Achtergrond Mexico Drugsoorlogen oo© Monterrey, Mexico's laatste veilige haven en het economisch hart van het land, isdefrontlinie in de drugsoorlog ge wo rd e n Los Zetas Wapens In de nor Los Zetas en de Mexicaanse troepen zijn aan elkaar gewaagd: Los Zetas zijn gedeserteerde militairen uit elite-eenheden van het Mexicaanse leger. Negentig procent van de vuurwapens die de drugskartels in handen hebben, komt uit de Verenigde Staten. De afgelopen vier jaar zijn 121.000 narcos opgepakt, bij na eenderde van de arrestanten is lid van het Golfkartel of Los Zetas. Drugskartels veroveren 1 Eva Ludemann Burgemeester Fernan do Larrazabal Breton van Monterrey in Noord-Mexico be- stiert zijn stad long distance. Vanuit de Amerikaanse stad Dallas, zo gaan de laatste geruchten. Larrazal zou daarzijn ondergedoken om te ontsnappen aan de narcos, de drugskartels in Mexico, die zijn stad in hun greep hebben gekregen. Ze dreigden hem en zijn gezin met de gevreesde levanton, een ontvoering om nooitweervan terugte keren. Wie in Mexico wordt ontvoerd voor los- geld heeft mazzel. Een levantado wacht enkel marteling en moord. Dat was onlangs ook het lot van Edelmiro Cavazos Leal, de 38-jarige burgemeester van een nabij Monter rey gelegen stadje. Hij werd op een zondag uit zijn huis gesleurd, zijn verminkte lichaam werd drie dagen later op een weggetje in een buiten- wijkvan Monterrey gevonden. Ook burgemeester Prisciliano Rodriguez Salinas van een ander voorstadje van Monterrey werd vermoord. En 275 andere inwoners van Monterrey sinds het begin van dit jaar, volgens de cij- fers van de plaatselijke overheden. Miljonairs Levanton is de nieuwste business in Mexico's industriele hart Monterrey, de hoofdstad van de noordelijke pro- vincie Nuevo Leon. En de derde grootste, modernste en de rijkste stad van heel Mexico. Internationale gi- ganten in cement, bier, glas en staal houden hierkantoor, meerdan 1.700 internationale bedrijven hebben er vestigingen, waarvan meer dan dui- zend uit de VS. De stad is een oase van glimmende wolkenkrabbers, vijfster- renhotels en villawijken. Veel van Mexico's invloedrijkste en welva- rendste families wonen hier. Ze shop- pen in Houston, gaan op vakantie in Europa en sturen hun kinderen naar prestigieuze universiteiten in het bui- tenland. Hun salaris is ruim twee keer zo hoog als het nationaal gemiddel- de. In Monterrey's luxe wijk San Pe dro wonen meer miljonairs dan in heel Latijns-Amerika bij elkaar. Maar die miljonairs nemen een voor een de benen, opgejaagd door de drugskartels die hun gezinnen en hun stad terroriseren. Wat niemand een jaar geleden nog had durven be- vroeden, is gebeurd: de kosmopoliti- sche 'Sultan van het Noorden', die altijd bloeide, hoe slecht het met de rest van Mexico ook ging, is geveld. Monterrey, Mexico's laatste veilige enclave en de economische slagader van het land, is verloren. Het verval begon begin dit jaar toen een bloedige machtsstrijd uit- brak over de controle over de lucra- tieve smokkelroutes voor drugs uit Latijns-Amerika naar de VS. Leden van het zogeheten Golfkartel en hun aartsrivalen Los Zetas scheurden door de stad, schietend op elkaar en op ie- dereen die hun weg kruiste. De drugs- baronnen en hun voetvolk van deze twee kartels uit de in het westen aan- grenzende provincie Tamaulipas, MaasstadPers Woensdagi7november20io Van boven naar beneden: burgemeester Edelmiro Cavazos Leal van Santia go werd vermoord, gestolen trucks als wegblokkade van de kartels, Hector Raul Luna van Los Zetas wordt getoond aan de pers. foto'S: reuters hun kant te staan. Ze dwingen winke- liers en eigenaren van cafes en restau rants beschermingsgeld te betalen. Ze martelen en verkrachten, burgers zijn vogelvrij, de autoriteiten hebben geen grip meer op de situatie. Cholos op Converse gympen 'De i nwoners van de stad durven hun huizen niet meer uit', schrijft een man uit Monterrey onder de schuil- naam Pancho Montana op zijn blog. 'Het doorgaans bomvolle uitgaans- centrum Barrio Antiguo is uitgestor- ven. Na half tien's avonds begeeft niemand, ook geen taxichauffeur, zich meer op straat.' Pancho Montana lijkt een van de weinig overgebleven onafhankelijke nieuwsbronnen in de stad. Monterreys grootste dagblad, El Norte, staat bekend om zijn onafhan kelijke journalistiek en zijn inspan- ningen corruptie en de banden tus- sen leden van de plaatselijke politie en de narcos aan de kaak te stellen. Maar de verslaggevers zitten in het hadden zich eerder al in de landhui- zen in en rondom Monterrey ver- schanst, op de vlucht voor het Mexi caanse leger dat hen op de hielen zat. President Filipe Calderon begon in 2006 een offensief tegen de kartels die verarmde grenssteden als Ciudad Juarez, Nogales en Tijuana controle- ren. Zijn doel is de smokkel door Mexico zo moeilijk te maken, dat de kartels hun heil elders zoeken. Tot nu toe boekt Calderon weinig succes. In Monterrey zijn devoorheen zo schone en goed onderhouden straten bezaaid met uitgebrande autowrak- ken en kogelhulzen, overal zijn weg- versperringen. Op een ochtend begin maart teden Los Zetas met gepant- serde bulldozers en trucks het cen trum in, blokkeerden de wegen en politiebureaus en bo.uwden er provi- sorische stellingen. Vanuit hun nieu- we posities patrouilleren ze in pick ups doorde stad, gemaskerd en zwaar bewapend en schietend op iedereen die ook maar laat merken niet aan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 24