Achtergrond OOO 'Hetdraagvlak ebtweg. Niemandpikt het dat een asielzoeker bijnaevenveel perdagkrijgt alseenander aanuitkering permaand.' ooo Snel-Belg-Wet Afghanistan Pakistan He Palestina MaasstadPers Woensdagio november20iO altijd.' In 2008 begon de opvang in hotels van enkele tientallen mensen. Inmiddels logeren 1.200 asielzoekers in hotels. 'Wij hebben altijd gezegd dat de hotels geen oplossing vormen. Je stopt geen vrouw uit Guinee, slachtoffervan genitale verminking, met twee dochters in een hotel zon- derbegeleiding.' In totaal 23 hotels, vooral in Brus- sel, dienen als tijdelijke opvang. Mo hammed (50) logeert er sinds 28 juni. Grote luxe is het tweesterrenho- tel niet, verzekert hij. 'Maar ik heb een kamer voor mezelf, want ik snurk.' Hij storteen handvol medicij- nenstrips op tafel 'voor mijn hart en suiker'. Misschien is het bed zacht, maar vaak denkt hij aan zijn twee vrouwen en negen kinderen die hij moest achterlaten. 'Ik wil dat ze ook komen.' In het hotel logeren nog 24 asielzoekers. Iranier Ali schuift met een glas thee aan. Via Londen kwam hij in Brussel terecht. Omdat Belgie niet het eerste opvangland is, maakt hij volgens de regels van de Europese Unie geen aanspraak op verblijf, maar hij woont hier intussen wel. Aan teruggaan denkt hij niet. 'Iran no good, no work, no money.' Volgens Vlaams Belang-volksver- tegenwoordiger Filip DeWinter zijn de opvangproblemen voor vluchte- lingen het gevolg van een soepel asielbeleid en lakse wetgeving. '95 procent is asielbedrieger.' Velen weten op voorhand dat ze geen asiel krijgen, maarzien de aanvraag als een uitgele- zen kans om het land binnen te ko men. Vervolgens duikt men onder en komt in handen van sociaal werkers en advocaten. 'Die rekken het verblijf van de asielzoeker zodat ze om hu- manitaire reden uiteindelijk niet meer weg hoeven.' Het probleem in Belgie zal alleen maar groeien, zeker nu buurlanden een strenger toela- tingsbeleid voeren. 'Als een nieuwe regering niet ingrijpt is de vloedgolf niet te stoppen.' Zijn tegenstrever, parlementslid Karin Temmerman van de sociaal-de- mocratische partij SP.A, ziet weinig heil in het aanpassen van de wet zo dat de excessieve betalingen als 500 euro per dag tot het verleden beho- ren. 'Kijk, het is niet onze politiek van: kom binnen en hier heb je geld. Maar de oorzaak ligt niet in het mis- bruik, maar bij het gebrek aan op vang.' De Antwerpse advocate Kathie Verstrepen, die in haar kantoor hon- derden asielprocedures begeleidt, meent dat er 'veel fabeltjes' de ronde doen. Vaak wordt niet uitbetaald, maar krijgt de klager prioriteit bij de opvang.' Iedere ochtend is het aanschuiven voorde deurvan Fedasil, aan de Ant- werpsesteenweg59 in Brussel-Noord. Een dranghek en bewakers zien toe op een rustig verloop. Mannen en vrouwen, veelal gehuld in een alle- gaartje aan kleding, dienen hier hun eerste aanvraag in. Er worden foto's gemaakt en vingerafdrukken geno- men. 'Dit is de enige plek in Belgie en dagelijks zijn er soms twee- tot drie- honderd', meldt een bewaker. 22 eta- ges hoger vertelt woordvoersterTine van Valckenborgh dat in de maand oktober 2.076 asielaanvragen werden gedaan. 'Het hoogste aantal in de laatste negen jaar.' Het demissionaire kabinet Yves Leterme heeft na veel zoeken 2.000 opvangplaatsen in vier kazernes in Bierset, Bastenaken, Weelde en Houthalen-Helchteren en Civiele Bescherming in Gembloers gevonden, dat biedt dus soelaas voor een maand. Door het raam wijst ze naar waar tot voor kort honderden asielzoekers een kamp tussen de bos- schages hadden gebouwd. 'Het is de derde wereld hier, absoluut.' Oorlog in Irak en Afghanistan, mensen die om economische reden aankloppen, de opvang die goed staat aangeschreven en de contacten in de diaspora, zo verklaart Van Valcken borgh de magneetwerkingvan Belgie. 