Actueel 22 JAAR VOOR CRECHEMOORD ROUVOET PAL VOOR PROSTITUEE CZ HAALT ZIJN GELIJK ...dat Staatsbosbeheer eerderschiet Imagoveranderinj Van drugsstad tot kunstcentrum 'Wij moeten niet bezuinigen op cultuur, nu het beter gaat met de stad' 16 OOO Amsterdam Uitstappen Borstkanker Patat van Jerommeke 5je Maximumsnelheid s|c Opsporing verzocht MaasstadPers Woensdag24 november20io De Commissie-Gabor heeft gesproken. Om massaal sterven in de Oostvaar dersplassen te voorkomen, moet Staatsbosbeheer eerder schie- ten. Andere opties om dierenleed te voorkomen, zoals de runderen en paarden bijvoeren of sterilise- ren, zijn ongewenstof onhaal- baar. Dat schieten moet wel eer der gebeuren: niet als de dieren ai omgevallen zijn, maar als de jagers denken: die haalt de lente niet. Volgens directeur Chris Kal- den van Staatsbosbeheer blijft 'de essentie van natuurlijk be- heer' hiermee overeind. Stel dat Staatsbosbeheer eerder schiet- verandert er dan ietsten goede? De Oostvaardersplassen zijn een bizar experiment. Men neme een groot stuk polder, en laat daar een grote groep grazers op los. Niemand wist wat er zou ge beuren, al droomden sommigen wel van de terugkeer van een soort oer-Nederland. Dertig jaar na dat ligt dat effe anders. De Oostvaardersplassen zijn biolo- gisch volkomen oninteressant, Intussen sterven er ieder jaar honderden stuks vee; bij gebrek aan vreten. En dus moet er ge- schoten worden. Eerder. Hetvoordeel van het eerder 'verwijderen' van zwakke dieren is dat actievoerders geen foto's meer kunnen maken van aan hun lot overgelaten, stervende die ren. Maar die actievoerders hou- den goed in de gaten hoeveel dieren Staatsbosbeheer omlegt, en Staatsbosbeheer zal trachten zo min mogelijk dieren 'node- loos' om te leggen. Maar stel dat dat te weinig is. Stel dat een strenge winter alsnog voor ber- gen dode dieren dreigt te zorgen. Er moet, luidt een andere aanbe- veling, een plan komen voor 'po- pulatiereductie bij wijze van noodmaatregel' als 'verhonge- ring op enige schaal' dreigt. Zie- daar het achterdeurtje waardoor de oude manier van afschieten als 'noodmaatregel' toch kan worden uitgevoerd. Staatsbos beheer mag eerder schieten, en verder blijft alles bij hetzelfde. O De rubriek SteL. verkent wat ook het nieuws had kunnen zijn. Reacties/suggesties: stel@depers.nl De rechtbank in Amsterdam heeft de 42-jarige Nevzat K. veroordeeld tot 22 jaar gevangenisstraf voor de moord vorigjaar op een creche- houdster in Amsterdam-West. Het is niet duidelijk geworden wat de aanleiding was voor de moord, doordat K. zich beriep op zijn zwijg- recht. Mogelijk zou hij geld tegoed hebben van een klusjesman met wie de crechehoudster een verhou- dinghad. Andre Rouvoet van de ChristenUnie wildaterkomendjaar2 miljoen euro komtom de uitstapprogramma'svan stoppende prostituees overeind te houden. Daarom dient hij deze week een amendement in tijdens de begro- tingsbehandelingvan het ministerie van Veiligheid. De Regeling Uitstapprogramma's Prostituees (RUPS) loopt af en de sub- sidie houdt op. In Amsterdam moet men volgens de ChristenUnie nu al 'nee' verkopen aan vrouwen die uit de prostitutie widen stappen en een beroep doen op RUPS. De partij stelt dat de drpmpel om te stoppen met prostitutie en ander werk te zoeken nog steeds heel hoog is. 'Dit heeft alles te maken met de dwangof drangdoorpooiersen lo- verboys, door gebrek aan opvang en sociale achterstanden, zoals schul- den, huisvestingsproblemen en gaten in het cv.' De ChristenUnie stelt dat uitstapprogramma's helpen bij het verlagen van die drempel en de vrou wen helpen aan een nieuwe baan en een nieuwe toekomst. Zorgverzekeraar CZ mag eigen crite ria stellen voor de kwaliteit van borstkankerzorg in ziekenhuizen. Dat heeft de rechtbank in Breda gis- teren beslist. CZ hoeft van de recht bank zijn eigen normen niet weten- schappelijk te onderbouwen omdat er in de medische literatuur geen eensgezindheid is over de relatie tussen het aantal operaties en kwa liteit van de zorg en tussen het aan tal operaties en de kans op sterfte. Belgische dorpen zonder frietkraam kunnen tijdelijk een snackbar krijgen, omdat een frituurolieprodu- cent de actie Elk Dorp Verdient Een Frietje startte. Een