Cultuur s ooo Onherkenbaar isze. Emma Watson wastoch dat kleine betweterige meisje uit Harry Potter? Nu de laatste boekverfilmingafis, maaktsaaie Harry plaats voorfemmefatale Hermelien. RECENSIE Film Harry Potter and the Deathly Hallows Ik ga niet coke snuiven in een film om Hermelien te doenvergeten.' Moeilijkste opera is genialemokerslag Johoho, en een fles met rum All you need is... Uche, uche MaasstadPers Woensdagi7november20io De echte Potter-ster heet Emma Watson Tisha Eetgerink ROTTERDAM Emma Watson lijkt net een elfje met het korte haar in een strakke zijschei- dingeneen lieflijk wit bloemenjurkje van Valentino. Is dit werkelijk Harry Potters vriendinnetje Hermelien op de cover van de Britse VogueVoor de shoot met Mario Testino vloog ze vanuit woonplaats Rhode Island, waar ze studeert, even naar Parijs. Meteen handig voor wat ander werk. H et gezicht zi j n van modemerken als Chanel en Burberry combineert wat lastig met het studentenleven. In thuisland Engeland is de 20-ja- rige Watson de nieuwe it-girl. Zestaat in elke glossy en topt de Glamour Best Dressed-lijst. Toen ze haar haar afknipte en te zien was op de site van The Daily Mail, leverde dat meercom- mentaar op dan de BP-olieramp. 'Alle dingen die normale meisjes doen, kon ik niet. Dus nu ik de kans had mijn uiterlijk te veranderen, ging ik ervoor. Nu ben ik eindelijk mezelf, zegt ze erover in de Britse Vogue. Normaler leven Emma wordt vergeleken met Kate Moss, Natalie Portman en Mia Far row, die ook alledrie piepjong begon- nen. Van kindsterretje tot glamour- diva. Nou ja, niet helemaal in het geval van Watson. Hunkerend naar een normaler leven sloeg ze een aan- bod van Cambridge af en vertrok naar de Amerikaanse topuniversiteit Brown, waar haar niet op elke straat- hoek om een handtekening wordt gevraagd. Ze woont in een studenten- huis, deelt de badkamer met zeven anderen en kan ongestoord in jog- gingbroek over de campus sjokken zonder dat er meteen lompe foto's op Facebook verschijnen. Dat ze haar studie serieus neemt, een overeen- komst met haar boekenwurmkarak- ter Hermelien, blijkt wel uit het feit dat ze de producers van Harry Potter wist over te halen het laatste filmdeel om haar collegeschema heen te plan- nen. I n Harry Potter and the Deathly Hal lows is Emma Watson nog gewoon het irritante betwetertje dat samen met Harry (Daniel Radcliffe) en Ron Emma Watson (Rupert Grint) ten strijde trekt tegen Hij-Die-Niet-Genoemd-Mag-Wor- den, doodsvijand Heer Voldemort (Ralph Fiennes). Die heeft zijn ziel gesplitst en verdeeld over zeven Gru- zielementen, die zolang ze bestaan zijn onsterfelijkheid garanderen. Aan Harry, Ron en Hermelien de taak al deze gevaarlijke voorwerpen te vin- den en te vernietigen. Deel zeven is de verfilmingvan het laatsteboekdeel van J.K. Rowling. Re- gisseur David Yates, die ook deel vijf en zes deed, koos ervoor het laatste Potter-boek op te splitsen. De tweede helft van Harry Potter and the Deathly Hallows gaat komende zomer draai- en. Officiele verklaring voor de op- splitsing is dat de makers anders geen recht konden doen aan het dikke boek van ruim 600 bladzij- den, maar financieel gezien is het natuurlijk ook niet verkeerd om het einde van het grootste kassucces uit de filmgeschiedenis even uit te stel- len. Irritant lang wachten Waar Hermelien aanvankelijk nog een schattig meisje is met haar tiener- kamer en H&M-achtige outfit, is