Actueel KANTOREN BLDVEN LEEG VATICAAN BANK BESCHULDIGD ooo LANGE POTEN - Wat nou negatieve koopkrachtplaatjes? Kijk liever naarwie ergelukkigwordt van de nieuwe plannen. generaal... Prinsjesdag Koopkracht zegt niets over geluk Kinderen Immigranten Ambtenaren Rokers Feest in Duitsland NFBmveN Jj— 30 PETER MIDDENDORP Vastgoed Witwaspraktijken Feest in Chili ArgUS Prinsjesdag: Bezuinigingen op kinderopvang lEDEN 1 VAN DE STATEN AieX»Ai O^AAAA... ANDER VERHAALTje VOORys^EN MaasstadPers Woensdag22 september20io Vrijdagavond vertelde Frits Wester op de televisie dat hij Balkenende op het Plein was tegerigekomen, even met hem had gepraat, en toen bij de demissionai- re premier gevoelens van woede, verdriet en teleurstelling had waar- genomen. 'Balkenende', zei Wester, 'zitergeprangd in.' Ja, Balkenende. Het beeld van Nederland zonder hemzelf als pre mier drukt, benauwt, prangt hem. 'Ik moest zonodig weg', zei hij, 'en moet je nu eens kijken wat voor een puinhoop het is geworden.' Het is mooie, Balkenendiaanse logica. Zelf heeft hij nergens iets mee te maken. Door zichzelf buiten de redering te houden, denkt hij zich onmisbaar. De koningin zat er ook geprangd in, gisteren. Het was te voorspellen: de mensen blijven haarfamilie ach- tervolgen over bungalows en boer- derijen; eentje gooide een waxine- lichthouder naar de gouden koets. Haar vermoedelijk laatsteTroonre- de was niet eens een serieuze. On- danks allerlei interventies is zij er niet in geslaagd de vorming van Prang I te voorkomen. Dus daar zaten ze tegenover el- kaar in de Ridderzaal. Beatrix en Balkenende. Twee geprangde zie- len. Met enigszins pips gezicht en zuinige mond sloeg hij de benen over elkaar. Haperend en ook een beetje gekweld legde zij de nadruk op de verloren samenhang in de sa- menleving. Van de weeromstuit nam de NOS Geert Wilders even van nabij in beeld, zodat we zeker wis- ten waar de grote prangman zat. Een hoop zwaarte, terwijl de echte benauwenissen nog komen. Dit was nog maar 3,2 miljard. De ko- mende regering wil 18 miljard be- zuinigen, een 'maatschappijveran- derend' bedrag volgens Maarten Schinkel, die ons daarbij in NRC Next iets probeerde voorte laten stellen. 18 miljard is de begroting van Tanza nia. Je kunt er genoeg pakjes siga- retten van kopen om een stapel naar de maan te maken; voor alle inwo- ners van Utrecht en Vught nieuwe fietsen kopen; de wereldbevolking trakteren op een latte grande in Starbucks. Volgend jaar zitten Willem- Alexander en Mark vermoedelijk tegenover elkaar. Nog een jaar later: Willem-Alexander en Geert. Voor sommigen een benauwend beeld, al is een geprangd gemoed tegen die tijd vast allangeen geplogenheid. O Hou toch op met je procentje Sanne Rooseboom Jan-Hein Strop Peter Wierenga ROTTERDAM Prinsjesdag. De 'koopkrachtplaatjes' vliegen ons weer om de oren. Een kwart procentje minder voor die groep, een halfje voor de andere, en we kruipen al zo langzaam uit het economische dal. Maar hoe be- langrijk zijn al die statistieken? Het kan ook anders. Meer en meer economen roepen op om voorbij het bruto nationaal product te kijken. Gezondheid, fijne leef- omgeving, leuk werk: daar gaat het om. Zeg maar het bruto nati onaal geluk. Naastbijvoorbeeld Femke Hal- sema ijvert geluksgoeroe Ruut Veenhoven hier al jaren voor. Zon der succes: 'Ik luister altijd met ge- spitsteoren naardeTroonrede, maar het woord 'geluk' komt er nooit in voor.' Daarom helpt De Pers de koningin Wat wil je liever, als baby? Bij mama op schoot, met papa naar het park, of bij een vreemde tus- sen andere baby's in een felge- kleurd speellokaal met freaky stic kers van Bert en Ernie op het raam? Juist. Vaker bij je ouders zijn is fijn voor kinderen, Unicef beweerde het al in een rapport in 2008. En dus zijn die bezuinigingen op de kinderopvang een goed idee. Het maakt niet uit dat papa en mama liever zouden werken, samen thuis zijn is beter. Wat mensen ge- lukkig maakt, zijn immers hun persoonlijke relaties, aldus Promi- nente Onderzoekers. En anders is het gezelligje peuter mee te ne- men naar je werk. Ze babbelen vrolijk, ze poepen veel en ze wag- gelen zo grappig. Perfect tegen dat oprukkende ge- voel van vergrijzing. IN Minder geld voor inburgeren. Als de cursus die hiervoor is bedoeld verdwijnt, heeft een nieuwe mi grant in Nederland meer tijd voor zichzelf, een grand total van 