Actueel i Alles in onze maatschappij draait om verwachtingen' I ooo HOFIN STRAATSBURG Boek Economic, seks rock-'n-roll In onze world-of- any zijn er zovelen met wie we 'n relatie kunnen aanknopen.' WIEGEL s|e Sex cells cb HANS Kaviaar als ontbijt 5|e Groene muis MaasstadPers Woensdag24november20io 1 in cultuur nog steeds een van de steden in Ne- derland metdemeestewerklozenen de grootste armoede. Maar er is ook de mevrouw die zegt dat ze 'elke keer weer blij wordt als ze Schunck ziet'. En de man die zegt 'dat de sfeer in de stad de laatste jaren veel beter is ge- worden'. Gewone man Wethouder Smeets over de armoede en lage inkomens: 'Daar gaan soms generaties overheen, voor die proble- menzijnverdwenen. Ikvind datjuist een extra motivatie om te investeren in cultuur.' 'Die discussie of de gewo ne man wat aan al die cultuur heeft, is interessant', zegt Maurice Hermans van het Heerlense projectbureau Midden in Heer- len op het Pancratiusplein staat cultuurcentrum Schunck (Het Glaspaleis). Daarachter de Pancratiuskerk. BASQUAEDVLIEG Driezesnul. Maar dat het imago van Heerlen erop vooruitgaat, is volgens hem ook heel belangrijk. 'De beeld- vorming is bepalend of mensen wil- len wonen en werken in de stad.' En of Heerlenaren na hun studie in een andere stad weer terugkomen naar hun geboortestad. Ze moeten er dan en werk kunnen vinden (en die bedrijven komen sneller naar een in- teressante stad), en het gevoel heb- ben dat er iets te beleven is. Youri Wil- bers, directeur van poppodium de Nieuwe Nor, dat nu vier jaar bestaat: 'Nu is er eindelijk wat te doen voor jongeren in de stad. Als je weggaat, en ooit een baan zoekt, kom je mis- schien weer terug omdat je een mooie jeugd hebt gehad in Heerlen.' O Volgens de Zweedse marketingpro- fessor Micael Dahl6n zijn we alle- maal rupsjes nooitgenoeg en leven we in Nextopia. Eveline Domevscek ROTTERDAM Micael Dahlen (37) trekt zijn das recht terwij 1 hij achterover leunt in de barokke stoel in een Amsterdams ho tel. Als je niet wist dat hier een Zweed se professor van de Stockholm School of Economics zat die net een nieuw boek uit heeft, zou je denken dat hij elke avond de longen uit zijn lijf schreeuwt op een donker podium en na afloop een hotelkamer in elkaar rost. Dahlen wil echter niets liever dan ons laten inzien dat we leven in Nextopia (ook de titel van zijn boek, uitgeverij Spectrum). De langharige econoom maakt met zijn handen denkbeeldige rond- jes in de lucht. 'Nextopia is de ver- wachtingengemeenschap waarin we leven. We hebben continu grootse verwachtingen van die dingen die nog moeten plaatsvinden. En van die producten die al zijn aangekondigd maar waarop we nog even moeten wachten. Een volgende date, een volgende telefoon. Hierdoorkon de iPad al de belangrijkste gadget van 2010 zij n, maanden voordat deze op de markt kwam.' Er ligt dus altijd iets beters in het verschiet? 'Precies. Daarom wordt nu al de iPad 2 aangekondigd. Mensen blijven tegenwoor- dig verlangen naar steeds iets beters. Het is geweldige mar keting. Door het nu al aan te kondigen kunnen consu- menten nu al gaan verlangen. De verwachting is beter dan wanneer je het daadwerkelijk hebt. Barack Obama is een prachtigvoorbeeld. Hij was de grote verlos- ser, nog voordat hij ook maar iets had gedaan. Toen hij zijn presidentiele eed aflegde, was dat het begin van zijn presidentie le termijn dn te- gelijk het einde van zijn perio- de als populairste leiderallertijden.' Zijn we dan nooit gelukkig? 'Tuurlijk wel. Maar nooit langer dan drie maanden. Daama zwakt het ge- luk weer af. Toen ik vorig jaar op va- kantie naast hetzwembad lag, kwam er een stel naast me liggen. 'Eindelijk, daar liggen we dan, heerlijk', ver- zuchtten ze. Om er nog geen vijf mi- nuten later aan elkaar te vragen: 'Waar zullen we volgend jaar eens naartoe gaan?' Dat bedoel ik. Het verlangen, daar draait het om in onze maat schappij, in Nextopia. Daarom is in Micael Dahlen, econoom en auteur mijn thuisland Zweden het aantal scheidingen, maar ook het aantal hu- welijken nog nooit zo hooggeweest. En daarom is men tien keer vaker dan in 2000 bereid van baan te wisselen. De loyaliteit wordt steeds minder.' Leg uit. 