Actueel ooo Klimaat Bjorn Lomborg bepleit C02-tax 'Als we investeren in alle technieken, is de kans groot dat ze resultaat opleveren.' WIEGEL HANS Beter milieu begint in Vlaanderen Hitterecord Ben Jerry's leugentje MaasstadPers Woensdag2gseptember20io Het is wel erg, dus lossen we het op Hij was het internationale gezicht van de klimaatsceptici, maar de Deen Bjorn Lomborg pleit nu voor honderd miljard dollar aan maatre- gelen.Perjaar. Marcel van Engelen ROTTERDAM Wie Bjorn Lomborg aan de telefoon heeft, voelt aan de andere kant van de lijn een vuur branden. Een vuur van overtuiging - hij praat nogal gepas- sioneerd, aan een stuk - aangewak- kerd door ergernis. 'Ik heb altijd ge- zegd dat klimaatverandering real is, maarnietzo ergalsAl Gore beweerde. Mensen hoorden alleen het tweede deel en dus was ik een ontkenner. Nu zeg ik dat we andere oplossingen moeten kiezen dan C02-reductie en dat we daar honderd miljard dollar per jaar aan moeten besteden. Op- nieuw horen mensen alleen het twee de deel, en nu ben ik A1 Gore.' Niet gedraaid Vorige week verscheen Lomborgs nieuwste boek, Smart Solutions to Cli mate Change, en de begeleidende pu- bliciteit ging vooral over de draai die hij zou hebben gemaakt. Het zette hem aan tot een opiniestuk in The Wall Street Journal: ik ben helemaal niet gedraaid! Dat het vooral daar- over moet gaan, tekent volgens Lom borg de polarisatie in de discussie over klimaatverandering. 'Er lijken nog altijd maar twee posities moge- lij k: je vindt het bedrog of je vindt het het einde van de wereld. Geen van beide is juist. De belangrijkste reden waarom we niet vooruitkomen is dat het nauwelijks mogelijk is een intel- ligente middenpositie in te nemen.' Nu is het niet verboden om van meningteveranderen, maar het moet gezegd worden: Bjorn Lomborg is niet gedraaid. Hij heeft nooit ont- kend dat klimaatverandering een door mensen veroorzaakt probleem is. Wel kun je zeggen dat zijn betoog is veranderd, of in elk geval dat hij zijn nadruk heeft verlegd. Van 'hoho, niet zo overdrijven' - waarmee de echte klimaatontkenners hem in hun kamp probeerden te slepen - naar 'dit is een serieus probleem, hoe gaan we het oplossen?' Misschien is met hem het hele debat aan een nieuwe fase toe. Lomborg is een politicoloog, die statistiek doceerde aan de universiteit van Aarhus, zich stoorde aan het pes- simisme over het milieu, eind jaren %S}iiii6SS 'Het probleem blijft honderd jaar bestaan. Zo lang kun je mensen niet bang blijven maken.' REUTERS Bjorn Lomborg. hollandsehoogte negentig in Denemarken tegendraad- se opiniestukken begon te schrijven, en tenslotte een icoon werd in het in ternationale debat over klimaatver andering. Hij belandde erdoor op de lijsten van's werelds invloedrijke mensen en publieke intellectuelen - van media als Time Magazine - zo on- geveer als Ayaan Hirsi Ali is vergaan. Wolkenvorming Het lijkt er sterk op dat Lomborg, naarmate hij zich verder heeft ver- diept in de onmetelijke databergover klimaat, de opwarming van de aarde serieuzer is gaan nemen. 'De laatste drie a vier jaar heeft mijn standpunt zich ontwikkeld', geeft hij toe. 'Dat komt doordat de mogelijkheden voor slimme oplossingen zijn verbe- terd. Maar ik ben nog altijd tegen alarmiseren, het bang maken van mensen. A1 Gore heeft zo het pro bleem op de agenda gezet, dat heeft zijn waarde gehad, maar het blijft honderd jaar bestaan. Zo lang kun je mensen niet bang blijven maken. Dan worden ze moe, verliezen ze hun interesse. Je moet oplossingen bie- den.' Lomborgs zwakte - hij is geen kli- matoloog maar sociaal wetenschap- per - is tevens zijn kracht. Hij pro- beert overzicht te houden en neemt het menselijk gedrag als uitgangs- punt. In zijn nieuwste boek zetten voor- en tegenstanders van uiteenlo- pende oplossingen hun argumenten uiteen, waamavijfeconomen (onder wie drie Nobelprijswinnaars) die be- oordelen. Welke oplossing biedt het meeste waar voor haar geld? Hele maal onderaan bungelt het terug- dringen van broeikasgassen. We kun- nen ons geld veel beter uitgeven aan ontwikkeling van schone energie (zon, wind, alge'n) en ook aan nog slecht ontwikkelde technologieen als het bevorderen van wolkenvorming boven de zee, zodat de warmte van de zon weerkaatst wordt. Een onzekere rich ting, beaamt hi j 'Maar er zijn vele verschillende tech- nieken. Als we in allem'aal investeren, is de kans vrij groot dat ze resultaat opleveren. Laten we zeggen dat deze aanpak 90 procent kans van slagen heeft. Dat is meer dan de nul procent van de huidige aanpak. We richten ons al twintig jaar tevergeefs op het terugdringen van de COruitstoot.' C02-belasting Volgens Lomborg is het een illusie dat we minder fossiele brandstoffen zullen verbruiken als die stapsgewijs duurder worden. We zullen pas echt minder verbruiken als groene energie zo goedkoop wordt, dat iedereen daarvoor kiest. Daarom moet daar het geld naartoe. Hij stelt voor het onderzoek en de ontwikkeling te fi- nancieren door wereldwijd een COr belasting in te voeren die jaarlijks de 100 miljard dollar oplevert. Hoerea- listisch is dat? 