...of gaan de bonden nueindelijktever? maar we gaan toch staken w,en^g2ookt,b=,2=,= Acntertfrond 23 He Snel! He Ohja.. 'rrmf vfttw jjc Grijs kwart MaasstadPers op de barricades parlementsleden, matrozen, agenten van de nationale politie, het Parijse transport RATP en mensen die bij de energiebedrijven werken. Envreemd genoeg ook priesters, notarissen en, jawel, operazangers. Schril Een Franse buschauffeur uit het openbaar vervoer kan als het allemaal meezit al op zijn vijftigste met pensi- oen, al is dat wel een uitzondering. Dat steekt nogal schril af bij zijn col- lega in de private sector. Die moet gewoon doorwerken totzijn 65e. Zo zijn er meer verschillen tussen de speciale beroepen en de gewone. Als een soldaat met pensioen gaat, krijgt hij een uitkering die is geba- seerd op zijn salaris van de laatste zes maanden. Als het goed is, is dat dus het hoogste uit zijn hele loopbaan. Het pensioen van iemand in de pri vate sector is een gemiddelde van de laatste 25 jaar. De gemiddelde leeftijd waarop een Franse militair met pensioen gaat is 45,7 jaar. Werknemers van de ener giebedrijven Electricite de France (EDF) en Gaz de France (GDF) gaan hen achterna als ze 55,4 jaar zijn. De Parijse vervoerders van de RATP mo- gen gaan rentenieren als ze gemid- deld 54,8 jaar zijn, en de mensen van de spoorwegen op hun 52e. 'Maar het is terecht', zei een machinist deze week. 'Dit is een zware baan.' Samengevat kan een Franse man gemiddeld 25 jaar van zijn pensioen genieten, een Franse vrouw zelfs 28 'Het is ons altijd gelukt een premier te laten buigen', zei een hele grote sta- ker drie jaar geleden tegen de kleine Nicolas Sarkozy, die tegenover hem stond. De president deed stoer, zo van: 'Dat zullen we nog wel eens zien', maar hij wist donders goed dat de Franse vakbonden een enorme macht hebben. Zeker die van de werk nemers in de gigantische publieke sector. Ook nu weer zijn de bonden woe- dend. Zezijn eigenli jk alti jd woedend als iemand het waagt een vinger uit te steken naar de riante pensioenvoor- ziening van hun leden (zie het ver- haal onderin de pagina's). Of naar wat dan ook, want van de verworven- heden van de Franse arbeider moet iedereen afblijven. Alles gaat plat Want anders? Anders gaan ze massaal de straat op en leggen ze als het even kan het hele openbare leven plat. Anders halen ze het vuilnis niet op, zoals nu in de zuidelijke haven- stad Marseille. De straten daar stin- ken als de hel, ratten hebben de tijd van hun leven. Winkeliers klagen dat hun klanten wegblijven vanwege alle troep. Anders wordt er geen benzine meer geleverd aan pompstations, omdat de olieraffinaderijen gaan sta ken. Dat betekent dat dezer dagen in het hele land bijna 2.000 pompen 'nee' moeten verkopen aan automo- bilisten. Dat betekent ook dat onge- veer de helft van alle vliegtuigen aan de grond blijft staan. Anders houden vrachtwagen- chauffeurs langzaamaanacties op snelwegen, het liefst in de spits, waardoor het totale verkeer wordt lamgelegd. t En anders rijden er na- |k tuurlijk ook geen trei- nen. Datiszoonge- veer de eerste maatregel die wordt aange- kondigd. Op de site treinreiziger.nl, die passagiers richting Frankrijk op de hoogtehoudtvanstremmingen, is goed te zien hoe de vakbonden van het personeel van de Franse spoorwe gen (SNCF) de afgelopen jaren heb ben huisgehouden. Geenruzie Het is een hele lijst: oktober 2007: staking Franse spoorwegen, pendel- bussen Parijs-Brussel; november 2007: staking treinverkeer Frankrijk; december 2007nieuwe staking Frans openbaar vervoer gepland; juni 2008: Parijse stations dicht door staking; oktober 2009: Franse spoorwegen gaan staken; maart 2010: SNCF gaat weer staken; april 2010: opnieuw sta king SNCF; mei 2010: weer staking Franse spoorwegen; juni 2010: op nieuw staking Franse spoorwegen; September 2010: opnieuw stakings- dreiging. De vakbonden in de energie-indu- strie deinzen helemaal nergens voor temg. Vorig jaar wilden ze onder meer 10 procent meer loon, en vonden de herdenkingvan D-Day wel een mooi podium. Ze dreigden bij alle feeste- lijkheden destroomaftesluiten. 'We hebben geen ruzie met de veteranen op deze belangrijke dag, maar de mensen moeten weten hoe slecht we worden behandeld.' Uiteindelijk gebeurde er niks, maar uit de ongehoord felle reactie van de overheid bleek hoe serieus de stakers worden genomen. 'Industri- ele criminelen' werden ze genoemd en erwerd onmiddellijkgedreigd met disciplinaire maatregelen en straf- rechteli jke vervolging. De vakbonden zijn heel lang heel invloedrijk geweest. En dat is tegelijk hun probleem. In tijden van crisis moet iedereen inleve- ren, vinden steeds meer Fransen. Dus ook de t mensen die voor de staat wer ken. O 0\ IS XIV ROf de. n wt t 16 VS jaar. Datisvoorbeiden het langste pensioen in Euro- pa. Tochvolhouden Het is natuurlijk wel iets om voor te vechten, maar hoe kun je dat blijven volhouden als de rest van het land het minder getroffen heeft, en er bovendien sprake is van een diepe crisis? En alsof het nog niet genoeg is, wordt ook de druk vanuit Europa steeds groter. Frankrijk moet nu echt eens een keer zijn begrotings- tekort op orde brengen. 'Het is gewoon niet eerlijk', zegt president Sarkozy dus om zijn land- genoten tot de orde te roepen. 'Welles!' 'Nietes.' O Ook China krijgt een enorme grijze golf te verwerken. In 2050 zijn er meer dan 400 miljoen mensen ouder dan 60 jaar. Dat is een kwart van de bevolking. In Frankrijk zijn 12.500 benzinestations. Die hebben de afgelopen week 50 procent meer verkocht vanwege hamsterende mensen. Behalvemachinisten.buschauffeursendergelijke ■J®! staken in Frankrijk ook nog onderwijzers, jongeren, postbodes en chauffeurs van geldtransporten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 23