rechtbank in het Belgische Bergen heeft een automobilist vrijgesproken die 213 kilometer per uur reed. Het flitstoestel was te lang niet geijkt. Drachten is een oliebollenkraam kwijt. Iemand -. -1 heeft de kraam in de nacht van zondag op maandag gestolen, meldt de Friese politie. In Heerien investeren ze juist Keihard tegen de landelijke trend in investeert Heerien een miljoen ex tra in cultuur. Kunst moet de stad met het pikzwarte imago er weer bovenop helpen. Remco Tomesen HEERLEN Struikelde je nog niet zo lang geleden over heel veel junks als je het station van Heerien uitliep, nu loop je, zon der enige hindernis, bijna direct te gen de mooie en net gerenoveerde Royal bioscoop aan. Even verderop is door het raam van een leegstaand pand een muurkunstwerk te zien. En een paar panden daarnaast is net een nieuw productiehuis voor urbancul- tuur (van Cuttin' Class) gestart. Maar de climax van cultureel Heerien staat midden in het centrum op een plein: Schunck, cultuurtem- pel van Heerien, ook wel glaspaleis genoemd. Een museum, bibliotheek, muziekschool, en nog wat meer, in een. Een bijzonder gebouw, de trots van de Zuid-Limburgse stad die lange tijd niets had om trots op te zijn. Maar die nu volgens veel Heerlenaren op- krabbelt uit de ellende, dankzij wat al een tijdje de Culturele Lente wordt genoemd. De voormalige mijnstad heeft in Zuid-Limburg al een beter imago ge- kregen, nu moet de rest van het land nog volgen. Het mooie Maastricht Wethouder Lex Smeets wint het niet altijd meer van het le- lijke -maar wat spannender-broer- tje Heerien. Een dame uit een dorp in de omgeving: 'Wij kiezen nu vaker om op zaterdag naar Heerien te gaan, en niet Maastricht.' Wat begon bij wat kunstenaars en instellingen, ging op een gegeven moment Culturele Lente heten; die term sijpelde door naar het gemeen- tebestuur, dat nu volledig om is: cul tuur, ja cultuur, dat is wat Heerien nodig heeft. Hetzou de stad een beter imago geven, en daarom nieuwe be- drijven en inwoners aantrekken, en Heerlense jongeren aan zich binden, die juist nu zo hard nodig zijn van- wege de krimp die de komende jaren hard gaat toeslaan in Zuid-Limburg. Overal in de stad zijn ze namelijk al te zien, de leegstaande panden. En ook de vergrijzing is goed zichtbaar; in de straten zie je flink wat meer rollators dan in de meeste steden. Om dit soort problemen te lijf te gaan investeert de gemeente al een paar jaar veel in cultuur. Dit jaar zijn de netto-uitgaven bijna 18 miljoen, en voor volgend jaar wordt er nog eens een extra miljoen aan cultuur uitgegeven. Daarmee gaat de stad, met de SP als grootste partij, dwars tegen de landelijke trend in: vrijwel alle gemeenten bezuinigen juist op cultuur; voor zover bekend gooit al- leen Nijmegen er ook een miljoen extra bovenop. Met die 18 miljoen investeerde Heerien de laatste jaren trouwens sowieso per inwoner al veel meer dan de gemiddelde stad in cul tuur. 'We moeten geen moment van zwakte kennen, en dus niet gaan be zuinigen op cultuur als het financieel wat minder gaat. Niet nu de stad een stijgende lijn laat zien', zegt de Heer lense cultuurwethouder Lex Smeets. Sfeer Als startpunt van de Culturele Lente zien veel Heerlenaren de heropening van het tot cultuurcentrum omgeto- verde Glaspaleis in 2003. Daarna volgden renovaties en openingen van theaters, een poppodium, galerieen. Langzaam veranderde de aanblik van de stad, die nu ook de plek is waar jaarlijks een groot internationaal breakdancefestival (IBE) plaatsvindt. Veel initiatieven moeten het hebben van subsidies, maar een partij als Cuttin' Class, die veel doet met hip- hop, doet het op eigen kracht. Een groot deel van het gemeente- bestuur is blij, kunstenaars zijn en- thousiast, net als jongeren die nu eindelijk in hun eigen stad een pop- concert kunnen bezoeken. En op straat? Daar hoor je twee geluiden: 1 ja, het gaat beter met de stad, we zijn weer trotser op Heerien; 2er gaat wel heel veel geld naar cultuur, wat heb ben wij daar aan? De 59-jarige werk- lozeGerd, die voor Schunck staat: 'Er zijn heel veel mensen werkloos hier, dat is er vooral aan de hand.' En in- derdaad, de Zuid-Limburgse stad is

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 16