Loopbaan Portemonnee of de dieren? BEEINDIGING BEDRDFJE GAME-VERSLAVING AWBZ MAG IN THUISZ0RG ooo Oude kabinet voert op de valreep lastenverzwaringen door. Kunnen we vast wennen aan noodzakelijke bezuinigingen. Welzijn Bio-industrie onder vuur Boerenvinden dathetbijde consument moet beginnen Bezuinigingen Iedereen heeft volgend jaar minder te besteden De kinderopvang gaat tientallen euro's per maand meerkosten Sluiten kleinbedrijf kost veel banen Niet meer van het scherm weg te siaan Rijksoverheid zat fout He Hand op de knip He Minder leraren te weinig He VAR achterhaald MaasstadPers Woensdag20oktober20io De discussie over dierenwel- zijn is in voile gang. We heb- ben het dan niet over onze lieve huisdieren, maaroverde dieren die als voedsel dienen. De meeste mensen staan niet achter de bio-industrie, maar ze willen ook niet meer beta- len voor hun lapje vlees. We willen best diervriende- lijke werken zeggen de boeren, maar dat kunnen we niet, om- dat de consument niet bereid is meer te betalen. En die con sument wil ook geen dief zij n van z'n eigen portemonnee. De boeren zeggen dus: het moet bij de consument begin nen. En de consument zegt: ik koop mijn hamlapje waar het goedkoop is. De overheid heeft daar wat op gevonden: "Als consumenten kunnen zien hoe koeien, kippen en varkens daadwerkelijk gehou- den worden, kunnen ze beter bepalen wat ze er van vinden en beter beslissen welk pro duct ze kopen.Daarom heeft het ministerie van Landbouw Natuur en Voedselkwaliteit in de Nota Dierenwelzijn 2007 opgeschreven dat vanaf 2015 alle dieren in de veehouderij door burgers te zien moeten zijn in het landschap of op het boerenbedrijf. Het Landbouw Economisch van de Universi- teit in Wageningen heeft zich daarbij afgevraagd wat de con sumenten en de ondernemers daar van vinden en gaat de kansen en belemmeringen in beeld te brengen die onderne mers zien met betrekking tot het realiseren van meer trans- parantie. O Gepensioneerden en ouders leveren fors in Om ons alvast te laten wennen aan de verschraling als gevolg van de enorme noodzakelijke bezuinigingen van hetnieuwe kabinet, heeft het oude kabi- net op de valreep nog een aan- tal forse besparingen en las- tenverzwaringen, zoals bij de zorg, doorgevoerd. Daardoorzal iedereen vol gend jaar minder te besteden hebben, varierend van een paar euro's per maand voor de lagere inkomens tot rond de twintig euro per maand voor de hogere inkomens. Ouders met kinderen die naar de opvang gaan en ge pensioneerden gaan het meest inleveren. Dat blijkt uit koop- krachtberekeningen van het Nationaal Instituut voor Bud- getvoorlichting (Nibud) naar aanleiding van de Miljoenen- nota2011. Wie gebruikt maakt van de kinderopvang zal tientallen euro's per maand meer kwijt zijn. Het Nibud heeft berekend dat tweeverdieners (met een bruto jaarinkomen van 40 en 20 duizend euro) met 2 kinde ren die 3 dagen naar de kin- deropvang gaan er 77 euro per maand op achtemitgaan. Een- zelfde soort gezin dat geen ge- bruik maakt van kinderop vang heeft maandelijks 12 euro minderte besteden. Ook gepensioneerden le veren behoorlijk in, zij heb ben er vooral last van dat de pensioenuitkeringen niet wor den geindexeerd. Gepensioneerden die naast de AOW een aanvullend pen- sioen krijgen, zullen merken dat de pensioenuitkering het- zelfde blijft, vanwege de pro- blemen bij de pensioenfond- sen. De AOW-uitkering gaat wel iets omhoog. Vooral ouderen die vervroegd met pensioen zijn en daardoor nog geen AOW ontvangen gaan er dus behoorlijk op achteruit. Pijn in de portemonnee dus! O Het beeindigen van een kleinbedrijf heeft een rela- tief grote invloed op de werkgelegenheid. Dat laat onderzoek van onderzoeks- bureau EIM zien, uitgevoerd inopdracht van Economische Zaken. In 2009 waren ruim 76 duizend personen betrok- ken bij de beeindiging van bedrijven tot 10 werkzame personen. Dat is 4 procent van het totaal aantal perso nen dat in het kleinbedrijf werkzaam is. Het omzetverlies bedroeg circa 1,6 miljard euro. Dat computers soms versla- vend kunnen werken en er mensen zijn met een game- verslaving is algemeen be- kend, maardat ook steeds meer 'gewone' Nederlanders niet meer van hun beeld- scherm zijn weg te slaan be- gint nu ook tot ons doorte dringen. Gemiddeld surfen we inmid- dels 8,3 uur per week en kijken we naar de echte surfers, dan isdatalbijtienuur. Vele duizenden zelfstandigen zijn al menige jaren met succes werkzaam in de thuiszorg. En dan komt er een brief van de Rijksoverheid dat dat niet mag als ze betaald worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). PrivaZorg, een landelijk opere- rende AWBZthuiszorginstel- ling die werkt met zelfstandi- ge zorgverleners (zzp-ers) pikt het niet en stapt naar de rech- ter. En primaZorg krijgt gelijk: het ministerie heeft onvol- doende duidelijk is gemaakt dat de zorgwetgeving het verbied. Volgens de uitspraak van de rechter mogen zelfstandigen zonder personeel (zzp-er) gewoon worden ingezet in de AWBZ -thuiszorg. Het ministerie moet de brief rectificeren en de website van VWS moet worden aan- gepast. De consument blijft de boel niet vertrouwen en houdt de hand op de knip. Na een lichte verbetering is het vertrouwen in de economie nu weer afgenomen. Het lerarentekort zal de komende jaren minder groot worden dan verwacht. Oorzaak van de de afname zij n de recessie en verwachte investeringen in het onderwijs. Afgifte van een VAR (Verklaring arbeidsrelatie) is vol gens ZZP Nederland een ergernis. Inschrijving in het handelsregister zou voldoende moeten zijn.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 10