. Maar wat is er per- verser? Opgewonden raken door iemand die je mond schoonmaakt met een bijna religieus te noemen fanatis- me, of deze reiniging zelf. Ik ben er nog niet uit. Mis- schien moet ik hulp zoeken, maar logischer zou het zijn om op zoek te gaan naar een andere mondhygieniste. Of zesmaal daags poetsen en flossen, en dan met een stra lende glimlach in cafes en bi- bliotheken naar borsten kij- ken. Maar dan loop je weer de kans om met gebroken tanden thuis te komen. Het zijn moeilijke tijden voor het gebit. O Ernest van der Kwast is schrijver. Stem op Mama Tandoori. In een kwartiertijd van druppel tot glaswerk Frank Willemse SCHIEDAM Owens Illinois is een wereld- concern uit de USA dat glas maakt, 20.000 werknemers in 78 fabrieken in dienst heeft in 22 landen. In Frankrijk, Brazi- lie en de Verenigde Staten, waar het hoofdkantoor zetelt, wordt dagelijks productie ge- draaid, maar in Nederland is O-I marktleider met flessen of potten verpakkingsglas en heeft het concern grote fabrie ken in Leerdam, Maastricht en Schiedam. De Schiedamse fa- briek werd al in 1854 opge- richt door Jacobus Sirks op dezelfde plek als waar de fa- briek nu nog staat: aan de Bui- tenhavenweg 122. Sindsdien is veel veranderd, maar niet aan het product: flessen voor de jenever of bier en potjes voordegroenten. Schiedam kent een lang verleden van glas en jeflever. Jenever werd eerst in kruiken, maar daarna spoedig in glazen flessen gedaanZodat elke dis- tilleerderij een glasblazer in dienst had. Oprichter Sirks had het goed gezien door in een fabriek voor alle jenever- makers glas te blazen. Sinds die tijd zijn de glasfabrieken met 250 man personeel nog steeds een belangrij ke werkge- ver in de stad en de regio. „Glas maken blijff ondanks de machines een ambachtelijk vak" vertelt plantmanager Walter Kok. Een vak waar een kritisch, maar mooi product wordt gemaakt. Hij laat de fabriek zien aan familieleden van het perso neel op de Open Dag van het bedrijf. Beschermd door vei- ligheidsbril, oordoppen en haarnet krijgen die een rond- leiding over het uit meerdere gebouwen bestaande fabriek- De vier gigantische silo's van de Glasfabriek bepalen de skyline van Schiedam. ROB KAMMINGA complex. Met pal bij de haven vier gigantische silo's voor de grondstoffen voor glas: kalk, soda, Belgisch zand en gerecy- cled glas dat in de silo's de sky line van Schiedam uitmaken. Twee gigantische ovens mondden uit in de glasblazerij waar helse machines de drup pel knippen, blazen en persen tot een mooi wit of groen flesje of potje. Een eindeloze stroom flesjes of potten komen uit de 'Hot end', waar de arbeiders met kwasten de machines smerenenolien. O-I en de glasfabriek van Schiedam hebben weinig uit- straling. Vooral omdat de pro- ducten onder de eigen merk- Scoorde het Sint Franciscus Gasthuis al hoog in de AD Zie- kenhuisTopioo, nu blijkt het ook nog eens de hoogst sco- rende zorgorganisatie in het 'Beste Werkgeversonderzoek 2010'. Op basis van de resultaten van dit medewerkerstevreden- heidsonderzoek van Effectory bekleedt het Sint Franciscus Gasthuis de i4de positie in de landelijke Top 50 van Beste Werkgevers met meer dan Het 17-jarige tekenwonder Rajacenna uit Vlaardingen Ois opgenomen in de Viva 400 van meest indrukwek- kende vrouwen van Nederland. duizend werknemers. Daar- mee is het meteen de hoogst scorende zorgorganisatie van Nederland. In het Beste Werkgevers on- derzoek is aan medewerkers gevraagd een oordeel te geven over de bedrijfscultuur, werk- zaamheden, leidinggevende, arbeidsomstandigheden, col- lega's, beloning en ontwikke- lingsmogelijkheden. De