Achtergrond OO 'Voor gezinnen met vader en moeder met zes kinderen loopt de rekening snel op.' Fedasil 'Allesisvol' ooo Voorasielzoekers in Belgie is het bedjegespreid. Sommige worden ondergebracht in hotels, andereontvangen 500 euro perdag. Hetgevolgiseenmassaletoestroom. On the run.. met opvang... ...en wie wordt er rijk? MaasstadPers Woensdagio november20io Belgie komt om in de Arnold Karskens Op de winderige straathoek aan de Antwerpse- steenweg tus- sen de wolken- krabbers van hetWorldTrade Centre staat Abdul, kort kroeshaar, te kleumenvande kou. De29-jarigein- woner van Ivoorkust vroeg twee we- ken geleden asiel aan. 'Om sociaal- politieke reden.' Als bewijs van zijn nieuwe status toont de verkoper een A4'tje met zijn foto. Daarmee moet hij het doen. Een onderkomen zit er niet in. 'Alles is vol.' Met tientallen lot- genoten zwerft hij rond het station van Brussel-Noord. Een slaapplek vindt hij op karton onder een brug. Abdul heeft recht op een vergoeding van 500 euro per dag omdat Fedasil, het Federaal Agentschap voor de Op- vang van Asielzoekers, de wettelijke verplichting niet nakomt: onderdak verlenen aan iedereen die asiel aan- vraagt. Een collega-vluchteling uit Congo diende via zijn advocaat een klacht in bij een Brusselse rechtbank die hem in het gelijkstelde en Fedasil een dwangsom oplegde van 15.500 euro voor 31 dagen buiten bivakke- ren. VoorAbdultiktde teller 00k: 'Mijn advocaat zegt: 'wachten'.' Opvangorganisatie Fedasil heeft sinds november vorig jaar 330.000 euro uitgekeerd aan klagende asiel zoekers. 'Maar veel zaken zijn nog niet afgehandeld, want we gaan syste- matisch in beroep', zegt woordvoer- ster Mieke Candaele. Het totaalbe- drag kan inmiddels in de miljoen euro's zijn gelopen, al durft ze zelf geen bedragen te noemen. Een medewerkster van de Arbeids- rechtbank in Brussel, die claims be- handelt, vertelt dat er dagelijks tien tot vijftien nieuwe uitkeringsaanvra- gen binnenkomen. Degeldsommen die worden toegewezen zijn enorm. 'Ik heb bedragen gezien van 52.000 euro. Voor gezinnen met vader en moeder en zes kinderen loopt de re kening snel op.' Waarom er geen wets- wijziging komt die zulke uitwassen beperkt weet ze niet: 'Dat vragen wij ons al twee jaar af. We hebben geen stabiele regering en het is blijkbaar geen prioriteit.' Volgens Els Keytsman, directeur van Vluchtelingenwerk Vlaanderen, een organisatie die zich bekommert om asielzoekers, hebben de vorste- lijke uitkeringen een 'aanzuigende werking'. Verhoudingsgewijs ligt het aantal aanvragen voor asiel in Belgie viermaal hoger dan in de omliggende landen. Voorzo'n 18.000 mensen is opvang geregeld, maar velen slapen in parken en brandgevaarlijke wo- ningen. En de winter staat voor de deur. 'In Belgie is sprake van een hu- manitaire crisis die dreigt om te slaan in een ramp.' Vorig jaar herfst ston- den duizend mensen op straat. Nu is voorzesduizend aanvragers geen on derkomen geregeld. De Belgische overheidsinstantie Fedasil schat dit cijfer lager omdat inmiddels een onbekend aantal asielzoekers het land heeft verlaten. De oorzaak van de huidige asiel- ellerjde in Belgie wortelt volgens haar in 2007 toen de financiele steun voor asielzoekers werd afgeschaft en ver- vangen door uitsluitend materiele steun: bed en eten. 'Maar die is er niet Begin 2010 waren 43,3 miljoen mensen gedwongen verhuisd door geweld of natuurrampen. Daarvan ontvangen 26 miljoen georganiseerde hulp van de Verenigde Naties: 10,5 miljoen vluchtelingen en 15,6 miljoen ontheemden. a Met de smokkel van mensen naar rijke landen worden jaarlijks tientallen miljarden euro's verdiend door maffiagroeperingen. G Elke ochtend staan er lange rijen bij Fedasil in Brussel, de overbelaste federale instelling die verantwoordelijk is voor de tijdelijke opvang van procederende asielzoekers. foto'S: sander de wilde

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 18