De Kwestie 'ECHTE BIEB VERDWDNT' PAKKENTE KOSTBAAR MaasstadPers ooo Rotterdam wordt opgeschrikt door weer een groepsverkrachtingszaak. Isdezevorm van seksueel geweld een Rotterdamsfenomeen? ZO BEZIEN PASTORS Geweld Potentiele slachtoffers moet je weerbaar maken 'Andere steden zouden net zoveel aandacht moeten hebben.' De personen achter de daders MARCO Ruim 2 miljoen euro minder Uniformen Stadswacht jf: Heet debat op komst Rotterdam bouwt (met mate) Er wordt niet genoeg bezuinigd MaasstadPers Woensdagio november20io Goed bestuurbegint met bestuurders die duidelijk maken wat de bedoeling is. In dat op- zichtis minister Opstelten een goede bestuurder. Op stelten wil dat overlastge- vendejongeren voortwee jaar uit de wijk waar ze wo- nen kunnen worden verwij- derd. De nieuwe burgemees- ter van Amsterdam, Van der Laan, doet het in communi- catief opzicht ook goed. Wat dat betreft hebben we het in Rotterdam de afgelopen ja- ren niet ergmeergetroffen. Rotterdam zou de stad kun nen zijn waar de overheid vooroploopt, maar we ko- men heiaas steeds meer ach- terop te iiggen. Er is een lichtpuntje voor aile tobben- de steden in Nederland, in Gouda is alles erger. Hoewel Gouda van zichzelf schilder- achtig is, heerst er al jaren een naargeestige sfeer. Niet overal natuurlijk, maar wel in het centrum en ookinde inmiddels beroemde en door Marokkanen totaal verziekte wijk Oosterwei. Wat mij het meest irriteert aan Gouda is de onmacht die burgemees- ter en politie ten toon sprei- den. Als de Goudse burge- meester in het nieuws komt, probeert hij de problemen te bagateiliseren of verwijst hij naar Ede waar het volgens hem minstens net zo erg is (klikspaan). Vorigjaarwei- gerde de busmaatschappij om nog langer door de wijk te rijden, vorige week gooi- den Marokkanen bij een buurtevenement met bloembollen naarandere be- woners, maarde burge- meester vindt dat minder erg dan de overvallen op de bus- chauffeurs. Alsof ereenposi- tieve trend waarneembaar is. In een interview in het AD zegt hij dat hij het zat is, dat hij gezinnen permanent wil verbannen, dat hij de proble men niet kan oplossen en dat het allemaal onze schuld is omdat we Marokkanen met opzet niet hebben gei'nte- greerd. Geen wonder dat het Goudse politiekorps en het ambtenarenapparaat niets voor elkaar krijgen. En eigen- lijk ook geen wonder dat die Marokkanen daarcompleet inde war zijn. Als ikzo'n bur- gemeester had, zou ik ook bloembollen gaan gooien. Oplossingen zijn er wel de- gelijk. Stuur ouders de reke- ning van alle schade en extra overheidsinzet, leg beslag op hun goederen, zet ze aan het werk, zet de jongeren in een aparte tuchtschool en zet ze hun huisuitals het allemaal niet helpt. Als mensen vra- gen om klappen, dan is het netjes om die zo snel moge- lijk uitte delen. Dat zou het motto kunnen zijn van de volgende burgemeester, want deze gaat het niet red den. O 'Groepsverkrachtingen zijn geen Rotterdams probleem Van de redactie ROTTERDAM In 2005 was Rotterdam in de ban van een schokkende ze- denzaak. Maar liefst twaalf jongens tussen de 14 en 17 jaar bleken betrokken bij de stelselmatige verkrachting en aanrandingvan drieeveneens minderjarige meisjes. Hetsek- suele geweld gebeurde in kel- derboxen in Katendrecht. Nog geen jaar daarvoor werden twintig voornamelijk uit Rot terdam afkomstige jongens opgepakt wegens betrokken- heid bij meerdere groepsver krachtingen van minderjarige meisjes, de jongste nog geen 12 jaar oud. Heel Nederland was gechoqueerd door het ge- brek aan berouw onder de ver- dachten. De jongens leken nauwelijks besef te hebben dat ze hun slachtoffers pijn hadden gedaan. Nu wordt Rotterdam we- derom opgeschrikt door een groepsverkrachtingszaak: acht mannen varierend van 18 en 28 jaar worden verdacht van verkrachtingvan minderjarige meisjes. Een van de slachtof fers- een 12-jarig meisje uit Nijmegen, is volgens het Openbaar Ministerie zeven- tien keer verkracht op een dag, zo bleek dinsdag bij de pro- formazitting in Rotterdam. Is dit soort excessieve seksuele geweld typisch voor Rotter dam? Specialist op gebied van seksueel geweld Lou Repetur denkt van niet. 'De Rotter- damse politie heeft ontzet- tend goede opsporingsmetho- den', zegt de medewerkster van maatschappelijke organi- satie Movisie. 