Actueel Bevriezen of een atoombom erop? Unilever gaat duurzaam ondernemen m ooo v* Groen 'Duurzaamheid levertvaak besparingen inkostenop.' Olierampbestrijding Eigenlijk is het meeste al bedacht Wijwillenzon Geen fout hout Welke aswolk? Vervuiler betaalt MaasstadPers Woensdagi7november20iO Unilever wordt ook duurzaam. En lijkt dat nog serieus aan te pakken ook. AM' ROTTERDAM De producent van consumentengoe- deren Unilever wil binnen tien jaar al zijn landbouwgrondstoffen betrek- ken uit duurzame landbouw. Daarnaast wil het Brits-Neder- landse concern de uitstoot van broei- kasgas en het water- en afvalverbruik halveren, zowel bij de eigen activitei- ten als bij leveranciers en consumen- ten. Dit zijn enkele punten uit het ambitieuze duurzaamheidsprogram- ma dat Unilever presenteerde. De producent van bekende mer- ken als Dove, Omo, Knorr en Lipton zegt dat 'groei niet ten koste mag gaan van alles'. Ondanks 'ambitieuze plan- nen om het bedrijf te laten groeien, mag dat niet ten koste gaan van de afnemende natuurlijke bronnen in de wereld', aldus Unilever. Daarom wil het bedrijf zijn mi- lieuvoetafdruk halveren en zaken- doen met de duurzame landbouw. kJHiiii% Dit is geen kunst, maar een olievlek in de Golf van Mexico, ap Paul Polman, topman Unilever Overvijfjaarmoetal lOOprocentvan de palmolie die het bedrijf gebruikt daarvan afkomstigzijn. Overigens hoeft groei en duur zaamheid elkaar niet te bijten, denkt Unilever. 'De focus op duurzaamheid creeert een voorkeur voor onze mer- ken, bouwt onze relatie met klanten in de detailhandel verder uit, vormt een motor achter onze innovatie en levert, in veel gevallen, kostenbespa- ringen op', zei topman Paul Pol- man. Naast de nadruk op duurzaam heid stelt Unilever zich ook tot doel om de hygienische omstandigheden van een miljard mensen in Azie, Afri- ka en Latijns-Amerika te verbeteren. Zij zouden hun handen vaker moe- ten gaan wassen met de anti-bacteri- ele Lifebuoy-zeep van Unilever om ziektes als diarree terug te dringen. Ook wil het concern de verkoop van waterzuiveraars voor thuis uitbrei- den. O Iedere kleuter, bejaarde en ama- teur-uitvinder kwam met zijn eigen oplossing voor de olieramp in de Mexicaanse Golf. Goede ideeen ge- noeg, ze uitvoeren blijft lastig. Edward Deiters ROTTERDAM Een nucleaire bom erop. De bron be vriezen. Volstorten met puin. Gigan- tische douchegordijnen gebruiken. Olie-etende bacterien loslaten. Of beter nog: de olie absorberen met be- hulp van menselijk haar. Ook een mooie: vanuit vliegtuigen de zee vol- strooien met popcorn, die de olie op- zuigt. Aan ideeen om de olieramp in de Golf van Mexico te bestrijden abso- luut geen gebrek. De lekkende olie- bron is nu alweer een tijdje dicht en nog steeds stromen bijBPdeplannen binnen. De geplaagde oliemaatschappij maakte onlangs bekend dat er door uitvinders en wetenschappers, maar ook door kinderen en bejaarden, tot nutoezo'n 123.000 ideeen zijn aan- geleverd. Daarvan hadden er 80.000 betrekking op het dichten van het lek en 43.000 op manieren om de olie- schade op te mimen. Rotzooi Ondanks die enorme publieke crea- tieve uitbarsting zat de oplossing er nog steeds niet tussen. Uiteindelijk waren slechts honderd ideeen goed genoeg om te testen en werd een klei- ne twee dozijn ook daadwerkelijk ingezet om de rotzooi op te ruimen. 'We hoopten op dat ene gouden idee. Maar dat kwam niet', aldus Hunter Rowe, de BP-manager die al sinds mei alle olie-opruim-huisvlijt- inzendingen beoordeelt. 'In plaats daarvan kwamen mensen met kleine verbeteringen.' Volgens de Nederlander Wierd Koops is in de bestrijding van gelekte olie het meeste eigenlijk al wel zo'n beetje uitgevonden. Hij is al sinds begin ja- ren zeventig deskundige op het ge- bied van olie- en chemicalienbestrij- ding op het water en werkte onder meer bij Shell, Rijkswaterstaat, TNO endeEU. 'Na iedere nieuwe ramp worden een hoop verbeteringen aangebracht in bestaande technieken', zegt hijDe omgekeerde trechter met een pijp eraan waardoor de olie in een schip terechtkomt, is volgens hem nog steeds een van de beste ideeen. 