600 uur. Daarin kun je naar de markt of voetballen, en daar burger je im mers ook van in. Dat is positief. Als de cursus gewoon doorgaat, wordt die wel veel duurder; volgens de oppositie zul- len mensen hierdoor bij bosjes afhaken. Die men- sen leren vervolgens nooit Neder- lands, sluiten zich op in hun flat, komen niet uit hun woorden als ze krentenbollen bestellen bij de bakker en krijgen boze blikken van ge'irriteerde buren die in hun ge- stuntel het bewijs zien voor Alles Wat Fout Is In Ne derland. En dat maakt niet gelukkig. viS? Weermoeten er ambtena ren uit. En weer moeten ze 'efficienter'-dat wilzeggen harder-werken en ook nog voor minder geld, want de overheid wil voor 400 mil- joen loonmatigen en 600 miljoen besparen op finan- ciele extra's. Baanzekerheid en inkomensgroei zijn niet meer vanzelfsprekend. Bovendien is het beeld weer eens bevestigd: ambtenaren leveren niets op, maar zijn vooral een kos- tenpost waarin je maximaal moet snijden. Dat schrikt af. Getalen- teerde mensen zullen hun heil el ders zoeken, zodat de gemiddelde kwaliteit van ambtenaren dreigt af te nemen. Zo gaan de ambtenaren re- gelrecht af op een nare winterdepressie. een handje, en leggen we de Miljoenennota langs de ge- iuksmeetlat. Hoe happy zi j n de vier hardst getroffen groepen volgend jaar? Als land doen we het namelijk best goed. In de giga database van Veenho ven staat Nederland op een keurige 17e plek. Al jaren stabiel, met het prima cijfer 7,6. Hoe doen we dat? Vol gens de Rotterdamse profes sor zijn een goede overheid en goede geestelijke gezondheids- zorg (depressies bestrijden!) van groot belang, maar kijken men- sen echt wel verder dan hun ei- gen portemonnee. Veenhoven: 'De recessie speelt een kleine rol. De crisis van de jaren tachtig veroorzaakte nau- welijks een deukje in het geluk. Er werden ook niet meer tranquilli zers verkocht. Kennelijk kunnen we wel een stootje hebben.' O Pats boem en weer wordt een pak- je sigaretten een kwartje duurder. Dat kan flink in de papieren lopen voor de versiaafde paffer. Het moet de schatkist namelijk 200 miljoen euro opleveren. Weer een extra beetje betutteling van de ro- kende medemens. Maar als die diep in zijn hart kijkt, zal ie toch bijtrekken. 'Hele zware rokers zijn minder gelukkig en leven korter,' aldus geluksgoeroe Veenhoven. 'De accijnsverhoging op sigaretten zou hen wel eens gelukkiger kun nen maken.' Voor menig roker vor- men stijgende kosten een belang- rijke reden om de Tabaksduivel te verdrijven. En dan geeft het kabi- net ook nog eens een - kuch kuch - gratis duwtje in de rug. Hulp bij stoppen met roken komt in het basispakket en wordt dus standaard vergoed. xEx De situatie op de Nederlandse kan- torenmarkt verslechtert verder. Hoewel er op toplocaties nog altijd hoge prijzen betaald worden, zijn leegstaande gebouwen nauwelijks te verkopen. Dat blijkt uit een on- derzoek van makelaar Jones Lang LaSalle. De waarde van kantoren staat volgens de makeiaars sterk onder druk. 'Door een stijging van het aantal leegstaande gebouwen gaat dit in 2011 voort.' Justitie heeft beslag gelegd op 23 mil joen euro van de bank van het Vati- caan en is een onderzoek begonnen naar mogelijke witwaspraktijken door de voorzitter van de instelling. Dat meldde het Italiaanse persbureau ANSA gisteren. Ettore Gotti Tedeschi en nog een manager van het Instituut voor Reli- gieuze Werken (I0R), zoals de bank officieel heet, worden ervan beschul- digd de wet te hebben overtreden die eist dat banken informatie openbaar maken over financiele activiteiten. In een verklaring liet het Vaticaan weten 'onthutst en verbaasd' te zijn en vertrouwen te houden in beide ge- arresteerde managers. Volgens meldingen in de Italiaanse- pers zouden personen die fiscaal ge- registreerd staan in Italie de bank ge- bruiken als een 'scherm' om hande- lingen zoals fraude en belastingont- duikingte verbergen. Het I0R beheert de rekeningen van de religieuze ordes en congregaties en katholieke verenigingen. Tedeschi is sinds vorigjaar de nieuwe topman. Tijdens de vierdaagse viering van 200 jaar onafhankelijkheid van Chili vielen 36 doden en zo'n 800 gewonden, aldus de politie. Een 72-jarige dronken Duitser heeft tijdens ©het Oktoberfest de maand oktober niet gehaald. Hij zakte ineen en weigerde hulp.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 30