Sport IN DE BAN VAN OEKRAINER KLIMGEITEN VOORSKY PROBLEMEN VOORSPURS ooo LACHEN En toen was het ineens voorbij. KaiReus(25)isgeenwielrenner meer.'De lijdenswegisover BOVELANDER Opluchting Kai Reus stopt 'Ineens wist ik dat het niet normaal is dat je kunt praten of lopen. 22 FLORISJAN Willem II Wielrennen Blessures 9$: Soapie Bravo! sfs Stank voor dank TT MaasstadPers Woensdag2g september20io Lachen op de werkvloer is heel belangrijk, lees ik in het AD. Natuurlijk is dat zo, lachen is gezond, dat is alom bewezen. Bij la chen komt endorfine vrij zoals dat bij vele sporten vrijkomt. Het ge- lukshormoon geeft een positief ge- voel, de trance waarin hardlopers raken en het euforische gevoel na het maken van een doelpunt. Maar ook in de sport is lachen es- sentieel. Humor is een van de basis- ingredienten voor een succesvol team. Al besef ik goed dat dit vooral om de herenkleedkamergaat. Ik weet eigenlijk niet hoe het er in de dames- kleedkamer aan toe gaat. En mis- schien wil ik dat ook helemaal niet weten. Ik neem aan dat daar de we- kelijkse probleempjes besproken worden, de vriendjes worden door- gelicht en dat er aan interne relaties wordt gewerkt. Of glijd ik met deze opmerkingen alweeraf naar mijn ei- gen kleedkamer? Lachen, net als schelden overigens, is Willem II heeft gisteren openheid van zaken gegeven over de ver- meende overname van de club door een Oekrai'ense investeerder. Vol- gens interim-directeur Paul Botte- lier heeft hij 'via via' gehoord van de interesse. Hij maakte meteen dui- delijk dat de Tilburgers de zeggen- schap over de club nooit weg willen geven aan een persoon. De Britse wielerploeg Team Sky heeft zich voor het volgend seizoen versterkt met drie renners. Het gaat om Rigoberto Uran, Xabier Zandio en Alex Dowsett. De Colombiaan Uran en de Spanjaard Zandio komen over van Caisse d' Epargne en zijn vastgelegd voor de bergetappes in de grote rondes. De 21-jarige Brit Dowsett is een groot talent. Ik ben altijd diejongen van die val' FC Twente treft vandaag in Totten ham Hotspur een gehavende ploeg. Manager Harry Redknapp van de Engelse club heeft vooral achterin weinig keuzes. William Gallas, Led- ley King, Michael Dawson, Jonathan Woodgate en Younes Kaboul zijn vanwege blessures niet inzetbaar. Het meespelen van doelman Heu- relho Gomes (foto, ex-PSV) is onze- ker. Aanvaller Jermain Defoe ont- breekt zeker tegen FC Twente. Thijs Zonneveld ALKMAAR Stoppen met wielrennen? Hoe? Wat? Waarom? 'Drie jaar lang ben ik bezig geweest om terugte komen. Om mijn lichaam terug te vinden, om alles weer op een rijtje tezetten in mijn hoofd. Hetging stukje bij beetje. Ik heb maandenlang tegen mezelf gevochten, soms tegen beterweten in. Ikweetnoghoeikvo- rig jaar rondreed in de Ronde van Ca- talonie. Elke etappe werd ik vanuit het vertrek gelost. Reed ik de rest van de dag in mijn uppie tegen het pelo- ton en de tijdslimiet. 'Daarna verbeterde ik. In dezomer van 2009 was de focus van vroeger er ineens weer. De puzzelstukjes vielen in elkaar. Ik trainde weer zoals ik moest trainen, ik leefde weer zoals ik moest leven, ik reed weer zoals ik moest rijden. Ik won een rit in de Ronde van Engeland. Dat voelde als vanouds. Na die koers was het sei zoen zo goed als over. In de winter voelde ik me niet goed. Moe. De trai- ningskampen gingen matig, in de eerste wedstrijden was ik niet voomit te branden. Ik liet bloed prikken. De uitslag: Pfeiffer. Ik wist dat ik weer he lemaal opnieuw kon beginnen. Ik sliep alleen maar, soms wel vijftien, zestien uur per dag. 'In mei ben ik weer begonnen met koersen. Ik ging van koers naar koers, reed overal slecht. Ik kon mijn werk nietdoen. Hetwaseenlijdensweg. In juli ben ik naar Rabobank-manager Harold Knebel gestapt. Ik zei tegen hem dat het niet goed met me ging. Dat ik mezelf voorbij liep. Dat ik werd geleefd. Het was een emotio- neel gesprek. Ik heb daar zitten hui- len.' Heb je daar ter plekke besloten om te stoppen? 