Cultuur ooo FILM RECEIMSIE Theater Hamlet en De Avonden 'Hamlet spelen is als marathon lopen' Sanne den Hartogh Pulpgewelddat doetwegkijken To be or not to be Vaak verfilmd Inspiratie MaasstadPers Woensdagi3 oktober20iO Coming out van twee jeunes premiers Dirk Koppes ARNHEM Regisseur Marcus Azzini antwoordt kort en krachtig op de vraag waarom hij bij theatergroep Oostpool Sanne den Hartogh heeft gecast in de veel- eisende hoofdrol van Shakespeares Hamlet. 'Erzit een fascinerende ener- gie in die jongen. Hij is niet alleen puur jongensachtig, er schuilt ook iets destructiefs in hem. Die twee kanten heb je nodig, want Hamlet is niet alleen maar goed, hij is knetter- gek en liegt alles bij elkaar.' Het lijdende voorwerp van deze complimenten zit in de Arnhemse thuisbasis van Oostpool klaar voor het interview. Inderdaad energiek, pratend met alle gezichtsspieren die de menselijke mimiek ter beschik- king heeft. Neus, oren, en vooral die ogen: alles doet mee om zijn woor- den kracht bij te zetten. Een jonge- man die aan de vooravond staat van zijn nationale doorbraak als acteur. 'Iedereen begint gewichtig te doen zodra de naam Hamlet valt. Zelf had ik er niet zo'n last van, maar nu de premiere nadert, voel ik dat het een enorm grote rol is. Hamlet krijgt veel voor zijn kiezen. Het begint direct heftig met het overlijden van zijn va- der, dan wil hi j wraak nemen op zijn oom. Hamlet worstelt met grote di lemma's en die maakt hij ook nog eens groter dan zijn eigen situatie. In de zoektocht naar wat de strijd tegen het kwaad inhoudt, neemt hij te veel hooi op zijn vork. Een prutsend mens dat er het beste van probeert te ma- ken en bij god niet weet hoe dat moet. Alle grote thema's uit de literatuur en toneel, het zit allemaal in Shake speares stuk. Dat betekent dat ik ste- vig aan de bak moet. Vlak na de to- neelschool was het me beslist niet gelukt. Deze hoofdrol komt precies op het goede moment, ik acht mezelf nu in staat het te doen.' Jongens Voorgangers als Jacob Derwig, Pierre Bokma en Gijs Scholten van Aschat vestigden definitief hun naam met de rol van Hamlet. Bescheiden: 'Dat zijn allemaal coole acteurs. Ongelooflijk in wat ze doen. Ikdurfhelemaal niet te zeggen dat ik in dat rijtje thuis- hoor.' 29 jaar* geboren in Harderwijk. Studeerde in 2004 af aan de Am- sterdamseToneel- school. Hij speelde in De Storm en op tv in onder andere Baantjer en het improvisatie- programma De vloer op. Deed rollen bij Het Zuidelijk Toneel, To- neelgroep Amsterdam, NT Gent, en het Noord Nederlands Toneel en is nu vast verbonden aan Toneelgroep Oost pool. O Ter voorbereiding kreeg hij wat stu dies over Hamlet. 'Dat maakt het heel klinisch. Ik ben gewone boeken gaan lezen, zoals Caesarion van Tommy Wieringa. Daarin zit een gestoorde vader die het oerwoud opblaast, die het noodlot de vinger geeft. Dat geeft me een andere impuls.' Verder moet hij 'een enorme bak woorden' uitzijn hoofd leren, dus hij is vroegbegonnen. 'Praktisch gezien is het een grote klus. In onze versie duurt het stuk drieuur. Hamlet maakt een enorme ontwikkeling door, hem spelen is alsof je de marathon loopt. Na een half uur moet je niet al je kruit verschoten hebben. Dat betekent goed je energie doseren.' Ooit werd Sanne afgewezen voor de toneelschool, waarna hij een jaar- tje psychologie studeerde en alsnog in Amsterdam werd aangenomen. 