Achtergrond A ooo MaasstadPers Drugsroute sj: Internationals 5fc Braindrain 5fc Little Mexico Woensdagi7november20io het laatste veilige bastion De vele vijfsterrenhotels in Monter rey zitten met lege kamers en grote verliezen. 'We hebben veel geld in ex tra veiligheid gestoken', klaagt mana ger Fernanda Jimenez, van het Safi Royal Luxury Hotel in het centrum van de stad. 'Maar we hebben bijna de helft minder gasten, normaal is het hotel afgeladen.' De gasten die er nu nogzijn, zijn vooral Mexicaanse zakenlui. Ookzij hebben eierenvoor hun geld gekozen en zijn vertrokken. Ze komen alleen af en toe in het weekend nog langs voorzaken. Getraumatiseerd De rijken van Monterrey verkassen naar het nabijgelegen Texas, waar ze al regelmatig kwamen. Toen voorza ken en plezier, nu uit angst voor de narcos. 'Ik krijg hier steeds vaker ge- traumatiseerde mensen', zegt Carlos Rosas van Foster Quan, een van de vele in immigratierecht gespeciali- seerde advocatenkantoren in de Texaanse stad Houston. 'Ik wil alleen nog maar hier Wonen', zeggen ze. Fa- mi lieleden of vrienden zi j n ontvoerd ofvermoord. Zezijnzelfbedreigd, ze worden constant gebeld, omdat de drugsbendes eisen dat ze protectie- geld betalen.' Makelaar Mariana Saldana van de Houston Uptown Real Estate Group weet niet hoe ze de villa's moet aan- slepen. 'Ik heb net weer een huis van tegen detwee miljoen dollar aan een Mexicaans gezin uit Monterrey ver- kocht', giechelt ze vrolijk door de te- lefoon. Totenkele maanden geleden verkocht ik hen voornamelijk luxe vakantiewoningen, maar nu willen ze woningen om permanent in te le- ven. We doen heel goede zaken, we verkopen zeker twee keerzoveel hui- zen, allemaal aan rijke Mexicanen uit Monterrey.' Volgens Mariana is Houstons rijkste wijk The Wood lands binnen een jaar overwegend Mexicaans geworden. Maar in tegen- stelling tot bi jvoorbeeld Arizona, dat onlangs een superstrenge immigra- tiewet heeft ingevoerd, heeft in Houston niemand een probleem met de toestroom van Mexicanen. 'Deze immigranten hebben geld, ze spre- ken Engels en ze hebben Amerikaan- se manieren. Niemand heeft last van ze. Zezijn legaal en brengen ons juist dollars in het laatje.' Intussen knallen aan de andere kant van de grens de huizenprijzen gierend hard omlaag, iedereen wil verkopen, maar erzijn geen kopers. De situatie in Monterrey is inmiddels zo gevaarlijk en nijpend dat presi dent Obama Mexico heeft beloofd te helpen in de strijd tegen de narcos. Minister van Buitenlandse Zaken Clinton zegt dat de VS een extra 470 miljoen euro zal steken in verbete- ring van de controle langs de Mexi- caans-Amerikaanse grens. De Amerikaanse beloftes maken weinig indruk op de inwoners van Monterrey, die nog altijd en masse vertrekken. Zolang de Amerikanen de grootste gebruikers zijn van de La- tijns-Amerikaanse drugs zullen de Mexicaanse kartels blijven, ze strij- ken zo'n 16 mil jard dollar per jaar op aan hun handel. Voorlopig zijn de verhuisbedrijven de enige in Monter rey die nog goede zaken doenO nauw. Ze worden bedreigd door de drugskartels, verscheidenen van hen zijn ontvoerd en in elkaargeslagen. Iedereen is doodsbang voor de meedogenloze cholos, bendeleden, te herkennen aan hun Converse,gym- pen en spijkerbroeken met laaghan- gend kruis. Maar de mensen zijn ook bang voor de veiligheidsagenten die president Calderon naar Monterrey heeft gestuurd in een poging Monter rey te redden. De komstvan de drugs kartels is hand in hand gegaan met corruptie en verval