Achtergrond ooo Een oordeel Oeps Aan alles komt een eind MaasstadPers Woensdagi3 oktober20io 'Mijn zoontje Marnix vroeg aan JP of hij de baas van Nederland was. Daarop antwoorde hij 'Nou ja, de baas, dat is eigenlijk de Tweede Kamer, maar wel een soort van baas.' Marnix vroeg of hij juf Annemiek kende. 'Nee, die ken ik niet, is dat jouw juf op school?' Er viel een stilte waarop Marnix zei: 'lets begrijp ik niet... U bent de baas van Nederland, maar u kent juf Anne miek niet eens?' Een verademing na alle zware politieke discussies.' Marie-Claire Merkelbach 'Een avondje stap- pen op Mambo beach op Curasao. Tot mijn verbazing kwam ik onze de- missionair premier tegen. Mijnvrien- dinFleur en ik gin- gen heel ontspan- nen(metbiertjein de hand) op de foto. Er staat ook nog een Arneri- kaanse jongen met ontbloot bovenlijf op. Die heb ik er ex- pres opgelaten, om- dat ik het zo'n mooi bont gezelschap vind.'Marloesvan Wagtendonk 'Ik ben geen fan van het CDA, dus dit is mijn grootste toena- dering ooit. Boven- dien heeft mijn zoontje Quintus een dubbele nationali- teit (Nederlands- Amerikaans) en moetik nogzien hoe't CDA daarmee omgaat.' Eelco Keij je gelijk hebt, waarom zou je daar dan niet voorgaan? Dankzij die koppigheid lukt het Balke- nende in EU-verband een miljard van de Nederlandse contribute af te halen. Ne derland betaalt dan al jarenlang veel te veel aan de Europese Unie, wat onze poli- tici al die tijd gelaten accepteren. Tot Bal- kenende ingrijpt. Hoezo onhaalbaar? Hoezo zonde van de tijd? Hoezo we moe- ten een betrouwbare partner blijven? De Europese regeringsleiders bewonderen hem nog voor zijn vechtlust. Zo krijg je dingen voor elkaar. Het is toch goed dat Nederland aanwezig is op de G.20? Nou dan, gewoon netzo langblijvenzeuren tot het lukt. En als je de Amerikaanse presi dent de hand schudt, hou je hem natuur- lijk minutenlangaan de praat. Vanzelfgaat het niet hoor. Maar hoe wordt er in Nederland gerea- geerd als je een beetje tegen de stroom in roeit? Dan loopt meteen het Museumplein vol demonstranten. Woedend zij n de vak- bonden in 2004 over het afschaffen van het prepensioen en andere luxes die Ne derland zich al lang niet meer kan veroor- loven. Maar Balkenende had gewoon ge lijk, dat zouden de Doekle Terpstra's en Lodewijk de Waals van deze wereld eens ronduit toe moeten geven. Jan Peter de mislukkeling Ook zo genoten van die ene, mee- slepende legendarische toespraak van Jan Peter Balkenende? Nee? Dat klopt, want die bestaat niet. Van een modern politicus verwacht je dat hij ook kan communiceren met zijn kiezers en op zijn minst fatsoenlijk kan uitleggen wat hij doet. En dat hij het liefst mensen ervan kan overtuigen dat zijn toekomstvisie de beste is. Balkenende kan het niet. Het hoogst haalbare is zo'n opmerking over de VOC-mentaliteit: 'Laten we blij zij n met elkaar. Laten we optimistisch zij n. Laten we zeggen: Nederland kan het weer. Die VOC-mentaliteit. Overgrenzen heen- kijken. Dynamiek.' Dat is dan Balkenende de spreker in optima forma. Een ongeluk- kig gekozen oproep - want hij verwijst naar slavernij en een koloniaal verleden - die hij met een boos en verontwaardigd gezicht de wereld inslingert. En die hij op het eind zelf ook nog onderuit haalt door er een vraagteken bij tezetten: Toch?' Na zijn laatste Algemene Beschouwin- gen geeft Balkenende toe dat hij niet in vorm was. Alsof hij datooitwel isgeweest. Goed, erzijn momenten terug te vinden waarin hij de door ambtenaren voorbe- reide antwoorden met minder haperi ngen oplepelde. En dat hij scherp kon terug- slaan. Getergd is Balkenende nog op zijn best. Maar nooit is de premier erin ge- slaagd de Tweede Kamer ademloos naar hem te laten luisteren. Wat bijblijft, zijn de tenenkrommende grapjes over Jan Smit en Yolanthe. Niet zo erg, als er wat tegenover zou hebben ge- staan. Maar Balkenende heeft nooit weten te schetsen waar het in vredesnaam naar- toe moet met het land. En dat op een moment dat Nederland dat juist nodig had. Balkenendes histori- sche opdracht was de maatschappelijke onvrede weg te nemen. Om, na de moor- den op Pirn Fortuyn en Theo van Gogh, een perspectief te schetsen voor een ver- deeld en verward volk. Die opdracht heeft Balkenende verprutst. De enige eenheid die hij heeft bereikt, is dat hij zelf acht jaar lang kon blijven zitten. Maar de onvrede is nog minstens zo groot als in 2002. En niet alleen is het land verdeeld, zijn eigen CDA is dat nu ook. De verkeerde man op het verkeerde moment op de verkeerde plaats, dat is hoe Jan Peter Balkenende de geschiedenis in zal gaan. O 'Ikbegrijp heel goed dat de commissie een oordeel geeft, maar het is wel een zaak die niet altijd hetzelfde is geduid.' (Rapport-Davids valt niet goed) 'U kijkt zo lief zegt Balkenende als Marielle Twee- beke blijft aandringen tijdens een verkiezingsdebat. Van Femke Halsema krijgt hij een virtueel knietje. 'Vanavond was zeer, zeer teleurstellend. De uitslag is helder. Dat betekent dat ik mijn verantwoordelijk- heid heb te nemen.' (na de verkiezingen op 9 juni) 'Een zeergezellige avond in een kroeg op het Plein die ook na sluitingstijd met de gordijnen dicht nog door- ging. Wat een fantastisch mens. Op de foto bespre- ken we de mogelijkheden om in Den Haag de stap- mogelijkheden voort te zet- ten. "NOOIT MEER NAAR HUIS" was deze avond het motto van JP.' Leonard van Spronsen 'Balkenende bracht in 2010 een bezoekje aan de Tour in Putte. Het viel mijn man erg op dat hij ontzet- tend veel humor bezat. Wij zijn su- perblij met deze foto.' Angelique Gijsvan Dongen 'Heel fijn dat ik u kan zeggen wat ik op deze foto aan onze vertrekkende premier kon zeggen. JP heeft het goed gedaan, hemzelf wegcijferend, alles voor het landsbelang; eindelijk een integer en betrouwbaar persoon en natuurlijk heeft hij [kleine] "foutjes" gemaakt, maar hij was jong! Hadden u of wij het beter gedaan? Chapeau voor deze man!' Sophia van den Hguvel-van't Hof

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23