'Nee, India en China zullen niet meedoen, de VS evenmin. Maar die C02-tax is slechts het ideale economische model. Je kunt de hon derd miljard ookuit andere publieke middelen halen. Het huidige beleid van de EU, dat door C02-beperkin- gen leidt tot kunstmatige afremming van de economie, kost veel meer.' In wezen is Lomborgs betoog he lemaal zo dwars niet: hij pleit boven- al voor schone energie. Wie kan daar tegen zijn? Rajendra Pachauri in elk geval niet. DeklimaatbaasvandeVN vergeleek Lomborg eerder met H itler, omdat hij mensenlevens te calcule- Bjorn Lomborg rend zou hebben beoordeeld. Sinds kort zijn ze vrienden en ondertekent Pachauri zijn mails naar Lomborg liefelijk met 'Pachi', vertelt Lomborg lachend. Pachi schreef een aanbeve- ling voor Lomborgs nieuwe boek. 'Hij kende me niet, had zoals ve- len alleen over mij gehoord via mijn tegenstanders. Ik was de bad guy. Toen we anderhalf jaar geleden sa- men bij een debat waren, bleek hij het tot zijn eigen verbazing vaak met me eens te moeten zijn. Ik was geen gek, maar een intelligente man. En ik ben vegetarisch, al sinds mijn elfde, dat heeft wellicht ook meegespeeld. Dan kun je geen slecht mens zijn.' O De met enige bombarie aan- gekondigde tegenbegroting van de linkse partijen is er niet gekomen. Het linkse front is in een zelf gegraven greppeltje geval- len. Wat een verschil met de eerste tegenbegroting in onze parlemen- taire geschiedenis: het plan-Joekes van de WD ten tijde van het kabinet- Cals/Vondeling. Dat was actie, dat was vuurwerk. Wat nu overblijft is een lijstje di- versentervervangingvande bezuini- gingen op inburgering, rei'ntegratie en kinderopvang. Rommelen in de marge. Oftewel: de bulk van de begro- tingsvoorstellen van het kabinet Bal- kenende/Rouvoet wordt gewoon door het linkse front geaccepteerd. Nu de kinderopvang. Daar worden door sommigen grote woorden over gesproken. Professor Louis Tavecchio, hoogleraar kinderopvang in Amster dam (Waar je tegenwoordig al niet professor in kunt zijn) zegt niets van de plannen te begrijpen. 'Er ontstaat nu paniek, de kinderopvang wordt een tricky business', aldus de hoogge- leerde, die kinderopvang primair een taak van de overheid vindt. Is dat zo? Is het niet zo dat, als mensen kinderen widen krijgen en zo gelukkig zijn dat dat ook gebeurt, zij daarmee de verantwoordelijkheid op zich nemen goed voor hun kinderen te zorgen, hen op te voeden en hen te begeleiden tot mensen die hun plaats in de samenleving weten te vinden? Natuurlijk is het prima dat de overheid daarbij ook de voorwaarden schept: goed onderwijs, een veilige buurt en ook kinderopvangfacilitei- ten. Zeker voor ouders die weinig verdienen of werken en in hun eentje voor hun kind moeten zorgen. Maar de eigen verantwoordelijkheid blijft. Sommige partijen waren nog niet zo lang geleden zelfs voor gratis kin deropvang. Maar niets is echt gratis. Gratis is hier alleen dat anderen dan de ouders de kosten van die opvang betalen. Anders gezegd: de opvang die vroeger zonder subsidie infor- meel werd geregeld, wordt nu be- taald door de overheid. Die kosten zijn gewoon de pan uitgerezen. Vijf jaar geleden besteeddede overheid 700 miljoen euro aan kin deropvang, nu bijna 3.000 miljoen per jaar. Nu betaalt, gemiddeld geno- men, de overheid 80 procent van de rekening van het kinderdagverblijf, de ouder dus slechts 20 procent. Dat wordt volgend jaar zo'n 25 procent. Het Centraal Planbureau heeft berekend dat die fors hogere subsi dies maar een klein effect op de werkgelegenheid hebben gehad. Dus het zal vast niet zo zijn dat de deelname van vrouwen aan het ar- beidsproces nu ineens fors gaat da- len. Meer zelf betalen vindt niemand leuk, maar een ramp is het niet. O Q Nederlanders hebben ongeveer 255 euro per jaar over voor een beter milieu. Dat is minder dan de Vlaming, die daar 3 2 0 euro voor uittrekt. 0 45 graden Celsius. Sinds de eerste metingen in 1877 is het nog nooit zo warm geweest in Los Angeles, de Amerikaanse miljoenenstad aan de westkust. Het populaire ijsmerk Ben a Jerry's mag niet meer op de verpakking vermelden dat het volledig uit natuur- lijke bestanddelen bestaat. Het ijs is niet 'all natural'. o

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 16