Actueel ooo Met het kabinetsbeleid is er mindergeld voor kunstenaars. Dus moetje als kunstenaarje geld elders halen. 'Rembrandt was 00k een retecommerciele dude.' Crowdfunding Geld verzamelen via internet ...datwemoslims willen bekeren 'Bedrijven hebben behoefte aan iets nieuws. Kunst is het nieuwe groen.' WIEGEL JL_ 16 v\ HANS Drs. Playmate Stevig wegdek De man van 1 miljard MaasstadPers Woensdagio november2cno IV De islamnota' van de Pro- testantse Kerken Neder- land (PKN) heeft langop zich laten wachten, maar vrijdag krijgt de Generate Synode de tekst eindelijk voorgelegd. Kern van de nota: de PKN moet meer nadruk leggen op de verschillen. God is niet dezelfde als Allah. Dus geen gezamenlijke vieringen meer, maar pogingen om mos- lims te bekeren. Stel dat de PKN echt die weg opgaat: hoe zal dat aflopen? Bekeren is niet eenvoudig. Dat was het nooit. Ooittrokken dui- zenden missionarissen en zende- lingen naar 'donker Afrika', en dat heeft nauwelijks zieltjes opgele- verd. De oorzaak is duidelijk: wie zich bekeert, moet zijn hele ach- tergrond laten vallen. Dat gold toen, dat geldt voor moslims in Nederland anno 2010. Sterker nog, bekeringspogingen zullen de kloof tussen 'wij' en 'zij' alleen maarvergroten. De heldere taal van de nota is te danken aan het feit dat ze maar een auteur kent: VU-theo- loog Bernhard Reitsma. En juist die 'protestantse' Vrije Universi- teit is het academische oplei- dingsintituut voor allochtonen. Pakweg een kwart van de stu- denten is allochtoon. Moslims beschouwen de 'gelovige' VU als een veilige keuze; de VU verkeert niet in de positie studenten te weren (wat ze 00k geloven). Goed, er waren studenten die zeurden dat de evolutietheorie in tegenspraak was metde Koran, maar dat soort denkbeelden wegmasseren, daarhebben ze bij de VU wel ervaring mee. Stel dat Reitsma en zijn colle- ga's de VU-moslims willen beke ren? Dan breekt er eerst een op- stand uit in Amsterdam, gevolgd door een voor de VU fatale leeg- loop, gevolgd door een krachtige roep vanuit islamitische kring om een islamitische universiteit. Waar ze niet lastig gevallen wor- den en in alle rust in hun heilige boek mogen bladeren. De VU van een eeuw geleden, zogezegd. En daarna: een nieuwe golf baard- filosofen van eigen kweek. O De rubriek SteL verkent wat 00k het nieuws had kunnen zijn. Reactiev%uggesties: stel@depers.nl De kunstenaar heeft u nu edit r Remco Tomesen ROTTERDAM In de dikke maand dat de site voorde- kunst.nl in stilteonline stond, kwam er al bijna 90.000 euro binnen voor zes kunstprojecten. 'Gewone' burgers en bedrijven gaven een tientje, soms honderd euro, een enkele keer meer dan duizend euro, om een fototen- toonstelling, concert of 'streetart- installatie' mogelijk te maken. Het is een voorbeeld van crowdfunding, een manier waarbij het publiek via internet geld geefit aan een band, een bedrijf, of - in dit geval dus - een kunstenaar. Partij achtervoordekunst.nl is het Amsterdams Fonds voor de Kunst (AFK), dat nu naar buiten aan het tre- den is met de site. Het Fonds kiest de kunstenaars nu nog uit die mogen meedoen, zegt Meike Le Coultre van het AFK. Maarvanafvolgend jaar kan iedereen met een interessant project zich opgeven. Kunstenaars die via voordekunst.nl geld binnenhalen, krijgen trouwens 00k nog steeds een bedrag van het fonds, dat in die 90.000 euro verrekend zit. Skate-kunstwerk 'Dit is een fijne manier van fondsen- werven. Je bent niet meer helemaal afhankelijk van subsidies', zegt kun stenaar Mick (ohan, van het duo Mik- tor en Molf. Ze haalden in een paar weken tijd 7.500 euro binnen, gro- tendeels met hulp van 55 donateurs. De kunstenaars willen daarmee een soort skate-kunstwerk bouwen: een sculptuur in de vorm van een beton- nen Amerikaans zwembad, de oer- skateboardbaan. Het hoogste bedrag dat het duo binnenkreeg, was 1.500 euro. Van een bedrijf. 'We hebben zelf contact gezocht met bedrijven die goed bij onze kunst passen.' Met als resultaat dat onder meer Red Bull, Nike en Carhartt het project sponsoren. Bedrijven die wel iets hebben met de skate- en jonge- rencultuur. Johan: 'Als je als kunste naar creatief nadenkt, is er altijd wel een bedrijf dat jekuntbenaderen. De bedrijven waar wij contact mee heb ben gelegd vonden het leuk, want ze krijgen nietvaakzo'n voorstel.' Ook door online marketing, via sites als Facebook, probeerden de kunste naars crowdfunders te vinden. Donatie In tegenstelling tot de bekende crowdfundingsite Sellaband (dat failliet ging, maar toc-h weer een doorstart maakte), investeer je bij voordekunst.nl niet: je geeft een do natie. Sellaband zoekt via crowdfun ding geldschieters voor een band; wie investeert deelt mee in