De Kwestie ELKEWEEKGEDONDER DAME OP EEN BEEN MaasstadPers ooo Kerken worden steeds vakermultifiinctioneelgebruikt. Kunje in religieuze gebouwen zomaaralles doen ofzijn ergrenzen aan de verhuur? ZOBEZIEN PASTORS Party Uit financiele nood wordt overgegaan tot verhuur Vroegerhingen vissers netten te drogen of werd er hout opgeslagen. En een snirije zout MARCO Bewoners zijn overlast Maassilo zat Mysterie gaat verder 5je HOT zet de joker in SP fel tegen plukken van armen MaasstadPers Woensdag2g september20io Vijf weken geleden werden op het Oiean- derplein in Rotter- dam-Zuid een Turkse vader en zoon neergeschoten door een Antiiliaan. De Antilliaan plaste tegen een woonhuis, de Turkse vader zei er wat van, de Antilliaan haalde een pistool uit zijn auto en schoot. Burgemeester Abou- taleb en de politietop beloof- den vervolgens beterschap, zoals inmiddels gebru ikelijk zonderechtindrukte maken op wie dan ook. Een van de ambtenaren vertrouwde mij toedat hetmaargoed isdat Leefbaar er is, want bij 'de anderen' zag hij geen bewe- ging. Die is er wel bij het Overlegorgaan Caribische Nederlanders, in iedergeval letterlijk. Dat nam het initia- tief een protestrondgangte organiseren. Die staat ge- pland op aanstaande zondag 3 oktober, om half twee's middags vanaf het Zuidplein. Ze kunnen meteen twee rondjes lopen. Afgelopen za- terdagnacht was het weer raak vlak bij het Oleander- plein. Een Antilliaan dreigde meteenjachtgeweeromdat hij een sigaret wilde maar niet kreeg van voorbijgan- gers die net uit de Maassilo kwamen. Experts zeggen dat een Antilliaan die een wapen heeft, het zal gebruiken. Cri- minele Antilliaanse mannen en vrouwen (33% van alle Antillianen) hebben een ge- middeld IQ van 85. Daarom heeft de in ons land gebrui- kelijke aanpak van crimine- len van schuld voelen, be- rouw hebben, kortom, een klein beetje reflectief denk- werk, weinig effect. Teveel Antillianen gebruiken zwaar geweld als hun ego gekrenkt wordt. De voorbeelden van de aangesproken wildplasser en de afgewezen sigaretten- bietser spreken voor zich. Ik ben benieuwd naar de bete- kenis van de rondgang aan staande zondag. Is het een afleidingsmanoeuvre om subsidiegeld veiligtestellen? Of is het het begin van een gemeenschap die begaan is met de ellende en echt aan de slag gaat? Ik hoop dat er veel mensen komen die h'et echt zat zijn. Daarom heb ik een extra goed idee. Veel An tillianen moeten informatie hebben over vuurwapens in hun omgeving. Ik stel voor dat iedereen die komt, die wapens meeneemt en over- handigt aan de politie. Antil lianen die alleen een rondje meelopen, maar niets willen doen aan vuurwapenbezit van familie en kennissen, kunnen wat mij betreft beter thuis blijven. Want zo'n rondgang is een goed ritueel, maar alleen voor mensen die echt machteloos zijn. O 'Kleerkasten' voor de deur maken de dienst uit in de kerk Van de redactie ROTTERDAM Arie Ouwendijk, Vlaardings stadgids keek raar op toen hij de stadswandeling wilde af- sluiten met de traditionele be- klimming van de toren van de Grote Kerk. Het wandelgezel- schap werd bruut de toegang ontzegd. In de kerk was een 'dance'party gaande met veel gedreun. „Devoorde deurge- posteerde 'kleerkasten' had- den geen begrip voor ons plan de toren in te gaan." Ouwen dijk weet daags na het evene- ment dat het feestje een keurig verzorgde 'party' was en dat het hier ging om nogal 'eigen- gereide' bewakers, 'No hard feelings' dus. Hij gaat komen- de vrijdag gewoon in de her- kansingmetzijn wandelgezel- schap. Het voorval maakt wel duidelijk dat de kerk tegen- woordig kennelijk voor meer zaken wordt ingezet dan voor kerkdiensten en orgelconcer- ten alleen. Daarbij rijst de vraag wat wel en wat met toe te staap in zo'n religieus gebouw. Feit is dat de verhuur van ker ken steeds vaker noodzakelijk is om in het onderhoud van het gebouw te kunnen voor- zien. Kun je echter feesten houden met een dj en een ge- zellige borrel op dezelfde plek als waar op zondag de kerk- gangers vertoeven? De Rotter- damse Laurenskerk heeft al langer ervaring met het multi- functioneel gebruiken van het kerkgebouw. Directeur Frank Migchielsen vertelt dat grote kerken vaak in handen zijn van exploitatiestichtingen. „In de Laurenskerk is de Hervormde Gemeente slechts huurder. Wij kijken dus zelf wat wel of niet kan. Wel maken wij een zorg- vuldige afweging omdat hier nog wekelijks kerkdiensten zijn. Wij doen geen studenten- feesten