'De gemeenschappen van Tsjetsjenen en Congolezen die hier al zijn, trek- ken op hun beurt landgenoten aan.' Een sterke magneet voor asielzoe kers vormt de snel-Belg-wet uit 2000. Wie drie jaar in Belgie woont kan aanspraak maken op naturalisatie. In tien jaar leverde dat een kleine 70.000 nieuwe Bel- gen op, de helft van het aantal aanvragen. De partij Nieuw- Vlaamse Alliantie wil het mini mum aantal verblijfsjaren optrek- ken tot zeven. Wat verder steekt is dat het merendeel van de asiel aanvragen in het Frans wordt in- gediend. Bijna 55 procent. En dat daarvan een even groot percenta ge wordt goedgekeurd. Het aantal nieuwe Vlamingen bedraagt rood de 45 procent. O Het stuwmeer groeit. 'De procedure voor een asielzoeker om te weten waarhij aan toe is duurtzes tot negen maanden, terwijl die in Nederland enkele weken bedraagt.' Veel geluk- zoekers zien de asielprocedure ook als een eenvoudige manier voor gra tis medische zorg. Van de Armeniers krijgt misschien 1 procent asiel. Ze komen voor medische bijstand.' Van Europese harmonisatie van asielaan vragen is geen sprake. 'In Belgie krij gen Irakezen makkelijkereen voorlo- pig verblijf dan in Nederland.' Wat de asielzoeker de Belgische gemeenschap kost kan staatsecretaris Melchior Wathelet voor Migratie en Asielbeleid 'onmogelijk becijferen', zegt een woordvoerder. Maar direc- teur Dirk van den Bulck van het com- missariaat-generaal voor de vluchte- lingen en staatlozen, dat de validiteit van de asielaanvragen controleert, wil uit de losse pols best een reken- sommetje maken. Hij komt tot ruw- weg 20.000 euro per aanvraag. Belgie moetzoals elk land de komende ja- ren tientallen miljarden euro's bespa- ren. 'Het draagvlak onder de bevol- king ebtweg', concludeerthij, omdat niemand het pikt dat een asielzoeker per dag bijna evenveel krijgt als een alleenstaande uitkeringstrekker per maand, namelijk 740,32 euro. 'De echte politieke vluchtelingen vallen zo buiten de boot.' Op de vraag hoe- veel aanvragers Fedasil ontving met duidelijke fysieke sporen van oor- logshandelingen, graaft Van den Bulck diep in zijn geheugen. 'Enkele maanden geleden was ereen Afrikaan met sporen van foltering, maar dat is eerderzeldzaam.' Even verderop aan de Antwerpse- steenweg verleent vrijwilligster Frie da, een vrouw met opgestoken blond haar, juridische bijstand aan een Ko- sovaar. Half oktober vroeg die met vrouw en zes kinderen asiel aan. De familie slaapt in het station van Brus sel-Noord tegen de glazen pui met dekensopdegrond. Deasielaanvraag heeft te maken met zijn vader die in 1999 is gedood. Frieda hoort het ge- duldig aan. 'De Roma hebben pro- blemen in Kosovo', weet ze. 'De dis- cussie is alleen hoe erg.' Een tafel verder slurpt een man uit het Mid- den-Afrikaanse Burkino Faso met smaak de gratis soep naar binnen. Sinds 8 oktober staat hij ingeschre- ven als asielzoeker. Uitzijn jaszak vist hij een witte gsm. Hij belt een advo- caat, die neemt niet op. Weer geen uitsluitsel of hij hetcompensatiegeld ontvangt. 'Belgie is niet goed', stelt hij verbitterd vast. Buiten leunt Abdul tegen de muur. Ook hij heeft geen nieuws, niet over opvang, niet over een geldbedrag. Op de vraag waarom hi j voor Belgie heeft gekozen, geeft de Afrikaan een twee- ledig antwoord. Eerst zegt hij dat hij zich pas realiseerde dat hij in Belgie was toen hij het vliegtuig uitstapte. Om na een klaagzang te concluderen: 'Ik dacht dat Belgie het land was van de mensenrechten.' De mouwen van zijn trui trekt hi j tot over zijn gebalde vuisten. Ondanks de kou is hij niet van plan snel op te geven. 'Ik bli jf hier zeker twee tot drie maanden.' O In September werden zo'n honderd asielzoekers weggejaagd. Station Brussel-Noord het afgelopen weekend. De Kosovaar Ekren en zijn vrouw Elmie Aliu bivakeren sinds hun aan- komst in Brussel in een door Fedasil betaalde hotelkamer. 'We krijgen elke dag twee cheques van 6 euro.' Afghanistan is het land dat de meeste vluchtelingen voortbrengt: 2.887.100 Ook zijn door 30 jaar oorlog honderdduizenden in het land gedwongen verhuisd. Pakistan is het land dat de meeste vluchtelingen opvangt: 1,74 miljoen (vooral Afghanen). Ook zijn hon derdduizenden ontheemd door de overstromingen. De oudste groep vluchtelingen, sinds 1948, zijn de Palestij nen.Anno2010 ontvangen nog altijd 4,8 miljoen mensen hulp.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19