de winst. Bij Kunstenaar Mick Johan voordekunst.nl moet de geldschieter het doen met een naamsvermelding op een website van het kunstproject of (bij een hogere donatie) bijvoor- beeld in een fotoboek. Ook geven kunstenaars hun geldschieters soms een gratis kaartje voor een concert, of een boek. Grote bedrijven sponsoren al lan- ge tijd musea, grote tentoonstellin- gen en concertgebouwen. Maar voor kleinere bedrijven en 'kleinere kunst' is sponsoring volgens Floris Kortie van Entree, de jongerenvereniging van het Concertgebouw, nog onge- woon. Hij hoopt dat creatieve bedrij ven, internetbedrijven en game-deve lopers, 'die belang hebben bij cultuur in de stad', nu hun portemonnee gaan trekken. 'Zeker in dit nieuwe culturele klimaat.' Kortie haalde dankzij voordekunst tot nu toe meer dan 30.000 euro binnen voor een concert op koninginnenacht (KCO Miktor (links) en Molfwerken aan een oer-skateboardbaan. frank groeuken meets Patrick Watson). Het AFK praat met andere fondsen in Nederland, om het project uit te breiden, om het nationaal te maken, zegt Le Coultre. Om welke fondsen het gaat, kan ze nog niet zeggen. Mick Johan vindt dat kunstenaars sowieso wel wat commercieler kun nen gaan denken. 'Er is op de kunst- academies altijd veel afkeer van mar keting'. 'Maar de succesvolle kunstenaars zijn altijd commercieel geweest. Als je goed nadenkt, dan was Rembrandt bijvoorbeeld een rete commerciele dude'. Johan denkt dat het de nieuwe trend is, nu duurzaamheid en groen wat sleets aan het worden zijn. De kunstenaar denkt dat er daarom steeds meer bedrijven aan de kunst- sponsoring gaan. 'Bedrijven hebben behoefte aan iets nieuws. En kunste naars ook. Ja, kunst is het nieuwe groen.' O M jei joi vi. 6.( m vii Het was de grootste machts- verschuiving in zestigjaar. Dat is de rode draad in de commentaren op de uitslag van de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten. De Republikeinen namen de macht in het Fluis van Afgevaardig- den over. De Democraten behielden een nipte meerderheid in de Senaat. De vraag is natuurlijk: hoe nu ven der? Politiek en qua inhoud van be- leid. En: is het gebeurd met president Obama? Dat laatste hoeft niet, al is het wel zo dat de euforie bij de verkiezingen van Barack Obama zo groot was, alsof het heil op aarde was gekomen, dat dit de kans op een succesrijke tweede helft van diens ambtstermijn belem- mert. Hoe feitelijk goed hij het straks ook gaat doen, hier is de emotie in de politiek voor hem zijn grootste hin- derpaal. Ook eerder leden zittende presi- denten halverwege een nederlaag. Reagan is dat overkomen, Clinton ook. Toch wisten zij allebei hun her- verkiezing zeker te stellen. De aan- trekkende economie hielp hen daar- bij. Voor Obama ligt ook die kaart moeilijker. Op de avond van de ver kiezingen vorige week kwam de Fed met het besluit voor 600 miljard dol lar aan staatsobligaties te kopen. Gewoon gezegd: de geldpers laten draaien. Zo hoopt de Fed dat de eco nomie wordt gestimuleerd en dat er door burgers en bedrijfsleven meer geleend gaat worden. Maar de rente is al laag en het inflatiespook krijgt z'n kansen. De opbrengst van de actie van Fed-president Bernanke istwij- felachtig, de risico's zijn groot. Absoluut geen zekerheid dus dat Obama dankzij een aantrekkende economie geholpen wordt over twee jaar herkozen te worden. Maar de kern van Obama's pro- bleem is dat hij bij zijn komst zijn ster zo heeft laten stralen, dat het vallen daarvan tot echte teleurstelling heeft geleid. De president bleek afstande- lijk, abstract, net als of hij niet aan- voelt wat er onder al die gewone Amerikanen leeft. Dat is het verschil tussen hem aan de ene en Reagan en Clinton aan de andere kant. Veel van zijn oorspronkelijke kie- zers zijn gewoon niet naar de stem- bus gegaan. Het zijn dus niet de Re publikeinen die deze verkiezingen gewonnen hebben, het is de presi dent die zijn kiezers heeft verloren. Een stem terugwinnen gaat nog wel. Verloren vertrouwen, aanhan- kelijkheid en geloof terugwinnen, is een kunst. Misschien helpen de Republikei nen, als ze zich extreem anti-Obama gaan opstellen, Obama straks nog. Van je vijanden moetje het soms hebben. O Playmate Ancilla Tilia treedt op in promotiefilmpjes van de Nijmeegse Radboud Universiteit. Het college van bestuur vindt die 'verschrikkelijk en smakeloos'. Een rijdende cementwagen heeft een flink deel van zijn lading verloren op een provinciale weg bij Leeuwarden. Het schoonmaken duurde uren. G Omdat generaal Mladic nog niet is aangehouden, loopt Servie jaarlijks 1 miljard euro Europees geld mis, zegt de Servische onderzoeker Bruno Vekaric.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 16