Economie Ondergrondse opslag C02 op de lange baan ooo DILEMMA Regeerakkoord Proeven voor opslag van CO2 worden zojarenlang geblokkeerd Energie Innovatiefbedrijf maakt vervanger van steenkool Feestvoorde democratic He Ruik je niks van 25 He Cramer heeft een baan He Aftikken MaasstadPers Woensdag6oktober20io Eerst een vergunning voor een kerncentrale, dan pas C02-opslag, staat in het regeerakkoord. Maar komt die kerncentrale er ooit? lan-Hein Strop ROTTERDAM De opvang en ondergrondse opslag van C02 - een van de meest veelbelo- vende manieren om emissies terug te dringen - dreigt nog meer vertraging op te lopen. Want in het regeerak koord staat dat opslag pas aan de orde is als er een vergunning voor een nieuwe kerncentrale is afgegeven. Dat gaat nogwel evenduren. Ener- giebedrijf Delta, deels eigenaar van de kerncentrale Borsele, heeft wel een vergunningaanvraag in voorberei- ding, maar het heeft die nog niet in- gediend. De andere belangstellende om een kerncentrale te bouwen - het Duitse RWE - is zover nog niet eens. Mocht de aanvraag toch komen dan heeft de vergunningverlening nog wel wat voeten in de aarde: deTweede Kamer moet die goedkeuren. Het is twijfelachtig of RWE of Del ta het voor elkaar krijgt. Er is nog nooit een kerncentrale gebouwd die volledig is gefinancierd door private partijen. Er is tot nu toe altijd over- - heidssteun nodig geweest in de vorm van bijvoorbeeld garanties, omdat de bouw van een kerncentrale altijd met grote onzekerheden en financiele te- genvallers is omgeven. Energieconsultancy Spring Asso ciates berekende in opdracht van Greenpeace dat de regering 500 tot 700 miljoen euro aan garanties moet verstrekken, wil de cent rale er komen. Het komt erop neer dat de overheid met belastinggeld het rendement van private ondernemingen garandeert. In tijden van straffe bezuinigingen heeft het nieuwe kabinet dan wel wat uitteleggen. Over garanties heeft het kabinet niets opgenomen in het regeerak koord. Ondertussen worden proeven voor de opslag van C02 jarenlang ge blokkeerd. O Pionier van groene kolenmijn Het Nederlandse bedrijf Stramproy Green maakt 'biokolen' van hout- resten, als vervanging van steen kool: een 'wereldprimeur' met grote potentie. lan-Hein Strop STEENWIJK Een tientonner komt langzaam tot I stilstand in een dikke laag blubber. De achterkant zwaait open en de la ding schuift eruit: duizenden kilo's houtresten, afkomstiguit Nederland se bossen. Voor de een is het afval, voor de ander - het Nederlandse be drijf StramproyGreen - is het een waardevolle grondstof voor een po- tentieel revolutionair product: her- nieuwbare 'biokolen'. IJsbrand Galema, drijvende kracht achter de onderneming, zegt het met de hand op zijn hart: 'We zijn de eer- ste en enige ter wereld die dit maakt.' Na jaren voorbereiding en een inves- tering van 'enkele tientallen miljoe- nen' in een fabriek in Steenwijk heeft hij vorige week zijn eerste kolen gele- verd aan de Amercentrale van ener- giebedrijfEssent. Dit is een mijlpaal die niet onop- gemerktzal blijven, wanter is nueen duurzame vervanger - zij het op klei- ne schaal - van steenkool, de meest 'vervuilende' fossiele brandstof voor stroomopwekking. En Nederland loopt voorop. '90 procent van alle initiatieven op dit gebied komt hier vandaan', zegt Galema. Torrefactie Bij verbranding van biokolen komt 00k C02 vrij, maar het proces wordt gezien als C02-neutraal, omdat de koolstofcyclus heel kort is: nieuwe bomen of planten nemen het broei- kasgas weer op, waarna die na afzien- bare tijd weer als grondstof dienen. De vormingvan steenkool daarente- gen duurt miljoenen jaren. In Steenwijk duurt de vorming van kolen maar een paaruur. De houtres ten verdwijnen in een afgesloten, zuurstofloze slurf, waarze verhit wor den tot 300 graden. Torrefactie' heet dit proces, en is volgens Galema als principe al heel oud. 'De indianen zijn erooit mee begonnen door groe ne koffiebonen te roosteren.' Wat er na verhitting uitkomt, is houtskool, geschikt om te malen en daarna sa- men te persen tot kolen. Torrefactie heeft grote voordelen ten opzichte van de traditionele bio- massa (houtpallets) die energiecen- trales gebruiken. Galema somt op: 'Je vervoert per kubieke meter twee keer zo veel energie, vanwege de veel ho- gere energiedichtheid. Dat scheelt de helft in transportkosten. Bovendien moet een energiecentrale voor hout- pellets (gedroogd, gemalen en ver- volgens samengeperst hout, red.) in- vesteringen doen in de aanvoerli jn en technische aanpassingen van de ke- tel. Dat hoeft met biokool niet, om dat het dezelfde eigenschappen heeft als steenkool. Het kan erzo in.' Een ton biokool is nog wel duur- derdan een ton steenkool, maarvoor Essent niettemin aantrekkelijk. Het energiebedrijf betaalt geen emmisie- rechten voor het verbranden van bio kolen en ontvangt er subsidie voor. 