'We vinden het geweldig om na te denken over het huwelijk en de mo- gelijkheden in een nieuwe baan. Het is ook niet raar dat weddingplanners tegenwoordig overuren draaien, zfj moeten die verwachting werkelijk- heid maken. Ben je eenmaal ge- trouwd dan zien we dat in onze world- of-any er ontzettend veel potentiele partners zijn met wie we een relatie kunnen aanknopen. Ditkomtvooral doorintemet, het raam naarde oneindige mogelijkhe- den. Google maar eens 'dating'. Je hebt baptist dating, Star Trek dating, etc etc. Dan komthet voordat je naast je op de bank kijkt en denkt: van die 43 miljoen, isditecht hetbestedatik kan krijgen? Wanneer denk je dat ik op dit boek kwam? Toen ik drie maanden getrouwd was.haha.' Voor het grootse Nextopian-event in zijn thuisland van afgelopen jaar - het huwelijk van prinses Victoria met haar personal trainer, dat anderhalf jaar van tevoren werd aangekondigd en waardoor Zweden weer in de mo narchic ging geloven - bedankte Dahlen. 'Ik mocht het vanuit mijn visie becommentarieren, nou nee', lacht hij. Dat zou alleen maar ten koste gaan van zijn rock-'n-roll- imago, lacht hij. Dan: 'Omdat mijn band maar niet wilde door- beken, ben ik gaan studeren en toen gaan promoveren. Ach, weet je, ik leid nu eigenlijk ook het leven van een rock- ster. Ik reis de wereld over, mag op allerlei podia staan, soms willen ze er zelfs een rookmachine bij zetten. Bovendien komt bij mijn vol gende boek een soundtrack uit. Ik heb net Marilyn Manson benaderd omdezeintezin- gen...' Hij lacht. Zo. Als dat boek nu nog nietgaatverko- pen... O s Het Europese Hofvoorde Rechten van de Mens in Straatsburg ligt onder vuur. Een opmerkelijke overeenkomst met wat de rechterlijke macht in Nederland nu overkomt. Taboes die ineens worden aangetast. De rech- ters, hoe hoog gezeten ook, zullen daar een antwoord op moeten vin den. Zich terugtrekken in ivoren to- rens kan niet meer. Wie verantwoor- ^delijkheid draagt, moet zich ook ver- ^Lmtwoorden. B Het is dejonge jurist Thierry Bau- Bdet die het Hof in Straatsburg de bel W heeftaangebonden. Hij noemtin een I essay, door hem geschreven voor de bundel De rechtsstaat in de 2iste eeuw, het Europese Hofvoorde Rech ten van de Mens een bedreiging voor de democratie. De Volkskrant van za- terdag citeert eruit: 'Het is een alles verstikkend monster dat zondereni- ge legitimiteit talloze nationale wet- ten en regelingen buiten werking stelt.' Onlangs kregen wij in ons land met twee van de uitspraken van dat Hof te maken. De ontruiming van een aantal kraakpanden in Amsterdam moest worden afgelast. En minister Leers kon een door hem zorgvuldig voorbe- reide uitzetting van Iraakse asielzoe- kers op het laatste moment niet door laten gaan, omdat het Hof stelde dat zij geen kans hadden gehad beroep aantetekenen. Ook in andere landen laat het Eu ropese Hof, dat de uitspraken die het doet overigens niet kan afdwingen, zich gelden. Groot-Brittannie werd onaange- naam verrast met de beslissing dat gevangenen, zittend voor zware mis- drijven, het recht moeten hebben om aan de verkiezingen mee te doen. Ja ren geleden al had het Hof vonnis ge- wezen tegen een actie van de Britse regeringtegen een aantal IRA-terro- risten, die op gewelddadige missie waren. In Italie leidde de uitspraak van het Hof, dat het hangen van kruis- beelden in schoolgebouwen strijdig was met de vrijheid van godsdienst, tot grote opwinding. En in Duitsland is het verzet tegen de macht van het Hof in Straatsburg ook aan het oplaaien. Al die redelijk recente uitspraken van het Hof zijn een laat gevolgvan de in 1953 terzijde gelegde opvatting van onder andere onze eigen Raad van State die, bij de toen voorlig- gende ratificatie van het Europees Verdragtot Bescherming van de Rechten van de Mens, de vrees uit- sprak dat dit zou kunnen leiden tot rechtsonzekerheid en doorkruising van de nationale wetgevingen. Het Hof in Straatsburg wordt nu kritisch gevolgd en aangesproken. De mogelijke hoop aldaar dat dit zo maar zal overwaaien, kan wel eens ijdel zijn. O De duurste delicatesse wordt goedkoper. Het Franse fyk Prunier wil de eigen productie opschroeven en concurrence voeren met producenten uit het Oosten. Een kerncentrale in de VS heeft zestig muizenvallen jMfc gezet om een radioactieve muis te vangen. Die zijn ze op het spoor gekomen door keutels met een gloed? Een gevangenislerares uit Warwickshire is op non- actief gesteld nadat ze in de Rye Hill gevangenis een pornofilm met een gedetineerde had opgenomen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2010 | | pagina 17