Cultuur JAPANSE FACEBOOK GROOTSTE MELKWEG VOLGEPLAKT WERELD OP CONTRABANDA Reggae mettranentrekkers: een gouden combinatie. JAH6 is Hazes met een dansje. Pop Schudden met die heupen op De Glimlach van een Kind r Je moet inhaken en met je heupen schudden. Datwordtwat' sfc Hfihft Netwerkgames Protest Agenda OOO HHoera! 12.000 euro The Waiters is De Huilers, snap je?' I Arjan Terpstra J AMSTERDAM Natuurlijk vindt het interview met de mannen van JAH6 (rijmt op Hazes, J 'H6') plaats in de Amsterdamse Jor- daan, en natuurlijk eten we in een bruine kroeg broodjes bal en stok- broodjes oude kaas. Volksvoedsel voor drie volkse Amsterdammers: zanger Pieter Both (bekend van reg- gaeband Beef), percussionist Rudi de Graaff (Gotcha!, Ro The Paradise Funk, Junkie XL) en zanger Herman Havertong, die nog bekend is van he- lemaal niks, maar daar met JAH6 snel een einde aan gaat maken. Want luis- f ternaarzijn Hazes-vertoIkingen en je bek zakt open, om niet meer dicht te gaan. 'We waren soo van jaaauw onder de indruk, Herremann!', zegt Both overzijn nieuwe zangmaatje, in een dikke Amsterdamse tongval. 'Herre mann' lacht beschroomd, maar Both is niet van plan om zi jn compliment- jevroegtijdigafteronden. Wededen vorig jaar zomer een Bob Marley- jamsessie, en Herman kwam een keertje mee. Niemand had hem ho- ren zingen, maar ik keek naar Rudi en we dachten allebei hetzelfde: kolere, wat een stemDaarna zetten we voor de gein Ze gelooft in mij in op een reg- gaebeat, en de rest is geschiedenis.' Een geschiedenis die op het punt van beginnen staat. JAH6 haalde sinds die jamsessie, nu anderhalf jaar geleden, alle smartlappen die de mu- zikanten kenden door de reggaeverf om te kijken hoe De Glimlach van een Kind het deed in een rood-geel-groen jasje, of De Dievenwagen. De Graaff: Pieter Both 'Het mooie was, die nummers van Tante Leen ofWilly Alberti bleken ge- weldigte klinken in een reggaeversie. We hebben een keer drie uur gerepe- teerd, en bij elk nieuw nummer wa ren we weer stomverbaasd over hoe goed het klonk.' 'Als je die repetitie terughoort, we hebben drie uur lang gelachen', vult Both aan. 'Maar let op: niet omdat we de boel in de zeik namen ofzo, maar omdat het klopte allemaal. Elk num mer klonk alsof het alleen maar zo gespeeld kan worden.' JAH6 is zondag te bewonderen op hetContrabanda-festival in Paradiso, en daarna gaat het los met optredens en het opnemen van een plaat, als het meezit. De broodjes blijven eventjes onaangeroerd als het Jordaan-festival wordt genoemd. 'Ja, dat zou wel een wapenfeitjezijn', mijmert Both. We hebben deze zomer al op Zwarte Cross gestaan, maar daar komt het publiek specifiek voor het experi ment. Maar die Jordanese tantes die hier komen om htin liedjes te horen, die moet je over de streep trekken. Ik bedoel: je moet inhaken en met je heupen schudden, dat wordt wat.' Toch zijn de heren overtuigd datze ook de Jordanees kunnen bekoren. Havertong: We maken gewoon emo- tionele muziek. The Wailers, dat is gewoon de Huilers, de Tranentrek- kers. Allebei volksmuziek. Snap je? Er Drie gappies in de Jordaan, van- af links Herman Havertong, Rudi de Graaff en Pie ter Both. KICKSMEETS is een verbinding.' 'En het is geen gimmick', zegt De Graaff. 'Alle jon- gens in de band weten verdomde goed wat reggae is, en wat levenslied is. Als je het op een respectvolle ma- nier doet, dan krijgt het karakter en dan blijft het ver weg van hup jon- gens, Oranje speelt, allemaal een petje op. Dit is for real'. O Voor wie dacht dat Facebook groot en belangrijk was: de Japanse even- knie DeNa is in omvang kleiner, maar daimt per gebruiker 30 pro- cent meer inkomsten te genereren aan allerlei online aankopen en up dates, en 15 procent meer dan Zynga, het bedrijf dat in de VS succesvol is met spellen als Farmville. De inkom sten voor het voorlaatste kwartaal worden op 238 miljoen euro geschat - een steile 216 procent meer dan in een vergelijkbare periode vorigjaar. De cijfers zijn om verschillende re- denen voor het Westen interessant. Ten eerste omdat DeNa plannen heeft om internationaal aan de bak te gaan, en daarvoor mobiele gamebouwer Ngmoco overnam. Ten tweede omdat Japanners lichtjaren voorlopen als het over mi- cro-transacties in social media games gaat. Het model dat in Japan succes vol is, bestaateruit dat alle games die op de netwerksites zijn te spelen, gra tis zijn, maar dat virtuele voorwerpen binnen die spellen een klein beetje echt geld kosten. Uit protest tegen het optreden van Jedi Mind Tricks, morgen, gaan ho- moactivisten de Amsterdamse Melk- weg beplakken met regenboogpos- ters. Zij protesteren daarmee tegen de homo-vijandige teksten die de Amerikaanse hiphoppers op het re pertoire hebben staan. Gisteren schreef deze krant over deophef die was ontstaan in homo-kringen, van- wege het 'verheerlijken' van homo- foob geweld. Dit weekend (12,13 en 14 november) landt de wereld in de Melkwegen Pa radiso, voor een muzikale rondreis die je hoofd laat tollen. Telt u de nationa- liteiten even mee? Vrijdag bijt Afrocu- bism het spits af, het superproject dat Ry Cooder veertien jaar geleden op Cuba voor zich zag: Cubaanse muzi- kanten met Malinese toppers. Pro- bleempje toen: de visa van de mannen uit Mali kwamen niet rond, waardoor Cooder uit arren moede de Buena Vis ta Social Club maar opnam. Deze zo mer kwam er een herkansingsplaat, die nu live in Amsterdam iste horen. Ook mooi: Hanggai, de Chinees- Mongoolse topband die klassieke steppenthema's met moderne rock mengt. Tekst komt diep uit de kelen, het paardengehinnik uit overstuur- de gitaren. Hollands trots is er ook, in de vorm van de Amsterdam Klez- mer Band, die met Kyteman het po dium op duikt, en natuurlijk ook JAH6 (zie interview), waar voor de gelegenheid accordeonist Eddy Hoorenman aan is toegevoegd, Manke Nelis' rechterhand. MaasstadPers Woensdagio november2010 ®Kitschpopband Pulp komt terug! Ja, dat schreven we vorigjaar ook al, maar nu zijn er echt concerten geboekt, zomer 2011. Zoveel bracht de strip De vrolijke avonturen van DorisDobbel van tekenaar Marc Sleen op een veiling op. Nognietgenoegtroepinjekast?Bijhetnogte verschijnen Michael Jackson: The Experience knjg je een replica van zij n witte handschoen cadeau.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 14