Actueel i 1 P0ETIN TREKT AAN TOUWTJES Win een boxspring Pijnlijke aanklachttegen 'de linkse multiculturalistische elite' is kritiekloos over de PW. tijdens onze feestelijke opening Win een** boxspring Recensie Boek van de nr. 2 van de PW is sterker dan tegenstanders lief zal zijn 'Elke cabaretier grapt over het haar van Geert. Over de islam zwijgen ze.' OOO 19 Burgemeester Moskou Jjc Voltreffer - m I IV T'I Alexander Slapen nu open in Barendrecht Alexander MaasstadPers Woensdag2g September 2010 Het evangelie van Martin Bosnia Kustaw Bessems DEN HAAG De ochtend van 2 november 2004 kocht ikeen halfje bruin. Martin Bos- ma was de ochtend van 2 november 2004 op weg om een halfje bruin te kopen. Intussen werdTheo van Gogh vermoord. Veel mensen zullen wel om half negen naar de bakker gaan. Maar Bosma is zijn halfje niet vergeten en ikhetmijne niet. Ik heb Bosma nog even ontmoet die ochtend. Zijn vrouw was destijds, net als ik, journalist bij Trouw en als eerste van onze krant op de moord- plek. Samen hebben we in een snack bar kort de novemberkou uit de bot- ten laten trekken, die daarin was gekropen tijdens de vele uren wach- ten aan het rood met witte lint. Ik kan me goed herinneren wat er vervolgens gebeurde en wat Bosma in zijn boek - wat generaliserend - om- schrijft: 'De media riepen in koor 'ei- gen schuld, dikke bulf en schreven vooral over hoe Theo moslims had 'geprovoceerd'. Het woord 'geiten- neuker' werd zo vaak gebruikt dat ie- dereen wel moest denken dat hij er zelf om had gevraagd.' Op de redactie van Trouw ontstond die middag het idee om 'de ergste uit- spraken van Van Gogh' op een rij te zetten. Het dagblad publiceerde een politieke analyse waarin werd be- toogd dat Van Goghs 'geweiddadige einde de samenleving ook bepaalt bij de vraag waar de grenzen van het vri je woord liggen'. Het hoofdredactioneel commentaarkwam quaveroordeling niet veel verder dan dat 'geen zinnig mens' met moord de vrijheid van me- ningsuitinghetzwijgen wil opleggen. Een dag later stelde een belangrijke redacteur tevreden vast dat we 'had- den laten zien dat die Van Gogh ook een ontzettende lul was'. Bosma vond dit soort reacties 'zum kotzen'. De moord op Van Gogh was de aanleiding, schrijft hij, waar- om hij 'naar Den Haag moest'. Genadeloos Het is ook precies dit soort gedrag van wat Bosma de 'elite' noemt dat in zijn boek genadeloos wordt blootgelegd. Dat is de rode draad. 'De schijn-elite van de valse munters' (Bosma heeft de titel van de sociaal-democraat Jaq- cues de Kadt) is een sterker boek dan Vandaag wordt in Den Haag De schijn-elite van de valse munters van Martin Bosma (rechts) gepresenteerd. menig politieke tegenstander van de PW lief zal zijn. Geen pijnpunt voor 'links' of'de elite' blijft ongenoemd: hoe de PvdA haar immigratiescepti- sche traditie verloochende en de par- tij van bovenlaag en allochtonen werd. De vergissingen bij de verkie- zingen van 2006 en 2010, die zoge- naamd niet over immigratie maar FW'er Martin Bosma economiezoudengaan, metenorme winsten voorde PW als resultaat. De afgang van de elite bij het Europees referendum. Meesterlijk brengt de PW'er, zelf afkomstig uit een Zaans rood nest, het snobisme in beeld, minachting voor wie niet 'ons soort mensen' is. Wrang is Bosma's signalering van zelfcensuur: 'Elke cabaretier heeft wel een grap over het haar van Geert Wil- ders. Maar over de islam zwijgen ze.' En indruk maakt Bosma's be- schrijving van de dreiging tegen Wil- ders. De PW heeft een opvolgings- kwestiewaarandere partijenzich niet zo druk over hoeven te maken: wat De Russische premier Vladimir Poe- tin wil meebepalen wie de nieuwe burgemeester van Moskou wordt. Hij zei dat hij een nieuwe kandidaat al besproken heeft met president Dmitri Medvedev, die momenteel in China verblijft. Dat melden Russische persbureaus. Poetin zei dat hij