de toon van de rest van de film donker- der. Een trend die sinds deel drie, Harry Potter en de Gevangene van Azka- ban doorzet. Nu echtergeen weerwol- ven meer, maar rechtstreekse referen- ties aan de Tweede Wereldoorlog: een registratiecommissie voor halfbloe- den en dreuzeltelgen (niet-pure tove- naars), lange leren jassen en propa ganda met veel rood en zwart. Vriendschap en puberliefde moeten wat tegenwicht bieden, maar met zo- veel agressie, magie en ellende ko- Lagerfeld. Of een anti-Hermelien rol in een nieuwe film. Maar: 'Ik ga niet strippen of coke snuiven in een film om Fiermelien te doenvergeten. Ikga niets choquerends doen omdat ikzo paranoide of onzeker ben dat ik denk geen andere rol te kunnen spelen. Ik wil niet dat iedereen me vergeet als Hermelien. Ik ben trots op haar.' O men die passages nogal plichtmatig over. Lekker belangrijk dat Ron en Hermelien ruzie hebben als intussen dewereldvergaat! Maargoed, onein- dig veel i rritanter is dat we acht maan- den op deel twee moeten wachten. Hopen dat Emma Watson ons in de tussentijd vermaakt met meer mooie plaatjes voor Burberry of Karl DIRKKOPPES Een geluidsexplosie op hetto- neel: vanaf de eerste seconde grijpt componist Bernd Zim- mermann de bezoekers van DieSol- daten naar de strot, om nooit meer los te laten. Zijn moderne opera uit 1965 gold lang als onspeelbaar, maar dirigent Hartmut Haenchen bewijst met het Nederlands Philharmonisch dat de aanhouder wint. Onverschrok- ken leidt hij 137 musici, 80 figuranten en 39 zangers naar de eindstreep. Bezoekers van DieSoldaten krij- gen dus nogal wat voor de kiezen. Dit is geen lekkere Verdi-avond met mooie zangmelodieen. Zimmermann gebruikt alle muzikalestijlmiddelen die een componist in dejaren zestig tot zijn beschikking had en zet ze in om maximaal emotioneel effect te bereiken. Want dat is het knappe van Die Soldaten: de moeilijk verteerbare klanken laten de kijker meeleven met een dochter die van haar vader niet met haargrote liefde magtrouwen, maar een verstandshuwelijk met een carrieresoldaat moet sluiten. Geheel volgens de operawetten raakt ze aan lager wal en laat ze zich berijden door een heel regiment. Een simpele donkergrijze theater- doos dient als achtergrond voor de in primaire kleuren geklede zangers. Alle soldaten in knalrood, een lief- desconcurrent in geel, etc. Iedereen is wit geschminkt, wat de herkenning van de individuele rollen niet verge- makkelijkt. Maar het geeft het ver- haal van DieSoldaten een tijdloze kwaliteit. Het oorspronkelijke to- neelstuk van Jakob Lenz stamt uit 1775 maar zou zich ongewijzigd van- daagde dag kunnen afspelen. Totaaltheater op deze grote schaal zal in de toekomst erg moeilijk wor- den. Bezuinigingen op linkse hobby's maken het samenbrengen van zo'n enorme cast bijna onmogelijk. Hel mut Haenchen toont met deze geni- ale mokerslag aan welk enorm ver- lies we dan lijden. O 1 Bernd Zimmermann DieSoldaten, www.dno.nl Omdat een Pirates of the Caribbean-attractie in Disneyland niet genoeg is, wil Johnny Depp een heel themapark bouwen op de Bahama's. Per vandaag is op iTunes (van Apple) de muziek van de Beatles (van het Apple-label) te koop. De naamgenoten bakkeleiden daar lang over. Lady Gaga brengt een luchtje op de markt, in samenwerking met Coty, 'marktleider in celebrity parfums'. Hoe Gaga ruikt is nog onduidelijk.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 20