of shows met auto's. Er is hier een keer een diner voor Bavaria Cityracing geweest en we hebben toen bijvoorbeeld niet toegestaan dat er raceboli- des neer werden gezet." Mig chielsen ziet het andersoortige gebruik van de kerk overigens niet als een groot bezwaar. ,,Vroeger werd de kerk ook voor allerlei samenkomsten gebruikt. Veel beroepsgroepen had eigen kapelletjes. Timmer- lieden hadden er absoluut geen moeite mee hun hout daar op te slaan en vissers hin- gen er netten te drogen. Pas na de scheiding van Kerk en Staat werd daarzwaarderaangetild." Bewoners uit de omgeving van de Maassilo zijn de over- last die de uitgaansgelegen- heid met zich meebrengt zat. Herrie, ruzies, geweld; ieder weekend is het weer raak. Straks komt er ook nog een Ur ban Podium in de buurt. Om- wonenden vrezen dat de boel dan helemaal uit de hand gaat lopen op Zuid. Leefbaar heeft daarom een aantal vragen aan burgemeester Aboutalebge- steld. Zo wil de partij allereerst weten hoeveel meldingen, ge- relateerd aan de Maassilo, hij het afgelopen jaren heeft ont- vangen en bij hoeveel meldin gen er vuurwapens in het spel waren. Ook vraagt de partij zich af waarom de uitgaansge- legenheid op grand van deze incidenten nooit is gesloten en of dit ooit is overwogen? Met name omdat kleinere onder- nemingen voor veel lichtere klachten soms langere tijd hun deuren moestensluiten. In Katholieke kerken kent met het fenomeen van de hippe feestjes niet. Dat zijn gewijde gebouwen. „Daarom breken ze in Brabant zoveel prachtige kerken af." weet Migchielsen. De directeur weet dat kerkgan- gers zo hun bezwaren hebben bij wat er allemaal gebeurt in de Laurenskerk. „Maarzij we ten ook dat de verhuur nood zakelijk is om de kerk overeind Zo plotseling als ze kwam, zo plotseling is ze ook bescha- digd. De 'dikke dame', het -beeld dat midden op de roton- de Beukelsdijk-Heemraads- singel staat is omgevallen en mist een been. Het beeld bleek, na wat speurwerk, af- komstigte zijn van de kusnte- naar/tandarts Hans Kleinjan, die met zijn tandartsenprak- tijk uitkijkt op de rotonde. te houden. Nee, vaker merken wij datzij vinden dat heel zorg- vuldig met de verhuur van de kerk wordt ongesprongen. Neem de permanente ten- toonstelling die er nu is. Daar was voorafwat angst over maar nu iedereen het kan zien, krijg ik vooral complimenten," Vol- gens Migchielsen gaat de Lau renskerk als multifunctioneel gebouw veel minder ver dan andere grote kerken in den lande. „Het verschil is dat in veel kerken nog nauwelijks kerkdiensten worden gehou- den. Soms maar twee keer per jaar." Migchielsen merkt dat steeds meer kerken uit financi ele nood overgaan tot verhuur. Ons wordt regelmatig om ad- vies gevraagd hoe dat aan te pakken." Bij veel kleinere ker ken die nog in handen zijn van de kerkelijke gemeenten zelf, is die noodzaak nog minder aanwezig. Het gebeurt wel, maar de kerkrentmeesters houden -zoals bij de Dorps- kerk in Capelle- toezicht, zo- dat er geen uitwassen optre- den. ,,Het blijft hier voornamelijk bij huwelijks- diensten, concerten en een en- kele bijeenkomst van de ge meente Capelle", vertelt de koster. O Reageren? www.maasstas- pers.nl/redactie@maasstad.nl Bezorgklachten: Telefoon:0900-4245726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten PrinsHendrikkade 16a 3071KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon.010 - 4699 500 Fax:010-4699504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties: totmaandagl5.00uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L.el Barkany en K. Moerman Telefoon: 010-4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.GJ Jochemsen Advertenties: Telefoon:010 - 4699 525 Fax:010-4699504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: R. Feenstra 0plage:365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar. Haagse 'Jokertje' (Oh oh Cherso) maakte vrijdag zijn entree bij de opening van Rotterdams nieuwste hotspot HOT, op de plek van de Grote Apres Skihut. De SP gaat een motie indienen om de eerste bezuiniging op de woonkostenvoorziening terug te draaien: 'Geen eurocent minder voor armoedebestrijding'. Laat de winter maar komen. Rotterdam heeft meer dan genoeg strooizout in voorraad om valpartijen te voor- komen. Bij de Roteb ligt nu al 3 500 ton zout klaar. In kleinere kerken blijft de verhuur beperkt tot huwelijksdiensten en concerten. rob kamminga

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2