ooo Actueel ii it MAXIME VERHAGEN Integratie Misschien wel een miljoen Roma in Amerika WIEGEL 19 HANS Sfe Hoofdredacteur gevonden Good memories Boletus Pinophilus MaasstadPers cB Woensdag6oktober20io Achter Mike Smith schuilt een Roma Roma in de VS doen het beter dan hun collega's in Europa. Maar dat komt doordat ze hun identiteit geheimhouden. Eva Ludemann ROTTERDAM Ze heten Rinehart, Smith, Young, Cooper of Suggs. Geen bijzondere achternamen, niets exotisch aan, in het telefoonboek zou je ze er niet zo een, twee, drie uitpikken. Maar de mensen met deze namen zijn Roma en ze wonen in de Verenigde Staten. Overal in de Verenigde Staten. Het enige wat opvalt is dat velen van hen in de auto- en mobile-home- business zitten. De moderne variant van de handel in paarden en woon- wagens die hun voorouders dreven. Zeg Roma en iedereeri denkt aan de sterk verarmde en gediscrimineerde etnische minderheid uit Oost-Euro- pa. Aan de donkergetinte, rondrei- zende musici die met hun trekhar- monica of viool bij de ingang van winkels en cafe's zitten en eindeloos de instrumentale versie van Lesfeuil- les mortes van Yves Montand spelen. Soms gierend vals en ongeinspireerd, maar dikwijls ook kippenvelmooi. Voordeur In de VS geen Feuilles mortes voor de Roma, maar verkoop van tweede- handsauto's, reparatie van witgoed- apparaten, wegwerkzaamheden of werk in een kroeg. Het zijn banen die ze hebben verkregen door hun af- komst geheim te houden. Roma zijn ze alleen achter de voordeur. Want de meesten wonen in huizen, en niet in woonwagenparken. En als ze al rei- zen is hetvoorwerk, wantzezijn geen nomaden meer. 'Wij kunnen ons in Amerika veel gemakkelijker verstoppen dan in Eu ropa', zegt professor Ian Hancock, ofwel Yanko le Redzosko. Hancock is een van de weinige Roma in de VS die uitdekastisgekomen. Hij istaalkun- dige, mensenrechtenactivist en direc- teurvan de International Romani Uni on. Hij werd geboren in Engeland, waar hij de eerste Roma was die een universitaire graad behaalde. Inmiddels woont Hancock bijna veertig jaar in Austin en doceert aan de University of Texas. 'We hebben Amerikaans klinkende namen aange- nomen om in de massa te kunnen opgaan. Dat gaat hier gemakkelijker dan in het overbevolkte Europa, waar je direct in de gaten loopt. We zijn hier een van de vele minderheden Roma in de VS doen het volgens Hancock ook beter omdat ze stukken minder gei'ntegreerd en geemanci- peerd zijn dan in Europa. 'In Europa heb je Roma belangeninstituten. In de VS is er niets. Wij zijn veel minder gepolitiseerd, we moeten het zelf rooien.' Wantrouwen De eerste Roma in de VS arriveerden in 1802; honderden mannen die als slaven door Napoleon naar de toen- malige Franse kolonie Louisiana wa- ren verscheept. Zo'n honderd jaar la ter ontstond een Roma-uittocht naar de 'Nieuwe Wereld'. Vooral uit Rus- land, Centraal- en Oost-Europa. Ze vluchtten voorachtervolging, onder- drukking, vooroordelen en slavernij. Velen van hen voeren op Latijns- Amerika en kwamen via Mexico de staat Texas binnen. Kustplaats Houston heeft nog altijd de grootste Romagemeenschap»van de VS. Volgens Hancock is het wederzijd- se wantrouwen tussen autoriteiten en Roma in de VS zeker net zo groot als in Europa. 'Ik ken mensen die doods- bang zijn dat hun identiteit bekend wordt. Erzijn nog altijd veel vooroor delen.' Vanwege hun historische angst voor het establishment geven veel Roma de geboorte van hun kinderen niet aan, sturen hen niet naar school en trouwen op eigen houtje. Dat maakt het heel moeilijk te bepalen hoeveel Roma er in de VS zijn. Vol gens de officiele gegevens gaat het om honderdduizend man, maar daar moet Hancock wat om lachen. 'Wij weten wel beter, we zijn hier met ruim een miljoen.' O Op 11 augustus schreef ik hier: 'Het is voor de fractievoorzit- ter van het CDA strategisch en tactisch manoeuvreren op hoog niveau. Zo is Maxime Verhagen straks misschien wel de echte win- naar van de formatie. Vakwerk!' De tegenstanders in het CDA van sa- menwerking met de PW waren toen nog in zomerslaap. Het CDA had voor de verkiezingen al gezegd die samen- werking niet uit te sluiten, zonder dat daartoen enigbezwaartegen werd gemaakt. En oud-leider Lubbers had zelf de opening naar die samenwer- kinggemaakt! Laat ik het zo - klein schepje zout - formuleren: als Verhagen en voorzit- ter Bleker er niet geweest waren, zou dit kabinet dat nu in de maak is er nooit gekomen zijn en het CDA in de oppositie zijn verschrompeld. Nu is het regeerakkoord er en is het CDA-congres achter de rug. Een indrukwekkend congres. Vol emotie en strijd. Ook dat is politiek. Het stof trekt op, de Tweede Kamerfractie is akkoord. Het kabinetsprogram is redelijk positief ontvangen. Het is een com- promis en zo hoort dat ook. Op sociaal gebied zie je de invloed van de PW. Die partij moest niets hebben van de verhoging van de AOW-leeftijd en van versoepeling van het ontslagrecht. Eigenlijk links-be- houdende stellingnames, a la de SP. Snappen de onderzoekers en knappe politicologen er nu iets van waarom heel veel kiezers uit de minder welva- rende buurten op Wilders hebben ge- stemd? Van de oppositie in de Tweede Ka- mer heeft het komende kabinet niet te vrezen. Die is verdeeld, teleurge- steld, beetje lamgeslagen. Als het toekomstig premier Rutte straks lukt een aantal ministers bij el- kaar te zetten die echt als team gaan opereren, zullen al die rissen knappe voorspellers, die zeggen dat dit kabi net er maar kort zit, het wel eens he- lemaal mis kunnen hebben. Maxime Verhagen wordt vice- premier en minister voor het bedrijfs- leven. Een stevigen invloedrijk be- stuurder op die post. Een revival van het departement van Economische Zaken zou, na de te- loorgang van de afgelopen jaren, een zegen voor ons land zijn. Ten slotte: wie wordt er nu de partij- leidervan hetCDA?Diefunctie be- staat niet in ons staatsrecht. Je kunt ook niet tot politiek leider worden benoemd. Je moet er zelf nooit over praten. Je bent het op een gegeven moment of je bent het niet. In ieder geval is Maxime Verha gen op dit moment een van de beste politici van ons land. O Thomas Hendriks (48) volgt de dit jaar overleden Karlijn van Overbeek op als hoofdredacteur van het maandblad Quest. De historische pier in het Engelse Hastings, waar vroegergrote muzikanten als The Rolling Stones, Jimi Hendrix en Pink Floyd optraden, is afgebrand. I::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: In een bos bij Schoorl is een sinds 1971 in Nederland uitgestorven gewaande padcfenstoel ontdekt. Het gaat om denne-eekhoorntjesbrood. Welkomstparade in New York voor de Amerikaanse generaal Douglas MacArthur na zijn terugkomst uit Korea in 1951. burtglinn/magnum photos/hh

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19