'Die stamt van de blow-out in Mexico in 1979', zegt Koops. Dit keer ging het met de trechter trouwens mis. Onder meer doordat deze ramp op een diepte van 1.500 meter plaatshad. Koops: 'Het Neder- landse Smit Internationale werkt nu aan een verbeterd systeem dat in de toekomst standby moet zijn.' Nieuw was ditmaal de inzet van de Nederlandse veegarmen van het be drijf Koseq. 'Die zijn uitgevonden in 1972', zegt Koops, die er destijds bij betrokken was. 'En nu pas voor het eerst bij een grote olieramp ingezet. Bij de ramp met de Exxon Valdez la- gen ze ook al klaar. Toen gaf de Ame- rikaanse regering de voorkeur aan een Amerikaanse oplossing.' Over bedrijven die grossieren in olie-etende bacterien is hij sceptisch. 'Hun claims zijn nogal lastig aan te tonen. Volgens onderzoeken in de Golf is 8 procent van de olie chemisch gedispergeerd, maar het dubbele ge- woon door de natuur opgelost.' Koops zag ze bij alle grote olie- rampen: mensen die denken dat ze het ei van Columbus hebben. Velen denken: hiermee word ik schatrijk. Maar hun probleem is dat dit soort grote rampen bijna nooit voorko- men. In dit geval heeft het bijna der- tigjaargeduurd.' O NATASJAVAN DEN BERG Er zijn ongelooflijk veel men- sen die overwegen om zon- nepanelen ophundakte plaatsen, maarnu nog twijfelen. Of omdat ze de prijs nog te hoog vin- den, of omdat ze de markt niet doorzichtig genoeg vinden, waar door je niet weet of je kwaliteit koopt of een kat in de zak. Maar een kleine groep mensen of bedrijven die een aanvraag voor subsidie hadden gedaan bij de overheid, hebben deze gekregen. De overgrote meerderheid viste achter het net omdat de pot leeg was. Vele bedrijven hebben het re- kenwerk gedaan en ontdekt dat zon- ne-energie ook zonder subsidie al uit kan, en zelfs geld oplevert. Zeker als je een verzekering kunt afsluiten die de levering voor 20 jaar garandeert. Voor bedrijven geldt daarbij dat alle investeringen aftrekbaar zijn voor de belastingen. Vorige week lanceerde directeur van de Urgenda, Marjan Minnesma, het initiatief Wij willen Zon. Zij staat opnummerg in de duurzame top 100 van Trouw en is na Femke Halsema de meest invloedrijke vrouw op het ge- bied van duurzaamheid. De basisgedachte ervan is simpel: als iedereen die nu overweegt zonne- panelen op het dak te plaatsen, zijn vraag bundelt en gezamenlijk inkoopt bij een fabrikant, dan kun je vanwege de grootte van de order een enorme korting bedingen. Bij navraag bij de grootste en beste fabrikanten in Chi na bleken er twee ondernemers te zijn die hier wel voor voelden. Als de stichting Wij willen Zon binnen 4 we- ken 10 megawatt zonnepanelen be- stelt, verlagen zij de prijs met onge- veer 30 procent. De stichting maakt vervolgens zelf geen winst, en heeft partners gevonden die voor de op- slag, levering en verzekering slechts een kleine marge vragen. Het resul- taat: iedereen die wil kan zonnepane len krijgen voor 35 procent minder dan normaal. Dit betekent dat het bij na net zo duur is als die panelen wa ren indusief de subsidie van de over heid. Met zijn alien zijn we slimmer, met zijn alien kunnen we meer dan alleen. Een wijsheid als een koe, maar dit is een van de initiatieven die bewijzen dat het zo is. Als de actie slaagt is er in 4 weken net zo veel zonne-energie bij als er normaal in een jaar wordt gele- verd. Een fijne gedachte. Het zet dus echt zoden aan de dijk. Mocht je dus bij die mensen horen die overwegen zonnepanelen op het dak te plaat sen, neem dan een kijkje op www. wijwillenzon.nl en doe mee. O Natasja van den Berg is freelance gespreksleider en schrijver van o.a. het boek Praktisch Idealisme. De Vereniging Nederlandse Projectontwikkeling- maatschappijen wil voortaan bij 80 procent van de nieuwbouwprojecten duurzaam hout gebruiken. Prijsvechter Easylet zag zijn jaarwinst, ondanks de aswolk die het luchtruim lamlegde, met meer dan 180 procent stijgen tot ongeveer 181 miljoen euro. In Belgie wordt waarschijnlijk in 2013 een kilome- terheffing voor vrachtwagens ingevoerd. Later komt er ook een wegenvignet voor personenauto's.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 19