Actueel CDA-jonkies willen partijmastodonten nu lesje leren 'KERNBOMMEN BESCHIKBAAR' BENDE HOORT STRAFEIS 'EU MAG NIET UITSLUITEN' ooo De horrorfilm van Dick Maas over Sinterklaas past in een traditie van narefilmsoverkindervrienden. 'Ouders moeten nietzo klagen.' HetOMziet't erg goed, vindt Moszkowicz Traditie 'Boze ouders vergeten de boeman' Pleidooi Sint is een icoon van goedheid geworden. Juist daarom heb ik hem uitgekozen.' Politiek Oude rot Hans Hillen luistert niet Verhalenbundel onthult Skimmers Ban Ki-moon sf: Uitgesproken Clairy sje Aangenomen! 9fe Ruzie loopt hoog op MaasstadPers Woensdag20 oktober20io Sinterklaas schijnheiligman Remco Tomesen Sanne Rooseboom ROTTERDAM Hij laat kinderen afranselen met tak- jes. Hij houdtslaven die hij levensge- vaarlijk werk laat doen in het donker. En als je een fout maakt, ontvoert hij je in een donkere zak. Je zou zeggen dat je als filmmaker niet snel een beeld kunt neerzetten dat naarder is dan de werkelijkheid. En toch. Toch valt iedereen over Dick Maas nu hij onze Sint kinderhoofdjes laat afhak- ken in zijn nieuwe film Sint. Maas verpest met zijn sinterklaas- horrorfilm de warme kindertraditie, vindt de ouderorganisatie Ouders Coo. De film is volgens de leeftijd- keuring geschikt vanaf 16 jaar, maar de poster hangt overal. De Reclame Code Commissie kreeg er al veel klachten over binnen; klagers vinden het affiche, dat de contouren van een duistere Sint toont, ongeschikt voor jonge kinderen. En regisseur Johan Nijenhuis denkt dat alle kinderen van de poster zullen schrikken. 'In de traditie was de Sint helemaal geen aardige figuur', zegtMaas. 'Hij is de boeman, van wie je geen cadeau- tjes krijgt als je niet zoet bent. De Sint is nu een icoon van goedheid over wie je niks kwaads magzeggen. Daar- Dick Maas, regisseur om heb ik hem in de eerste plaats uit gekozen voor deze film.' Maas is niet de eerste die kinder- vrienden laat moorden. In de Ver- enigde Staten zijn vele filmmakers hem voorgegaan. In 1984 was er groot protest bij het uitkomen van Silent Night, Deadly Night, waarin Santa Claus met een bijl uit de schoor- steen komt. Grote groepen veront- ruste ouders en leerkrachten protes- teerden bij bioscopen, en zes dagen na de eerste draaidag liet de distribu tee alle advertenties verwijderen. Kort daarna verdween de film uit de bioscopen. Na deze film verschenen nog meer Amerikaanse kerstmannenhorror- films, maar grote protesten bleven uit. Films als Easter Bunny, Kill! Kill!, Reindeer's revenge en heel veel Hallo- ween-ellende volgden, zonder kin- derfeesten echt te verpesten. Verdwaalde katholiek Maas lijkt dus pionier te zijn van het sinterklaashorrorgenre en moet als zodanig de protesten over zich heen laten komen. 'Ik had wel een ver dwaalde katholiek uit de polder ver- wacht, maar dat het zo veel los zou maken, nee, dat niet.' Het protest van Ouders Coo is vooral gericht op de poster, die vrij onschuldigisvergeleken met de film. Een duistere Klaas, met een akelige staf. 'De Sint doet de vreselijkste din- gen met kinderen in de film', erkent de regisseur. 'Maar die zijn niet in beeld. Er is de suggestie.' Wel worden er her en der wat ledematen afgehakt. 'Van politiemannen en oudere tie- ners, niet van kinderen. Ie kunt de film vergelijken met Amsterdamned, een actiefilm met horrorelementen.' Ouders moeten niet zo klagen, vindt Maas. 