Actueel korting ooo Uitgeverijen doen nogte weinigom digitale boeken aan de man te brengen. Deskundigen vinden dat de prijzen omlaag moeten. 'Hetiseen gat in demarkt,daarmoetje in springen.' f|P van e-Books Met de komst van de iPad neemt de vraag snel toe 'Angst is een slechte raadgever. Dat heeft de muziekindustrie ondervonden.' 20 •S5&^§ as. Opstaan zonder enige moeite Sta op fauteuil Relaxfauteuil electrische bediening Relaxfauteuil electrische bediening OPENINGSTIJDEN www.straluma.nl GRATIS PARKEREN VOOR DE DEUR MaasstadPers Woensdag27oktober20io Digitale boeken moeten goedkoper lulien Althuisius ROTTERDAM Hoe lang doet u er over om 337 boe ken te kopen, naar huis te brengen en netjes op alfabetische volgorde te or- denen in uw boekenkast? Een dag, twee dagen? En watzal het u kosten? Met gemak enkele duizenden euro's. Zo niet op internet. Een korte zoektocht op torrent-website btjun- kie.org leidt naar een bestand met 337 digitale Nederlandse boeken. Totale bestandsgrootte: slechts 170 MB. Met een beetje internetverbin- ding kost het u maarvijf minuten om zebinnen tehalen. Gratis. Enhetzijn niet de minsten. Een kleine greep uit de titels: alle boeken van Baantjer, een enorme collectie Stephen King, de Millennium-trilogie, alle Harry Potters en ook Joost Zwagerman, Jan Wolkers en Herman Koch zijn verte- genwoordigd. Vijf minuten down- loaden voor jarenlang leesplezier. Het enige wat u nodig hebt, is een e-reader, bijvoorbeeld van Sony, Be- Book of natuurlijk publiekslieveling: de iPad. En zeker nu vooral die laatste steeds populairder wordt, groeit het illegale aanbod van digitale boeken. De consument wil nu boeken downloaden. En in de boekenindustrie? Daar is het angstvallig stil. Van de toptien best verkochte boeken op de website bol. com is er slechts een digitaal beschik- baar. De uitgeverijen kijken de kat uit de boom, en dat is precies wat ze niet moeten doen, vindt Paul Rutten, hoogleraar Books Digital Media de muziekindustrie ondervonden.' Rutten noemt de iPad 'een versneller' in de vraag naar digitale boeken. 'Nu willen deconsumenten. Dan moetje wel thuis geven.' Tim Kuik, die met Stichting Brein en de vakvereniging van uitgeverijen het illegale aanbod een halt probeert toe te roepen, springt Rutten bij. 'Het aan de Universiteit van Leiden. Hij vindt dat ze moeten leren van de fou- ten die de muziek- en filmindustrie hebben gemaakt. 'Op het moment dat je alleen maar vanuit een angst- positie opereert omdat je bang bent voor wat je kwijt kunt raken, dan is angst een slechte raadgever. Dat heeft Paul Rutten, hoogleraar is een gat in de markt en daar moet je ook inspringen.' En dat doe je dus niet door een 'normale' boekenprijs voor een digitaal boek te vragen. Het laatste boek uit de Millenni um-reeks van Stieg Larsson, Gerech- tigheid, kost in print 19,95 euro, de digitale versie mag u voor 15,95 euro downloaden. Bruna Uitgevers han- teert het beleid dat een digitaal boek 80 procent moet kosten van een pa- pieren boek. 'Je moet ergens begin- nen', zegt een woordvoerster. 'Dat is echt idioot, ik vind het echt absurd', briest uitgeefster Marij Be- tram. In mei vertrok ze samen met collega Hendrik de Leeuw bij Nieuw Amsterdam om een eigen uitgeverij te starten. Betram De Leeuw wil zich voomamelijk gaan richten op het uit- geven van digitale boeken. Zelfwil de uitgeverij methaarprijzen 'tenminste onder de helft van het papieren boek' gaan zitten. Betram noemt het 'puur protectionisme' dat uitgeverijen de prijzen van digitale boeken zo hoog houden. 'Een boek tot stand brengen kost geld. Alleen in de nieuwe medi- awereld gelden andere wetten. Je kunt alsauteurwelzeggen: ikstelvanmijn nieuwe roman het e-book niet be- schikbaar. Maar mensen gaan het ge- woon scannen en verspreiden.' Dus blijft als enige optie over: wel digitaal verspreiden, en een beetje goedkoop ook. 'Uitgevers moeten het laag gaan prijzen, breed gaan distri- bueren en vanuit het volume hun omzet genereren', aldus Bertram. Dirk Visser is hoogleraar Intellec- tueel Eigendom en advocaat. Volgens hem is er maar een manier om de pi- raterij het hoofd te bieden. Eh dat is 'heel goedkoop e-books gaan verko- pen. O Relaxfauteuils voor relaxte priizen! Duits fabrikaat Electrische bediening Geheel leder zwart geheel leder in beige, bruin zwart Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 6 november 2010. Geldt niet voor reeds aangekochte- en afgeprijsde artikelen. MAANDAG van 11.00 tot 17.30 uur DINSDAG T/M DONDERDAG van 9.00 tot 17.30 uur VRUDAG van 9.00 tot 21.00 uur ZATERDAG van 9.00 tot 17.00 uur Str&luma Zeemanstraat 17 2991 XR Barendrecht Rotterdam-IJsselmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) Tel. 010-292 10 26 Meubelen Tel. 010-292 10 22 Verlichting Ring Rotterdam-Zuid A15 afslag 20 Barendrecht Rotterdam-IJsselmonde

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20