Achtergrond OOO 'Bierisvoorde bevolkingook een barometer voor de staat van het land en de economie. Congo Primus marktleider ooo Bier is bier, zou je denken. Maarin Congo is biermacht. Dat maakt de directeurvan de Heinekenbrouwerij tot een grate meneer. Al zou hij datzelfzo niet willenzeggen. 26 Het weer Makelele aussi Congo i, 2 en 3 MaasstadPers Woensdag6 oktober20io Alle macht aan het bier Mark van Assen Ach, het is gewoon een blond bjertje, zegt de directeur van de brouwerij. 'Vijftig procent mout, dertig pro- cent rijst entwintig procent suiker. De bitterheid is ietsje lager, dus je kunt er enorm veel van opzuipen. En er zit veel koolzuur in. Dat is lekker met de hitte hier.' lazeker, dat is waar, knikt Jean-Marc op zijn vaste terrasje langs de Rue Ba nana in Kinshasa. Maar het is meer dan lekker: 'Als ik het warm heb en al mijn energie is op, dan drink ik Pri mus. Daarkrijgikweerkrachtvan.' Iedereen in Centraal-Afrika kent Pri mus. Het is overal te koop. Op alle wegen rijden bierwagens. In Burundi was er een tijd dat elke soldaat recht had op dagelijks drie flesjes. Er is geen ontkomen aan. In de stoffige straten van Kinshasa is het Primus-blauw de dominante kleur, op reclameborden, op muren, op vrachtwagens, op fles jes van 0,72 liter. Blauw met rood en geelZeg, is dat ook niet.lazeker, de kleur van Democratische Republiek Congo is ook blauw met rood en geel. 'To lova RDC, to pona Primus!' - 'Hou je van Congo, dan drink je Primus En die andere slogan: 'Toujours lea der!' - Altijd de nummer 1Geen woord van gelogen, want Primus heeft in Congo een marktaandeel van bijna zeventig procent. In de woonkamer van de familie Ka- kassa staat behalve een tv ook een grotekoelkast. Met een slot erop. Het is tien uur's ochtends. "Wil je een biertje?' Eh, oke. Moeder Kakassa gaat op haar te- nen staan en tast met haar vingers de bovenkant van de deurpost af. Daar liggen de sleutels van de koelkast. Te veel gratis meedrinkers in deextended family. Ook de zoon krijgt een Pri mus, en dat terwijl hij even tevoren nog liep te verkondigen dat hij Van- wege de kerk' niet drinkt. 'Ja, maar dat geldt alleen voor buiten. Ik ben erg religieus, dus dan is het niet goed dat mensen me zien drinken. Binnen is niet erg.' Primus wordt gemaakt door Bralima (Brasserie, LimonaderieetMalterie), een brouwerij aan de oevers van de Congo, gehuisvest in het oudste be- ton (1923) van Kinshasa. Bralima is eigendom van Heineken, de direc teur is een Nederlander, Hans van Mameren. 'Wij produceren dit jaar 3,9 miljoen hectoliter', begint hij maar meteen. 'Daarvan is 2,7 bier en 1,2 softdrinks. Of dat veel is? Nou, het ligt er aan waarmee je het verge- lijkt. In Congo is de jaarlijkse con- sumptie per capita zes liter. In Neder- land tachtig. Dus dat valt best mee.' Werk aan de winkel dus. Bralima doet het met muziek. 'Bier, vrouwen en muziek, dat is de ambiance voor de Congolezen.' De brouwerij heeft de grote mu- sici van het land onder contract: Papa Wemba, Zaiko, IB, Werrason, Wa- zekwa, Dakumuda, Ferre en Kotazo. Die krijgen veel geld, maar niet voor niets. Optreden in Primus-reclames, clips opnemen waarin vroli jk Primus gedronken wordt (ook door de dan- seressen), liedjes voor Primus schrij- ven, jingles opnemen voor Primus, concerten geven op een enorm Pri mus-podium, onderwijl tussen de liedjes door een Primusje drinken en roepen dat Primus erg lekker is. Overcfreven? Toen Van Mameren er in slaagde de zanger Werrason los te weken van concurrent Skol schoot het marktaandeel in een dag tijd met vijf procent omhoog. 'En toen we hem presenteerden, waren er hon- derdduizend mensen op de been.' Wat de acht sterren waarschijnlijk niet weten, is dat de samenstelling van hun gezelschap niet toevallig is. 'Elke muzikant staat voor een bepaal- de etnischegroep. Wij doen namelijk niet aan politiek. Wij proberen een nationale identiteit neer te zetten.' En als een zanger per ongeluk toch aan politiek doet? 'Dan gaan we er eens goed voor zitten om te zorgen dat hij dat voortaan laat.' Met de viering van de 50-jarige onaf- hankelijkheid van Congo in zicht, meldde Van Mameren zich bij de au- toriteiten. Hij wilde graag wat doen, voor het land. 'Geeftu maar een mil joen, zeiden ze. Hohoho, zei ik.' Uit- eindelijk leverde hij de muzikanten, hetgeluid en het licht voor wat grote concerten. Als dank werd Primus het 'biere officielle cinquantenaire de Vindependence de la R.D. Congo'. Kinshasa. Op elk gewenst tijdstip van de dag zitten mannen op terrassen met flessen Primus-bier. Een enkeling met Skol ('Het is de smaak die het hem doet'), maar dat smaakt volgens de kenners naar niks. Een fles van 0,72 liter (er worden geen glazen verkocht) kost 1.100 francs, iets meer dan een dollar. 'Spot- goedkoop', zegt Van Mameren. 'Maar meer kunnenvelennietbetalen. Eris een einde aan de koopkracht. En de mensen willen toch hun biertje.' Dat Iaatste heeft niet alleen Hei neken heel goed door, maar ook de overheid. Het is geen toeval dat van de enige twee multinationals die nog over zijn in Congo de ene bier maakt en de andere sigaretten (British To bacco). De rest is gevlucht vanwege de endemische corruptie en/of de rampzalige infrastructuur. Een en- kele fiinctionaris probeert het nog wel, maar president Joseph Kabila zal nooit toestaan dat Heineken of Bri tish Tobacco te veel wordt belaagd door hebberige politici en ambtena- ren. De man kan blijkbaar van alles doen met zijn land, kan nog zo veel Congolese miljoenen in eigen zak steken, maar van bier en sigaretten moet hij afblijven. Anders heeft hij echt een probleem. Van Mameren pakt een blauw mapje van een stapel op zijn bureau. 'Kijk, Kinshasa: 3 3°C/2 3°C, zware regen met af en toe zon Lubumbashi: 34°C/17°C, alleen maar zon Kisangani: 29°C/21°C, zware regen met af en toe zon Ook de van oorsprong Congolese oud-Chelsea-voet- baller Claude Makelele maakt reclame voor Bralima. Niet voor bier, maar het moutdrankje Maltina. Tegenover Congo, aan de andere kant van de rivier Congo, ligt ook Congo. Dit Congo heet Congo-Brazza ville, en heeft een beetje ruzie met het andere Congo.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 26