Sport Van Gelder uit selectie voor WK gezet NEDVEDKOMT IN BESTUUR 'ALLES WINNEN IS 0NM0GELDK' FINALEPLEK BID WK BRIDGE ooo EK-kwalificatie Nederlands elftal veel te sterk voor Zweden Van Gelder keek uitnaarhetWK 'Ikkanniets mooiers bedenken.' 17 Turnen Juventus Rafael Nadal Damesteam s|s Bejaarde pitbull bijt nog jfe Echte kerel Clubliefde MaasstadPers Woensdagi3oktober20io Operatie Eerherstel geslaagd Yuri van Gelder is wegens 'medi- sche redenen van persoonlijke aard' teruggetrokken voor de wereldkam- pioenschappen turnen die zaterdag in Rotterdam beginnen. Redactie sport ROTTERDAM 'Er zijn zwaarwegende redenen die het rechtvaardigen om Yuri terug te trekken', meldde Hans Gootjes, top- sportmanager van gymnastiekbond KNGU, gistermiddag. Gootjes ver- telde zes uur later, op een perscorife- rentie in de avonduren, dat het exact ging om 'medische redenen van per soonlijke aard'. Hij wilde niet vertel- len wat er precies aan de hand is met Yuri van Gelder. Met de turner is afge- sproken dat er verder geen medede- lingen worden gedaan. Van Gelder heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen die namens hem als woordvoerderzal optreden. De mededeling eerder op de mid- dag volgde bij wat officieel een pers- moment was met de volledige Neder- landse mannentumploeg. Van Gelder ontbrak daarbij. Nadat de turners hadden plaatsgenomen gaf Gootjes zijn korte verklaring, waarna de hele ploeg meteen weer Ahoy verl iet. Van Gelder kwam in juli temg na een dopingschorsingvaneenjaar. De ringenspecialist was in juni 2009 be- trapt op het gebruik van het verboden genotmiddel cocaine. Van Gelder kickte af in een Schotse kliniek en hervatte dit jaar de training op jacht naar eerherstel. Bij een wereldbeker- wedstrijd in Gent won hij begin Sep tember al weer goud op de ringen. Van Gelder had in de voorberei- dingsperiode op het WK te kampen met blessures. In juli raakte de oud- wereldkampioen aan de ringen ge- blesseerd aan zijn schouder. Kort daarna liep hij tijdens een training ook een rugblessure op. Vorige maand liet Van Gelder nog weten hoeveel hij naar het WK in Rotterdam uitkeek: 'Ik ben superblij. Ik kan me niets mooiers bedenken dan een WK ineigen land.' O Nederland had gisteren geen kind aan Zweden (4-1Maar veel belang- rijker: de ploeg speelde weer vol- gens de Hollandse School: goed, aantrekkelijk en sportief. Tal van vragen hingen gisteravond bovende Amsterdam Arena. Kunnen Rafael van der Vaart en Wesley Sneij- der daadwerkeli jk samen op het mid- denveld spelen? Zou Erik Pieters op de been blijven als linksback? En zou Klaas Jan Huntelaar erin slagen om zijn positie in de spits dusdanig te verstevigen dat Robin van Persie straks bij zijn rentree in Oranje op de bank moet beginnen? Omdat Nederland voor het eerst sinds het WK in Zuid-Afrika een te- genstander trof die Oranje zonder podiumvrees tegemoet trad, was Ne derland - Zweden al bij voorbaat, om meerdere redenen, een interessante test voor Bert van Marwijk. Na afloop kon de bondscoach meer dan tevreden zijn. Het ant- woord op de bovenstaande vragen luidde ja, ja en ja, want Oranje legde gisteravond een bij vlagen weerga- loos optreden op de mat tegen Zwe den. Maar, na de imagoschade van de WK-finale, nogveel belangrijker: Ne derland speelde goed, attractief, en vooruit, nog sportief ook. Zelfs toen Zlatan - aan de ketting bij John Hei- tinga - na de rust met zijn ellebogen begon te zwaaien, liet Oranje zich niet provoceren. Tja, Zweden... Inaanloopnaarhet duel metNederland hadden deScan- dinaviers nog een opvallend groot zelfvertrouwen aan de dag gelegd. Eenmaal op het veld bleef er van die Zweedse branie weinig meer over. Al binnen vier minuten keek de ploeg van bondscoach Erik Hamren tegen een achterstand aan. De openingstreffer was er eentje van academisch niveau. Joris Mathij- sen, Sneijder, Van der Vaart; allemaal raakten zij de bal een keer alvorens die voor de voeten van Huntelaar kwam. Ook die had aan