'Ze moeten ook uitleggen aan hun kinderen wie de paus is, als ze die op tv zien. Bij die posters moe ten ze dan ook maar wat verzinnen.' Nijenhuis is een te beschermende ou- der, vindt hij: 'Ik begrijp dat hij z'n kinderen geen tv laten kijken tot ze zes zijn. Hij wil een beschermde we- reld voor hen creeren O 0, wat zouden CDA-jonkies de oude rotten van hun partij graag flink op hun nummer zetten. Maar de mas- todonten zelf zien dat niet zitten. Marcia Nieuwenhuis DEN HAAG CDJA-voorzitter Jeroen van Velzen (21) en zijn collega Paul Schender- ling (22) zijn voor de verandering gehuld in pak en blakeri van ambitie. De leden van de politieke jongeren- organisatie van het CDA presenteren het eerste inhoudelijke evaluatierap- port van de desastreus verlopen ver- kiezingen van 9 juni. 'Wat schetst onze verbazing. De enorme neder- laag is nog niet aangegrepen', consta- teert de 21 - j arige Van Velzen. De parti j verliest de helft van haar zetels en toch is het business as usual, zoals de twintiger het noemt. Pijnlijk De voorzitter van de jonge christen- democraten vindt dat het CDA de af- gelopen jaren leed aan een 'pijnlijke vorm van verlamming'. Vicevoorzit- ter Schenderling benadrukt dat hun partij met hun normen en waarden betoog 'slechts een keer' een bijdrage heeft geleverd aan het sociaal cultu- rele debat. Maar ook die poging is volgens het CDJA 'nooit goed uit de verf gekomen' en zelfs 'geeindigd in een hollefrase'. Naast die door het CDA gevoerde 'struisvogelpolitiek' moet vooral de partijcultuur het ontgelden bij de CDJA'ers. Politici zijn 'te onduidelijk in hun communicatie' en 'te techno- cratisch in hun handelen'. In november wacht het CDA nog een evaluatie onderleidingvan com- missaris van de koningin uit Limburg Leon Frissen. De jonkies zouden hun partijmastodonten maar wat graag nu al een lesje leren. Weg met de 'ver- stikkende consensuscultuur'. Downplayen Alleen uitgerekend het eerste wat CDA-minister Hans Hillen (63) doet als hij het advies van de jonkies in ontvangst neemt, is het downplayen. 'Het CDA te veel op consensus ge richt? Nou, dat geldt voor dehele po litiek hoor.' Zo erg is het allemaal niet, als we oude rot in het vak Hillen mo- gen geloven. En er is nog een groot verschil tus- sen de benadering van de jonge heren en Hillen, die op het hoogtepunt van de CDA-PW-crisis ook bij het zoge- noemde 'mastodontenoverleg' aan- wezig was. Waar de jonkies juist op- roepen tot meer openlijke discussie in de partij, zit de oud-senator die nu zetelt op het ministerie van Defensie daar helemaal niet op te wachten. Hillen, die volgens een andere CDA-prominent 'alles wat krom is nog recht weet te praten', wendt zich zonder verdere vragen van de media te beantwoorden slechts eenmaal richting het journaille: 'Ik hoop dat jullie de stevige kritiek niet zullen in- terpreteren als ruzie.' O Het Openbaar Ministerie had geen zin in de zaak tegen Geert Wilders, maar moest van het hof toch ver- volgen. Het eiste vrijspraak, maar de rechter kan Wilders nog veroor- delen. Daarom houdt zijn advocaat Bram Moszkowicz een uitgebreid pleidooi. Gisteren en morgen. Kustaw Bessems AMSTERDAM 'Dit heb ik nog nooit gedaan', zegt Bram Moszkowicz. Hij vraagt de rechtbank een deel van het requisi- toir dat het Openbaar Ministerie heeft gehouden te zien als onderdeel van zijn pleidooi. Tja, het OM heeft vrijspraak tegen PW-voorman Geert Wilders geeist en 'op goede gronden', vindt hij. Het gaat om de passages waarin het OM betoogt