Actueel kyp1 i 1 1 1 DIKD00RJE EIGEN NEUS CHOLERA VERDERVERSPREID ooo De sigarettenprijs rijst de pan uit. Dus kochten wij vooreen prikkie illegale sloffen via internet. hH^ ...dat Sergio deculi wereldtopiohaalt Sigaretten Verstokte roker zoekt zijn heil online 'Watjij hebt gedaan mag niet Je hebt geluk dat ze niet zijn onderschept' 22 tfi 1 uS P *£L£1 Hyp Obesitas Harti ArgUS Waarom de PW niet bij de bordesfoto was AL Die VEROordEeldEN BINNEN DE PARTU iWEN NIET HERKENBAAR IN BEELD W0RDEN GEBRACHt. Maker op wingers gehamerd sje Paard in de gang BESTEL NU HET ALBUM ARGUS '10 MaasstadPers Woensdagiynovember^oio Sergio Herman werdgiste- ren door het blad Lekker uitgeroepen tot de beste chef van Nederland. Restaurant- gids GaultMilau vond dat ook al een week geleden. En qua Michelinsterren heeft Hermans restaurant Oude Sluis ook niet te klagen: de heilige drieeenheid sterren is weer binnen. Maar als het om meedoen met de grote jongens gaat, heeft Sergio nog een lange weg te gaan. Want wereldwijde roem is toch vooral weggelegd voorde tien toppers van de San Pellegri- no topvijftig. Daar vinden we Heston Blumenthal van The Fat Duck en de nieuwe kookkeizer Rene Redzepi van Noma. Sergio Herman is dit jaar tien plaatsen gestegen tot nummer 19. ionny Boer staat op de 37e plek. En wat dan nog? Je mag niet geflambeerde appels met gepo- cheerde peertjes vergelijken, roepen criticasters van dit soort lijsten. Maar onderschat niet het economische belang ervan. De toeristen die Michelinsterren of San Pellegrino-toptienersafrei- zen, vertegenwoordigen een in- teressante groep voor de toeris- me-industrie. Mensen met geld, die in goede hotels verblijven en zich met taxi's langs de topadres- sen laten rijden. Het Spaanse San Sebastian kent daardoor al de- cennia een bloeiende restaurant- toerismebranche. Nederland trekt met zijn voedselaanbod nog weinig culi- cosmopolieten. Als Herman doorstoot, zal hij met zijn op zes manieren klaargemaakte oesters velen naarhetZeeuwse lokken. Goed nieuws vooralle kreeft- en kokkelspecialisten in de regio. Het zal Nederland op de kaart zetten. Sergio moet afscheid nemen van vrouw en kinderen en ge- woon nog harder werken. Wat Rene Redzepi kan op zijn 32e, kan Herman alsnogals40-jarige. Met in zijn kielzog een nieuwe gene rate Hollandse angry young cooking men. O De rubriek Stel... verkent wat ook het nieuws had kunnen zijn. Reactie^uggesties: stel@depers.nl Peuken uit Odessa, voor wie erop los wil paffen Camil Driessen ROTTERDAM Adresjes in overvloed: tobacco onli ne, low price cigarettes, save on fags: het zi jn de Amazons en Bol.corns van de sigaretten. Volgend jaar gaat de ac- cijns op sigaretten wederom om- hoog. Voor een pakje A-merk sigaret ten tel je vanaf maart 5,10 euro neer. In vijf jaar tijd zijn sigaretten dan 24 procent duurder geworden. Veel geld voor een verstokte roker. En omdat ik geen zin heb om zelf si garetten te maken met een pot tabak, lege hulzen en zo'n schuifapparaat, en nog minder trek heb in vieze B- merk peuken besluit ik de proef op de som te nemen en eens te kijken wat internet voor me kan betekenen. De keus valt uiteindelijk op BestCigaret- tesShop.com vanwege de prijs en het feit dat ze Mastercard accepteren. De webwinkel biedt 45 verschil- lende soorten sigarettenmerken aan: van Marlboro (21,75 dollar per slof van tien pakjes) tot More 15,70 dol lar per slof). Ik ga voor mijn vaste merk Gauloises (rood) dat wordt aangeprezen met 'A brand name that does ring a bell for those who cherish good quality tobacco with cosmopolitan fragrance'. Uiteraard. Een slof met tien pakjes kost 20,20 dollar. De pakjes bevatten bovendien twintig sigaretten en nietzoals in Ne derland gebruikelijk is negentien. Voor twee sloffen betaal ik 32 euro. Met verzendkosten komt het totale bedrag uit op 50,29 euro. Dat is niks Voor dezelfde hoeveelheid sigaretten leg je hier 100,80 euro neer. De Registered Priority Airmail gaat er YQ*tH 21 tot 30 dagen over doen, wordt nog nagemaild. En inderdaad, pre- cies drie weken later ligt er een TNT-briefje op de deurmat met de me- dedeling dat er een pakketje op het postkantoor wacht. Een grote, dikke, bruine enveloppe uit Odessa. Twee soorten illegaal Als je de envelop openrukt zitten er precies dezelfde sigarettensloffen en pakjes in als hier, alleen staat 'Roken is dodelijk' er in het cyrillisch op. Of de sigaretten echt zijn is de vraag. Ze smaken prima, maar anders dan nor- maal. Droger, alsof ze