volle- dige lijst is te vinden op: www. beste-werkgevers.nl naam bekendheid genieten. Mensen kennen de flesjes van Heineken, de drankjes van Al bert Heijn en de Calve verpak- king en zien niet dat het glas van de Schiedamse Glasfa briek komt. De fabriek heeft een breed assortiment zodat perproduc- tielijn geschakeld kan worden van de ene naar de andere merkverpakking. Als marklei- der in verpakkingsglas stro- men dagelijks 1 tot 3 miljoen flesjes of potten uit de fa briek. Zes lijnen met roterende Owens-machines die 24 uur en 365 dagen per jaar flessen uitbraken. 'Van oudsher is de glasfabriek een mannenbe- drijf omdat vrouwen vroeger niet's nachts mochten werken' vertelt de manager. Een uri- noir naast de ingang maakt al- les duidelijk. ,,Lekker warm, daar hou- den wij van", verklaart de Het btw-tarief voor renovatie en herstel van een woning wordt per 1 oktober verlaagd van 19 naar 6 procent. Let goed op:deverlagingduurt slechts negen maanden, tot 1 juli 2011. Belangrijk bij het aan- vragen van een oferte dus. Verder geldt de maatregel al leen voor woningen ouder dan twee jaar en ook alleen voor arbeid en niet voor materiaal. plantmanager opgewekt. Bin- nen klinkt er een hels kabaal van draaiende machines en vuur en glas kokend als lava. Van druppel naar glas in een kwartier tijd. In snel tempo moet alles afkoelen van 1055 graden Celsius naar hand- warm. Op pallets gaan de flessen vervolgens naar de opslag die even verderop op bedrijven- terrein Nieuw Mathenesse is gevestigd. Dat omwonenden van de fabriek, zo dicht tegen het centrum aan, last hebben van de fabriek wordt volgens de directie keurig opgelost. Met een safetymanager die in overleg met de gemeente en brandweer de overlast vermin- dert en een luisterend oor biedt aan de bewoners. Deze Open Dag moet de bewoners geruststellen over de veilig- heid van de fabrieksomgeving. „Dat ze maar weten dat daar streng over gewaakt wordt." O Van de redactie ROTTERDAM Voor het tweede achtereenvol- gende j aar heeft het strand van Hoek van Holland vier sterren gescoord in de door de Stich- ting Nederland Schoon geor- ganiseerde 'Verkiezing schoonste strand van Neder land'. De verkiezing is een ini- tiatief van het bedrijfsleven, het ministerie van VROM en de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Net alsvoorgaan- de jaren heeft de ANWB, door middel van twee onaangekon- digde rondes, strandinspecties verricht. Per ronde zijn de stranden's middags en in de daaropvolgende ochtend be- oordeeld en kennelijk zag het er in De Hoek allemaal prima uit. Eerder werd ook al de Blauwe Vlag toegekend, een kwaliteitskeurmerk voor stranden O Van de redactie ROTTERDAM Friesland Campina gaat bij de vestigingen in Rotterdam en Eindhoven ongeveer 65 vaste werknemers ontslaan. CNV Vakmensen is van mening dat het beleid van de supermark- ten hier mede debet aan is. Friesland Campina wor- stelt met het probieem, dat er te weinig dagverse consump- tiemelk kan worden geprodu- ceerd. Ze bli jken in de slag om huismerken te produceren steeds duurder te zijn dan de concurrentie. ,,De consument koopt steeds minder A-merken. Daardoor ligt de nadruk steeds meer op de huismerken van supermarkten. Die letten uit- sluitend op de kostprijs, niet zozeeropde kwaliteit", aldus CNV. O Een Rotterdamse ziekenverzorgster mag een minuut ©gratis winkelen bij Kruidvat op het Zuidplein. Kruidvat biedt dit aan aan mensen die het 6cht verdienen. anno 191S| in stof vanaf 61199,-, in leder vanaf 61480,- framestandaard geschuurd chroom

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 5