Actueel 'Ga aangifte doen van oplichting DSB' ooo £>$B=ok iUuzitq PUREE Principes waarje alsTweede Kamerlid voorstond, benje als kersverse bewindsman snel vergeten Een generaal in oorlogstijd LANGE POTEN DSB Advocaat doet oproep Vuurwerkramp Minister tekent beroep aan bij Raad van State 'Ik ben niet boos, wel heel erg bedroefd Zo werkt het blijkbaar in de politiek' MIDDENDORP U zegt: DePW wil niet dat moslims integreren.' Waar staat dat?' He Windhandel 17 Z£f; INDE mum mmm Eenmalige glossy NjederiJra PETER Niet uit Slochteren He Zon MaasstadPers Woensdag27oktober20io DSB-klanten vestigen aandacht op hun penibele situatie. anp Ga naar de politie en doe aangifte van oplichting door DSB Bank. Dat adviseert advocaat Hans Dommer- holt aan zijn clienten. Jan-Hein Strop ROTTERDAM Veel klanten van DSB Bank voelen zich opgelicht; door de bank die hun lage maandlasten beloofde, maar hen systematisch opzadelde met dure koopsompolissen, overkreditering en woekerrentes. Advocaat Hans Dommerholt van Dommerholt Ad- vocaten, die zegt zo'n honderd gedu- peerden te vertegenwoordigen, vindt na bestudering van de dossiers dat het gedrag van de bank strafrechtelijk verwijtbaar is. 'Ikga mijn clienten ad- viseren deze week aangifte van op lichting te doen', zegt hij. Volgens de advocaat is het niet al- leen een publiciteitsstunt, maar heeft vervolging kans van slagen. 'Dit gaat niet om schending van de zorgplicht (de wettelijke verplichting van ban- ken om klanten goed te informeren, red.), het is veel ernstiger. Het hele systeem was erop gericht om mensen met listige kunstgrepen in de waan te brengen dat ze van de lening beter werden, terwijl ze er in werkelijkheid alleen maar op achteruitgingen. Dat wist DSB. De bank had dus een opzet tot benadeling.' Daarbij gaat het vooral om de ver- Politiestukken nog steeds niet openbaar koop van allerlei verzekeringen bij de lening in de vorm van koopsommen, waarvan er circa 38.000 zijn verkocht. Bij zulke verzekeringen betaalt de klant niet maandelijks premie, maar in een keer alle premie. Om dat te fi- nancieren gingen klanten meer schuld aan, met vaak overkreditering totgevolg. Criminele organisatie 'De constructie was onvoordelig, on- nodig en onverantwoord', conclu- deert Dommerholt, die ook een brief naar officieren van justitie gaat stu- ren. Hij voelt zich gesterkt door het rapport van de commissie-Scheltema over de val van DSB, dat beschrijft hoe nadelig de koopsomverzekerin- gen voor klanten zijn. Als het Openbaar Ministerie brood ziet in vervolging, dan heeft dat volgens de advocaat grote financi- ele gevolgen voor de afwikkeling van het faillissement. 'Dan praat je niet meer over zorgplichtclaims van hon derd miljoen, maar mogelijk over meer dan een miljard.' Curatoren van DSB onderhandelen op dit moment met verscheidene partijen om tot een schaderegeling te komen. De ultieme consequentie van ver- oordeling voor oplichting is dat de voormalig bestuurders van DSB even- tueel vervolgd kunnen worden voor lidmaatschap van een criminele or ganisatie. Veel DSB-klanten zouden dattoejuichen. O Merel van Leeuwen ROTTERDAM 'De onderste steen van de vuurwerk- ramp moet boven komen.' Dat zei WD-leider Mark Rutte tijdens een bezoek aan de redactie van De Twent- sche Courant Tubantia in mei van dit jaar. Dat het kabinetspluche anders zit dan de stoelen in de Tweede Ka- mer, bewijzen hij en zijn partijgenoot Fred Teeven. Het is een jaar geleden dat Teeven als Tweede Kamerlid vra- gen stelde aan toenmalig minister van Justitie Hirsch Ballin naaraanlei- ding van een artikel in deze krant. Teeven wilde weten waarom een intern politierapport over het politie- onderzoek naar de vuurwerkramp in Enschede in mei 2000nogniet open baar was gemaakt. 'Bent u ook van mening dat er voldoende maatschap- pelijke en juridische basis is om dit rapport openbaar te maken?, wilde Teeven weten. Inmiddels is hij staats- secretaris van Veiligheid en Justitie en zijn zijn prioriteiten veranderd. Jan Paalman en Charl de Roy van Zuydewijn zijn al jaren in een gevecht verwikkeld met de overheid. Zij eisen als ex-rechercheurs van het Tolteam - het politieteam dat de vuurwerk ramp onderzocht - dat bepaalde in terne politiestukken openbaar wor den gemaakt. Daaruit zal namelijk blijken dat ze gelijk hadden toen zij hun collega's betichtten van grove fouten in dat opsporingsonderzoek. In plaats daarvan keerde de poli- tietop zich tegen hen en werd hun in 2005 eervol ontslag verleend. Hun kritiek destijds was de aanleiding om het korps van Gelderland-Midden onderzoek te laten doen naar eventu- ele wanpraktijken bij het korps Twen- Jan Paalman, ex-rechercheur te. De conclusies van dat onderzoek waren hard: de rechterlijke macht was misleid en leden van het Tolteam hadden strafbare