'Ik had nooit gedacht dat er echt een school bestond voor acteurs. Het voelt nog steeds niet als een beroep, maar als een luxe. Ik geloof geen mo ment dat ik zonder acteren een onge- lukkig mens zou zijn. Een acteur is een ambachtsman, regisseurs zijn pas echte kunstenaars. Marcus Azzini maakt de uiteindelijke keuzes in wat hij met Hamlet wil vertellen. Ik bied aan wat mij voor de rol geschikt lijkt, dus ik ben als acteur een beetje een creerend figuur, maar ik sta in dienst van Marcus' ideeen over het perso nage.' Toch heeft Sanne wel een eigen idee over de onsterfelijke regels 'to be or not to be': Shakespeare pleit ervoor dat je dapper moet leven en je nek moet uitsteken. Als je je laat leiden door je doodsangst, dan ben je er niet, dan leef je op halve kracht. Een heel mooi idee. Iedereen weet waar hij zijn nek te weinig heeft uitgesto- ken, zichzelf heeft verloochend. Ik besef dat ik eenderde van mijn leven achter de rug heb, dat ik er niet in moet berusten dat doodsangst mijn leven zinloos zou maken. luist het gevecht daartegen vind ik prachtig. Dat is de waarde van kunst, een goede vorm om zinloosheid aan te vechten. Op het moment dat ik me onsterfe- lijk waan op het toneel, weet ik dat ik iets te pakken heb.' O Hamlet, tot en met 11 december, www.toneelgroepoostpool.nl TISHAEF.TGF.RINK Dejaren vijftig. Alles lijkt kalm en vredig. Hulpsheriff Lou Ford (Casey Affleck) rijdt met zijn witte automobiel over de stoffi- ge wegen van zijn jurisdictiegebied in Texas, uniform gestreken en cow- boyhoed op. Hij moet de prostituee die zich heeft gevestigd in een afge- legen huis vertellen datze nietwel- kom is. En daar gaat het mis. Zodra de mooie Joyce (Jessica Alba) de deur opendoet is de spanning zo ondraag- lijk, dat het niet anders kan gaan dan fout. Regisseur Michael Winterbottom alarmeerde eerder met The Road to Guantanamo (2006) en de verfilming van Naomi Kleins bestseller The Shock Doctrine (2009) over het ramp- kapitalisme, maar niet eerder maakte hij zo'n verontrustende film als The Killer Inside Me. De aimabele hulp sheriff met babyface blijkt een ijzige psychopaat, die in tegenstelling tot tv-held Dexter niet andere criminelen uit de weg ruimt, maar degenen die hem het meest na staan. De ultieme zelfdestructie. Winterbottom maakte van het ge- lijknamige boek van James Thomp son, een auteur die vooral na zijn dood in 1977 bekend werd om zijn pulp fiction, een stijlvollefilm noir vol perverse seks en geweld. Vooral dat geweld is inktzwart. Vuistslagen en trappen, inclusief krakend bot- en gorgelgeluiden, komen niet alleen bij de slachtoffers hard aan. Wegkijken is niet te vermijden. Jammer genoeg boet de film gaan- deweg in aan noir-glans als de na- druk van Lou Fordsgedachtenwereld verschuift naar openlijk 'doorsnee' geweld en irritant politiespeurwerk. Geen coherent geheei, zelfs een zwakke climax, maartoch een aanra- der. Vooral vanwege de sfeer en Casey Affleck, die een stuk subtieler acteert dan zijn rouwdouwbroer Ben. En Jessica Alba laat behalve haar mooie snoetje-wantjemig wat is ze prachtig! - zien dat ze ook com- plexere personages aankan dan stripfiguren. O Michael Winterbottom The Killer Inside Me Tussen 1599 en 1601 schreef Shakespeare Hamlet. De beroemdste, meest geciteerde en geparodieerde tekst uit het stuk? To be or not to be. Hamlet is na Assepoester het meest verfilmde ver- haal aller tijden. Laurence Oliviers versie won in 1948 vier Oscars, waaronder die voor beste film. Andere beroemde door tfam/ef geinspireerde verfilmingen: Akira Kurosawa's The Bad Sleep Well en zelfs de Disney-klassieker The Lion King.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18