van de rechtsstaat, die in Monterrey goed functioneerde vergeleken met de rest van Mexico. Vorig jaar nog had de stad de laagste misdaadcijfers van het land en een zelfde score als New York. Volgens Pancho Montana zijn er ten minste tien levantons per dag. In negen van de tien gevallen wordt daarvan geen melding gemaakt bij de politie of de veiligheidsdiensten, om dat die corrupt zijn en gei'nfiltreerd door narcos. Een levantado die aan zijn beulen wist te ontsnappen, zou zelfs door zijn ontvoerders naar het politiebureau zijn meegenomen. Daar had de politiecommandant zelf het slachtoffer nog wat afgerost, alvo- rens hem weer aan de cholos mee te geven. Onlangs beschuldigde de Amerikaanse mensenrechtenorgani- satie Human Rights Watch president Calderon ervan berichten over ver- krachting, martelingen buitenechte- lijke executies van inwoners van Monterrey door Mexicaanse veilig heidsagenten te negeren. Doorgeschakeld Het Amerikaanse Forbes Magazine riep Monterrey tien jaar geleden uit tot beste zakenstad van heel Latijns- Amerika, de stad had enorm geprofi- teerd van het North American Free Trade Agreement (NAFTA), het vrij- handelsverdrag dat Mexico, Canada en de VS in 1994 sloten. Monterrey genereert bijna twintig procent van alle buitenlandse investeringen in Tussen de provincie Nuevo Leon en Texas zijn vier grensovergangen. In 1993 legden de VS en Mexico een supersnelweg aan. Het Mexicaan se deel loopt door de staat Tamau- lipas (thuisbasis van Los Zetas en het Golfkartel) en is een beiangrij- ke drugscorridor. Zestig procent van de drugs die vanuit Mexico naar de VS worden gesmokkeld, is marihuana, met een jaarwaarde van 8 miljard euro. Hoewel de VS toegeeft dat het druggebruik door Amerikanen bijdraagtaan de drugssmokket, weigert het legali- sering van marihuana, zoals Mexi co wil. intussen betalen de Mexi canen de prijs:sinds 2006 zijn meer dan 28.000 mensen gedood in drugsgerelateerd geweld, van wie de meesten burgers. O Buitenwijkvan Monterrey, afge- lopen juni - vijf slachtoffers van Los Zetas, op hun borst een papier met de tekst: 'Diton- dergaat ieder een die met het Golfkartel sa- menwerkt'. REUTERS heel Mexico, al woont er noggeen vijf procent van alle Mexicanen. Maar de honderden, vooral Ame rikaanse expats die zich de afgelopen decennia in Monterrey vestigden, pakken hun koffers of zijn al vertrok ken. De telefoon van de Amerikaanse kamervan Koophandel in Monterrey staat doorgeschakeld naar het hoofd- kantoor in Mexico Stad, bij de presti- gieuze American School Foundation aan de Avenido Ignacio Morones Prieto wordt evenmin nog opgeno- men. Het Amerikaanse consulaat raadde ouders afgelopen zomer af hun kinderen er nog naar toe te stu- ren. Dit na een schietpartij op het schoolplein toen bendeleden pro- beerden een leerling te ontvoeren. Bij een vuurgevecht bij de universiteit tussen kartelleden en het leger wer- den twee studenten gedood. En eind augustus ontvoerden gemaskerde mannen een aantal gasten na een in- val in het Holiday Inn, van hen is nooit meer iets vernomen. De afgelopen decennia vestigden zich in ©Monterrey onder andere Mitsubishi, BasF, Caterpillar, Mercedes Benz en LG. De beste universiteiten van Mexico staan in Monterrey, dat ook de beste studenten voortbrengt. Die trekken nu naar de VS. Bijna veertig procent van de inwoners van Houston Ois Mexicaans, tegen het landelijke gemiddelde in de Verenigde Staten van 12,5 procent.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 25