een aanname genoeg om doelman Isaksson het na- kijken te geven. Het was, vanwege het vlekkeloze combinatiespel, een van de mooiste Oranje-doelpunten van de afgelopen jaren. Met een ongekende spirit, alsof Oranje deze avond had uitgekozen een statement te maken tegenover alle critici, denderde het elftal over Zweden heen. Het vaak bekritiseerde positiespel - te stroperig - was nu juist het sterke punt; passes werden hard, snel en vol risico ingespeeld. Het resultaat was dat Nederland bin nen een kwartier nog drie kansen kreeg: Sneijder raakte hetzijnet, Ibra him Afellay mikte naast en opnieuw Sneijder zag een inzetgered worden. Het overtuigende optreden van Ne derland was des te knapper gezien de onrustige voorbereiding op het EK- kwalificatieduel, omdat Bayern Mun ch en gisteren plotseling besloot om de lichtgeblesseerde Mark van Bom- mel op te eisen. Van concentratiepro- blemen was echter niks te merken bij Oranje, dat voor rust de voorsprong vergrootte toen Sneijder Afellay vrij voor Isaksson zette: 2-0. Viel Nederland in de vorige thuis- wedstri jd tegen Finland na een sterke start nog ver terug, tegen Zweden bleef Oranje in een hoog tempo spe len. De twee doelpunten die in de tweede helft vielen, waren de dikver- diendebeloningvoordie inzet. Eerst stelde Afellay Huntelaar in staat om 3-0 te maken, bij de vierde Oranje- treffer was de volgorde andersom. Zelfs een tegengoal van Granqvist (4- 1) kon de avond van de Hollandse School niet meer bederven. Operatie Eerherstel was geslaagd. O Iwan Tol ROTTERDAM Pavel Nedved gaat deel uitmaken van het dagelijksbestuur van Juve ntus. Voorzitter Andrea Agnelli heeft aan de Italiaanse beurs laten weten het aantal bestuursleden te willen uitbreiden van zeven naar elf. De Tsjech Nedved, die negen seizoe- nen voor Juventus speelde, is een vriend van Agnelli. Hij stopte in 2009. Nadat de voormaiig interna tional was gestopt, koos hij voor een rustig bestaan buiten het voetbal. Rafael Nadal ziet het als een onmoge- lijk kunstje om in 2011 de vier grandslamtoernooien op zijn naam te schrijven. De nummer een van de we- reld is de laatste weken aardig in vorm, maar zowel de Australian Open, Franse Open, Wimbledon als de US Open winnen lijkt hem iets te veel van het goede. 'Dat is voor mij onmo- gelijk', zei de Spanjaard in Shanghai, waar hij in de tweede ronde stuit op de Zwitser Stanislas Wawrinka. 'Ik ga proberen goed te blijven spelen en in elk geval vier titels te winnen. Maar de vier grandslamtitels in een kalen- derjaar is voor mij geen zaak. Dat is echt onmogelijk.' Nadal won in 2010 de Franse Open, Wimbledon en de US Open. Alleen de Australian Open ont brak. Hij kan wel in januari de vier toernooien op rij winnen. Het is in de geschiedenis van het tennis slechts vijf spelers gelukt om alle vier de grandslams in een kalen- derjaarte winnen: Rod Laver(ig62 en 1969), Don Budge (1938), Maureen Connolly (1953), Margareth Smith- Court (1970) en Steffi Graf (1988). RENTERS De Nederlandse bridgevrouwen hebben in Philadelphia de finale van het WK voor vrouwenviertallen ge- haald. Het team versloeg maandag (plaatselijke tijd) het international team Hampton uit de Verenigde Staten met 133-36. Na drie sessies gaven de tegenstanders van Neder land op. In de eindstrijd van de World Bridge Series treedt Neder land aan tegen China, dat een ander team uit Amerika uitschakelde. Edgar Davids is bij Crystal Palace op de vuist gegaan met een ploeggenoot. Ze kregen ruzie op de training. Davids zei, volgens The Sun 'Ik ben de baas hier.' Een 21 -jarige American Football-speler verloor v» tijdens een wedstrijd zijn pink. Hij wilde het duel uitspelen, na afloop werd de pink er weer aangenaaid. Een voetbalfan uit Colombia heeft het shirt van zijn favoriete club Atletico Nacional op zijn boven- lichaam laten tatoeeren, inclusief rugnummer 2. Pieters, Huntelaar, Afellay en Sneijder vieren de 4-0. ap

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17