'Nee, het was een proces. Ik ben op vakantie gegaan naarAmerika. Ik heb nagedacht. Toen ik terugkwam, heb ik een analyse gemaakt. Aantekenin- gen gemaakt. Plus- en minpunten opgeschreven. Deconclusie: als ikzo zou doorgaan, zou ik nooit meer grote koersen winnen. Dan zou het aanmodderen zijn. En dat wil ik niet. Ik ben lievergeen wielrenner dan een aanmodderwielrenner. Erwas maar een oplossing: stoppen.' Kai Reus, wielrenner-af Is dat niet raar - ineens geen wiel renner meer zijn? 'Een beetje wel. Toen ik vier jaar oud was, zei ik al tegen mijn ouders dat ik topsporter wilde worden. Ik heb nooit iets anders gedaan, ik heb nooit iets anders gewild.' 'En het leek allemaal zo gemakke- lijk. Ik was een grote belofte, ik werd wereldkampioen. Ik had het gevoel dat ik onsterfelijk was. Alles wat ik deed, dat lukte. De val heeft alles yer- anderd. Ineens wist ik dat het niet normaal is dat je kunt praten of lo pen. Laat staan grote wielerkoersen In hoeverre speelt je val in de zo- mer van 2007 een rol? 'De val is traumatisch geweest. Ik vraag me nog steeds af wat er is ge- beurd. Ik ben een stuk van mijn her- inneringen kwijt. Hoe viel ik? Deed ik onlosmakelijkverbonden meteen goed presterend team. En dan bedoel ik niet dames en heren die grappig doen, maar die grappig zijn. Daar zit namelijk een essentieel verschil in. Bij grappig doen isermeestal maar een die lacht. Hijzelf zal dan ook snel ook uit een team gewerkt worden. Een echte grappenmaker is zo belangrijk dat ik denk dat een coach daarop zou moeten selecteren. En wat hebben wij het als team toch makkelijk ten opzichte van de in- dividuele sporters. Stel je voor dat je elke dag alleen metdiezuurpruim van een coach of trainer zit. Die man die jou elke dag precies weet te ver- tellen waarje zwakheden liggen, jou Kai Reus: 'Ik wil niet meer geleefd worden.' koen verheijden het zelf? Was het de schuld van die automobilist? Waarom reed hij door? Tijdens mijn coma heb ik een bijna- doodervaring gehad. Het staat op mijn netvlies gebrand, maar ik kan nietuitleggen hoe dat is. De revalida te die volgde was confronterend. Li- chamelijk, maar ook mentaal. Je kunt niets meer, je twijfelt aan alles. Als wielrenner moet je vertrouwen op je lichaam, maar mijn lichaam heeft me elke dag met de zweep rond hettrai- ningsveld jaagt. De beste trainers staan nu niet bekend als grote lol- broeken. Vierentwintig uur met hun hoofd in de schema's, analyses en tac- tiek. Ik kan me goed voorstellen dat de kleedkamermuren op je af komen als je daar niemand hebt met wie je stoom kunt afblazen. Ik wil nog niet zeggen dat een snuifje dan de uit- komst is, maar ik kan me wel voor stellen dat het niet meehelpt als je geen humor om je heen hebt. Een coach zou daar dus op moeten selecteren. En zeg nu zelf: hoe be langrijk is de nummer zestien van de selectie? Hoeveel minuten spelen die heren en dames? Voor de keuze daar- de afgelopen drie jaar aardig in de steekgelaten.' Heeft de val je veranderd? 'Ja. Ik geniet meer van kleine dingen, maar ik denk ook meer na. Ik mis soms de focus die ik vroeger had. Ik ben misschien wel naar iets op zoek. Naar mi j n lichaam, naar mezelf, ilaar stabiliteit. Dat had ikniet. Voorbeeld: ik ben de afgelopen drie jaar zeven van moetje kijken naar specialitei- ten. Mocht je voelen dat je net op het randje van de selectie zit, speci- aliseer je dan. Zorg dat je een corner kan aangeven, zorg voor een spij- kerharde sprongservice of een on- verslaanbaar block, word de ideate afbreker voor de laatste tien minu ten. Maar de beste specialiteit dieje kunt hebben is de grappen- en sfeermaker van de ploeg te zijn. Dan kan een goede coach helemaal niet meer omje heen en ben jij de la- chendezestiende. O Floris Jan Bovelander is voormalig hockey-international. De Mexicaanse stervoetballer Cuauhtemoc Blanco wil na zijn carriere acteur worden. Hij heeft al een rol gekregen in een bekende Mexicaanse soap. Knap van Maria Mercedes Alvarez Ponton. Zeven weken geleden beviel ze van een dochter, gisteren won ze goud op de Wereldruiterspelen. Don Nelson is de succesvolste coach in de NBA, -v niemand heeft meer zeges behaald dan hij. Toch is hij door de Golden State Warriors op straat gezet.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22