een suggestie zal doen als partijleider van Verenigd Rusland, dat de meeste zetels heeft in de gemeenteraad van Moskou. De partij heeft nog geen kandidaat naar voren geschoven, aldus de premier. Joeri Loezjkov, die jarenlang burge meester van Moskou was, werd gis- teren ontslagen nadat de president bekend had gemaakt geen vertrou- wen meer in hem te hebben. Volgens de grondwet mag het staatshoofd burgemeesters om die reden ont- slaan en een opvolger benoemen. Loezjkov had zich de woede van Medvedev op de hals gehaald door zijn regering te bekritiseren en te pleiten voor een sterkere en besluit- vaardigere leider.Toen hij niet vrij- willig vertrok, volgde ontslag. In het Zeeuwse Cadzand zijn bij onderzoek naar explosieven 700 mijnen gevonden, precies op het terrein waar een recreatiepark moet komen. als Wilders wordt vermoord? Met dit boek presenteert Bosma zich als enige geloofwaardige kroonprins. Heldendicht Bosma schrijft beter over zijn vijan- den dan over de PW. Wat hij van de ontstaansgeschiedenis optekent, is een kritiekloos heldendicht. En als de PvdA een Martin Bosma had, zou die weinig heel laten van sommige bewe- ringen en betogen. Zo schrijft Bosma dat de 'massa-immigratie' de laatste jaren record na record breekt, terwijl de cijfers het niveau van tien jaar ge- leden bij lange na niet halen. Hij klaagt dat de PW geen antwoord kreeg op vragen naar de kosten van immigratie, maar dat was geen pro- bleem geweest: de PW vroeg echter naar 'kosten van niet-westerse alloch tonen'. Bosma is positief over de 'zakelij ke toon' waarop voor de jaren zestig over migratie werd gedebatteerd, maar is zelf uitvinder van de term 'kopvoddentaks' (hij doet daar schimmig over, maar heeft me dit ge- woon verteld). Hij moppert dat al- leen de eerste alinea van een speech over de elite nieuws maakt, maar in die alinea vernederde de PW een ver- krachte journaliste - geen wonder. De grootste tegenstrijdigheid: Bosma is boos als links de Tweede Wereldoorlog misbruikt om anders- denkenden verdacht te maken, maar zelf doet hij niet anders: wie niet deelneemt aan de strijd tegen de is lam, over hen zal de geschiedenis net zo oordelen als over degenen die de nazi'sonderschatten, meent hij. Misschien komt het hierdoor, die scherpte over anderen en dat gebrek aan zelfreflectie: Bosma beschrijft de dwingende ideologic van links als een soort religie - en daar zit wat in - maar zichzelf noemt hij ook een zendeling. En het boek getuigt inder- daad van rotsvast geloof, waaraan elke twijfel vreemd is. O in dt showroom stooeen 2 per noons, boxspring. Proctmg gestyleerd. raoddepnjs en u maakt kan; op een gravis boxspring of de helft in (ontanten. Oeelname foi muiier kunt u krfjgeri in onze showroom en iedsreen mag meedoen De oclie stoat onder toeziend oog van notaris mr A J, van Oriel van notoriskantocr Van der Straaten te Mijnsbeereniond -A JE Na 20 succesvotle jaren Hoogvliet opent Alexander Slapen nu zijn nieuwe showroom in Sarendrecht. In onre ftaai ingericbte showroom vindt u de mootste boxsprinys. pracnttye slaapkacncs, heeriijke staapsystemen eobcvetxlmi em schrtterende colleebe hedtextiei. UttsUntend in de kwetiteit die u van ons qewend bent Wij viefcn cm* kornst m Barendrecht met fantastische openfngsacties. WW EfN BOXSPRING Kom naar onse showroom en raao tie prifs van e*«, complete boxspring, Koopi u tijdens de feesteiijke opening een sWpkamer of een boxspring. dan ontvangt u gratis een bedtextielpakkei Alexander Slapen Woonboulevard Cornelisland Escudostraat 11 2991 XV Barendrecht T. 010 438 41 63 F. 010 295 02 66 infoQslaapwel.nl I. www.slaapwel.nl Maandag 13.00 uur -17.30 uur DinsdagA/Voensdog/Donderdag 9.30 uur -17.30 uur Vrijdag 9.30 uur 21.00 uur Zaterdag 10.00 uur -17.OO uur Slapen Aangesloten bij Slaapkenner

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19