harder zijn aangestampt. Maar dat is met 'offici- ele' sigaretten in Azie ook omdat ze van andere fabrieken afkomstig zijn Illegale sigaretten zijn onder te verdelen in twee soorten: 'echte' die wel zijn geproduceerd door de ta- baksfabrikant (bijvoorbeeld voor de Oekrai'ense markt waar een pakje 1 euro kost) maar waarover geen ac- cijns is betaald in Nederland. Tabaksfabrikanten zijn er in het verleden van beschuldigd de illegale handelaars te bevoorraden en zo van twee walletjes te snoepen: de legale en illegale sigarettenmarkt. In 2004 schikte Philip Morris voor 1,25 mil- jard euro met de EU om onder een aanklacht van medeplichtigheid aan sigaret- tensmokkel uit te komen. Tegenwoordig werken tabaksfa brikanten actief mee aan de strijd te- gen smokkel. British American To bacco zegde de EU in juli 134 miljoen euro toe voor de komende 20 jaar strijd tegen smokkel en namaak. De andere categorie illegale siga retten zijn namaaksigaretten. Net als bij iPods, Nikes en Rolexen heeft de Woordvoerder van de douane namaakindustrie al jaren door dat met sigaretten goud geld te verdienen is. 'Gezondheid' speelt geen rol. Uit onderzoek van het RIVM blijkt dat in vervalste sigaretten het cadmiumge- halte gemiddeld vijf keer hoger en het loodgehalte zes keer hoger is dan in echte sigaretten. Neppeuken komen vaak uit de Chinese provincie Fujian. In het boek McMafia beschrijft voormalig BBC- journalist Misha Glenny hoe miljoe- nen sigaretten per dag de fabrieken (verborgen in bergen) van misdaad- syndicaten verlaten. Pakjes zijn per fect nagemaakt, tot de belastingzegel aan toe. Illegale productie vindt ook dichter bij huis plaats. In april werd in Litouwen nog een fabriek opge- rold die duizend namaaksigaretten per minuut prpduceerde. Tabaksfabrikanten vrezen de aan- staande accijnsverhoging omdat ro- kers daardoor meer illegale sigaretten gaan kopen. 'Dat door accijnsverho ging meer handel in namaak plaats- vindt is evident', zegt voorzitter Wil- lem Jan Roelofs van de Stichting Sigaretten Industrie (een koepelor- ganisatie van producenten). Ierland verhoogde de sigarettenprijzen fiks het afgelopen decennium. Een pakje is daar met 8,12 euro het duurste van de EU. Geschat wordt dat er inmid- dels over 29 procent van de gerookte peuken geen belasting wordt betaald. De illegale markt is er dus enorm. Roelofs vreest gaandeweg voor een zelfde scenario in Nederland. 'De overheid verhoogt de accijns om een gat in de begroting te dichten, maar dat werkt helemaal niet'. Hij haalt twee recente voorbeelden aan. In 2008 werd accijns verhoogd om 150 miljoen euro meer voor de schatkist binnen te halen, dat werd maar 75 miljoen meer. En de verhoging in Dikkerds hebben een beter reukver- mogen dan slanke mensen. Aange- trokken door de etensgeuren eten ze door, terwijl bun maag al vol zit. Dat blijkt uit een onderzoek door de Britse universiteit van Porthsmouth dat is gepubliceerd in het tijdschrift Chemical Senses. Uit eerdere onder- zoeken werd duidelijk dat het deel van de hersenen dat informatie over geur verwerkt, is verbonden aan het 'voedselcentrum' van de hersenen. Het dodental als gevolg van de cho- lerauitbraak op Haiti is boven de ne- genhonderd gekomen. Sinds het be gin van de epidemie zo'n maand gele den zijn bijna vijftienduizend mensen besmetgeraakt. De ziekte heeft zich verspreid in zes van de tien provincies van het land, waaronder ook de provincie Ouest, waar hoofdstad Port-au-Prin ce ligt. In de hoofdstad zijn tot nu toe zeker27doden gemeld. De Hai'tiaanse regering en internationale hulpverle- ners als Artsen zonder Grenzen zetten alles op alles om te voorkomen dat de ziekte de bomvolle krottenwijken en tentenkampen bereikt. Daar wonen zo'n 1,3 miljoen slachtoffers van de aardbevingdie Haiti bijna eenjaarge- leden trof. Demonstranten in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince en twee andere steden bedreigden gisteren Nepalese VN-hulpverleners. Sinds de uitbraak van de cholera-epidemie een maand geleden, gaat het gerucht dat de Nepalese VN-militairen de ziekte naar Haiti hebben meegenomen. Het aantal doe-het-zelvers dat zichzelf vorig jaar verwondde bij het klussen is met 15 pro- tfjk cent gestegen Erwaren 130.000 ongelukken. Een blinde moslima in de VS heeft een pony als persoonlijke begeleider. Haar streng gelo- vige ouders lieten geen hond toe in huis. 6,95 - Geen verzendkosten - www.argus-online.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 22