Loopbaan 13 Mama en papa werken allebei WE ZIJN GELUKKIG G0EDK00P STRAATJE TAAL VAST IN GR0NDWET ooo In de zeventigerjaren kwam er de klad in, de lagelonen- landen bouwden schepen goedkoper. Hettij lijfigekeerd. Emancipate Arbeid en zorg delen Vrouwen besteden nog steeds meer tijd aan huishouden Opleiding Technische vaklieden zijn hard nodig Zelfs in deze crisistijd is er werk genoeg op de werven Schuldsanering stabiel Commissie UWV Kinderombudsman Ook geld helpt lllegale praktijken kunnen boete opleveren Ook een bepaling over het Fries MaasstadPers Woensdag2g september20io De instroom van nieuwe zaken in de wetteiijke schuld sanering voor natuurlijke personen (Wsnp) is in 2009 stabiel gebleven op bijna negenduizend zaken. Er is een commissie ingesteld die namens de minister van SZW de interne sturing bij het UWV gaat bekijken. Dit omdatbij de inkoop het budget had overschreden. De ministerraad heeft ingestemd met het voorstel om een Kinderombudsman in te stellen binnen het instituut Nationale ombudsman. Hoe lang is het geleden dat veel meisjes na hun schooltijd een baantje hadden totdat ze gingen trouwen en ze zich daarna terugtrokken in het huishouden om voor de kin- deren te zorgen? Vadervertrok 's morgens vroeg van huis om het huishoudgeld te verdie- nen. De toenemende welvaart, het gebrek aan arbeidskrach- ten, onze internationale con- currentiepositie, de emanci- patie en de groeiende individualisering, het gelijk- heidprincipe: allemaal reden voor de beleidsmakers om te stimuleren dat de vrouw ook betaald werk zou gaan verrich- ten. En met succes, want inmid- dels werken bij ruim driekwart van de 16 miljoen tweeouder- gezinnen beide ouders. Maar niet gelijk verdeeld, want tra- ditiegetrouwblijft in de mees- te gezinnen de vrouw de mees- te tijd besteden aan zorg en huishoudelijkwerk. Bij deva- ders is dat nog geen 10 pro- cent. Van de vaders besteedt 87 procent de meeste tijd aan be taald werk. lets minder dan een op de tien ziet het gezin als voornaamste tijdsbesteding. Bij moeders is dit juist omge- keerd: ruim 70 procent is vooral bezig met de zorg voor huishouden en gezin; een kwart besteedt de meeste uren aan betaald werk. Als beide ouders evenveel werken, worden arbeid en zorg gelijker verdeeld. Als de moeder de meeste uren werkt, is ruim 40 procent van de va ders in eerste instantie huisva- der. Van de moeders die niet of minder dan twaalf uur werken is de zorg voor het gezin in tweederde van de gevallen de belangrijkste reden om niet of slechts een gering aantal uren te werken. Bij vaders speelt dit argument slechts in 6 procent van de gevallen. O Scheepsbouw nu weer sector van betekenis Nederland heeft de naam een scheepvaartnatie te zijn. Eeu- wenlang was dat verbonden met de scheepsbouw. Met de bouw van een replica van de roemruchte Batavia werd nog eens getoond hoe dat in de gouden eeuw toeging. Ook de bouw van stalen schepen was in ons kleine land aan de zee van grote betekenis. Daar kwam in de jaren ze- ventig flink de klad in; in lage- lonenlanden bouwden ze de grootste zeeschepen voor veel minder. Inmiddels is het tij in ons land gekeerd en is de scheepsbouw weer van bete kenis. Maar dan wel van hoog- waardig technische schepen. Daarvoor hebben de scheeps- bouwers veel hoogopgeleid technisch personeel nodig. Zelfs in deze crisistijd doen ze de jaarlijkse oproep: kom bij ons werkenVan 4 tot en met 9 oktober vindt om die reden de vierde editie van de Week van de Scheepsbouw plaats. Sa- men met werven en toeleve- ranciers laat Scheepsbouw Nederland zien dat de scheeps- bouwcluster een innovatieve sector met toekomst is. De Week van de Scheepsbouw staat in het teken van leren, werken en carriere maken in de maritieme industrie. Op zaterdag 9 oktober is er bij vele werven en toeleveranciers open dag. Voor meer informa- tie zie: www.weekvande- scheepsbouw.nl. O Evenals vier jaar geleden zegt bijna driekwart van de Nederlanders zich gelukkig te voelen. Een toenemend aantal (31 procent in 2006 te- gen 36 procent in 2010) voelt zich zelfs gelukkiger dan vroeger. Wel is het aantal 'zeer gelu kkigen' gedaald van 24 naar 19 procent. Op- vallend is dat naarmate de leeftijd stijgt, het geluksge- voel toeneemt, aldus onder- zoeksbureau Trendbox. Ook wordt duidelijk dat geld wel gelukkig maakt, want hoe hoger het inkomen des te ge lukkiger men zichzelf vindt. Britse stratenmakers blijken soms il legale werknemers uit Oostbioklanden in dienst te hebben. Soms is de directeur van het bedrijf helemaal nietteach- terhaien. Dan kan de particulier die zijn tuin heeft laten bestraten een boete van 4.000 euro per ille- gale werknemer krijgen, waarschuwt de inspectie- dienst, die deze foute praktij ken in Almere op het spoor is gekomen. Vaak hebben klan- ten niet meer dan een 06- nummer van het bedrijf dat bij hen aan de slag gaat en moe- ten zij verplicht contant beta- lenzonder daar een rekening voor te krijgen. De inspectie vindt dat in zo'n situatie er bij de klanten die hun straatje door deze stra tenmakers opnieuw laten leg- gen toch wel een lampje moet gaan branden. De Nederlandse taal wordt in de Grondwet verankerd. In de Grondwet wordt, als het aan het kabinet ligt, vastgelegd dat het Nederlands de officiele taal is van ons land en dat de overheid hetgebruik van het Nederlands bevordert. Ook over het Fries wordt een bepa ling opgenomen in de Grond wet. Daarmee is het Neder lands de officiele en voor alle Nederlanders gemeenschap- pelijke taal. Tevens is een wet teiijke regeling in voorberei- ding voor het gebruik van het Papiaments op Bonaire en het Engels op Sint Eustatius en Saba.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 13