'Zij werken met een systeem waarbij klachten goed worden onderzocht en aan elkaar gekoppeld. Door dit systeem komen meer ze- DeTovertunnel in dewijkwaardeverkrachtingen plaatsvonden. ingemills/hh denzaken aan het licht dan in andere randsteden, Maar Rot terdam is zo vaak in het nieuws vanwege het goede recherche- werk.' Volgens Lou Repetur krijgt seksueel grensoverschrij- dend gedrag te weinig aan dacht. 'Er is een enorme fixatie op loverboys, terwijl ander seksueel geweld veel vaker voorkomt. Daar zouden we meer de focus op moeten leg- Het Rotterdamse college wil 2,1 miljoen euro bezuinigen op het vestigingsbeleid van de bi- bliotheken in Rotterdam. Dat komt neer op sluiting van de meeste wijkbibliotheken in Rotterdam. De SP dient don- derdag een motie om deze be- zuiniging ongedaan te krijgen. De bibliotheek in de Bever- waard, die van Schiebroek, Hoek van Holland en wel drie wijkbibliotheken in Charlois. In totaal zouden er een vijf- tiental filialen moeten ver- dwijnen. De SP trok eerder dit jaar al aan de bel en zette het dreigende probleem opnieuw op de agenda van de betref- fende commissie JOCS. SP- raadslid Josine Strormann: "Je kan toch niet verwachten dat mensen uit Hoek van Holland naar Blaak komen om een boekje te huren, de biblio-bus en de mediatheek op een school kunnen een echte bieb nooitvervangen." gen, metgemeentelijke meld- punten en meer voorlichting. Het is nog steeds een onderbe- licht probleem, en wat dat be treft een goede zaak dat er een landelijke campagne is om jongeren weerbaarder te ma ken.' Ook Marianne Jonker van de Rutgers Nisso Groep denkt dat groepsverkrachting niet 'Rotterdams' is. Zij pleit ervoor dat de gemeente poten tiele slachtoffers beter bereikt door middel van voorlichting. 'De meeste groepsverkrachtin gen komen tot stand omdat er gelegenheid toe is. Dat moet je zien te voorkomen door slachtoffers weerbaarder te maken." O De nieuwe uniformen van de stadswachten zijn nog maar koud een paar dagen oud of de WD Rotterdam heeft er al zo zijn bedenkingen over. De par- tij plaatst vraagtekens bij de hoge kosten van de omstreden pakjes. Jan-Willem Verheij: „Per werknemer bedragen de kosten 1700 euro. Ik wil weten waarom ergeen goedkopere variant is gekozen." Groepsverkrachting is een fenomeen dat voor een grote maatschappelijke schok zorgt. Toch zijn daders van groepsverkrachtingen vaak relatief normale jongens, zegt Marianne Jonker van de Rutgers Nisso Groep. 'Groepsverkrachting komt vaker voor onder bepaalde groepen, zoals kansarme, laagopgeleiden en allochto- ne jongeren, met een slecht referentiekader als het om seksualiteit gaat. Het gaat om jongens die makkelijk te bei'nvloeden zijn, en bezwij- ken onder de groepsdruk.' Jonker: 'Dat is een hele zor- gelijker situatie. Deze man nen zijn 100 procent verant- woordelijk voor hun daden.' Uit onderzoek van De RNG in samenwerking met de Uni- versiteit Utrecht blijkt dat seksueel grensoverschrij- dend gedrag op grote schaal voorkomt. Maar liefst 84 procent van de ondervraagde meiden geeft aan wel eens een vervelende seksuele er- varingte hebben gehad. O Bezorgklachten: Telefoon: 0900 - 4245 726 www.maasstadpers.nl/bezorgklachten Prins Hendrikkade 16a 3071 KB Rotterdam Postbus 1162,3000 BD Rotterdam Telefoon: 010-4699 500 Fax:010-4699504 www.maasstadpers.nl info@maasstad.nl Sluitingstijden: Advertenties:totmaandag 15.00uur Redactie: tot dinsdag 9.00 uur Redactie: L. el Barkany en K. Moerman Telefoon:010 - 4699 527 redactie@maasstad.nl Hoofdredacteur: M.G J. Jochemsen Advertenties: Telefoon: 010-4699 525 Fax:010-4699504 advertentie@maasstad.nl Commercieel directeur: R. Feenstra Oplage: 365.205 MaasstadPers is een uitgave van PLM Lokale Media in samenwerking met Dagblad De Pers. Algemene voorwaarden zijn op aanvraag beschikbaar. Het Rotterdams college kan de borst nat maken. Donderdag debatteert de gemeenteraad F over de bezuinigingen. Wethouder Karakus presenteert deze week de bouwpro- ©jecten die de meeste kans op succes hebben. Dat Rotter dam een bouwstop zou hebben ingevoerd is dus onzin. Althans, dat vindt de Leefbaar-fractie. Volgens de leef- ■v baren valt er nog erg veel geld te halen bij bijvoorbeeld cultuurprojecten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 2