'Essent verdient hierop', zegt de groe ne ondernemer. Met de installatie in Steenwijk kan Stramproy 90.000 ton per jaarpro.du- ceren; een fractie van wat Nederland jaarlijks verstookt. Met het Neder landse aanbood van biomassa is nog wel groei in productie mogelijk, maar om een serieus deel van de steenkool te kunnen vervangen is expansie in het buitenland nodig. 'Naar plekken waar veel hout is', stelt Galema. "We zijn in Canada met partijen in ge- sprek; daarbestaatveel belangstelling voor wat wij doen.' Hij is dringend op zoek naar inves- teerders. Buiten meldt de volgende vrachtwagen zich alweer aan de poort. 'Ruikt lekker, dat hout.' O NATASJAVAN DEN BERG Volgens peilingen (enja ik weet het, het zijn 00k palin- gen) heeft het eerste bijzon- dere meerderheidskabinet-Rutte 1 de onverdeelde steun van 45 pro- cent van de Nederlanders. Dat ter- wijl de partijen die dit kabinet vor- men, zowel in de Tweede Kamer als in de peilingen een kleine meerder- heid hebben. Er zijn zeker bij de CDA- kiezers redelijk wat mensen die prin- cipiele moeite hebben met de samen- werking met de PW. In die zin was het congres zaterdag een goede af- spiegeling van wat de kiezers van het CDA vinden. Het is juist de fractie die mindergoed representees water leeft bij kiezers en leden van het CDA. Maar de fractieieden zijn zonder lastgekozen. Hoewel, maar enkele van die leden haalden de kiesdrem- pel. Alleen Balkenende, Verhagen, Klink, Bijleveld, De Jager, Atsma en Uitslag kregen een direct mandaat van kiezers. De anderen zijn in de Ka mer beland omdat het CDA-congres hen geschikt vond voor die plek. De kiezer had daarover geen oordeel. Wie moeten zij dus dienen? De CDA- kiezer of het CDA-congres? Leuke vra- gen voor achter het bureau. Het zijn gedachtespinsels die eigenlijk gaan over de vraag wat democratie bete- kent. Ik lees in de reacties de afgelo- pen dagen op het congres van het CDA allemaal verschillende invuilingen van die term. De ene keer is het stem- men bij meerderheid, respecteren van de minderheid (anders verwordt de mocratie tot dedictatuur van de meerderheid), representatieve de mocratie, vrijheid van volksvertegen- woordigers, virtuele meerderheden serieus nemen. En de grap is altijd dat de gekozen definitie de meping van die persoon ondersteunt. Democratie functioneert als schaamlap. Dat illustreert volgen mij een van de problemen die veel wes- terse landen nu hebben. We hebben geen gedeelde definitie. We geven democratie niet dezelfde betekenis. Voor mij betekent het verant- woordelijkheid nemen voor de poli- tieke gemeenschap waarvan wij lid zijn. Ik heb er al vaker over geschre- ven dat ik van mening ben dat meer mensen lid moeten worden van een politieke partij. Nu 1,4 miljoen men- sen hebben gezien hoe het er aan toe- gaat op partijcongressen, zijn zij mis- schien gei'nspireerd om lid te worden. Je mening vormen, luisteren naar argumenten van anderen, samen een visie formuleren en samen een claim doen op de politieke macht, dat is wat partijen doen. Ik hoop dat alle mensen die de moeite hebben genomen om mee te doen aan polls, of op internet hun meningte geven, 00k de moeite nemen om lid te wor den van een partij. Ik denk dat er veel moet veranderen in dit land, en aan onze politieke partijen. Maar dan zou het fijn zijn als meer dan 2 procent van de bevolking lid is. O Natasja van den Berg is freelance gespreksleider en schrijver van o.a. het boek Praktisch Idealisme. De gemeente Arnhem zoekt een partij die een fcl systeem kan aanleggen om energie uit het riool te benutten: 's zomers koelen, 's winters verwarmen. Demissionair VROM-minister Jacqueline Cramer is benoemd tot hoogleraar Duurzaam innoveren aan de Universiteit Utrecht. Energie wordt vanaf 2013 duurder. Dan gaan we ©volgens het regeerakkoord een opslag betalen op de energienota voor opwekken van groene stroom. IJsbrand Galema is trots op zijn biokolen. AVij zijn de eersten en enigen die dit maken.' pepijn van den broeke

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25