dat Wilders kritiek heeft op de islam, maar zich niet schuldig maakt aan strafbare be- lediging van moslims als groep. Als het aan Moszkowicz ligt, komt de rechtbank niet eens toe aan een beoordeling van Wilders' uitspraken, zoals 'De Koran is de islamitische Mein Kampf. Hij vindt dat de recht bank het OM niet-ontvankelijk moet verklaren, omdat Wilders geen eerlijk proces krijgt. Daar kan het OM niets aan doen, stelthij, dat komt door het hof in Amsterdam, dat het OM dwong tot vervolging. In een toelichting op die beslissing heeft het hof volgens Moszkowicz het beginsel geschon- den dat iemand onschuldig is tot het tegendeel is bewezen. Straf rechtelijk verwijtbaar' Zo zei het hof dat Wilders' uitlatingen 'strafrechtelijk verwijtbaar zijn'. Het zag in de wetsgeschiedenis grond 'om te concluderen dat Wilders zich heeft schuldig gemaakt aan een vorm van haatzaaien die naarNederiands recht strafbaar is'. En zo zijn er veel meer voorbeelden. Dat het hofWilders en passantisla- mofobieverweet, is volgens Moszko wicz omdat 'persoonlijke gevoelens van de raadsheren niet meer konden worden onderdrukt'. Morgen pleit hij tegen de verdenki ngen van aanzetten tot haat en discriminatie. O Een vermeende bende Roemeense skimmers heeft gebruikgemaakt van een geavanceerde methode, die uniek is in Nederland. De verdach- ten hebben daarmee volgens justi- tie vanaf juni 2009 tot januari in to- taal bijna 1,9 miljoen euro buitge- maakt. Vier verdachten, volgens justitie 'grote vissen', stonden giste ren terecht bij de rechtbank op Schiphol en hoorden tot vijf jaar cel- straf eisen. Op vliegbasis Volkel waren ten tijde van de Cubacrisis in 1962 vijftig kern- bommen (type B28) beschikbaar om te worden ingezet. Voormalig jacht- vlieger Steve Netto van een van de Volkelse squadrons met een nudeaire taak onthult dat in de verhalenbundel Flirten met de dood die deze week verschijnt. De vliegers van twee squadrons werden vanaf 1960 intensief getraind om de B28-atoombommen op vijan- delijk doel af te kunnen werpen. De B28-bom is vijf keer zo krachtig als de bom op Hiroshima. Op Volkel stonden permanent vier jachtbommenwer- pers klaar die binnen een kwartier de lucht in konden. Toen de spanning tussen Amerika en de Sovjet-Unie een hoogtepunt bereikte, werd dat aantal opgevoerd naartwaalf en wa ren vrijwel alle vliegers nodig om el- kaarafte lossen. Het is publiek geheim dat in Volkel kernwapens liggen opgeslagen. Op dit moment zouden er op Volkel nog ongeveertwintig kernwapens liggen die onder de huidige Fi6's passen. De secretaris-generaal van de Ver- enigde Naties, Ban Ki-moon, heeft gewaarschuwd voor de manier waarop Europa omgaat met immi- granten. De uitdaging van de 2ie eeuw is tolerantie en niet uitslui- ting, aldus Ban gisteren tijdens zijn eerste bezoek aan het Europees Par- lement. De VN-topman zei zeer be- zorgd te zijn dat de situatie voor im- migranten de afgelopen jaren niet is verbeterd. De uitreiking van de door haar gewonnen Sonja Barend Award had een zwart randje: Clairy Polak kondigde meteen haar vertrek aan bij Nieuwsuur. Bij gebrek aan beter is een Mexicaanse 20-jarige stu- dente criminologie benoemd tot politiecommissaris. Niemand anders durfde de gevaarlijke baan aan. Een 12-jarigejongenuit Koog aan deZaan is giste ren op een kerkdak geklommen na ruzie met een schoolgenoot. De brandweer moest hem eraf halen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19