feiten gepleegd. Toenmalig minister van Justitie Piet Hein Donner nam de zaak over, liet de Rijksrecherche onderzoek doen en die condudeerde dat het OM en de politie geen fouten hadden ge maakt. Paalman en De Roy van Zuyde wijn begonnen een gerechtelijke.pro- cedure en begin deze maand kregen ze gelijk van de bestuursrechter in Al- melo. Die vindt ook dat de stukken van politie Gelderland-Midden en de Rijksrecherche openbaar moeten worden gemaakt. Je zou denken dat minister IvoOpstelten van Veiligheid en Justitie (ook WD) zich hierbij neerlegt. Maar nee dus. Hij heeft be roep aangetekend bij de Raad van State, omdat hij een oordeel wil van een hogere rechter. De zaak wordt wederom getraineerd. Teeven laat weten dat hij nog steeds voor openheid is, maar hij vreest vooreen precedentwerkingvan deze uitspraak. Volgens hem zouden ambtenaren en semi-ambtenaren in de toekomst niet meer durven mee te werken aan interne onderzoeken van de politie en de Rijksrecherche, om dat hun vertrouwelijkheid niet gega- randeerd kan worden. De bestuurs rechter stelde juist dat ambtenaren gezien hun beroep verplicht zijn mee te werken aan dit soort onderzoeken en dat niet-ambtenaren niet hoeven te vrezen voor openbaarmaking van hun gegevens en verklaringen. Paalman is niet verbaasd over de draai van Teeven. 'Ik ben niet boos, wel heel erg bedroefd. Zo werkt het blijkbaar in de politiek.' Maar hij heeft het volste vertrouwen in de ITaad van State. Het is onduidelijk of het nog dit jaar tot een afronding komt. O Na Maarten en Linda heeft Geert nu eindelijk ook een eigen egoglossy. 'Hoog tijd', zegt Stijn Aerden van journalistencollectief Torpedo. ROTTERDAM Aerden maakte met collega's het blad over de blonde gedoger. 'We hebben flink gelachen, Wilders leent zich voor vrolijke stukken, zoals Buis Haard met Henk en Ingrid ('Wij kij- ken nooit naar de publieke omroep') en het kunsthoekje ('Dat kan mijn zusje ook').' Met gestrekt satirisch been erin dus. 'Zo klop je wat lucht in dit bezorgde, verongelijkte landje', zegt Aerden. Het enige wat ontbreekt is de man waar het om draait. 'We hebben hem gevraagd voor een inter view, natuurlijk. Nee, geen reactie.' O i aXhr Knip- en do*. Mgina Ergens halverwege zijn bijdra- ge aan het debat over de re- geringsverklaringmoest Job Cohen hebben gezegd: 'De heer Wil ders wil helemaal niet dat moslims integreren.' Ik had die opmerking even gemist; ik moet even diep in mezelf zijn weggevallen. De heer Wilders was het niet met deze uitspraak eens. Hij stond op, en liep met een wijde boog naar een in- terruptiemicrofoon. Rechtdoor was veel sneller geweest, dat scheelde ze- ker een stap of tien, maar snel is niet altijd goed in de Tweede Kamer; men moet de tegenstander tijd geven om zich ongerust te kunnen maken. Wilders droeg een modern kos- tuum van het merk Hugo Boss. Deze pakken onderscheiden zich door op- vallend korte jasjes, en broeken die zo vreselijk nauw sluiten dat een mens zich afvraagt waar de drager met zijn geslachtsorganen naartoe moet. Nu: tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte Hugo Boss voor het halve Duitse leger mooie uniformen, dus op dit probleem zal de fabrikant ook wel een oplossing hebben bedacht. Geert Wilders 'Ik hoor veel onzin', zei Wilders. 'Dus sta ik toch maar even op. U zegt: 'De PW wil niet dat moslims integreren.' Waar staat dat?' Ik dacht even dat Cohen zou zeggen: 'Ja, dat weet ik eigenlijk niet.' Maar hij zei: 'U hebt wel eens gezegd dat mil- joenen moslimsEuropa uitmoeten. Daar baseer ik dit op. Anders had u wel gezegd: duizenden.' Dit vond Wilders zeer irritant. Hij wond zich op, en moest het al be- hoorlijk warm hebben gekregen in zijn nauwe broektoen hij zei:'Nee, dat heb ik gezegd voor als moslims niet willen integreren. Dus zegt u nu maar eens waar staat dat wij niet wil len dat mensen integreren. Speel het wel zuiver!' De heren werden het niet eens. Cohen bleef bij zijn antwoord, Wil ders bij zijn verontwaardiging. Hij zei iets als: 'De PvdA wil pas dat moslims niet willen integreren!' Daarna liep hij met een boogje naar zijn plekte- rug, nam opnieuw plaats op zijn ze- tel, en zakte daarop, net als wij, in een wolk van griep en vervelingte- rug.O Peter Middendorp is schrijver en columnist en volgt voor deze krant de politiek in Den Haag. Nederlandse huishoudens kunnen vanaf deze week voor het eerst kiezen voor duurzaam geproduceerd 'groen' gas van Greenchoiche. California krijgt binnenkort de grootste zonne- energiecentrale ter wereld. Het ding moet evenveel stroom gaan opwekken als een kerncentrale. Vestas, de grootste fabrikant van windturbines ter wereld, gaat drieduizend banen schrappen. De groei van de markt in Europa blijkt kleiner dan verwacht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17