00'3 Hetisgeen toevaldat van de twee multinationals die nog over zijndeene biermaakt endeander sigaretten. Congo Nu He Leestip He Pootjebaden? He Heerlijk MaasstadPers Woensdag 6 oktober 2010 .A-C? iTlt ^T*^l*QTi Cl 27 VN-veiligheidstroepen marcheren langs een gigantisch Primus-billboard in Kinshasa tijdens de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid. EPA hier heb ik er eentje. Dit is een brief van een minister. Daarin meldt hij dat alle fiscale voordelen in ons con tract met de staatzijn opgeheven. Of we die extra belasting voortaan aan hem willen betalen.' In Congo is dit geen abnormaal verschijnsel. Elke ondernemer of burger die met een dergeli jk initiatief wordt geconfronteerd, kan vloeken en tieren wat hij wil, hij trekt altijd aan het kortste eind. Niet betalen? Dan geen stempel. Niet betalen? Dan geen vergunning. Niet betalen? Dan geen contract. De directeur zit er echter relaxt bij, met het blauwe mapje in zijn hand. 'Het heeft nogal wat briefwisselingen gekost, maar het is uiteindelijk toch teruggedraaid.' Briefwisselingen? Bedoelt u dreig- brieven? U heeft toch wel goed lo- pen vloeken? 'We hebben een appel gedaan op goed bestuur.' En zo'n minister denkt dan: oh ja, natuurlijk, dit is inderdaad geen maniervan doen. 'Hm. Nou, misschien hebben we 00k bij zijn collega's geinformeerd hoe er over hem wordt gedacht. En op basis daarvan hebben we misschien probe- ren te concluderen hoezeer we hem onder druk konden zetten. Zo ie- mand moet wel heel goed liggen bij de president om ons op deze manier aan te kunnen pakken.' U bent dus eigenlijk best machtig. 'Ach.' Nou? 'Laat ikzeggen dat we middels belas- tingen en accijns een belangrijke fi- nanciele bron zijn voor de autoritei- ten. En bier is voor de bevolking 00k Dit artikel is mede tot stand geko- men dankzij cultureel en politiek centrum De Balie in Amsterdam, het NCDO en SNS Reaal Fonds. De Balie organiseertt/mnovember zes avonden over Congo. Morgen (6 oktober) is de derde: Congo Nu, over de entertainmentindustrie. Aanvang:20.30u. Kaarten via www.debalie.nl een barometer voor de staat van het land en de economie. Als een brou- werij stilvalt, gaat de prijs van bier door het dak.' U bent dus best een machtig man. 'Zekijkenwel uit.' Primus is in Afrika meer dan alleen een barometer. In 1994 werden in Rwanda een mil joen Tutsi's en gema- tigde Hutu's vermoord. De Hutu-mi- lities met hun machetes waren vaak onder invloed van Primus. De brou- werij draaide op voile toeren. 'De president van Rwanda zei ooit eens tegen me: u heeft de rebellen ge- steund. Tsja, dat is moeilijk. Ik denk niet dat je veel keus hebt met een ge- weer in jejug. En los van het bier: er was natuurlijk een vreselijke haat.' 'In Rwanda en Burundi drinken ze nog steeds Primus.' O Voor wie iets meer wil weten over de Democratische Republiek Congo: lees het boek van David Van Reybrouck. Alle lof daarvoor is meer dan terecht. Voor wie zijn verhitte tenen in de Congo wil hangen: pas op voor de tijgervis. Het beest is een meter lang en heeft messcherpe buitenproportioneel grote tanden. Als u eens in Kikole bent, een vissersdorp aan de Congo: bestel eens een portie Nzombo. Drie stukken verse vis, heerlijk gekruid, gestoofd in palmblad.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 27